Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Na co byste se měli ptát sami sebe při výběru nových sluchátek

Na co byste se měli ptát sami sebe při výběru nových sluchátek

Řekněme si to na rovinu, pro spoustu věcí v životě se rozhodujeme naprosto spontánně a převážně podle aktuálních emocí. Platí to třeba pro dnešní oběd, místo kam si odpoledne položím deku na koupališti, ale klidně i pro výběr drahé polovičky. Jenže, kolikrát už jste se u oběda spálili? A neležela deka minule náhodou na mraveništi? A když už jsme u toho, jste snad pořád se svým prvním partnerem? Některé věci se holt vyplatí vybírat pořádně. A pokud milujete hudbu stejně jako my, měli byste si položit pár otázek určitě i před nákupem vašich nových sluchátek!

Co já to vlastně poslouchám za muziku?

Rodiče mi vždycky říkali, že to hudba není, ale protože sluchátka kupuju sobě, nemusím takové názory řešit. Každopádně je důležité si uvědomit, že ne každá sluchátka hrají parádně jakýkoli styl. Jsou dokonce takové kousky, které nehrají parádně styl žádný.

Pokud máte velký hudební rozptyl, vybírejte modely s konzervativním a více univerzálním zvukem. Typicky například otevřené a studiové modely Audio-Technica či Sennheiser. Totéž samozřejmě platí pro milovníky jazzu a vážné hudby. Pokud si ale naopak vychutnáváte elektroniku či hiphop, budete hledat spíše modely s výrazným basovým pásmem a uzavřenou konstrukcí. Do černé zahalení milovníci metalu nechť si pohlídají spíše ostré pásmo výšek, jinak budou poslouchat činely skrze zavřené dveře. Taky středy musejí mít trochu objem, aby na vás elektrické kytary nepůsobily jako vyzáblé modelky na molu.

Co nejčastěji dělám, když právě poslouchám?

Na každou činnost je nám třeba specialistů, říkala jedna známá postava české literatury. Pokud víte, že posloucháte hudbu hlavně venku, třeba cestou do školy nebo kanceláře, přemýšlejte rozhodně o malých špuntech. Jsou skladnější, není v nich v létě takové vedro a navíc jsou na rozdíl třeba od otevřených Koss Porta Pro slyšet také v řinčící tramvaji nebo na rušné ulici.

Jestli se ale k hudbě dostáváte spíše doma nebo v práci, vyplatí se investice do větších modelů, které prostě hrají lépe a většinou jsou i pohodlnější. Otázka, jestli spíše uzavřené nebo otevřené, záleží hlavně na tom, jak moc chcete, aby si vaše metalové orgie nebo výbuchy ve hře Counter Strike užívalo vaše okolí. Každopádně platí, že největší pohodičku nabídnou domácí otevřené modely, o tom žádná.

Z jakého zdroje budu hudbu inhalovat?

Říká se, že celá sestava hraje vždy jen tak, jak hraje její nejslabší článek. Myslete na to, až budete uvažovat o high-end modelu. Rozhodně vám špičková sluchátka nerozmlouváme, pouze chceme říct, že své maximum zahrají až ve chvíli, kdy je nakrmíte z adekvátního zdroje pomocí trochu slušných kabelů.

A nezapomínejte ani na kamarádku impedanci. Ve většině případů ji sice řešit nebudete, ale pokud plánujete poslouchat hudbu z přenosných zařízení, držte se spíše nízkých hodnot (do 32 ohmů). Je to celkem jednoduchá matematika. Sluchátka s velkou impedancí (větší než 100 ohmů) krmíme nejlépe sluchátkovým zesilovačem. Naopak modely s nízkou impedancí snadno rozhýbe i telefon nebo kapesní přehrávač.

Potřebuji taky mikrofon?

Tak to musíte vědět vy. V určitých situacích se mikrofon a ovládání může hodit, ale platí to samozřejmě jen tehdy, pokud posloucháte hudbu často z telefonu. Samostatným druhem na této planetě jsou ještě hráči počítačových her. U těch je naopak mikrofon nezbytný.

Pokud už se ale rozhodnete pro kombinaci telefon-sluchátka-mikrofon, pohlídejte si, aby byly funkce dálkového ovládání na kabelu podporovány vašim telefonem. Výrobky Apple běží skoro se vším, ale Android často zvládá jen přijímat hovory a přepínat skladby. Na hlasitost u něj moc nemyslete. Dobrý prodejce vám ale určitě s podporou poradí. Aktuálně se na trh chystá třeba novinka a-Jays Five a ta by měla komplet podporovat právě i zmiňovaný systém Android.

Vypnout okolní hluk nebo ne?

Toť otázka, která hýbe poslední dobou světem sluchátek. I tady ale záleží na vašich osobních preferencích. Pokud si chcete poslechnout hudbu v českém vlaku nebo autobusu, rozhodně sáhněte po špuntech do uší se silikonovými manžetami, nebo alespoň po uzavřených sluchátkách přes hlavu. Ty dostatečně utlumí hluk okolí a vy uslyšíte hlavně vlastní hudbu. Pouze sebemrskači poslouchají v tramvaji Koss Porta Pro.

Ale pozor! Pokud to s mírou tlumení (těsností manžet) přeženete, bude se do zvuku přenášet i rachtání přívodních kabelů či dokonce dunění vašich vlastních kroků. Částečně pak situaci zachraňuje třeba vedení kabelu za uchem, ale to zase neumožňuje každý model špuntů.

Jestliže používáte sluchátka coby povolený doping při tréninkovém běhu po městě nebo dokonce při jízdě na kole (fakt nedoporučujeme!), můžete se buď neustále ohlížet jako schizofrenici, jestli se za vámi neplíží nějaké auto, nebo si prostě koupíte špunty tomu přizpůsobené. Tedy méně izolující. Ve sportovním oddělení slušného obchodu se sluchátky takových určitě několik najdete!

Pokud už tušíte, který typ sluchátek by pro vás mohl být ten pravý, vykašlete se na pročítání fór, kde stejně najdete jen hromadu protichůdných názorů, a najděte si rovnou nějaký kamenný obchod, kde vás nechají sluchátka vyzkoušet. Osobně jsme nedávno vyzkoušeli prodejny Audigo.cz, které najdete v Brně i Praze, a byli jsme naprosto spokojení. Tak vzhůru do poslouchání...

Více informací o prodejnách sluchátek najdete na stránkách Audigo.cz.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Von Makarón09.09.13 | 12:10:55