Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2014 I. část

Hudební zážitky roku 2014 I. část

Další nový rok je tu a s ním i první díl Hudebních zážitků roku 2014 našich oblíbených osobností z české scény.

Poly - INSANIA

Musím vyseknout poklonu organizátorům festivalu Brutal Assault - je to perfektně zvládnutá akce, kde je cítit dokonale vybalancované nadšení s profesionalitou. Pak jsem na hradu Loket viděl kapelu THE SWITCH a připomněl si, jak moc je dobrá. Obrovskou energii naživo cítím taky z ATARI TERROR. A nakonec: objevil jsem si výbornou mladou kapelu ALL FRIENDS DEAD z Liberce.

Alesh A.D. - ROOT, THE SQUIRM

Rok 2014 přinesl spoustu zajímavých událostí a zážitků. Pro mě však tou nejzásadnější událostí uplynulého roku byl můj návrat po patnácti letech do kapely ROOT a veškeré věci s tím spojené. Velice potěšující pro mě bylo vydání CD "Worship Old Days", obsahující demosnímky mé někdejší kapely TERROR a kladné názory na album THE SQUIRM "Overdose Of Arousal". Z kulturních událostí nemůžu opomenout skvělý koncert IRON MAIDEN v Brně a comeback kapel STROMBOLI a NOVÁ RŮŽE.

Necrocock - MASTER'S HAMMER, KAVIAR KAVALIER

Kvílení aiolských harf ve vichřici na hradě Bítov. Vystoupení Schola Gregoriana Pragensis na zámku Lednice. Koncert španělských minesengrů na náměstí v Salamance.

Marek Frodys Pytlik - POSTCARDS FROM ARKHAM, AWRIZIS

Rok 2014 byl vydatný, co se týče alb a kulturních akcí. Jako vystupující nebo posluchač jsem navštívil mnoho koncertů, festivalů či výstav. Zde jsem uvedl právě ty, které mne po položení otázky během pěti vteřin napadly…

Výstava Tim Burton a jeho svět.
Pro fanoušky pohádkově temného umění téměř povinnost. Již od dětství jsem byl okouzlen tvorbou tohoto amerického umělce a zpráva o jeho výstavě v Praze byla skvělou zprávou. Dopředu jsem věděl, že nemohu být zklamán. Politické pozadí výstavy raději nebudeme rozvádět. Spousta děl jako kresby, sochy nebo skicy z celého života a navíc dosud nezveřejněné materiály v doprovodu hudby, která dokreslovala atmosféru. Výstava mě doslova nadchla.

Festival Colours Of Ostrava - JOHN BUTLER TRIO
Naprostým opakem temné Burtonovy výstavy byl letošní prosluněný festival Colours of Ostrava. Johna Butlera obdivuji pro jeho kytarovou virtuozitu. Avšak kromě Rock For People navštívil naši zem jen párkrát. Teplota nad třicet stupňů celsia v kombinaci s industriálním prostředím Vítkovic propalovala snad i sluneční brýle. Modrá obloha v kombinaci s rock/funky/country/a nevím, co všechno ještě hudbou, valící se z pódia pod taktovkou Johna Butlera musí rozveselit i zatvrzelého protivu. Takhle si představuji léto.

Festival Brutal Assault - GOD IS AN ASTRONAUT
Brutal patří mezi svátky metalových příznivců. Velké díky za to, že produkce nezůstává ortodoxní a nabízí prostor pro méně metalové žánry. Letošní ročník řadím celkově k nejvydařenějším. Formace GOD IS AN ASTRONAUT byla jednou z těch kapel, která mě ponořila do vln post-rocku a donutila naplno rozjet POSTCARDS FROM ARKHAM. Skvělým tahem bylo umístit je do menšího šapitó než na velké pódium na slunci, kde by jejich hudba určitě natolik nevynikla. Byl jsem docela zvědav, jak jejich tvorbu přijmou místní fanoušci, i když jsem nepochyboval, že se pod pódiem objeví nějací skalní. Vystoupení však překvapilo nejen mě, ale určitě všechny ostatní, kteří si mysleli, že je čeká další pomalá post-rocková vata. Masivní, hutný a energický set - nic víc netřeba dodávat.

Festival Czech Death Fest - SEPTICFLESH
"Rodinný" Czech Death fest se letos posunul o úroveň výše a nejen kvůli SEPTICFLESH. Měsíc v úplňku, mlha na rybníku asi pět metrů od pódia, monumentální orchestry s deathmetalovým základem. Tato kombinace byla doslova magická. Třešničkou na dortu byli samotní muzikanti v dobré náladě, se kterými jsem měl tu čest v backstage diskutovat.

Metalshop tour 2014
ADOR DORATH po dlouhých letech vydali novou desku a to vskutku vydařenou. Odjet po boku FORGOTTEN SILENCE a ADOR DORATH společné tour byl neobyčejný zážitek. Spousta skvělé hudby, ale navíc se ukázalo, že česká scéna na tom není tak úplně špatně. Soudím podle návštěvností a odezvy fanoušků. Je pořád důvod se snažit, což je pro muzikanty důležité.

Bruno - HYPNOS, KRABATHOR

Z mé strany to byla docela široká škála koncertů. Za ty nejvýznamnější bych vzpomenul DEPECHE MODE v únoru v Praze, východoevropské tour HYPNOS s AMON AMARTH (duben/květen), tradiční Brutal Assault v Jaroměři (srpen) a TRIPTYKON ve Vídni (prosinec).

Martin "Marthus" Škaroupka - CRADLE OF FILTH, MASTERPLAN, TITANIC, INNER FEAR

RAUNCHY - Vices Virtues Visions 2014
RÖYKSOPP - The Inevitable End 2014

Michal von Klaun - PRVNÍ HOŘE, SINUHET, VOILÁ!

Z koncertů zahraničních umělců, které jsem měl tu čest vidět a slyšet, mě v tomto roce asi nejvíc překvapil Robert Plant, kterého jsem do té doby pořádně ani neznal, svým fantastickým vystoupením na Colours of Ostrava.
Ze světových nahrávek jsem si nejvíce užil nové album skvělého pianisty Cory Henryho s názvem "First Steps" a nadlouho mě neomrzelo poslouchat album Carltona C Dub Whitfielda s názvem "N.O.I.S.E."
Z domácího poslechu se musím přiznat, že velkým hudebním zážitkem za rok 2014 bylo pro mě dokončení a podzimní křest cd debutového alba "Decollage" s kapelou VOILÁ! a velkou radost mi udělalo album "Nocturno" kapely SINUHET. A závěrem si dovolím říci, že největší radostí roku 2014 byla čistě osobní záležitost, a sice, že jsem si koupil nový akordeon, o kterém jsem mnoho let snil.

Radek Hajda - SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

seřazeno abecedně:
ANATHEMA - Distant Satellites
BEHEMOTH - The Satanist
CASUALTIES OF COOL - Casualties of Cool
GAZPACHO - Demon
GHOST BRIGADE - IV-One With The Storm
JUNIUS - Days of the Fallen Sun
Lenka Dusilová & Baromantika - V hodině smrti
LUX OCCULTA - Kołysanki
MASTODON - Once More 'Round The Sun
OPETH - Pale Communion
PAIN OF SALVATION - Falling Home
PINK FLOYD - The Endless River
SÓLSTAFIR - Ótta
VALLENFYRE - Splinters
Yossi Sassi - Desert Butterflies

Vlastimil Šmíd - MORGUE SON

Můj nejlepší hudební zážitek roku byl naprosto strhující pražský koncert QUEENS OF THE STONE AGE.

Krusty - FORGOTTEN SILENCE

Ať pátrám, jak pátrám, shledávám minulý rok z hlediska hudebního tak nějak lehce nedomrlý. Nevyšlo snad nic, co by mne totálně uzemnilo a převrátilo mi svět naruby a já se přistihnul, že se poslechově vracím spíše zpět do let minulých.

Z těch příjemnějších se ke mně dostala alba IQ "The Road Of Bones" a MAYHEM "Esoteric Warfare", potom mi v hlavě utkvěly snad jen novinky JOB FOR A COWBOY a MORGUE SON.

S ročním zpožděním jsem objevil poslední SPOCK'S BEARD a jsem rád, že je i u nich vše v pořádku :-)
Letos se mi moc líbilo na Metal Gate Czech Death Festu. Příjemně překvapila vstřícná atmosféra menšího, téměř rodinného festivalu a dávám pět bodů z pěti. Možná i proto, že to byl letos kupodivu jediný festival, který jsem navštívil.

Naživo mne dostali ORANSSI PAZUZU a naopak zklamali SEPTICFLESH na zmíněném festu. V Brně potěšili VULTURE INDUSTRIES s DORDEDUH, v Praze SECTESY.

Největší událostí uplynulého roku je pro mne sebestředně účast na METALSHOP TOUR s kapelami ADOR DORATH a AWRIZIS, kde se potkala skvělá parta spolehlivých a nadšených lidí na straně jedné, s partou nadšených fans na straně druhé.
A nesmím zapomenout fungující Pařát mag, nádherné LP-edice od DOOMENTIA, filmy Russe Meyera... a samosebou na dobré přátele a komunikaci s nimi.

Werlinga - HEIDEN

Když se ohlédnu za svým rokem 2014, myslím, že byl - alespoň pokud jde o události z hudební oblasti - dost pestrý. Poslechla jsem spoustu vynikajících alb, něco málo těch, co mi už tak nesedla a samozřejmě i letos jsem už tradičně při psaní této ankety narazila na alba, která jsem tak trochu "zazdila" a budu to dohánět v lednu (smích). Jelikož je pro mě dost těžké určit pořadí následujících nahrávek, seřadila jsem je abecedně a beru je jako svůj top za rok 2014:

ALCEST - Shelter
GAZPACHO - Demon
Lana Del Rey - Ultraviolence
SÓLSTAFIR - Ótta
STAROFASH - Ghouleh
THE BLACK KEYS - Turn Blue

Dále pro mě bylo velkým zážitkem zahrát si s HEIDEN na Brutal Assaultu. Jednak proto, že to byl můj první koncert s klukama z HEIDEN a taky je fajn si vyzkoušet velké pódium a kompletně profesionální organizaci. A na závěr nemůžu opomenout brněnský koncert THE ILLS a bratislavský koncert FLASH THE READIES. Byly to opravdu moc příjemné chvíle.

Martin "Spacosh" Peřina - BETWEEN THE PLANETS, SOUSEDI

Vznik živé sestavy BETWEEN THE PLANETS a koncerty se SOUSEDI.
alba:
SKYHARBOR - Guiding Lights
JAKOB - Sines
Lenka Dusilová - V hodině smrti
Koncert ANIMALS AS LEADERS a TESSERACT v Rock Café

Canni - SIX DEGREES OF SEPARATION, HYPNOS (session live)

Letos jsem moc neobjevoval, takže v mých přehrávačích rotovali především KARNIVOOL - koncert v Akropoli byl pro mě koncertem roku. Doporučuji!
Dále jistoty jako Devin Townsend, DEATH a spousta dalších osvědčených. Tedy žádné překvapení:-)

Z novinek určitě potěšili KILLER BE KILLED a díky "Once More 'Round the Sun" jsem poprvé našel cestu k MASTODON.

Velkým zážitkem byla moje účast při koncertech HYPNOS, se kterými jsem od konce dubna najezdil tisíce kilometrů (a téměř bez problémů - i když i dvoudenní uvíznutí v německém Wittstocku bylo taky obrovským zážitkem:-) a odehrál s Brunem, Pegasem a Vlasou velmi zajímavé akce.

Taky je skvělé, že se nám se SIX DEGREES OF SEPARATION podařilo odehrát koncerty na většině z nejnavštěvovanějších festivalů v ČR, a že nám stále nechybí chuť se scházet a tvořit.

Medvěd - FORGOTTEN SILENCE, WILLIG

Bez udání pořadí to byly tyto události:
MAYHEM a "Esoteric Warfare", MAYHEM live v Bratislavě, VULTURE INDUSTRIES naživo v Brně a DUST BOLT naživo v Borkovanech.

PZH:

Eva

Na Creepy Teepee jsme i s Pavlou viděly jednu z našich úplně nejoblíbenějších kapel z dětství KAP BAMBINO. Jinak chodím na koncerty, které pořádají Astral Bubble Booking Agency a The Shullins a skoro všechny se mi líbily.

Pavla

Nebo taky akce AVA jsou dobrý. Hodně se mi líbil koncert noise thrashové kapely BATALJ. Na Creepíčku se mi líbil ještě Tomy Cash a ACTUALLY.

Petr

Flashback do puberty na koncertu Roba Zombieho.

Tomáš Dvořák - Floex

domácí:
Dva - Nipomo
Lenka Dusilová - V hodině smrti
Subject Lost - Expo Nova

zahraniční:
Arca - Xen
Rivan Consoles - Sonne EP
Daughter - If You Leave
FKA Twigs - LP1
Kiasmos - Kiasmos
fennesz - Mahler Remixed
Olaf Stuut - Siren EP
+
osobní skladatel roku:
John Tavener

Petr Štěpán - XIII. STOLETÍ

Rád bych osobně vyzdvihl tři hudební události.
1. Koncert temných ikon THE SISTERS OF MERCY v pražské Arše. Bylo skvělé zažít gotické kmotry opět na pódiu s jejich světelnou show v nekonečných chuchvalcích valící se mlhy.

2. XIII. STOLETÍ v Praze v Paláci Akropolis. Ojedinělá událost s úžasnou atmosférou, podpořena vysokou návštěvností.

3. Gotický festival Magická noc trubadúrů konaný v říjnu v Kralupech nad Vltavou. Festival měl opravdu skvělou organizační úroveň. Mezinárodní zastoupení z řad účinkujících i návštěvníků a zaujal svým přesahem od hudby až po divadlo, literaturu či fotografii.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

vsechny lonske konce...Danťák Kozodo...01.01.15 | 18:39:17

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube