Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2012 I.

Hudební zážitky roku 2012 I.

Ani letos jsme neopomenuli vyzpovídat zajímavé osobnosti české hudební scény, tentokrát jsme zabrousili též do alternativních vod a v tomto trendu hodláme pokračovat i v budoucnu.

Krusty - FORGOTTEN SILENCE

V roce 2012 mě dostalo několik nahrávek či koncertů - a byly to kousky jak tradiční, tak i ty "z druhé strany" - myšlena je tím tvorba kapel, které jsem buď vůbec neznal, nebo jsem je vcelku míjel. Z těch tradičních to byla očekávaná novinka MARILLION "Sounds That Can't Be Made". Kapela kolem Stevea Hogartha srší energií, není tolik "spací" jako na minulých albech a na novince to rozpaluje, jako by ani nepočítala roky. Můj příjemný pocit z nového alba kapela umocnila i povedeným koncertem v Praze 25.11. Plynule mohu zmínit i společné album zpěváka MARILLION Hogartha a klávesáka PORCUPINE TREE Barbieriho "Not The Weapon But The Hand".

Nad KREATOR jsem už dávno zlomil hůl. Ano, byli a budou pro mne pořád tím "nejopravdovějším thrashem", ale poslední tři alba už mne přece jen nudila. Prvotřídní thrashing, ale JENOM thrashing. Žádný úkrok stranou, žádná inovace. Až letošní "Phantom Antichrist" mě solidně profackoval, protože takto zkomponovanou fúzi melodií a agrese jsem už nečekal. Album funguje od začátku až do konce.

Nejpilnější kapela na světě, naše UMBRTKA nás zásobuje kvanty hudby, ale já jsem pomalejší posluchač, tudíž "Selement" a "KKW" se teprve chystám hlouběji dobývat. Ne tak loňské "Spočinutí", kterým se neuvěřitelně bavím a přijde mi zábavně barevné a zvráceně charismatické. A když už jsem u domácí scény, nesmím opomenout letošní HYPNOS, LUNATIC GODS a DYING PASSION.

"Objevil" jsem novodobé spasitele z Francie - DEATHSPELL OMEGA a BLUT AUS NORD a momentálně se stále zabývám průzkumem jejich uhrančivých alb či minialb. Jedná se přesně o tu hudbu, která mě nedostane rychle a hned, ale zhypnotizuje mě, nenechá na pokoji a nutí mě se k ní neustále vracet.

Sehnal jsem si téměř kompletní diskografii ambientního projektu ATRIUM CARCERI a často se vydávám na strašidelné procházky starými chodbami zapomenutých domů… Je nutné zas a znova psát jak mě potěšil Brutal Assault fest a všechny shlédnuté kapely? To už je skoro zvyk, takže k tomu jen přidám i OBSCENE EXTREME a slovenský CELESTIAL HELP fest, který jsem absolvoval jako účinkující. Tímto ještě jednou smekám před organizátorem a skvělým člověkem - Hoyasem z ATTACK OF RAGE. Z ostatních koncertům musím zmínit PARADISE LOST/SOEN a LACUNA COIL.

Mám radost, že se daří tištěnému PAŘÁTu a že mu vyrostla konkurence (nebo spíše kamarád) v podobě znovuzrozeného ROCK HARDu. Těší mě spousta vinylů v přenádherných edicích. Těší mě, že cena krásných digipaků se drží u země či na rozumné hranici. Těší mě, že ani loni nebyla nouze o hudbu, která mě dokázala odfouknout kamsi mimo prostor a čas…

Pašík - TISÍC LET OD RÁJE

Můj osobní hudební zážitek v roce 2012 byl jednoznačně koncert OPETH a VON HERTZEN BROTHERS v Bratislavě, kde mě překvapila právě předkapela perfektní produkcí a bezchybnými vokály. Prostě super a doporučuji. Vše nakonec završili OPETH, které jsem slyšel poprvé naživo, a nezklamali. Prostě to byl pro mě takový hudební orgasmus:-)

Radek Hajda - SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

nahrávky (abecedně):
ANATHEMA - Weather Systems
DEAD CAN DANCE - Anastasis
ENSLAVED - RIITIIR
GOJIRA - L'Enfant Sauvage
IN MOURNING - The Weight of Oceans
MONO - For My Parents
NIBURTA - Scream From The East
SATURNUS - Saturn In Ascension
TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR - Cestou na jih
TWELVE FOOT NINJA - Silent Machine
WITCHCRAFT - Legend
Yossi Sassi - Melting Clocks

Live:
TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR v Cooltour Ostrava, 21.12.2012

Martin Schuster - MINDWORK

Největší událostí roku 2012 je pro mě velkolepý návrat Kinga Diamonda na koncertní podia. Mým osobním hudebním objevem je australská kapela KARNIVOOL a zejména jejich album "Sound Awake". Co se týče koncertních zážitků, velice mile mě překvapili tuzemští THE.SWITCH, dále jsem si živě užil ANATHEMU, OVERKILL, Devina Townsenda a konečně PAIN OF SALVATION v Německu, kde jsem ale při sbírání hozené paličky přišel k úrazu v podobě nalomeného prstu:-) Velmi pozitivní je pro mě pocit, že je Česká republika stále bohatší na kvalitní hudební nahrávky, které směle odolávají zahraniční konkurenci. Aktuální počin FORGOTTEN SILENCE je toho důkazem.

PIČA Z HOVEN

Eva

koncert Rogera Stevie Moorea, ikony amerického lo-fi v galerii architektury 4AM

Mojmír

Tento rok byl pro mě dost nabitý: Mika Vainio v kabinetě múz, Vladislav Delay na PAFu, DEATH IN JUNE, Off festival s letošní našláplou dramaturgií (ATARI TEENAGE RIOT, Alva Noto s BLIXOU BARGELDEM, SWANS, Colin Stetson, Fennesz, Demdike Stare, Andy Stott, Forest Swords, Kim Gordon s Ikue Mori, Kuedo a další). K tomu spousta skvělých desek. Co se hudby týče, tak tento rok dopadl výborně.

Pavla

Mně se tento rok líbilo na CREEPE TEEPE a tam převážně: JAPANTHER a MOLLY NILSSON, pak na FLUFF FESTU se mi líbili XADDAX a DECEASED SQUIRREL ON THE PHONE. Pak z koncertů mě zaujalo jednoznačně temné berlínské duo CRIME (jihlavský club Ponorka), pak electro-punkáči MYCIAA z Francie (klub Vrah, Rožnov Pod Radhoštěm) a z české scény TÁBOR RADOSTI (z koncertu v Třebíči).

Petr

Tenhle rok byl první, kdy jsem moc nestíhal jiné koncerty, než ty, na kterých jsme vystupovali. Pro mě jsou stále největší peckou u nás POPGEJOVÉ, u kterých je každý koncert pro mě zážitek. Dále mě ještě velmi překvapily dva polské projekty - LUGOZI a THE COMPLAINER & COMPLAINERS. Naopak velkým zklamáním pro mě byl Com Truise, což bylo asi i zapříčiněno omezeností a naprostou arogancí a demencí lidí z Meetfactory, kteří nám celý večer zkazili.

Standa Jelínek - DYING PASSION

CD (bez pořadí):
SOULSAVERS - The Light The Dead See
DEAD CAN DANCE - Anastasis
SOEN - Cognitive
ALCEST - Les Voyages de L'Âme
KATATONIA - Dead End Kings
HOOVERPHONIC - With Orchestra
THE GATHERING - Disclosure
MORGUE SON - Impure Speculum Replete With Eerines
FORGOTTEN SILENCE - La Grande Bouffe
IN MOURNING - The Weight of Oceans
ANATHEMA - Weather Systems
GAZPACHO - March Of Ghosts
IF THESE TREES COULD TALK - Red Forest
NAPALM DEATH - Utilitarian
STEVEN WILSON - Catalogue Preserve Amass
STORM CORROSION - Storm Corrosion
DEFTONES - Koi No Yokan
JACK WHITE - Blunderbuss
THE MARS VOLTA - Noctourniquet

Live:
OPETH - Praha
VON HERTZEN BROTHERS - Praha
DEAD CAN DANCE - Praha
BRUTAL ASSAULT - Jaroměř
PRAŽSKÝ VÝBĚR - Praha
FORGOTTEN SILENCE - La Grande Amplify

Bormann - PIGSTY

letos se v Chlívku udály tři velké věci:
1. V únoru jsme jeli tour po Brazílii, které bylo upřímně obrovskou zkouškou:-)
2. Hráli jsme na Brutal Assaultu. Nebylo to sice naše první vystoupení na tomto festivalu, ale poprvé "za tmy".
3. Na konci roku jsme se dozvěděli, že nás na čas opouští náš basák Ubina a odlétá v lednu 2013 do USA za prací.

Vybral bych ale letos určitě Brutal Assault a to ze dvou důvodů:
1. Neuvěřitelná atmosféra, organizace a tuny výborné muziky.
2. Zahráli jsme si tam, což byl pro mě i přes letošní brazilské tour jednoznačně koncert číslo jedna i přes to, že se ho bohužel nemohl zúčastnit náš basák Ubina. Hráli jsme sice "pouze" na klubové stagi a na hlavní ve stejnou dobu drtili NILE, ale i tak se našla spousta fanoušků, kteří dotvořili báječnou prasečí atmosféru.

Necrocock - MASTER'S HAMMER, KAVIAR KAVALIER, NIGHT VISION

Dudácký festival ve Strakonicích, virtuozita žebravých muzikantů v narvaných busech na Srí Lance, ale jasně vede pražský koncert DEAD CAN DANCE a magická hra Davida Kuckhermanna na hang drum.

Bilos - MALIGNANT TUMOUR

Nemám jen jeden zážitek spojený s muzikou za rok 2012, ale je toho víc. V první řadě mě těší vzrůstající tendence návštěvnosti koncertů na Ostravsku a skvěle fungující klub Barrák, který k nám vozí skvělá jména. Koncerty NASUM, TANKARD, OBITUARY či MACABRE byly opravdu skvosty. Už dlouho jsem myslel, že se do Ostravy takovéto kapely nepodaří dovézt. Dál vzpomenu na skvělé desky mých oblíbených kapel jako KREATOR a jejich "Phantom Antichrist", WOLFBRIGADE a "Damned", a v posledních dnech ulítávám na nových songách od DOBYTČÍHO MORU i když jejich deska "Plague" vyjde až v roce 2013. A samozřejmě nesmím opomenout kapelu, ve které se už přes 20 let realizuju. MALIGNANT TUMOUR. Rok 2012 nám zase přinesl krok vpřed a spoustu fajn akcí a zážitků. Ale v porovnání s plány na rok následující to byl jen slabý čajíček.

Alesh A.D. - THE SQUIRM

Rok 2012, respektive větší část uplynulého roku, se nesla ve znamení nahrávání alba THE SQUIRM "Thru", které vyšlo na světlo světa 15. října 2012. V průběhu tohoto roku také došlo na několik koncertů s THE SQUIRM, za které jsem velice rád. Takže, podtrženo-sečteno, hudební zážitky v uplynulém roce mám spojené především se svým tělesem THE SQUIRM. Určitě neopomenutelným zážitkem a milým překvapením byl pro mne koncert PRAŽSKÉHO VÝBĚRU v Ostravě a 2DVD IRON MAIDEN - "En Vivo". Jinak mne popravdě řečeno hudební scéna docela míjí (snad i záměrně), až na několik příjemných výjimek. Snad bude nadcházející rok šťavnatější.

Milan Urza - PRVNÍ HOŘE

Za letošní rok to u mě vyhrála asi deska "Duperele" od BUTY. I když je na ní řada hluchých míst, Butům se na ní podařilo několik perel v čele s krásnou baladou "Včil". Aktuálně mě nejvíc překvapila deska "Děvčátko" od Jany Loty. Krásný tajemný hlas, vydařené texty a perfektní éterická muzika, kterou produkoval maestro Míra Chyška z J.A.R. Nedávno mě taky zaujala poslední sólovka Glena Hansarda; jsou to takové melancholické balady potulného barda. Docela mě baví poslední deska ANATHEMY a z popového soudku se mi líbilo album "Archandroid" od Janelle Monáe, kterou jsem objevil na Colours of Ostrava.

Právě letošní Colours patří taky k nejlepším zážitkům; i když mě tam nic vyloženě nepovalilo, ten festival má prostě koule. Nejvíc jsem si užil asi vystoupení mimozemšťana Antony Hegartyho. Z koncertů ještě nesmím zapomenout na znovuzrozený PRAŽSKÝ VÝBĚR v Pardubicích. Tahle kapela u nás zkrátka nemá konkurenci a jejich comeback stojí za to.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

vyb rathor01.01.13 | 10:57:50

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube