Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

SONO CENTRUM se otevírá Brnu. Otevře se ale i Brno jemu?

SONO CENTRUM se otevírá Brnu. Otevře se ale i Brno jemu?

Celý komplex SONO CENTRA ještě ani není dokončený a už v něm v pátek 25. 4. proběhne úvodní párty s koncertem kapely GOLDFISH. Během středeční tiskovky sice ještě pulzovaly všechny prostory s výjimkou hlavního sálu čilým stavebním ruchem, ale to neznamená, že to kluci nedají před koncertem do pořádku. Konec konců, to hlavní – tedy zvuk a osvětlení – funguje už teď a bez háčků v šatně se holt chvíli obejdeme. Mnohem větší napětí však zatím vyvolává to, jak brněnské publikum nový kulturní prostor přijme.

Klub, opera nebo kulturák?

Jakmile člověk vstoupí do hlavního prostoru SONO CENTRA, napadne ho spousta slov, jako luxus, moderna, opera, ticho, výjimečnost nebo útulnost, ale jsem si skoro jistý, že slovní spojení HUDEBNÍ KLUB mezi nimi nebude. Hlavní prostor připomíná svým pojetím spíše moderní koncertní sál než tolik vzývaný nový “brněnský klub”. Prostor lemují dvě patra zakulacených ochozů, nad nimi se klene ještě nenápadný VIP můstek a vše dotváří vynikající zatlumení všech myslitelných ploch. Nechybí tak luxusní, ale choulostivé čalounění stěn či stropu, ani všudypřítomné koberce a nablýskané barové desky.

Je Brno připravené na něco lepšího?

Snaha provozovatelů nabalit na samotné koncerty i další klubový život je celkem pochopitelná a v dnešní době sympatická, ale je otázkou, jak to půjde dohromady s lehce přepychovým laděním celého centra. Přeci jen k divoké taneční pařbě s pivkem tento sál stvořen nebyl. Zástupci SONO CENTRA věří, že bude příjemné prostředí lidi motivovat k trochu jinému druhu chování, ale přitom není tak úplně jisté, jestli se bude takové “zkrocené” chování hodit také k účinkujícím, kteří běžně okupují klasické kluby, jako je třeba brněnská Fléda nebo pražský Palác Akropolis. A už vůbec není jisté, jestli se budou chtít krotit samotní návštěvníci koncertů. Možná tak bude muset nakonec jedna ze stran ustoupit a SONO buď zpustne, nebo se stane brněnskou scénou pro usedlejší produkce.

Bez cigaret, dlouhých front a špuntů v uších

Celé SONO CENTRUM bude s výjimkou vyčleněného prostoru nekuřácké. To by mohla být jedna z velkých výhod oproti ostatním klubům, které se sice snaží kuřáky zpod pódií také vytlačit, ale výsledek bývá přinejlepším polovičatý. Hodně prakticky působí i bary umístěné po obou stranách hlavního sálu a také v každém patře na kraji ochozů. Pro pití by se tak všech 600 návštěvníků mělo dostat relativně rychle.

Naopak méně prakticky působí tři zákeřné schůdky pod pódiem, vymezující zatím jediný taneční parket s dřevěnou podlahou. Pro stání poskytnou lepší výhled, ale ve tmě se na nich dají čekat celkem vtipné pády do hloučku tančících. Podle zástupců SONO CENTRA je ale v plánu do budoucna tento prostor pro vyloženě taneční večery vyrovnat do jedné úrovně.

Důležitou kapitolou by mělo být také nazvučení koncertů. Jak už jsem zmínil dříve, koncertní sál nabídne velmi dobrou akustiku a díky poctivému zatlumení ploch zvládne i vyšší výkon aparatury. Tu by mělo rozhýbat nazvučení studia SONO, které patří mezi to nejlepší, co u nás na poli nahrávacích studií máme. Vystoupení kapely NIL a UKULELE ORCHESTRA každopádně naznačilo, že zvukový potenciál má SONO obrovský. Až na hromadění basových otřesů kolem barů a malá vzdálenost reproduktorů od několika míst na balkónku byl zvuk jedna velká živá paráda. Prvním tvrdým testem slibovaných zvukových kvalit ale bude asi až květnový koncert kapely N.O.H.A., který by měla komplet snímat také Česká televize.

Hudba s příslušenstvím

Zatímco provozování samotného hudebního klubu je i podle majitele a ředitele SONO CENTRA podnikem nejistým, přidružený hotel, restaurace a podzemní garáže mají přinést celému projektu větší stabilitu a jistotu příjmů. Restaurace pojme až 200 hostů a spolu s garážemi bude určena široké veřejnosti. Samotný hotel s moderním designovým vybavením je situován v nejvyšších patrech unikátní budovy SONO CENTRA, je skvěle izolován od hluku v koncertním sálu a sloužit má především návštěvníkům koncertů a účinkujícím. Stylizace všech prostor je nápaditě sladěna s hudebním posláním celého komplexu. Na zdech hotelových pokojů tak najdeme třeba moderní grafiky známých hudebníků a prostor restaurace ozdobí podobně laděné černobílé fotografie.

Nezbývá než popřát celému projektu dostatek osvícených Brňanů, kteří nebudou líní vyrazit večer do svého nového klubu. Jinak se totiž z chlouby stane zase jen nenaplněná ambice, která od podobných projektů odradí i poslední nadšené snílky.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!