Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2010 I.

Hudební zážitky roku 2010 I.

I letos přinášíme hudební zážitky osobností české scény. Krom osvědčených person jsme tentokrát oslovili i umělce méně tradičních žánrů.

Cholda – FDK

Zážitky kladné - alba: - THE OCEAN - Heliocentric
- ANATHEMA - We're Here Because We're Here
- ENSLAVED - Axioma Ethica Odini
- IHSAHN - After
- SHINING - Black Jazz

koncerty: - BA15 (VOIVOD, CALLISTO, Devin Townsend, Ihsahn)
- Mount of the Architect v klubu 007

Zklamání - vydavatelství Xproduction/Redblack od 1.9. není schopno vydat naše poslední album...
- konec Madhouse na Óčku
- hovada ve veřejných institucích / vláda, magistráty apod.

Doktor – SIX DEGREES OF SEPARATION

Splněným snem a velkolepým zážitkem bylo vystoupení Devina Townsenda na Brutal Assaultu, který v mých očích a uších jasně potvrdil a vlastně i předčil všechna (nemalá) očekávání; navíc vizuální efekty v podobě dešťové megaprůtrže by mu mohli závidět i PINK FLOYD. Díky Shindy!

Na prdel mě posadilo od prvního tónu zvukem a energií zabíjející vystoupení GOJIRY tamtéž. Nádhernou vzpomínkou z nedávné doby je dvou a půl hodinový set ANATHEMY na Chmelnici a ANATHEMA těší opakovaně i aktuálním studiovým počinem. Zklamáním je pro mě arogantní a hrubé chování některých členů LAMB OF GOD na jejich pražské štaci. Smutkem roku je pro mě smrt Petera Steela z TYPE O NEGATIVE.

Hanka Hajdová – SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

- Valravn v Ostravě
- ANATHEMA v Bratislavě
- Iva Bittová v Ostravě
- SEPTIC FLESH v Praze

Pan Klaun – PRVNÍ HOŘE

Letos mě potěšil Bobby McFerrin svým novým albem "Vocabularies".

Co se týká koncertů a festivalů v ČR, líbila se mi celkově atmosféra Brutal Assaultu, na kterém jsme hráli. Škoda, že jsem se tam nemohl zdržet déle.

Hodně se mi líbila kapela STANLEY CLARKE BAND, která letos hrála na Bohemia jazz festivalu (zejména geniální pianistka Hiromi Uehara a bubeník Ronald Brunner Jr.). Rovněž mě také tento rok potěšily svým hraním kapely INSANIA, DIVE, HENTAI CORPORATION a UNIFICTION.

Necrocock – MASTER’S HAMMER, KAVIAR KAVALIER

Rozhodně společné muzicírování s domorodejma Ibanama, lovcema lebek na Borneu.

Šimek – MALIGNANT TUMOUR

Pochopitelně, že největším hudebním zážitkem byl poslech nové desky MALIGNANT TUMOUR, která je naprosto úchvatná. Mimo tento výjimečný soubor a vše co se kolem něj točí mě v roce 2010 celkem oslovilo živé vystoupení Lady GAGA, které proběhlo 17.11.2010 v O2 aréně. Ačkoli nejsem nějakým výrazným fanouškem této popové královny, tak jsem s darovaným lístkem zavítal na její show a musím konstatovat, že její představení bylo opravdu nadstandardní. Místy jsem měl pocit, že na takovou show ani MT nemají.

BigBoss – ROOT

Bezesporu největším a nejkrásnějším zážitkem roku 2010 byla cesta do Kanady konkrétně města Calgary a koncert na jejich festivalu "Noctis Thrones of War IV". A navíc týdenní pobyt tam v super hotelu Ramada, a výlety po městě, to mě fakt dostalo. Veškeré výdaje včetně letenek a pobytu hradil pořadatel, honorář opravdu hvězdný... zkrátka nemělo to chybu.

Vladimír Hirsch

Pro mne byl hudebním zážitkem roku jednoznačně koncertní comeback SWANS.

Jakkoli velikost prostoru paláce Akropolis strukturovaným noisovým masám nestačila a optimální sound zvukař nějakou dobu hledal, opětovné zrození souboru, navazujícího na dobu jejich největšího přínosu z poloviny osmdesátých let, rozvinuté o atonální vnitřní melodiku (vibrafon, zvony), sofistikovaně destrukturalizované bluesové vzorce a orgastické extatické hlukové vrcholy daly zapomenout na období poněkud ukňourané folkové podoby seskupení ze sklonku devadesátých let.

Od začátku byly všechny obavy rozptýleny, Gira nebrečel a za podpory vynikajících hudebníků (jakkoli pouze kytarista zbyl ze staré sestavy) dokázal, že návrat na scénu může být kreativní, což lze pokládat za výjimečné. Zařazení melodických perkusivních nástrojů a jejich kombinace s klasickými marciálními rytmickými schématy a steel kytarou dodalo skladbám výrazně dynamický rozměr. Pro mne č.1 a velmi neočekávaně příjemné překvapení.

Matěj Lipský – NEGATIVE FACE

Asi to bude znít samolibě, ale největším zážitkem pro mě bylo, že se nám s NEGATIVE FACE podařilo dotáhnout loňské album "The Garden of Wishes" až k živé prezentaci s většinou hostů. A že jsme tuto desku dokázali celou zahrát a pokřtít... samozřejmě s tím je spojený zážitek, že jsme dostali z kraje roku toho Anděla, čehož si moc vážím.

Ale když se oprostím od vlastních ego choutek, tak mě moc potěšily dva koncerty a sice v červnu Devin Townsend v Německu. Bylo super slyšet samostatný set, kde nejvíce prostoru dostal Ziltoid (včetně radia Ziltoid před samotným koncertem) a pak i nejnovější skladby z posledních alba Addicted (a došlo i na Ki). Pak mě moc bavila pražská zastávka OCEANSIZE v Lucerna Music Baru a kromě fantastického vystoupení mě potěšilo vlastnictví 7 diskového live kompletu "Feed to Feed".

Z domácích kapel se mi moc líbí nové album "Sever" kapely OBŘÍ BROSKEV a i křest se jim moc povedl, včetně vtipného pověšení pokřtěného CD na balónky a diváku chytej jak umíš:-). A křest litevských "Pražáků" Alaverdi s ochutnávkou old school HC a litevských pochutin kuchtěných na podiu mezi skladbami.

Z vydaných alb mě ještě zaujala INSANIA, MALIGNANT TUMOUR, MINORITY SOUND, SIX DEGREES OF SEPARATION a už se moc těším na nové S.S.O.G.E.

Zklamáním pro mě byl koncert amerických THE CULT v divadle Archa. Tolik let jsem na to čekal a nakonec to bylo vystoupení s velice nepříjemným středovým zvukem, s frontmanem, co nezpíval, ale spíš sípal a celkově byla celá jejich show úplně bez života. Škoda.

Marthus – CRADLE OF FILTH

- DARK FORTRESS - Ylem

Pavel Vantuch – DYING PASSION

Těch zážitků je za ten poslední rok několik a hned v několika rozměrech. Ze živáků jsem prakticky letos nestihl žádný díky práci a koncertování s DP. Ale to koncertování to zase vynahradí, např. takové předskakování nizozemským THE GATHERING. Z toho koncertu, kdy Silje a René stáli celou dobu vedle pódia a tleskali nám… docela fajn pocit:-)

Co jsem nestihl, tak kupuju. Takže určitě za zmínku stojí DVD "Anesthetize" od PORCUPINE TREE, to je výborná záležitost. Další DVD, co stojí za to, je dokument "Insurgentes". Steven Wilson se zde vrací ke svým začátkům a komentuje existenci v různých projektech mimo PT, jako jsou OPETH, BLACKFIELD, BASS COMMUNION a samozřejmě jeho výtečná sólovka. Opravdu parádní věc.

Další člověk, co ovlivňuje můj náhled na muziku, život a svět je Trent Reznor a tak samo sleduju veškeré dění okolo něj a lidí, co s ním spolupracují. Takže bych určitě zmínil projekt HOW TO DESTROY ANGELS, soundtrack k filmu "The Social Network" a soundtrack jeho studiového spolupracovníka Atticuse Rosse k filmu "The Book Of Eli".

Překvapením roku je určitě návrat na pódia kapely A PERFECT CIRCLE. Páni se dali po 6 letech znovu dohromady a hraje jim to parádně. Bohužel zatím jen v Americe. Doufám, že zavítají i do Evropy.

Na domácí scéně je to docela boj. Emocionálně u mě vede náš "Absorb", je to hodně silná deska a pro mě znamená opravdu hodně. Ale když tu opomenu, tak bych rád vypíchnul "Double Meanings" od FREE FALL. Co spolu poslední dobou jezdíme a slýchám to častěji, tím víc se mi jejich tvorba líbí. Navíc mám dojem, že vznikla během toho mini tour docela fajn parta lidí, co jsou na podobné vlně. Takže o to víc mě ta jejich muzika táhne a fandím jim.

A opravdu největší zážitek? Pro mě je to Břitva. Že jsme dostali desku a video roku, tak to jsme opravdu nečekali ani náhodou.

Medák – PRVNÍ HOŘE

Koncerty:
- INSANIA – Plzeň, Divadlo Pod Lampou
- THE RESIDENTS – Praha, Divadlo Archa

Alba:
- SINUHET - Zimní nebe
- SHINING – Blackjazz

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

S616S11.01.11 | 22:53:58
CyberolasZbyna03.01.11 | 13:26:49
CyberolasCyberolas03.01.11 | 20:25:14
Tony02.01.11 | 11:31:05
*Cyberolas02.01.11 | 02:27:08

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube