Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2011 I.

Hudební zážitky roku 2011 I.

Nadešel Štědrý den a s ním i čas pro první díl naší tradiční ankety mezi osobnostmi české tvrděrockové scény.

Honza Müller - TISÍC LET OD RÁJE

Největším hudebním zážitkem byly určitě dva koncerty dánských SATURNUS v Brně a Praze. Je to pro mě totálně srdcová kapela, kterou poslouchám už asi 12 let a na každém jejich CD jsem úplně ujel, jak je dobrý a emocionálně silný. Teď jsem navíc zjistil, že SATURNUS jsou naprosto skvělí lidé, takže koncertní zážitek byl opravdu dokonalý.

Jinak co se týče další muziky, tak bych vypíchnul ještě švédskou kapelu JENIFEVER, která mě hodně dostala naživo na koncertě, kdy po počátečním lehkém údivu z jejich image mi nad tím, co hrají, spadla brada a jejich aktuální CD mě úplně dostalo. Jedná se o takový prazvláštní mix THE CURE, ambientu, post hardcore a dalších stylů a nádherně se to poslouchá. Co se týče českých kapel, tak mě hodně oslovila ESAZLESA, kdy hlavně naživo se jedná o strhující muziku. A pak i kapely, které do hudby dávají i nějaké poselství, které je mi blízké, konkrétně třeba hardcorová GATTACA a jejich propagace soucitu se zvířaty.

Vlasa – SIX DEGREES OF SEPARATION, HYPNOS

Jelikož člověk má tendenci pamatovat si především to dobré, zaměřím se především na ty kladnější zážitky uplynulého roku. Velmi mile mě potěšila neustále vzrůstající kvalita českých festivalů. Letošní Brutal byl pro mě naprosto skvělým zážitkem. Myslím že tady páni pořadatelé rok co rok předvádí, jak to vypadá, když dramaturgie festivalu nespí (na rozdíl od některých jiných velkých festivalů).

Taky mě ale dostal Czech Death Fest! Lidi kolem TORTHARRY to mají zmáknuté opravdu parádně a kdo ví, jestli se nám tady neklube další velký festivalový hráč. Klobouk dolů a jen tak dál!
Letošní rok u mě byl ve znamení thrash metalu, na kterém jsem ostatně i vyrostl, takže určitě potěšily novinky od kapel jako FORBIDDEN (na Brutalu parádní), DEMONICA, TEXTURES, nebo třeba THE HAUNTED. A samozřejmě nesmím zapomenout na Devina Townsenda.

Špatných zážitků by se jistě taky pár našlo. Jen jsem je pro tuto chvíli nějak vytěsnil ze své mysli, takže snad jen závěrem bych rád všem popřál do příštího roku hodně dobrých koncertů, jak kapelám tak fanouškům, mraky dobré muziky a hlavně zdraví.

Poly - INSANIA

Pokud jde o letošní zážitky, chtěl bych vyseknout svou poklonu hudebnímu časopisu Full Moon. Neskrývám, že ne vždy se strefí svými cukříky do mého šálku kafe, ale fascinuje mě nadšení a osobní vhled, s jakými se tu píše o muzice z periferie. Ne o té, co se dobře prodává. Full Moon se zabývá hlavně kapelami, co se štrachají po nekonečných turné, hrají v ne vždy zaplněných klubech, první den jim vysere smrt kára, druhej den spí v nějaké příšerné ubytovně a třetí den jim někdo tu spravenou dodávku vykrade... protože tak to prostě je a známe to všichni, kdo tenhle život vedeme. Je v tom tak silná osobní výpověď bez kalkulu, navíc psaná s vtipem, že jsem ochotnej kvůli ní číst i o kapelách, které bych si jinak neposlechl. Kde se tu Full Moon vzal? Od redakce po grafiku a tisk je vše poctivé a luxusní. V dnešní době jednoduše zjevení a zázrak.

BigBoss - ROOT

Mým nejhorším prožitkem letošního roku byl odchod Evila z kapely. Je to obrovská škoda po 22 letech hraní.

A super zážitek bylo uvedení do života našeho nového alba "Heritage of Satan" v Praze v Retro Music Hall. To jsem fakt prožíval.

Urza - PRVNÍ HOŘE

Letos byl pro mě asi největším hudebním zážitkem David Maxim Micic a jeho EP "Bilo". Masakr první kategorie, instrumentální metal-rock-jazz na hranici muzikantských možností. Mladičkej týpek, kterej razí úplně nový cesty v kytarový hře.

Dál mě zaujalo nové EP tuzemáků HENTAI CORPORATION, deska "Zorya" brněnského elektro-mága Floexe, album "The Sick Rose" od Načevy nebo "V barvách" party PRAGO UNION. Ze soudku jazzu se nadmíru povedlo album "Nocturnal" Chrise Taylora.

Co se týče "live" zážitků roku, tak těm vévodí jednoznačně festival Colours of Ostrava, kde jsme měli tu čest vystoupit, ale taky shlédnout mimořádné koncerty Grindermana, TRABANDU nebo zmíněných PRAGO UNION. Hip-hop obecně moc nemusím, ale tahle parta v čele s Katem a jeho bezchybným frázováním a opravdu výjimečnými texty mě nadmíru překvapila.

Martin "Marthus" Škaroupka - CRADLE OF FILTH, INNER FEAR

Hudební událost roku:
King Diamond vystoupil 7. 12. 2011 živě jako host s téměř kompletní sestavou MERCYFUL FATE na výročním koncertě kapely METALLICA v San Franciscu.

Ozyx - X-CORE

Pro X-CORE byl rok 2011 dost zvláštní rok. Vydali jsme novou desku "Life and Stuff", odehráli spousty lepších nebo horších koncertů, z nichž mezi ty lepší rozhodně patřilo tour s IN FLAMES a došlo i k personálním změnám. Odchod George pro nás bylo nakopnutí vydat se novým směrem a moc se na to těšíme. Jako zklamání vnímáme zatvrzelost a strnulost spousty lidí na české scéně, která jde asi ruku v ruce s nízkou návštěvností koncertů. Naštěstí hudbu děláme proto, aby nás bavila, takže to nám náladu nezkazí:)

Cholda - FDK

Zážitky kladné - alba:
WOLVES IN THE THRONE ROOM - Celestial Lineage
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Návaz
A PALE HORSE NAMED DEATH - And Hell Will Follow me
RUSSIAN CIRCLES - Empros

Koncerty:
ABATON, FORGOTTEN TOMB - Plzeň, Pod Lampou, 12.11.2011
ZATOKREV - Břitva, Brno, 23.4.2011

Zklamání :
dostatečně neléčená korupce, politika (věčné to téma) a opět jako každoročně, hovada ve veřejných institucích (vláda, magistráty apod.), velká osobní zkušenost v roce 2011

Pavel Vantuch - DYING PASSION

Asi největším překvapením tohoto roku je pro mě kapela CROSSES, za kterou stojí Chino Moreno z DEFTONES. Naprosto vynikající záležitost, hodně mě to překvapilo a v podstatě nevím, kam je stylově zařadit, což je nejspíš dobře.

Maynard J. Keenan (TOOL, A PERFECT CIRCLE) a jeho PUSCIFER s deskou "Conditions of My Parole". To je druhá věc, co mě hodně oslovila. Celá deska má výbornou atmosféru a vynikající zvuk.

JANE´S ADDICTION s deskou "The Great Escape Artist" - taktéž deska s vynikajícím zvukem, melodická a zároveň energická.

Steven Wilson "Grace For Drowning" - na tuhle záležitost jsem byl hodně zvědavý. Ne že by mě deska zklamala, naopak jsou zde hodně silné a výborné momenty, ale jako celek mě nebere tolik jako předchozí "Insurgentes", kde si troufám tvrdit, že ta deska funguje lépe jako celek. Každopádně opět povedená věc.

Trent Reznor/Atticus Ross - soundtrack The Girl With The Dragon Tattoo - tak tady nebudu hodnotit celek, to bych si troufal až po shlédnutí filmu. Každopádně dvě věci stojí za upozornění - úvodní "Immigrant Song" jako coververze od LED ZEPPELIN a poslední song "Is Your Love Strong Enough", který je pro mě předznamenáním nové desky HOW TO DESTROY ANGELS. Na té by se v těchto dnech měl dokončovat mastering a opravdu se na ni moc těším.

Z hudebních překvapení jako poslední uvedu singl THE GATHERING "Heroes For Ghosts", který kapela představila v květnu. Výborný song a v těch bezmála jedenácti minutách se posluchač nenudí.

Zklamáním je jednoznačně kompilace coververzí "Ahk-toong Bay-bi". Je sice pěkné fanouškům připomenout 20 let od vydání této desky, kterou mám opravdu hodně rád, ale patrně zvučná jména nebudou všechno. Snad s výjimkou coveru od GARBAGE absolutní zklamání.

Co se akcí týká, rád bych poděkoval organizátorům Dead End Festivalu v Českých Budějovicích. Výborná akce, dobře zorganizovaná. Jen kdyby takových bylo víc.

Libor Bartusek - ENDLESS

Už nějakou dobu jsem postrádal na tuzemské scéně nějakou "raketu", která by rozčeřila stojaté vody českého UG písečku a letos se to určitě podařilo kapele THE TRUTH IS OUT THERE, jen tak dál pánové.

Ze zahraničních nemohu opominout čím dál známější PERIPHERY, jejichž poslední deska stejného názvu mě úplně dostala. Za skvělou věc považuju i reinkarnaci ostravského klubu Tančírna na novodobý klub Barrák, s mnohem lepší dramaturgií a zázemím.

Za negativní nemůžu nevzpomnět na odchod super týpka, basáka Romka z ENDLESS, kvůli pokročilému tinitu. Přejeme mu vše dobré!!

Necrocock - MASTER'S HAMMER, KAVIAR KAVALIER, NIGHT VISION

Podivná minimalistická pohřební hudba linoucí se do mých uší z vedlejšího domu během hadí hostiny kousek od Hanoje. Donekonečna opakující se krátký motiv mě přiváděl do transu. Ještě musím vypíchnout každodenní, letní, podvečerní koncertování neúnavného drozda zpěvného v mé zahradě. Náročné, opakující se melodické motivy, prokládané trylky byly dechberoucí.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube