Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2011 II.

Hudební zážitky roku 2011 II.

S Božím hodem vánočním přinášíme druhý díl ankety hudebních zážitků.

Krusty - FORGOTTEN SILENCE

Tento rok jsem neviděl naživo žádnou kapelu, která by mě nějak s nějak extrémně nečekanou intenzitou posadila na zadek... takže se budu opakovat, ale letos to byl opět a zase Brutal Assault fest, který se dostal do fáze, kdy asi není už co více zlepšovat. Už nevím koho by měli ještě Obscure přitáhnout, aby byl nadcházející ročník lepší než ten minulý.

Naprosto neočekávaně mě dostalo DVD "Slaves To The Rhythm", což je koncert svěřenců producenta Trevora Horna (ex-BUGGLES, YES) – tedy Lisa Stansfield, Pet Shop Boys, Grace Jones, Seal a samozřejmě Buggles a Yes. Naprostá pecka – ačkoliv se v drtivé většině jedná o pop. Ale takhle dokonale nazvučené, nasvícené, odehrané a odzpívané vystoupení jsem dlouho neviděl. Kromě toho se jedná povětšinou o prvotřídní muziku!

Stále trvá moje závislost na "hogarthovských" MARILLION, která byla navíc podpořena obdarováním se LP verzemi "Marbles" a "Somewhere Else".
HATE ETERNAL mě přiškrtili jejich albem "Phoenix Amongst The Ashes" – lahůdkový a posluchačsky zajímavý death metal. Časovou smyčkou jsem se vrátil k již zesnulým –123min a jejich prvním třem albům.

Hodně mě baví poslední mini MARDUK "Iron Dawn". Vím, válka jako background byla už kdysi použita... když ona je ale tak efektní!! Naprostý masakr. A když už jsem u toho black metalu, tak se přiznám k jedné mojí slabosti: ke spaní jsem si v roce 2011 ponejvíce pouštěl nadčasové "Ordo Ad Chao" od MAYHEM, kteří mě na Brutalu naprosto rozsekali, přestože jsem jejich skladby od sebe skoro nerozeznal.

Doctor - SIX DEGREES OF SEPARATION

Moc hezkým zážitkem bylo březnové repete Devinova koncertu, tentokrát v pražském Roxy. A to i přesto, že tentokráte bohužel (a na rozdíl od Brutal Assaultu) nepršelo. Devin je zkrátka odzbrojující za každého počasí. Velmi se nám také, coby účinkujícím, líbilo na Czech Death Festu v Červeném Kostelci, na Metalfestu ve Volyni a na Masters of Rock.

S příjemným pocitem jsme odjížděli i z předskakování SOULFLY v Brně. Pro sebe jsem znovuobjevil kapelu FAIR TO MIDLAND, svým novým albem potěšili MASTODON a svými starými alby neustále těší DEATH a Chuck Schuldiner. Až se nechce věřit, že už je to deset let...

Medák - PRVNÍ HOŘE

Živé vystoupení: Yann Tiersen (Colours Of Ostrava)
Objev roku: THREE TRAPPED TIGERS

Igor - ROOT, HYPNOS

Nejzásadnější věc na hudebním poli je pro mě natáčení a vydání nové desky ROOT "Heritage of Satan". Až teď si vlastně uvědomuji, že se celý ten proces uskutečnil v roce 2011. S nahráváním bicích a kytar jsme začali hned v lednu, na jaře jsme potom pracovali na zpěvech a v létě byl hotový mix. V září jsme nastartovali promotion k albu a samotný nosič (CD i LP) vyšel oficiálně na konci října. Do posledního dne kalendářního roku si už jen užíváme čtení recenzí, prodejní čísla, ohlasy od fans a tolik neoblíbené "křtění" na koncertech. Aniž by šlo o nějaké plánování, vše proběhlo vcelku chrono-logicky.

Mnoho dobrých vzpomínek mám na letošní koncerty s ROOT, za zmínku stojí Hells Pleasure Open Air v Německu nebo vyprodaný koncert Czech Big 3 v Praze. Užil jsem si maximálně sice jediný, zato nabitý den na Brutal Assaultu, stejně tak třeba poněkolikáté fire show RAMMSTEIN v Bratislavě. Z nových desek jsem si zamiloval většinovým davem proklínanou novinku MORBID ANGEL "Illud Divinum Insanus", klip MEGADETH "Public Enemy No. 1" a od nás zbrusu nový živák DEBUSTROL "Vyznání Smrti Live".

Klíma - INSANIA

Nejlepším zážitkem roku je pro mě jednoznačně festival Czech Death Fest a to proto, že jsem tam nemusel hrát a mohl si ho celý užít bez tahání aparátu, stresování s příjezdem, chystání, hraní, balení, odjezdu atd. Místo toho jsem se vetřel do backstage, v klidu popíjel s Colpama, Dygrísama, Hypnosama, Vlakinovcama apod. Sice jsem musel pořád odpovídat na otázku: "Co tady děláš když tu nehrajete?", ale to mi zas až tak nevadilo. Vrcholem akce bylo, když jsem propašoval do backstage také kámoše Petra, zarytého to fanouška ROTTING CHRIST, aby s nimi pokecal a vyfotil se. Na jeho zářící oči po tom zážitku dlouho nezapomenu.

Standa Jelínek - DYING PASSION

Live 2011:
BLACKFIELD - Krakow
Brendan Perry - Wroclaw
Anneke van Giersbergen & Aqua de Annique - Leipzig
Brutal Assault - Jaroměř
THE DILLINGER ESCAPE PLAN
KATATONIA
CATHEDRAL
ANATHEMA
SEVENTH VOID
KYPCK

CD 2011:
OPETH - Heritage
BLACKFIELD - Welcome To My DNA
JANE´S ADDICTION - The Great Escape Artist
Steven Wilson - Grace For Drowning
JUNIUS - Reports From The Thresold of Death
PUSCIFER - Conditions Of My Parole
RIVERSIDE - Memories In My Head
Floex - Zorya
RUSSIAN CIRCLES - Empros
Steve Hackett - Beyond The Shrouded Horizon
Björk - Biophilia

Zklamání 2011:
rozpad OCEANSIZE, to mě hodně zasáhlo :-(

10 - DARK GAMBALLE

Tento rok jsem podlehl albu Joe Bonamassa "The Ballad of John Henry" z roku 2009. Tradičně mě potěšil Kato a jeho PRAGO UNION s albem "V barvách" a taky jsem se dost často vracel k albu "Dezorient Expess" od téže skupiny. Velmi často jsem poslouchal staré AT THE DRIVE IN "Relationship of Command" a ROLLINS BAND. Z českých kapel mě tradičně potěšili CALES, THE.SWITCH, PRVNÍ HOŘE, SATISFUCKTION, ATARI TERROR, ZIMA, PIGSTY, LIKE FOOL, J.A.R. a netradičně NERUDA a HENTAI CORPORATION.

Čurby - Obscene

1. EXHUMED - All Guts, No Glory Album & Live at Black Pes, Praha

Luxusní návrat gore metal legendy! Já tuhle kapelu zbožňuju, takže bylo jasné, že na jejich návrat jsem se těšil. Upřímně, naprosto lehce překonali všechny moje představy. Nová deska totální válec a přestože živě jsem je během roku viděl několikrát, tak klubové vystoupení v Black Psu, to byl prostě zážitek roku, show roku, hudební orgasmus roku!!!

2. Lionel Messi - každý víkend, když se na něj dívám, kroutím nevěřícně hlavou, fotbalový bůh!!!

3. VALLENFYRE - A Fragile King Album

Nová kapela, staré známé tváře a opravdu parádní old school death metal, co nám tady předhazuje Greg Mackintosh z PARADISE LOST, a další známé tváře třeba z DOOM, AT THE GATES nebo MY DYING BRIDE, to je prostě paráda. Naprosto mrazivá atmosféra a žádnej kalkul, ale poctivý zápal pro death metal je z toho cítit na hony daleko.

4. DEBUSTROL - Vyznání Smrti Live na Brutal Assaultu 2011

Na OEF jsem měl možnost vidět jen pár songů, ale na BA jsem si vše vynahradil, viděl celý set a nadšeně si zpíval tyhle starý thrash hymny! Pecka!

5. MARYLAND DEATH fest 2011

Možná mi nebudete věřit, ale přestože jsem tento rok viděl všechny kapely co hrály na MDF, tak ze všeho nejvíc jsem si užil pokec s klukama z REPULSION, BRUTAL TRUTH, NUCLEAR ASSAULT, EXHUMED, DOOM, DROPDEAD, CRIPPLE BASTARDS, MAGRUDERGRIND, ASPHYX, HAIL OF BULLETS, a kupou dalších kámošů, které člověk celý rok nevidí. Není větší parády než být na festivalu a nemít žádné starosti s organizací :-P

Pan Klaun - PRVNÍ HOŘE

Hodně se mi líbila festivalová atmosféra Colours of Ostrava kde mě zaujalo mnoho skvělých kapel a muzikantů. Nezapomenu na vystoupení Salifa Keity a jeho vnímání a pojetí africké hudby, stejně tak mě zaujala kapela PUBLIC IMAGE Ltd. s Johnem Rottenem (SEX PISTOLS), anebo mystický Niels Peter Molvaer, který narychlo přijel kvůli změnám v programu. Samozřejmě hvězda festivalu Nick Cave s kapelou Grinderman byl skvělou tečkou letošního ročníku Colours. Z českých kapel jsem měl možnost poprvé vidět na festivalu famózní PRAGO UNION. Perfektní byly Sato San-To a pro mě velký objev Marta Topferová.

Viděl jsem letos rovněž krásný koncert Moniky Načevy v Praze v Akropoli a rád bych zmínil moji oblíbenou kapelu KIKINA B, která letos natáčela promo CD. Mezi svůj velký nový objev řadím skvělou desku kytaristy Chrise Taylora s názvem "Nocturnal". Zaujala mě rovněž nová deska Terri Lyne Carrington album s názvem "The Mosaic Project". Stále na vzestupu je vynikající kapela HENTAI CORPORATION a velice mile mě překvapila kapela UŽ JSME DOMA v obnovené sestavě s jejich novým bubeníkem.

Velkým zklamáním bylo pro mě v tomto roce vystoupení pianisty Mccoye Tynera. Rovněž je mi líto, že tento rok se rozpadlo, nebo ukončilo aktivní činnost mnoho výborných kapel jako DIVE, PSÍ VOJÁCI, EGGNOISE, úmrtí básníka Magora Jirouse, který je neodmyslitelnou postavou kapely PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE. Velkým zklamáním je pro mě taktéž stále nižší návštěvnost kulturních akcí, klubů, festivalů, divadel, atd.

Ashok - ROOT

CD:
KORN – The Path Of Totality
Pro mě jeden z kandidátů na desku roku. Udělali něco, co asi nikdo nečekal a udělali to velmi dobře. Ukázali, že se dokážou posunout dál, aniž by ztratili cokoliv ze svého stylu.

LEPROUS – Bilateral
Super progrock z Norska, který rozhodně nenudí.

22 - Flux
Další Norové, tentokrát post(prog)rock, který se velmi dobře poslouchá.

OPETH – Heritage
Výrazný posun ve stylu i zvuku, ale laťka kvality stále velmi vysoko. Kašlou na to, co se o nich píše a dělají muziku především pro svoje potěšení, což je mi velmi sympatické.

Sebastian Bach – Kicking And Screaming
Tohle je návrat ve velkém stylu, deska sice na první poslech neobsahuje žádné výrazné hity, ale velmi dobře drží pohromadě, Sebastian exceluje a kapela šlape výborně. Na albu mě též zaujal výborný mix a aranže.

LIMP BIZKIT – Gold Cobra
Po dvou předchozích deskách zcela odepisovaná kapela, která ale tímto ukázala všem posměváčkům vztyčený prostředník a vyhrává to na celé čáře.

EP:
CYNIC – Carbon Based Anatomy
Moc se těším na dlouhohrající desku. Pokud bude v tomto stylu, který mě osobně sedí, tak je kandidát na nejlepší album roku 2012 (vyjde-li) jasný.

PERIPHERY – Icarus
Tohle mě taky solidně sestřelilo. Hoši se nebojí ani širokého využití elektroniky, což se mi líbí.

Koncerty:
SADE – 14.5.2011 Praha
Můj prozatím největší koncertní zážitek vůbec.

BLACK LABEL SOCIETY – 10.3.2011 Praha
Zakk je stále v úžasné formě. I přes ne úplně dokonalý zvuk to byl vynikající koncert.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Demonick25.12.11 | 19:27:06

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube