Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2009 II.

Hudební zážitky roku 2009 II.

V druhém pokračování výroční ankety se dozvíte, jaké hudební zážitky rozjitřily mysl členů kapel FDK, ADOR DORATH, ROOT, TROLLECH, HARMONY BAY nebo GNU.

BigBoss – ROOT

10.04. Inferno Festival, Oslo – Norsko
18.04. Black Curse over Helsinky, Helsinky – Finsko
27.06. Noc Plná Hvězd, Třinec

Bez ohledu na pořadí.

Jonatan Kaleta – ION AT AN

Moje poslechové zážitky roku 2009: ZAO, MORTAL TREASON, AS CITIES BURN, SIKTH, DILLINGER ESCAPE PLAN, A SKYLIT DRIVE, BURDEN OF A DAY, SOUL EMBRACED, ENVY, LIFE IN YOUR WAY, NORMA JEAN, THE BLED, BLEEDING THROUGH, AUGUST BURNS RED...

Nejzásadnější koncert pro mě byl v květnu, kdy přijeli poprvé do ČR ENVY z Japonska – nádhera! Další zajímavé koncerty – AUGUST BURNS RED, ESCAPE THE FATE, EMERY...

Morbivod – TROLLECH, UMBRTKA, STÍNY PLAMENŮ

Docela radost mám z nových IMMORTAL, je z toho cítit, že to je tvořeno s chutí. Podobně, i když přece trochu jinak, bych to viděl u DARK FUNERAL, atmosféra nové nahrávky připomíná jejich období koncem devadesátých let a to je to pravé. Z trochu jiné oblasti, zajímavým zážitkem byl koncert RAMMSTEIN. Z našich kapel stojí za zmínku album "Black Devotion" od INFERNA a demo "Imperium Satana" od NAURRAKAR. Fantastické hudební dílo složil a nahrál Blackosh, album "KRF" jeho projektu CALES. A to zcela nejvýznamnější, co se mnou pohnulo, jest vysněné znovuuvedení do provozu tělesa MASTER'S HAMMER se sympatickým a zběsilým albem "Mantras".

Martin "Marthus" Škaroupka – CRADLE OF FILTH, INNER FEAR

RAM–ZET – "Neutralized"
PORCUPINE TREE – "Ilosaarirock"
CHRISTOPHER YOUNG – "Drag Me to Hell O.S.T."

Zuzana Lípová – DYING PASSION

Letos jsem toho moc neviděla, připravovali a natáčeli jsme novou desku, ale na špici letošních hudebních zážitků stojí kapela FAITH NO MORE, byla to chvíle nostalgie, kdy i přes špatný zvuk a děsivé úmorné vedro v kotli předvedli výborný výkon. Co jsem měla možnost zmrknout na festivalech: zaujali mě ne jedenkrát vynikající kapelky CRASHPOINT, NIL, BLUE EFFECT, FDK, DARK GAMBALLE a SHATOON. Z nových desek pak THE GATHERING – "The West Pole" s novou zpěvačkou, už se moc těším na jejich předskakování. Vynikající seskupení MUSE s poslední taneční deskou "The Resistance", škoda jen, že jsem ještě neviděla naživo. Rozhodně to je jedna z kapel č. 1, na jejichž koncert musím zavítat. Já vlastně poslouchám pořád to samé, ale z nových alb ještě vyzdvihnu mé oblíbence U2 – "No Line on the Horizon", atmosférické GOD IS AN ASTRONAUT, PLACEBO – "Battle for the Sun" a nejvíc u nás doma zní PORCUPINE TREE. Naposledy ještě vzpomenu na začátek roku, na náš výroční koncert v Brně, hezky jsme si zahráli a zablbli.

Michal "Einsk“ Paďour – HEIDEN

Těch vydařených hudebních momentů za uplynulý rok, jichž jsem byl svědkem, bylo vícero. Asi nejvíc v mé paměti uvízlo vystoupení ULVER na Brutal Assaultu. Naprosto hypnotická a magická atmosféra v jejich živé prezentaci mě úplně pohltila. Z desky mě taková muzika nebaví, ale live to bylo úžasný. Taky bylo skvělý vidět OPETH v čele s ukecaným Åkerfeldtem, jehož vtípky mezi skladbami neměly chybu. Mezi velmi výrazná vystoupení řadím i set švýcarských black/ambient šílenců DARKSPACE na Blacklights Festivalu. Bylo to naprosto mrazivé a nelidské a taky to spousta lidí vůbec nepochopila. Potěšili mě i SÓLSTAFIR a taky SATYRICON teď v prosinci ve Vídni, kdy v mých očích postoupili na místo nejlepší blackmetalové kapely.

Jako chmurné a nepovedené trendy vidím nízkou, velmi nízkou účast na koncertech i světově profláklých kapel – viz vystoupení SÓLSTAFIR, CODE, SOTM nebo i námi pořádaný Black Lights Festival. Bohužel se to letos dotklo i zavedeného Brutal Assaultu, co jsem tak zaznamenal a moc tomu nerozumím. Taky je celkem smutný, že na spoustě akcí, které navštívím, tvoří pomalu padesát procent platících diváků kolegové z jiných kapel. Kam se poděli fanoušci? I když ono se vlastně říká: "Co Čech, to muzikant".

GravYY – HARMONY BAY

Co se týče pro mne nových kapel a nahrávek, tak jednoznačně vede poznání kapely DIABLO SWING ORCHESTRA a především jejich staršího alba "The Butcher's Ballroom". Naprosto geniální dílo! Nejen jednotlivé skladby, ale i sestavení celého alba – posloupnosti jednotlivých skladeb. Z toho si opravdu "uchcávám", smím–li být takto "nezdvořilý". Další, pro mne velice silný hudební zážitek, byl dokončení, respektive následné zhlédnutí klipu HARMONY BAY – "Palindrom Lučního Koníka".

Fred – SMASHED FACE, TRANSLUNARIA

Největším hudební zážitkem uplynulého roku se paradoxně nestala žádná vydaná deska či koncert, ale samotný Brutal Assault, kterého jsem se stal součástí z organizátorského hlediska, takže jsem měl šanci pochopit zákonitosti a chod tohoto kolosu. I když na konci tohoto pětidenního maratonu stojí člověk téměř na pokraji vlastních sil a v průběhu má chuť s tím opakovaně praštit, utéct někam, kde je klid, tak pohled na bavící se lidi, přátele ze všech koutů světa a kontakt s oblíbenými kapelami mu dodá chuť, všechno zvládnout a dál dělat pro vás tenhle festival.

David – DIVE

Největšími objevy za poslední rok byly pro mě kapely CHARMING HOSTESS, IDIOT FLESH a FAUN FABLES. Plus pár dalších projektů kolem kapely SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM. Existují sice už řádku let, ale pro mě jsou objev. Pokud jde o novinky, baví mě noví BETWEEN THE BURIED AND ME, noví MU(Queen)SE a noví CONVERGE. Z domácí scény mi pak naprosto učarovala PRVNÍ HOŘE a její "Lamento". Jo, a poslední dobou mi doma hodně hraje N.O.H.A.. Taky nám v tom roce proběhlo pár reunionů. Některé mě těší víc, jiné méně, ale začali jsme zase hrát s P.V.A. a to je pro mě osobně hudebním zážitkem roku.

Cholda – FDK

Titulů vychází nespočet, tak jsem vybral alespoň pár pro mne zajímavých.

- RUSSIAN CIRCLES – Geneva
- SHINING – VI - Klagopsalmer
- CALLISTO – Providence
- THE PSYKE PROJECT – Dead Storm
- PELICAN – What We All Come to Need
- A STORM OF LIGHT – Forgive Us Our Trespasses

Z mých řídce navštívených koncertů jednoznačně: Brutal Assault 2009 (zde obzvláště OPETH, ULVER, GHOST BRIGADE a IMMORTAL) a další koncerty A STORM OF LIGHT, NEUROSIS.

Z české scény již tradičně mé srdcové kapely: RAVELIN 7 a GOSPEL OF THE FUTURE. Dále bych to asi viděl na PRVNÍ HOŘE, HEAVING EARTH a DVA.

Adam Nenadál – GNU, ARAN EPOCHAL

Rok 2009 patřil jednoznačně desce "More" od SPORTO. Na absolutní dřeň syrovosti se taky dostal UNKILLED WORKER na "Faithcollapse".

Co se týká dalších desek, nezklamali veteráni NEW MODEL ARMY s novou – a skvělou! – deskou "Today Is aGood Day", dál mám v hlavě novinky od SOPHIA, DINOSAUR JR., DOOMRIDERS a sólové album Lou Barlowa.

Vyšlo i hodně parádních hip hopových nahrávek: nezklamal RAEKWON, úplně mě nadchnul MOS DEF a "The Ecstatic". Objevy roku? Jednoznačně LUSHLIFE a Matteah Baim. Pokud jde o koncerty, pořadí nejlepších pěti mám následující:
1. KEELHAUL na 007
2. LICHENS v Rubínu
3. Matteah Baim na 007
4. PARAMOUNT STYLES kdekoliv
5. MÖTLEY CRÜE v O2 Areně

Iwosh – ADOR DORATH

Rok 2009 přinesl z mého pohledu určitě spoustu zajímavého. Ve stručnosti bych zmínil nová alba "srdcových" kapel jako NAPALM DEATH nebo HYPOCRISY, zapomenout se nesmí na "tahače" BEHEMOTH, osobitostí určitě hýří i poslední nahrávka Devina Townsenda. Z československé scény vyčnívají se svou novinkou DEPRESY, jinak ale musím říct, že se v tom, co letos vyšlo, moc neorientuju. Potěšující pro mě stále zůstává skutečnost, že se naší malé zemi nevyhýbají turné či zastávky světových kapel, jelikož pár jich fakt stálo za to.

Vanja – FDK

Co jsem poslouchal, to bylo hlavně nový album RUSSIAN CIRCLES – Geneva. Zvuk lehce praso, ale možná to se mi na tom líbilo. Pak ještě lehce vyzdvihnu SHINING. Dále následuje mix všeho možného, nebudu vypisovat.

Vychvalovat koncert NEUROSIS je jako nošení dříví do lesa. Ale třeba ISIS, kteří mě svou hudbou oslovují čím dál méně, mě na jejich pražském koncertě mile překvapili. Nesmím opomenout festival Brutal Assault, který jsem si užil v neposlední řade i díky skvělé organizaci.

Z českých kapel bych vyzdvihl novou tvorbu GOSPEL OF THE FUTURE a PRVNÍ HOŘE jsou opravdu neskutečný mix všeho možného, co si jen člověk může představit.

Když to vezmu z jiného soudku, tak se mi hodně líbil koncert BLOC PARTY a koncert legendárních UNDERWORLD se skvělou atmosférou.

Samuel – ex-LAHAR, Samuel Records

Pokud se na sklonku roku podívám na ten uplynulý – 2009, byl pro mě z osobního hlediska velice rušný. Kompletně jsem se přestěhoval do lesů a strání v Nízkém Jeseníku – s ženou Janou a našima dvěma fenkama. Skončil jsem v práci, kde jsem dělal mnoho let, odešel z Písku, kde jsem stejně tak dlouho bydlel a přestal jsem řvát v LAHAR. Zůstali mi tedy již jen vydavatelství Samuel Records a fun-zine How Can Limo Kid Kill Your Dreams?. Událo se toho celkem hodně a proto nebylo moc času na koncerty. Úžasný ale je, že muziky je více než víc a to je skvělý. Chce to mít jen otevřený oči a nestavit sám v sobě zdi.

Co se hudebního formátu týče, mám rád vinyly – vinyl beru jako formát, které mě těší a do roku 2010 jsem si dal závazek, že i doma zruším všechny CDčka. Většinu oblíbené muziky mám na vinylu a poslouchám skoro jen desky. Jsem rád, že většina nových alb vychází na vinylu s kupónem pro stažení alba v mp3 formátu – skvělé! Úžasné je, že i takto vyšla v loňském roce spousta reedicí starých desek. Jako událost roku 2010 beru reedici dvou desek SUNNY DAY REAL ESTATE na dvoj vinylu u Sub Pop. Jinak desky – nové album KUSUMAM a split THE MOOD s MY DEAD CAT. Jsem moc rád, že jsem se na obojím mohl se Samuel Records podílet. Vinylů, co jsem si za rok 2009 pořídil, bylo celkem hodně a z těch aktuálních jsou úžasný – TROY VON BALTAZAR LP (Silver Rocket), v/a Killed by Trash Lp (P.Trash), DIGGER BARNES "Time Has Come" LP a zatím poslední deska Mike Hale (Hometown Caravan), SHORT FUSE "Burnout" LP, Chuck Damane "s/t" (Hardware Records).

Koncerty – nadšenej jsem byl z vystoupení PRESS GANG na plzeňském Fluff Festu – dlouho jsem nepotřeboval vidět jinej koncert. P.G. doporučuju všem, co ujížděj na nové vlně "retro punku". Parádní byl koncert Austina Lucase + Joshe Smalla + Mika Hale, v Praze na 007. Posledním vystoupením co mi zůstalo v paměti, je amík s pseudonymem ASTRONAUTALIS, kterého jsem viděl v olomouckém Mitrilu – parádní živelný set. Ještě jsem neviděl tak energií nabytého chlápka.

Vydavatelství – jednoznačně Hometown Caravan z Německa – co deska to pecka (pokud tedy ujíždíte na country, který hrajou postarší punx), Hardware Records – německej label – dělá ho sympatickej chlapík Chris a všechny desky jsou skvělý! Baví mě i ThrashBastard a P.Trash z Německa.

Ziny – Give Me Back, Noise Master, Trhavina (už aby vyšla nová), cestopis Hluboká Orba a nejlepší je cestopis od Šakala, který popisuje jeho cestu po Jižní Americe. Knížky – knížka o vinyl maniakovi a jeho kšeftu s deskami – jmenuje se "Všechny moje lásky". Lidsky – hrdinové roku 2009 jsou pro mě – kamarád Vitamín z Plzně, Jana a moje rodiny. Psi roku 2009 jsou – Sinartra a Sherry a Vitamínova Blondýna. Nejzlejší deskou loňského roku bych zvolil PISSED JEANS "No Hope For Man" – žádná novinky, jen se ke mně tak pozdě dostala – skvělá deska (seženeš u Day After).

Je toho moc a již teď vím, že se nemohu dočkat začátku roku 2010 – v Brně budou kanadský, STATUES a v Praze budou Silver Rocket dělat kapelu, která ovlivnila velice široké spektrum fans – NEW MODEL ARMY. Na oba koncerty se těším jako malé děcko. Největší událostí roku 2010 a životní událostí vůbec bude narození naši holčičky Aničky.

Pickard – SIX DEGREES OF SEPARATION

Určitě jsem nestihl naposlouchat nebo navštívit ani podstatný vzorek toho, co rok dal, nicméně radost mi udělali tyto kusy: koncert PORCUPINE TREE k nové desce "The Incident" i deska jako taková, oba kusy z Projektů Devina Townsenda, "Ki" mě asi těší ještě víc než "Addicted"; "Evangelion" od BEHEMOTH, "Big Whiskey etc." od DAVE MATTHEWS BANDU. A ještě pořád největší část mého posluchačského času ukusuje Richard Cheese se svým urážlivým heavy swingem.

Dr – SIX DEGREES OF SEPARATION

Pro mě byl uplynutý rok spíše takový "retro", protože k novinkám jsem si zrovna moc "nečuchl", zato jsem si postupně pořizoval CD, jež jsem kdysi míval na kazetách, a tak jsem znovu objevoval kouzlo perel jako "Sedmý syn sedmého syna" od Mejdnů, "Draconian Times" od PARADISE LOST, "Purgatory Afterglow" od EDGE OF SANITY či "Ceremony of Opposites" od SAMAEL.

Ale aby to nevypadalo, že jsem novinky loňského roku ignoroval úplně, tak bych si dovolil zmínit alespoň hrstku, jež mě něčím oslovila: HYPOCRISY – "A Taste of Extreme Divinity", METALLICA – "Death Magnetic", RIVERSIDE – "Anno Domini High Definition", MEGADETH – "Endgame", DEVIN TOWNSEND PROJECT – "Addicted" a BEHEMOTH – "Evangelion".

Za zklamání nejen tohoto roku považuju koncert MARILYN MANSON v Brně. V porovnání s koncertem kdysi v Praze ve Sportovní hale (2001), kdy mě doslova smetl z povrchu zemského, byla jeho letošní "show" ubohost a blamáž. No a pak ten Pegár…

redakce článku: Jan Škop

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube