Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2010 II.

Hudební zážitky roku 2010 II.

Druhý den v lednu a s ním i druhý díl Hudebních zážitků roku 2010.

10 – DARK GAMBALLE

Budu opět mluvit pouze o české scéně, neboť té zahraniční se věnuje dost prostoru všude kolem. Bohužel v momentě, kdy přemýšlím na konci roku, co mě zaujalo, zapomínám na události, které se staly na začátku roku. Prostě pokud opět na někoho zapomenu, buďte ke mně shovívaví.

Potěšila mě koncertní forma nové sestavy skupiny NŠOČI, také forma SATISFUCKTION, MY WAVE a především CRASHPOINT, na které jsem posledně zapomněl.

Na nedávném koncertě mě potěšily nové písně skupiny IQ OPICE. Doufám, že na nahrávce budou stejně dobré. Velmi se mi líbí album od THE.SWITCH "OFF". Má skvělý zvuk a pohlcující atmosféru.

Tradičně dobré album s netradičním zvukem (pro Insanii) natočila INSANIA. Líbí se mi spolupráce HENTAI CORPORATION + ATARI TERROR a jejich píseň "No More Love".

Nové písně skupiny ZIMA a Insanií velmi "inspirovaná?" Discokoule od Prvního Hoře. Taky miluju píseň "Zhasínám" od DARK GAMBALLE:-).

Standa Jelínek – DYING PASSION

CD:
- OCEANSIZE - Self Preserved While the Bodies Float Up
- ANATHEMA - We're Here Because We're Here
- THE OCEAN - Heliocentric
- Brendan Perry - Ark
- Lisa Gerrard - The Black Opal
- HOOVERPHONIC - The Night Before
- JAGA JAZZIST - One Armed Bandit
- LUNATIC SOUL - Lunatic Soul II
- Nick Cave a Warren Ellis - The Road

DVD:
- PORCUPINE TREE - Anesthetize - Live in Tilburg
- OPETH - In Live Concert at the Royal Albert Hall

Live:
- OCEANSIZE - Lucerna Music Bar
- VESSELS - Lucerna Music Bar
- THE GATHERING - Abaton
- FORGOTTEN SILENCE - Melodka (Břitva)
- PORCUPINE TREE - Colours Of Ostrava
- THE CRANBERIES - Colours Of Ostrava
- JAGA JAZZIST - Colours Of Ostrava

Milan Urza – PRVNÍ HOŘE

Buď jsem to letos málo sledoval a ty dobré věci mi unikly, anebo byl letošek opravdu slabý. Pro mě spíš jedno zklamání za druhým: otřesné nové album ARCADE FIRE, jejichž dosavadní tvorbu jsem tolik miloval; pitomá nová deska THE PINEAPPLE THIEF; zklamání z "Jeskyně" od UŽ JSME DOMA; rozpačité pocity z nové desky ANATHEMY. Jediný hudební zážitek roku je pro mě nová deska PRVNÍ HOŘE, která se právě vaří ve studiu a osobně mě baví zatím nejvíc z celé naší tvorby – ale ta ještě nepatří do letoška. Jestli příští rok nepřijdou zase nějaké žně, tak snad začnu poslouchat Radio Country.

Poly – INSANIA

Letos jsem si objevil zase pár velmi dobrých kapel: MINDLESS SELF-INDULGENCE, FUTURE OF THE LEFT, CRYSTAL CASTLES,...

Jako příjemnej jev z poslední doby musím zmínit větší otevřenost hudebních fanoušků: Stále častěji potkávám lidi, kteří poslouchají v rámci tvrdý hudby mnohem širší záběr, než tomu bylo dřív zvykem. Scéna už není tak striktně fragmentovaná na "deathmetalisty", "hardcoristy" atd. Tenhle trend potvrzuje spousta fanoušků třeba na takovým BandZone, kteří mají v "oblíbených" dokonale různorodou směsku kapel (metalových, punkových, alternativních a bůhvíjakých). I díky tomu dnes můžou spolu na jednom koncertě zahrát kapely jako je třeba INSANIA a ISACAARUM a nikdo tím není pohoršen.

Za dlouhodobě odpornej jev na druhý straně považuju tendence médií (i veřejnoprávních) podstrkovat lidu hudební brak. Pamatuju se, jak jsem si před deseti lety říkal, že horší už to být nemůže. I může...

Ultra – GOSPEL OF THE FUTURE

1. Jsem rád, že nadále fungují GOTF. Prošli jsme si nějakýma personálníma sračkama. Mám pocit, že mě hraní s touhle kapelou baví ještě víc než dřív. Všechno špatný nakonec k něčemu dobrý. Hail GOTF!!!!!

2. Potěšily mě nový zářezy od ELECTRIC WIZARD "Black Masses" a HIGH ON FIRE "Snakes for the Divine". Kvalitní muzika ještě naštěstí existuje:))

3. Negativum: Málo alkoholu a příjemných slečen!!!!!

Blackie – CALES

Hudba doprovází můj život dennodenně. Slýchávám hodně dobrých, špatných a všelijakých věcí, aniž bych jim chtěl naslouchat. Jsem toho všeho aktivní součástí a za nejhlavnější události považuji ty, co se motají kolem mého vlastního působení.

Se vší vrozenou misantropií a tolerančními návyky, bych mě raději z této ankety doporučoval vyřadit, jako bezohledně zaostalou, ignorativní a nenávidění hodnou osobu, bez přínosu jakýchkoliv zásadních znalostí toho, co převratně hýbe nynější světovou scénou.

Martin Schuster – MINDWORK, PESSIMIST

Mým letošním top hudebním zážitkem bylo jednoznačně vystoupení geniálního Devina Townsenda na festivalu Brutal Assault. Jeho jedinečné charisma a hudební perfekcionismus spolu se shodou počasí a úryvkem textu z písně Deadhead ("Now the rain comes.."), tvořilo opravdu až magickou atmosféru. Nezbývá než se těšit na jeho březnové vystoupení v pražském Roxy a nové studiové počiny "Ghost" a "Deconstrustion".

Z dalších koncertních zážitků nesmím opomenout také progresivní tvůrce nálad PAIN OF SALVATION, kteří navzdory neslavně proslulým (co se akustiky týče) prostorům klubu Futurum, předvedli famózní show se skvělým zvukem.

A jako třetí letošní zážitek zmíním nový studiový počin techno deathových legend ATHEIST.

Co se zklamání týče, tak uvedu v prvé řadě znatelný pokles návštěvnosti koncertů (nejen) tuzemských kapel. To "nejen" zde reprezentuje především fenomenální jazzrockový kytarista Allan Holdsworth, na jehož vystoupení v klubu Exit Chmelnice se dostavila sotva dvacítka lidí...takhle jsem se na koncertě dlouho nestyděl.

Dalším zklamáním je pro mě stále neupadající vlna všemožných "corů" a podobných trendových záležitostí, trpících sterilitou a uniformitou. Zakončím to avizovaným "odchodem do důchodu" heavy metalových králů JUDAS PRIEST, jejichž rozhodnutí zároveň beru jako moudrý a zodpovědný krok.

Kverd – HEIDEN

Nebudu na tomhle místě plkat o tom, jakým zážitkem bylo psaní nových skladeb, jak jsou výtečné, skvělé a jednoznačně jedinečné... To se stejně každý dozví brzy sám (úsměv). Věnujme se pouze pasivní stránce věci, ta bude třeba i o trochu zajímavější. Desátý rok byl, co se hudby týče, docela hodně plodný, zaregistroval jsem mnoho zajímavých nahrávek a interpretů. Můj TOP je následující:

- ANATHEMA - We're Here Because We're Here
- BURZUM – Belus
- DARK GAMBALLE – Pochyby
- IHSAHN – After
- KORN – III
- NACHTMYSTIUM – Addicts
- ROME – Nos Chants Perdus
- SKUNK ANANSIE – Wonderlustre
- SOLEFALD - Norrøn Livskunst
- TRIPTYKON – Eparistera Daimones

Koncerty:
- ULVER – 21.2., Praha – Palác Akropolis
- KATATONIA – 30.3., Praha – Exit Chmelnice

Radek Hajda – SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

- Iva Bittová a Valravn - 14.7.2010 amfiteátr Ostrava, Poruba

- GOJIRA, Devin Townsend, Ihsahn, MADDER MORTEM a DIABLO SWING ORCHESTRA na Brutal Assaultu

Pickard – SIX DEGREES OF SEPARATION

Letos to bylo hlavně o koncertních zážitcích, nejdřív vynikající DAVE MATTHEWS BAND s pekelným Carterem za prdelí, pak, díky Shindymu, zábavný a dech beroucí Devin a drtící MESHUGGAH. Tři sny během jednoho roku se mi často neplní.

V bednách bezpochyby nejčastěji zněli noví DARK GAMBALLE, v uších zparalyzovaní "Dillingeři" (Courtesy of Canni), po letech nezájmu překvapila nová ANATHEMA (courtesy of Dr), GOJIRA (Courtesy of Canni) a za domácí SHATOON.

Mám radost z GODLESS TRUTH, přestože to není úplně můj šálek kávy; natočili smrtící a parádně hrající materiál bez velkohubých prohlášení a nej/extra/giga přívlastků. Cvrkl jsem si z dříve neviděných záznamů DEATH tour k "Human" se Seanem Reinertem za bubnem. Za břicho jsem se popadal u PUNKY BRÜSTER. V řiti mám pozéry z obou stran hrany pódia. A Richard Cheese je pořád king.

Vanja – FDK

Co se týče koncertů, tak mě potěšili RED SPAROWES v Pražském Matrixu, MESHUGGAH na BA, GOSPEL OF THE FUTURE, nebo THE SUBWAYS na letošním RFP festivalu.

Co se týče nahraného materiálu, tak jsem se soustředil hlavně na naši novou desku FDK "Earthlinked", které jsem věnoval většinu letošního roku. Naprosté zklamání je neschopnost zajistit úspěšnou výrobu výše zmíněného releasu naším labelem ani po několika měsících po oficiálním datu vydání.

Krusty – FORGOTTEN SILENCE

Největším svátkem byl pro mě a moje přátele bez přehánění BRUTAL ASSAULT. To už není pouze a jen o hudbě, ale také o setkávání, o filmech, o nových albech a nákupech všemožného zboží... a v neposlední řadě i o dovolené a přiměřeném relaxu, na který není během roku čas. Jsem relativně disciplinovaným návštěvníkem tohoto festu a nejinak tomu bude i příště.

Jsem potěšen globální reinkarnací vinylu. Možná to není doopravdy tak patrné a jenom já se pohybuji ve společnosti uznávající tento archaický formát, ale užívám si to a několik pěkných kusů jsem pořídil. Ale dost možná v tom hraje roli sílící nostalgie.

Sice i já občas přihodím pár písmenek do celkové podoby tohoto zinu, ale stále jsem jenom externím chapadlem magazínu PAŘÁT – tudíž to doufám může být bráno upřímně. Jsem rád, že tu existuje alternativa ke SPARKu a má se více než čile k světu!

Poslední MISERY INDEX "Heirs To Thievery" mi vytloukli duši z těla a jejich album jsem okamžitě pořídil – na základě kompilačky Obscene Extreme. Že by ta kompilační CDs stále ještě k něčemu byla?

Se zpožděním se mi k uším dostalo album Devina Townsenda "Ki". Nikdo je nemá rád, ale mně se paradoxně líbí mnohem víc, než (skoro) vše co kdy udělal. Právě proto, že je tak jiné.

Hudební zklamání nějak vypouštím z hlavy a snažím se je neuchovávat, ale mírné zklamání cítím z novinky ATHEIST. Je to jistě zvláštní, poněvadž se stále jedná o excelentní comebackové album, ale když ono se tak podobá prvním dvěma počinům. A já jsem závislý na trojce "Elements"...že by to bylo chybějícím Choyem?

Pořídil jsem si adorované album "Blackwater Park" od OPETH, abych konečně prozřel...a ono stále nic. Asi se budu smažit navěky v pekle pro hluché:-)

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube