Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2012 II.

Hudební zážitky roku 2012 II.

Druhý den v lednu a s ním i druhý díl Hudebních zážitků roku 2012.

Petr "Herdron" Říha - Pařát

Nevím, jestli v roce 2012 dosáhla produkce (metalových) vinylů maxima, ale mnohé firmy už k CD verzím jaksi automaticky vydávají i vinyly. Navíc se na těchto nosičích vrací i stará alba. Zatím si nemyslím, že by nabídka převyšovala poptávku.

V jistých věcech, které se týkají hudby, jsem staromilec nebo jak to říct, respektuju prodej digitální hudby, její (nelegální) stahování nikomu nevymlouvám, je to každého věc, jestli jeho sbírka činí jeden plný harddisk nebo police originálních hudebních nosičů, ve sluchátkách si přehrávám mp3 soubory (protože tahat někde na cesty k poslechu fyzická CD se mi fakt nechce), ale zároveň jsem velký sběratel fyzických nosičů a hudba bez obalu, pouze někde nacvakaná v jedničkách a nulách, je pro mě jako tělo bez tváře.

V uspěchané době mnozí nemají na nic čas, tak nač hromadit na polici fyzické nosiče a ještě za to platit? Z jejich pohledu musí být vinylový sběratel jako návštěvník z jiné planety:-). Takové desky přitom nejsou zrovna levnou záležitostí. Pominu-li třeba odlišný zvuk z vinylu, jde hlavně o to, že gramofon si s sebou nikde na cesty nevezmeš a tím pádem se z hudby stává zvláštní obřad. Deska nejde jedním klikem posunout o minutu vpřed, je nutné každých cirka 20 minut obracet strany atd. Je mi mezi lidmi, kteří se takových obřadů účastní, moc fajn. Kupodivu jsem ve svém okolí narazil i na -náctileté sběratele (metalových) vinylů.

V roce 2012 mě mimo jiné velmi potěšil neklesající zájem fanoušků o vinyly a vůbec zájem lidí o fyzické hudební nosiče. Všechno něco stojí, ale nespokojit se hned s první nabídkou a hledat, leckdy znamená dopídit.

Hanka Hajdová - SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

Křest desky "Cestou na jih" od TOMÁŠE KOČKA & ORCHESTRU v Českém rozhlase Ostrava, 6.11.2012

Cholda - FDK

Co se týče zahraničních skupin, tak jednoznačně níže uvedená alba:
BLUT AUS NORD - 777: Sect(s) / The Desanctification
WOLVES IN THE THRONE ROOM - Celestial Lineage
RUSSIAN CIRCLES - Empros
OBSCURE SPHINX - Anasthetic Inhalation Ritual
SÓLSTAFIR - Svartir Sandar
THE ATLAS MOTH - An Ache for the Distance
GOJIRA - L'Enfant Sauvage
DORDEDUH - Dar De Duh

Z české scény:
MODERN DAY BABYLON, DIPTHERIA, PRVNÍ HOŘE

Live:
Na koncerty stále nestíhám chodit, takže jednoznačně Brutal Assault, který si nedovolím nenavštívit. Velice příjemně mě překvapil festival Phantoms of Pilsen, nečekaně mě dostalo živé vystoupení PRO-PAIN a koncertní vyhlášení ankety Břitva.

Kluby:
Pod Lampou, Plzeň; Melodka, Brno

Kverd - HEIDEN

NEUROSIS - Honour Found in Decay / Asi nejniternější deska, která se mi letos dostalo do uší. Dokonale uhrančivé a prožité album.
IHSAHN - Eremita / Pokud to v mých uších nepřekonalo klenot "After" (to zatím ještě neumím říct), tak je to minimálně na stejné kvalitativní hladině.
GAZPACHO - March of Ghosts / "Golem" nebo "Black Lily" jsou skladby, které mě doslova pohltily. Měly by každého, kdo si libuje v melancholickém rockování.
THE PINEAPPLE THIEF - All the Wars / Hlavně produkčně je pro mě tohle album skutečně přitažlivé, je výbušné a uvěřitelné.
THE GATHERING - Disclosure / Pokud mě minulá nahrávka "The West Pole" moc nepřesvědčila, "Disclosure" navazuje na to naprosto nejlepší, co jsem od téhle kapely kdy slyšel.
LANA DEL REY - Born to Die / Prostě nejlepší letošní pop, čert vem kdo co a nebo jak.
DYING PASSION - Amplify / Tradičně kvalitní nahrávka, která pro mě představuje asi to nejlepší, co se na naší H'n'H scéně letos odehrálo. A "Path to the Land of Visions" je otvírák jak hrom.
MORGUE SON - Impure Speculum Replete With Eeriness / Asi největší překvapení za letošek, poctivá, nepřeprodukovaná a barevná hudba, která i po mnoha posleších má co nabídnout. Nejde nedoporučit.

NOOSTRAK - Human Tragedies Everyday / Fred & spol. se mi tímhle výtvorem zkrátka trefili do noty, je to svěží, energický - z desky i naživo.

Dušan Mikulec - DYING PASSION

Jednoznačně nejsilnější hudební zážitek v uplynulém roce pro mě byl koncert OPETH v MeetFactory, protože v poslední době tahle kapela patří mezi ty, co mě nejvíce ovlivňují. Jelikož jsem prošvihnul ANATHEMU (jsem si jistý, že tohle by byl ten druhý nejsilnější koncertní zážitek roku 2012), tak ještě musím zmínit CHILDREN OF BODOM na Basinfirefestu, který mám hodně rád. Mezi to nejlepší co jsem naživo v roce 2012 viděl, ještě určitě patří skvělí FORGOTTEN SILENCE, se kterými jsme jeli v létě tour k našemu i jejich novému CD.

Z vydaných desek za rok 2012 jsou pro mě nejzásadnější asi KATATONIA - Dead End Kings, ANATHEMA - Weather Systems, SOULSAVERS - The Light The Dead See, THE MARS VOLTA - Noctourniquet a taky deska "La Grande Bouffe" od zmíněných FORGOTTEN SILENCE, která je podle mě bezpochyby to nejlepší co na české scéně tento rok vzniklo.

Martin "Marthus" Škaroupka - CRADLE OF FILTH, MASTERPLAN, INNER FEAR

KILLING JOKE - MMXII

Karel Vošta - THE SQUIRM, HELL PASO

Pokud mám hudebně zhodnotit uplynulý rok 2012, tak musím začít úplně od začátku, a to od ledna, kdy jsem navštívil koncert mojí milované kapely ELEISON ve Vagonu, ze kterého jsem odcházel, jak jinak, než nadšený a plný energie, kterou do mě tato kapela pokaždé vlije. Dovoluji si tvrdit, že ELEISON je na tuzemské scéně opravdu tělesem výjimečným a originálním. Jen škoda, že koncertují spíše sporadicky. V návaznosti na ELEISON jsem navštívil později i vystoupení basisty této formace - Jaryna Janka a jeho projekt TY LIDI. Jaryn vydal v roce 2011 i stejnojmenné album, které mě uchvátilo svojí lidskostí a upřímností, ale zároveň hudební vyzrálostí, vtipem a nadhledem. Stejný pocit jsem měl i ze živého, téměř komorního podání.

V létě jsem navštívil velice živočišný a povedený koncert kapely UNSANE. Také neskutečný gejzír emocí a energie. Dále pak do Prahy zavítal můj kytarový oblíbenec Steve Vai s projektem G3 a to jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. Musím říct, že Steve je opravdu vizionář a neskutečný sekáč. Jeho muzika má přesahy takřka do všech žánrů a to z jeho muziky dělá opravdu neskutečně silný a krásný zážitek. Je to jako číst knihu nebo sledovat opravdu snový film. Díky kamarádce jsem se dostal i na koncert PEARL JAM a tak jsem mohl poprvé slyšet naživo jednoho ze svých oblíbených zpěváků. Eddie Vedder a spol. to rozbalili moc příjemně. Koncertní veselí jsem zakončil v listopadu návštěvou megakoncertu PRAŽSKÉHO VÝBĚRU, ze kterého jsem si odnesl také mnoho skvělých dojmů.

Co se týče toho, co jsem poslouchal doma, na cestách apod., tak bych chtěl určitě zdůraznit mé objevení kapely DAVE MATTHEWS BAND, ze kterého jsem se po dlouhé době posadil těžce na zadek. Tahle parta mi do posledních dnů unikala, spoustu lidí jí zná, ale já na ní přišel až nedávno úplnou náhodou. Díkybohu. Neskutečně originální vokální projev frontmana Davea mě natolik oslovil, že po poslechu alba "Busted Stuff", jsem si ihned opatřil veškeré jeho další desky i DVD a opravdu není jeden den, kdy bych si od DMB něco nepustil. Podobné pocity mám z dalšího člověka, tentokráte kytaristy jménem Alex Hutchings. Muzikant, který kloubí opravdu zajímavé technické finesy dohromady s osobitým vedením melodických linek. Smekám klobouk před tímto pánem. Neskutečný dříč a talent v jednom balení. Jinak se v mých přehrávačích ještě dost často točila alba od Erica Johnsona, MASTODON, Kate Bush a další spousta zajímavé muziky.

No, a pokud jde v neposlední řadě o mé vlastní hudební aktivity, tak letos jsem odehrál několik parádních koncertů s THE SQUIRM, v listopadu jsme spolu v pražském Rock Café pokřtili novou desku "Thru" a v prosinci jsem poprvé vystoupil se svojí domovskou kapelou HELL PASO a myslím, že to stálo opravdu za to. Ohlasy byly jen v kladných hodnotách. S HELL PASEM se v r. 2013 chystáme dále velice intenzivně pracovat na materiálu a máme za společný cíl se postupně prokousat do klubů a pokud možno i na nějaké festivaly. Na závěr bych rád dodal, že mě den ode dne čím dál víc nahlodává myšlenka nějak navázat na můj sólový debut "Three Dots...", takže pokud vše pošlape tak, jak má, čeká nás, myslím, velmi plodný a vydařený rok.

Doctor - SIX DEGREES OF SEPARATION

Koncert Devina Townsenda v Praze
AT THE GATES na BA
Skladba "The Mystical Words Of The Wise" od ROOT živě na BA
Brutal Assault celkově
Anneke van Giersbergen na Youtube kdykoliv:-)

Morbivod - TROLLECH, STÍNY PLAMENŮ, UMBRTKA, WAR FOR WAR

Dostal jsem se poslední dobou k nahrávce norské kapely OMIT - "Repose", sice z roku 2011, ale do povědomí se dostala až později. Jedná se o pomalý doom se vznešeným a skvěle komponovaným ženským zpěvem, který se nesnaží ani o operní kýč, ani nezní obyčejně ani rockově. Celé album je velmi dlouhé, ale láká k dalším a dalším poslechům.

ENSLAVED mě zklamali na celé čáře, jistě jim nelze upřít různé vysoké kvality, ale tu současnou tvorbu jim nevěřím, precizně zahraná nuda s velmi podobnými stavbami skladeb, s přesnou polovinou dávivých Grutleho vokálů a čistého zpěvu. Proč to musí být všude tak stejné? Když si vezmu alba jako "Mardraum" nebo "Monumension", tak to nové vnímám jako průšvih.

MARDUK mě s novým albem nezklamali, ale ani nějak zvlášť nestrhli, a takhle to mám skoro s každým black metalem. Pěkný byl festival Phantoms of Pilsen, kde zahráli BETHLEHEM. Hodně často jsem poslední dobou poslouchal hudbu mimo metal, starší i aktuální. Nejvíce asi THE CARDIGANS, pak kapely kolem Martina Němce (PRECEDENS, LILI MARLENE), EBM skupiny C-LEKKTOR a HOCICO, Lady Gaga má tvorbu také záživnou s neklesající tendencí. Ještě potěšil singl MASTER'S HAMMER a hodně jsem s odstupem docenil poslední OPETH.

Petr Staněk - LIVEEVIL

Zážitkem překvapujícím a pozitivním pro mě bylo zjištění, že má metal pořád ještě schopnost vyživovat naše duše a to i přesto, že se významné kapely, které mě ovlivnily, jistě stěhují do malých klubů. Jinak mě dostali svou novinkou KREATOR a jako bullshit musím označit poslední desku skupiny ANATHEMA. Jo a dobrý bylo, jak kdosi při vystoupení ROOT v Praze hodil po Big Bossovi pivo a ten se nasral a šel protestovat do šatny.

Medvěd - FORGOTTEN SILENCE

Za mě spoustu nadšených a něco málo ze zklamání, začnu internetovým radiem "deathFM" což je příjemné zpestření pracovní činnosti. V domácím prostředí si dopřávám, krom muziky, navíc čtivo Pařát a na komplu Abysszine.

Vypíchnu namátkové echt koncerty: CANNIBAL CORPSE, BEHEMOTH v Bratislavě (odtud i jedno zklamání a to MISERY INDEX live), MARDUK, IMMOLATION v Ostravě (smrtící švédské peklo), MARILLION v Praze, pohrobci SAXON v Brně a bratři Ebenové tamtéž. Setkání se s Attilou a Hellhammerem (všichni víme), Brutal Assault, kamarádství s HYPNOS, Shindym. Deska roku za mne MARDUK - Serpent Sermon. A ještě jedno zklamání a to z neproběhnuvšího koncertu FORGOTTEN SILENCE s ATROX. A klišé na závěr? Miluji poslední desku FORGOTTEN SILENCE, koncerty s ní spojené a vlastně radost z muziky.

Tomáš Dvořák - Floex

GRIZZLY BEAR - Shields
SAMARIS - Stofnar Falla EP
PHON.O - Black Boulder
Nathan Fake - Steam Days
Robert Glasper - Black Radio
John Tejada - Predicting Machine
FIORDMOSS - Ink Bitten
STRATA SOUL - Luvly Isles
Mauro Norti - Last Days
Christian Loffler - A Forest
ORBITAL - Wonky
DVA - Pritty Ugly
HIDDEN ORCHESTRA - Archipelago
CLARK - Iradelphic
Bobby Womack - The Bravest Man In The Universe
ZRNÍ - Soundtrack ke konci světa
Anna von Hausswolff - Ceremony
PORTICO QUARTET - Portico Quartet
Vladislav Delay – Kuopio
Max Cooper - Conditions One EP
HOLY OTHER - Held

A co se tyce koncertu:

Joshua Redman a BAD PLUS na jazzovém festivalu v Edinburgu, festival Pohoda (zejména JAMAICAN ALL STAR BAND, IMOGEN HEAP, Iva Bittová, WAR PAINT a další…) Arve Henriksen v Akropoli, PORTICO QUARTET v Akropoli, GRIZZLY BEAR v Berlíně.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Morbivod03.01.13 | 00:01:57

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube