Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Jak zkrotit ale nezabít hlasitý koncert

Jak zkrotit ale nezabít hlasitý koncert

Pokud chodíte na koncerty alespoň trochu častěji než na "Půlnoční" o Vánocích, asi jste už taky narazili na problém s nepochopitelně hlasitým a často i tragicky zkresleným zvukem v některých klubech. Nejde přitom jen o zkažené koncerty. Uším rozhodně neprospívalo ani zlověstné zvonění uvnitř hlavy, jakmile člověk po koncertu zapadl někam do ticha. Nejjednodušším řešením by asi bylo nechodit na koncerty vůbec, ale copak hned přestanete jíst, protože se skoro v každé restauraci jídla nějak šidí? A přestanete také chodit do kina, protože nové filmy nejsou tak dobré jako ty staré? Kdepak, živý koncert nenahradíš, a proto bylo nutné najít řešení, které nebude tak ortodoxní.

Vy máte problém, my máme řešení

Když se řekne špunty, nebo chcete-li ucpávky, automaticky se přepínám do role skeptika. Kdykoli jsem totiž něco podobného použil, připadal jsem si jako nešťastník, který z nechutně hluboké kaluže přeskočil přímo do ještě nechutnějšího bláta - a to doslova. Zvuk koncertů se s nimi totiž pravidelně sléval do nepřehledného chomáče, kterému nechyběly pouze výšky, ale v podstatě i jakékoli konkrétní obrysy živých nástrojů. Mimo zkaženého zvuku mi navíc vadilo také to, že byl najednou koncert až příliš tichý. Oči viděly ohromnou řežbu kapely Marduk (kdysi), zatímco uši informovaly o zahuhlaném vatovém dýchánku. Zmizela atmosféra a člověk si připadal jako v nějaké gumové bublině. Se smysluplným řešením přišly až chytré hlavy ze společnosti Etymotic. Na scéně se objevily akusticky vyladěné ucpávky.

Pokročilá konstrukce, ale žádný Star Trek

Konstrukce ucpávek Etymotic ER20 je celkem chytrá, ale žádný Star Trek v ní zase nehledejte. Základem je plastové tělo tvořící zároveň rezonanční zvukovou komoru, která přenáší zvuk malým otvorem přímo do ucha. O pohodlné usazení a dostatečnou izolaci se stará trojice silikonových lamel kónického tvaru. Ve střední velikosti sednou sluchátka zřejmě většině lidí a jejich nasazování je po krátkém nacvičení celkem jednoduché.

Součástí balení je také inteligentně navržená gumová krabička, která se snadno otvírá i v divočině metalového kotle, dále šňůrka pro pověšení ucpávek přes krk a také řetízek pro připnutí krabičky se špunty třeba na klíče nebo batoh. V tomto směru tedy kompletní výbava.

Vyladěná střední cesta Etymotic

S ucpávkami Etymotic ER20 jsem obešel hned několik koncertů, a přestože jsem v úvodu tak úplně nadšený nebyl, nakonec si mě tento zlepšovák získal. Přestože je jeho útlumová charakteristika velmi vyrovnaná a padá výrazněji teprve ve výškách (celkem podle předpokladů), projevuje se zkreslení na tišších rockových nebo jazzových koncertech přeci jen citelně. A protože můj první test proběhl právě na podobné akci, byla moje první zkušenost s Etymotic ER20 spíše vlažná.

Potom už ale přišel křest ohněm na koncertu 65daysofstatic, tedy při hlučné kytarové přehlídce s porcí ještě hlučnější elektroniky. V ten moment začaly ucpávky naplno bodovat. V přímém srovnání s klasickými pěnovými odlitky byl jejich celkový útlum o poznání menší, takže jsem rozhodně neměl problém s tím, že bych si koncert přímo před očima takzvaně "vypnul". Mírou zasunutí ucpávek do uší se dal navíc celkový útlum doladit.

Teď ale přijde to hlavní. Celkové zkreslení zvuku. Důležité pro výsledný efekt bylo především správné nasazení ucpávek. Kvůli otvoru pro vedení zvuku bylo nutné, aby hrot ucpávky směřoval v uchu do volného prostoru a nedoléhal na stěnu zvukovodu. V takovém případě byl výsledný zvuk v porovnání s obyčejnými špunty skutečně velmi dobrý a zachovával si velkou většinu detailů a obrysů jednotlivých nástrojů. V podstatě už jsem tak znovu narazil na kvalitu samotného nazvučení koncertu. Kytary i klávesy byly jasně oddělené a jejich zvuk byl naprosto věrohodný. Bicím sice místy chyběla razance, ale na druhou stranu se podařilo slušně zachovat jiskrnost činelů.

Co chybělo k dokonalosti?

Jestli mi po několikerém použití ucpávek něco vadilo, bylo to ponejvíc jejich chování ve zpoceném uchu. Pokud se udělalo v sále velké horko, stávalo se mi někdy, že se ucpávka postupně vysouvala ven z ucha. Nešlo o to, že by chtěla vypadnout, to ani náhodou. Její kónický tvar ji pouze lehce vysunul ven, čímž se snížil celkový útlum a koncert byl o něco hlasitější. Toto chování může být ale také výjimkou, která by se v jiném uchu vůbec neprojevila.

S hloubkou zasunutí ucpávek také souvisí jejich druhé negativum, tedy závislost kvality zvuku na míře útlumu. V těch úplně nejhlasitějších pasážích jsem měl tendenci zatlačit ucpávky hlouběji, což už přeci jen trochu ořezávalo zvuk v jeho detailech. Stále ale platilo, že i v tom nejextrémnějším případě byl výsledek výrazně lepší než v případě obyčejných pěnových ucpávek.

Verdikt

Pokud jste častými návštěvníky hlasitých koncertů, mezi než metalové akce odjakživa patřily, stojí investice do ucpávek Etymotic rozhodně za zvážení. Výsledek možná není dokonalý, ale uši máte na celý život jen jedny, zatímco podobných "pětistovek" se ve vaší kapse protočí tisíce. A když už dáte další pětikilo za vstupenku, proč si kazit dojem z koncertu nekvalitním zvukem!

Ucpávky Etymotic nabízí za 590 Kč také Audigo.cz

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

opravdu fungujíOndra27.10.13 | 19:30:54