Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Jak vybíráme in-ear sluchátka neboli špunty - 2. část

Jak vybíráme in-ear sluchátka neboli špunty - 2. část

Pokračování článku Jak vybíráme in-ear sluchátka neboli špunty.

Zkoušet, zkoušet, zkoušet

Jak už zaznělo v první části článku, pro výběr správných špuntů je potřeba zkoušet, zkoušet a ještě jednou zkoušet. Správné usazení v uchu totiž nejen že ovlivňuje komfort nošení, ale na rozdíl od velkých sluchátek také výsledný charakter zvuku. Při zkoušení špuntů se proto pokuste co nejvíce napodobit jejich typické používání:

  • projděte se po prodejně a sledujte, jak vám sluchátka drží v uchu a jestli příliš nerachtá kabel
  • u sportovních sluchátek si klidně oběhněte blok, abyste zjistili, jak se sluchátka chovají při běhu
  • zkoušejte sluchátka ideálně s vlastní hudbou a na vlastním zdroji, abyste doma nebyli překvapeni jiným zvukem
  • ptejte se na více velikostí špuntů v balení, protože ne vždy sedne ten první
  • všímejte si i toho, jak sluchátka izolují okolní hluk

Velikost a materiál nástavců

Většina výrobců dodává spolu se špunty hned několik velikostí nástavců (ear tips). Běžně se jedná o gumové nebo silikonové kloboučky, ale u dražších modelů nechybí ani populární nástavce z paměťové pěny. Volba té správné velikosti a případně i tvaru je pro nošení sluchátek naprosto zásadní. Moc malé nástavce způsobí, že vám sluchátka nebudou držet v uchu a zvuk bude bez basů. Příliš velké nástavce sice budou držet dobře, ale protože se budou v uchu kroutit, nebudou těsnit a vy tak přijdete o izolační vlastnosti i příjemné basy. Pokud můžete, vsaďte na nástavce pěnové. Nejlépe se přizpůsobí tvaru ucha a i zvukově se zdají jako nejlepší volba. Pokud nejsou součástí balení, dají se k většině modelů dokoupit. Ty zřejmě nejkvalitnější nesou značku Comply.


Druh kabelu a jeho vedení

Pokud budete se sluchátky většinou jen sedět nebo ležet, nemusíte použitý kabel řešit vůbec. Jeho tloušťka či ohebnost stejně o reálné kvalitě příliš nevypovídají. Ve všech ostatních případech ale hraje důležitou roli především druh izolace a způsob, jakým je kabel veden od ucha k přehrávači.

Pokud jde o izolaci, používá se nejčastěji měkčené PVC nebo textil. Každé řešení má – jako obvykle – své výhody i nevýhody. Kabely s PVC izolací jsou obecně odolnější vůči namáhání, více se zachytávají o oblečení, ale nejsou při tom tolik hlučné. Textilní izolace je naproti tomu lehká, snadno ohebná, ale zároveň hlučnější při pohybu po oblečení a náchylná na poškození o ostré hrany. Obecně se dá říci, že pro sport je výhodnější kabel s textilní izolací, zatímco pro poslech “v klidu” spíše klasická varianta z PVC.

Způsoby vedení kabelu jsou v zásadě dva. Od ucha přímo dolů a v poslední době stále častěji i tzv. “za uchem”. Pro úplně běžné nošení bez vysokých nároků na komfort a kvalitu zvuku dobře poslouží způsob první, ale pokud od svých špuntů čekáte více, doporučuji se poohlédnout po modelech umožňující vedení kabelu za uchem. Tento způsob totiž eliminuje rušivé zvuky pohybujícíco se kabelu (tzv. microphonics) a zároveň zamezuje vytahování sluchátek z ucha, pokud za kabel výrazněji zataháte. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je skutečnost, že ne každý model sedí každému uchu. Zřejmě nejlépe se s vedením kabelu za uchem poprali u RHA a Shure.


Jak která sluchátka hrají

Ze všeho nejdříve je nutné si uvědomit, že jedny a tytéž špunty mohou znít různým lidem dosti odlišně. Záleží hlavně na tom, jak přesně sedí v uchu. Na trhu dnes najdete špunty od výrazně basových (většina), přes neutrální (Vsonic) až po analyticky přesné modely značky Etymotic. Vysněný zvuk by si tak měl při dobrém výběru najít každý.

U dražších modelů vstupuje do hry také typ měniče a způsob, jakým vlastně ve sluchátku zvuk vzniká. V poslední době slýcháme stále častěji formulaci “Balanced armature”. Tyto měniče se od běžných typů liší výrazně přesnějším zvukem s větším množstvím detailů, menším množstvím basů a celkově subtilnějším podáním (vynikající Brainwavz B2).  V ještě vyšších sférách můžete narazit na modely používající dva a více měničů na každé sluchátko. Výjimkou už ale nejsou ani sluchátka kombinující klasické měniče s měniči Balanced armature. Jejich cílem je vzít si to nejlepší z obou konstrukcí a nabídnout zvuk s přesnými detaily i pevnými basy (model Fidue A83). Výsledný efekt je nutné posuzovat zcela individuálně, avšak některá obecná pravidla se přeci jen zmínit dají:

  • vrcholné audiofilské modely zcela doceníte pouze při poslechu v klidu (doma, v kanceláři, v moderním vlaku či letadle)
  • pokud posloucháte častěji venku, nebojte se sáhnout po modelu s výraznějšími basy, než byste volili pro domácí sluchátka (basy jsou to první, co v šumu velkoměsta z celého frekvenčního pásma zaniká)
  • zvuk sluchátek hodnoťte výhradně s nástavci, které budete nejvíce používat

Izolace ano, nebo ne

V celém článku se věnujeme zvuku, ale jeho poslední řádky budou patřit tichu. Izolace okolního hluku je ve většině případů velkou výhodou in-ear sluchátek. Můžete v klidu poslouchat třeba uprostřed hlavního nádraží a hlasitost přitom nepřekročí bezpečnou úroveň. Pro samotný poslech i zdraví vašich uší je to skvělá zpráva. Výrobci však brzy zjistili, že ne každá situace je s ucpanýma ušima bezpečná, a začali především své sportovní modely vybavovat volitelnými nástavci propouštějícími více okolních zvuků. Pokud se tedy chystáte se sluchátky běhat, ptejte se i na ně.

Přehnaně silná izolace má také tu nevýhodu, že někdy slyšíte i vlastní kroky nebo dokonce dýchání. Takže všeho s mírou.

Tento článek vznikl ve spolupráci s prodejnou a poslechovou místností Audigo.cz.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!