Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

OPETH

Více

Publicistika

Hudební zážitky roku 2014 II. část

Hudební zážitky roku 2014 II. část

Druhého ledna přinášíme druhý díl Hudebních zážitků roku 2014.

Blackosh

Po každé, když ze mě vypadne nějaký dobrý riff a dobře blbý námět na text. Když jsem zavřený ve svým studiu a ponořen do tvorby, to je nejsilnější hudební zážitek, jakej vůbec můžu mít. Znáte mě, moc toho neposlouchám, protože jsem nechutně namyšlený arogantní bastard, pro kterýho je dobrý jen to, co udělá on sám. Na koncerty taky už nechodím, protože mi to přestalo dávat smysl. Prostě mě to nebaví a vyloženě mi vadí ten hluk. Jedno album jsem dal víckrát: PINK FLOYD - The Endless River.

Pašík - TISÍC LET OD RÁJE

Za mne musím říci, že jsem letos prošvihl spoustu zajímavých akcí, ale z toho mála co jsem stihl, mne moc potěšil koncert CRADLE OF FILTH ve Vídni, již za účasti Ashoka (ex-ROOT) a následně i BEHEMOTH. Prostě takový pěkný masakrózní večer. Co mne zklamalo, byla LUCIE v Rondu. Tady, možná až na pár světlých momentů, bylo všechno špatně a za moc peněz málo muziky.

Black Drum - INSANIA

Můj největší hudební zážitek byl, když mi praskl na autě výfuk a já pak někde u lesa zastavil, vypl motor a slyšel jsem to nádherné ticho.

Čurby - Obscene productions

OBSCENE EXTREME ASIA 2014, Tokyo - Asakusa Kurawood - velice nerad zmiňuju svoji vlastní práci, ale vidět, s jakým nadšením hrají japonské kapely a jak náš festival přivítali v dalekém Japonsku, to byl neskutečný zážitek! Vidět padesátníky v SYSTEMATIC DEATH hrát tak, jako kdyby už nikdy nemělo vyjít slunce... zážitek k nezaplacení! Těch zážitků bylo během OEF víkendu strašně moc!

MASTER'S HAMMER - Vagus Vetus - nikdy mě mistrovo kladivo nepřestane bavit! Úžasný, s jakým nadhledem dělají muziku a hlavně parádní texty, u kterých se vždycky nasměju! A ten hlas, superrr!

TRAP THEM - Blissfucker - geniální deska, absolutně dotažená v každém detailu! Agresivní šleha! U toho bych si umlátil hlavu!

KRABATHOR - návrat české legendy! Jsem především velice rád, že se vztahy v kapele takhle parádně urovnaly, že spolu kluci zase můžou normálně komunikovat a dokonce i hrát! To bylo jedno z velkých potěšení na letošním Brutal Assaultu!

BRUNO - Revoltikon kniha - tuhle knížku jsem zhltnul na jeden zátah! Bravo!

WEHRMACHT - The Complete Beer Soaked Collection 1985-1989 BOX 5 LP, 2 CD, 1 Fanzine - neuvěřitelný box plný překvapení od jedné legendární crossover kapely. Takhle by se měly dělat re-edice, naprosto luxusní balení a doslova historie vyrytá do drážek vinylu, CDček a hozená na papír! Famózní!

THE KILL - Summer European Tour 2014 - konečně jsem zase po letech vyjel jako řidič na turné a vidět tuhle nekompromisní grindcore pecku každej večer byl nádhernej zážitek!

CRETIN - Stranger - možná největší grindcore překvapení roku! Bezchybná práce! Kdyby REPULSION nahráli v roce 2014 desku, tak by nemohla znít a hrát líp! Naprosto barbarský nářez se skvělými riffy!

EYEHATEGOD - Eyehategod - tuhle muziku moc neposlouchám, ale EHG prostě trefili hřebíček na hlavičku. Špinaví až běda! A rychlejší než jejich starší věci, a asi i pro to do mě tak padá! Skvělé!

MENACE - I Live With Your Ghost song - tenhle song zbožňuju, úplně magická věc... Mitch mi o tomhle songu vyprávěl, ještě než vydal celou desku tohohle projektu a já tenhle song můžu pouštět pořád dokola, absolutně geniální záležitost. Ostatní songy od MENACE do mě tak nelezou, ale tohle je fakt něco!

Peter "Pegas" Hlaváč - HYPNOS

Brutal Assault - KRABATHOR,
koncert KARNIVOOL v Bratislavě,
návrat EMPEROR.

Tomáš Valent - FLASH THE READIES

Nej koncertní zážitek určitě MONO v Praze. Dále samozřejmě album "Endless River" pro nás, jako velké fanoušky PINK FLOYD, protože jsme rádi, že po 20 letech vyšlo ještě něco nového, i když to už asi nikdo nečekal.

Milan Urza - PRVNÍ HOŘE, SINUHET

Letos jsem měl celý rok co dělat s vlastní muzikou a na nějaký soustředěný poslech mi nezbylo moc energie, přesto by se pár zážitků našlo. Nejvíc mě baví asi zasněná deska "Gimme Shelter" od Olafura Arnaldse, islandského kouzelníka minimalismu, jehož koncert v rámci letošních Colours of Ostrava je vlastně mým možná největším letošním hudebním zážitkem. Baví mě i deska "Morning Phase" od Becka, takový pěkně udělaný introvertní pop, byť dějiny hudby asi nepřepíše.
Potom vyšlo pár počinů, které jsem si s chutí poslechl: nová Lana del Rey, ANATHEMA, PINK FLOYD nebo čeští ZRNÍ. Moc rád vzpomínám i na festival Brutal Assault, kde jsme s PRVNÍM HOŘEM odehráli pro nás naprosto nezapomenutelný koncert a který se vyznačuje ohromně pozitivní atmosférou, zajímavými lidmi a v neposlední řadě dobrým jídlem. S pusou otevřenou až na zem jsem si poslechl koncert Devina Townsenda - od té doby už vím, jak to zní v pekle.

Standa Jelínek - DYING PASSION

OPETH - Pale Communion
Kocáb, Proudfoot, Donati, Sheehan - Aftershocks
GAZPACHO - Demon
SÓLSTAFIR - Otta
LUNATIC SOUL - Walking on a Flashlight Beam
ENDLESS - If The Universe Is The Answer…
MORGUE SON - Večernice ~ Proplouváš
ANATHEMA - Distant Satellites
MONO - The Last Dawn / Rays of Darkness
Lana Del Rey - Ultraviolence
FLASH THE READIES - Submarine Sky
PINK FLOYD - Endless River
SKYHARBOR - Guiding Lights
Steven Wilson - Cover Version
MACHINE HEAD - Bloodsone & Diamonds

Velkým hudebním zážitkem byl pro mě i koncertní set společně s finskými EMBASSY OF SILENCE a na sklonku roku minitour s německými DANTE.

Beseda u Bigbítu - tam mě nadchli hodně THE TRUTH IS OUT THERE a DEPAKINE CHRONO, ale hlavně celková atmosféra festivalu.

Miroslav Petřek - SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

Nová CD kapel: OPETH, ANAAL NATHRAKH, OBITUARY, ABORTED, ANIMALS AS LEADERS, MASTODON.
CZ tvorba: TITANIC, MASTER'S HAMMER, INSANIA.

Ivo Doseděl - ADOR DORATH

Když se ohlédnu zpět, za právě končícím rokem, musím zmínit především to, čeho jsem si všiml v jeho závěru. V průběhu listopadu jsme se po roce a půl bez koncertu vydali na Metalshop Tour spolu s FORGOTTEN SILENCE a AWRIZIS. Přestože bylo naše malé česko-slovenské turné moc fajn a užili jsme spoustu srandy, což patří mimochodem k těm největším zážitkům v tomto roce, nemohl jsem přehlédnout a po setkáních a rozhovorech se starými kamarády konstatovat, že na koncerty chodí čím dál méně lidí. Myslím, že celá situace je docela kritická, protože organizátoři akcí se i přes obrovské úsilí a vydanou energii (o penězích nemluvě), dostávají do pozice, kdy zvažují, zda vůbec ještě něco dělat.

Za těch patnáct let, co se pohybujeme na scéně, jsme navštívili celou řadu koncertů a festivalů. Mnoho z nich se už z výše uvedených důvodů opakování nedočká. V dnešní ekonomické situaci, kdy je praktikováno pravidlo, že vše si na sebe musí vydělat samo, mám víc než kdy jindy pocit, že podstatná část toho, čemu říkáme kultura, je v ohrožení. Reálně nastává doba, kdy kapely prostě nevydrží a rozpadají se dřív, než mohou vyzrát a něco zásadnějšího vytvořit a to je strašná škoda. Každý nějak začínal a hudba je samozřejmě vášeň, kterou muzikanti dělají pro svou duši, ale pokud do toho člověk pořád musí dávat své peníze, za své jezdit na koncerty, protože není na zaplacení, z prodeje desek nezaplatí ani nahrávání, jde celá ta subkultura, kterou máme všichni tak rádi, do řádné p... To je bohužel můj nejintenzivnější hudební zážitek tohoto roku.

Jasně, že jsou tady ještě Ti, kterým patří můj vděk. Od tradičního Obscure Promotion a Brutal Assault, přes Metalgate a Czech Death Fest po další akce, které díky neúnavnosti lidí, kteří je dělají, ještě neumřely. Nám i dalším kapelám se podařilo vydat album, Pařát žije. Dalo by se určitě ještě něco najít, nemohu však překonat skepsi, že bude hůř...

Miroslav Indra - MORGUE SON

Rok 2014 se pro mě točil skoro výhradně jen kolem "Večernice ~ Proplouváš", ať už finalizace hudební, práce ve studiu, tak grafika a věci spojené s ní. Našel jsem si ale i čas na nějaké to fanouškovské odreagování. Zásadním zážitkem pro mě byl koncert BLACKFIELD v polském Krakowě, kde mi bylo umožněno a bylo mi ctí potkat se osobně se Stevenem Wilsonem, to byl obrovský zážitek.

Koncertní věc - nemůžu z hlavy vyhnat Jacka Whitea. Koncert ve fóru v Karlíně byl neskutečný, výkonem, stylem, osazenstvem v publiku, to vtažení do jeho "obýváku" bylo moc silné, cítil jsem se jak v jiném čase na jiném místě, songy ze sólovek, od WHITE STRIPES i RACONTEURS byly naživo opravdu něčím, co se u nás v česku nevidí často.
A rád bych zmínil moje osobní objevení kapel NOD NOD a KALLE, příjemní lidé tvořící neobyčejnou a těžkou hudbu. Dvakrát jsem měl možnost naživo a oba velké zážitky. To bylo moc super objevení. Doporučuju, zajděte si na ně.

Vláďa - ENDLESS

Naživo rozhodně Biffy Clyro na Rock for People a THE TRUTH IS OUT THERE v Ostravě na Barráku.

Z desek: PERIPHERY - Clear
CROSSES - Crosses
MONUMENTS - The Amanuensis
NOTHING MORE - Nothing More
a v neposlední řadě nová deska ENDLESS - If The Universe Is The Answer..., kterou jsme vydali v listopadu.

Marty - FORGOTTEN SILENCE

Beck - Morning Phase - koho pohltilo a odválo dvanáct let staré album "Sea Change", téměř určitě slyšel toto nové Beckovo album. Nepůsobí tolik niterně, je myslím přístupnější, ale rozhodně tato dvě alba tvoří skvělý tandem. Vřele doporučuji obě dvě, obě ideálně na vinylu, k soustředěnému nočnímu osamocenému poslechu se zavřenýma očima, spojenému s návaly vzpomínek a přenesením duše někam daleko.

MANES - Be All End All - nesmírně působivé album, drapne a nepustí, vynutí si pozornost. Krásné kytary, inteligentně použitá elektronika, členité harmonie... Díky tomuto albu jsem přičichl i ke starší tvorbě a tak mám letos moc fajn přírůstek do kategorie "oblíbená kapela"

YES - Heaven & Earth - ať se klidně ofrňuje, kdo chce a ano, YES bez Jona Andersona jsou divná grupa, stín sebe sama a vše blbé co vás napadne o kdysi "one-of-the-best-groups-ever". Ale tohle album mi velmi zpříjemnilo pozdní léto a začátek podzimu, i když jsem od něj absolutně nic nečekal. Nečekejte nic ve stylu starých art-rockových alb, tohle jsou prostě písničky. Plné krásných vznosných melodií, vrstvených vokálů, a občasných náznaků progu. Jon Davison (zánovní z nových zpěváků) se dost snažil a zbytek kapely mu to pokazil jen málo. Líbí se mi to. I přesto, že Alan White zde hraje na bicí jako po mozkové mrtvici.

Živé koncerty? Jednoznačně SHINING na Brutal Assaultu. Viděno přímo u podia, nával energie bez kompromisů, bez tvrďáckých klišé a legračních metalových oblečků s kovovými prvky. Vyladěná jednoduchá image v černém, všeho tak akorát, a saxofon do metalu kurevsky sedí! "Blackjazz" naživo je lepší než ve studiové podobě.

A nelze opomenout pro mne zjevení v podobě miniturné FS s ADOR DORATH a AWRIZIS. Dvě věci - ADOR DORATH jsou super pánové a těším se na jakékoliv další společné koncerty; a děkuji fanouškům, kteří chodili na koncerty povětšinou v hojném počtu. Tohle mne nalilo na konci roku vrchovatě pozitivními emocemi a tak děkuji, děkuji, děkuji.

Cholda - FDK

Co se týče zahraničních skupin, tak jednoznačně níže uvedená alba:
TRIPTYKON - Melana Chasmata
MASTODON - Once More 'Round the Sun
ANGUISH - Mountain
PANOPTICON - Roads to the North
THOU - Heathen
AGALLOCH - The Serpent & The Sphere
FALLOCH -This Island, Our Funeral
KILLER BE KILLED - Killer be Killed
KAMCHATKA - The Search Goes On

Z české scény:
GUTALAX - jejich live show a škleby zpěváka jsou velice zábavné.
DEATHSTAR z Mostu - super výkon v živém provedení.
ARE YOU LOCAL? - staří kámoši to zas dali do kupy:)

Live:
IZAH ve Final klubu
OBSCURE SPHINX v Chapeau Rouge
SUNNATA a ZATOKREV na Psy High festivalu
SIX FEET UNDER, SHINING, HAIL OF BULLETS, DOWN, GEHENNA na Brutal Assault festivalu
MANTAR v 007 klubu

Kniha:
Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody Roots

Medák - PRVNÍ HOŘE

Koncert: ANATHEMA (Palác Akropolis), Devin Townsend (BA), SHINING (BA), MY DYING BRIDE (BA)
Album: SINUHET - Nocturno

Tento rok jsem hodně poslouchal hlavně starší alba kapel: CARDIACS (osobní objev), MIDDLE CLASS RUT, KVELERTAK, THREE TAPPED TIGERS a ALICE IN CHAINS.

Bilos - MALIGNANT TUMOUR

Co mi dělalo a dělá radost je, že stále hraju a tvořím muziku, co mne baví. To bych viděl jako největší terno. Mám radost ze stále stoupající kvality festivalů jako Obscene Extreme nebo Czech Death Fest. Nemám radost z revivalů a ze špatně píšících hudebních pisálků...
Tak doufejme, že rok 2015 bude lepší!

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube