Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2009 I.

Hudební zážitky roku 2009 I.

Potřetí v řadě oslovila redakce magazínu ABYSS několik desítek pečlivě vybraných osobností české scény, jejichž názoru si ceníme, a zeptala se jich, jaké byly jejich největší hudební zážitky roku 2009. Anketa nebyla omezena aktuálností daného počinu, a tak se mezi odpověďmi objevují i tipy na nahrávky dřívějšího data. V první várce naleznete členy kapel DARK GAMBALLE, HEIDEN, MASTER'S HAMMER, ale i MEMORIA nebo PRVNÍ HOŘE.

Poly – INSANIA

Rok 2009 mě potěšil znovuzrozením VANESSY, která se navíc vrátila s novou deskou. Metaloví fanoušci tuhle partu moc neznají (protože se jedná spíš o tvrdou elektroniku, ne kytary), ale pokud jde o jedovatost, které navíc nechybí v textech vtip, neznám u nás nikoho lepšího.Zklamáním roku je pro mě poslední deska Marilyna Mansona. Vzhledem k tomu, že jeho "Golden Age of Grotesque" v poslední době neohroženě trůní na žebříčku mých oblíbených alb, se zklamáním sleduji, že s každou novou nahrávkou se MM víc a víc vydává směrem, který mě moc nezajímá.

Alesh A.D. – THE SQUIRM, PROJEKTIL

Rok 2009 pro mě byl velice pestrý, plný změn v osobním životě a hudebního vyžití jak se patří. Mezi hudební zážitky určitě patří: MUSE – "The Resistance", THE PRODIGY – "Invaders Must Die", DEPECHE MODE – "Sounds of the Universe", DVD mých milovaných IRON MAIDEN "Flight 666", Download Festival v Donningtonu, který jsem v létě navštívil a pražský koncert DEPECHE MODE. Po dlouhé době mě překvapilo konečně něco z tuzemské hudební scény a tím jsou SLOW TENSION s jejich vynikajícím počinem "Inner Fragments".

Andrea Baslová – MEMORIA

Nejlepšími hudebními momenty v roce 2009 pro mě byly koncert SLIPKNOT v Ostravě, festival Brutal Assault, CYNIC jako předkapela DREAM THEATER v červnu v Praze, DEVIN TOWNSEND – "Ki", OSI – "Blood", RAMMSTEIN – "Liebe ist für alle da" a návraty ke starším, dříve objeveným či neobjeveným věcem jako například soundtracku "Across the Universe".

Pan klaun – PRVNÍ HOŘE

Můj velký hudební zážitek tohoto roku byl koncert George Duka v Lucerna Music Baru na jaře. Dokonce si myslím, že to byl jeden z největších zážitků vůbec. Také chci vyzdvihnout úžasný hudební snímek "This Is It" s Michaelem Jacksonem, jehož jsem velkým fanouškem. Snímek jen potvrdil, že byl výjimečnou osobností, přičemž jeho úmrtí je největším "zklamáním" uplynulého roku.

Necrocock – MASTER’S HAMMER, KAVIAR KAVALIER

1. Koncert úžasných LINHA SINGERS, na kterých jsem v dětství vyrůstal. Až při vystoupení jsem si uvědomil, jak moc mne ovlivnili.

2. Nahrávání lesních rohů na mé nové album "Lesní Hudba" skvělým muzikantem a hradním trubačem Berry Beranem. To byl taky hodně zajímavý zážitek.

Petr Staněk – LIVEEVIL

Nemůžu nezmínit počin Petera Tägtgrena neboli HYPOCRISY a jejich album "A Taste of Extreme Divinity". Dál mě napadají DIE! s deskou "Still" a holandští PESTILENCE a jejich poslední počin "Resurrection Macabre". Jinak, abych se přiznal, čekám na nějakou průlomovku a věřím, že ne marně, ale i kdyby ano, máme všude kolem novou generaci mladých, velmi talentovaných muzikantů a to je víc než dobrá zpráva o tom, že se bude dít ještě hodně živé muziky.

Krusty – FORGOTTEN SILENCE

Rok 2009 na první pohled nebyl kvůli otravné pracovní vytíženosti zas tak plodný na hudební zážitky, ale několik se přesto najde. Nelze nezmínit excelentní pražský koncert MARILLION, který řadím asi naprosto nejvýš ze všech živých vystoupení, které jsem kdy viděl. Tyhle Anglány miluji rok od roku víc a strašně mě baví odhalovat jejich – povětšinou ovšem "ne–fishovskou" – minulost. Dvojalbum "Happiness Is the Road" je neuvěřitelným zjevením v současné hudební žumpě. Ostatně jako vše, pod čím se Hogarth, Rothery, Trewavas, Kelly a Mosley podepíšou...

Festival Brutal Assault a jeho skvělá organizace, luxus v zákulisí, úžasné kapely... Překrásné tři dny. Moje jediná dovolená.

Z hudebních nosičů uvedu čtyři interprety. Bylo jich samo sebou víc, ale tito mi v šedé kůře zůstali nejdéle. Vše od NECROCOCKA. Ať už je to "Konvalium" nebo "Praktiky" nebo "Kaviar" nebo prostě Necrocock – je to kult, který u mě sílí. "Konvalium", "Saigon Lady", "Taxi nach Kairo"… fakt pěkné. Daleko není k MASTER'S HAMMER a jejich návratu "Mantras", jakožto albu, které mě neuvěřitelně baví a jehož poslech si nadstandardně užívám. Starý ožrala Maniac se po odchodu z MAYHEM vzchopil a "Skandinavisk Misantropi" jeho kapely SKITLIV zní zoufale nihilisticky, beznadějně a bezvýchodně. A to oceňuji. Na druhé straně barikády se modlí ctnostný katolík (nebo kdovíco on je) JOHN PATITUCCI, z jehož alba "Line by Line" jsem pořád na větvi (k tomu jsem si navíc pořídil i novinku "Rememebrance" a starou "One More Angel" – a ty mohu velice). Není nad schizofrenii.

Stanislav Pavlík – DYING PASSION

Tak samozřejmě realizace CD "Absorb", věc, na které jsme všichni celý rok makali, a která právě v těchto dnech vyšla. A jinak se u mě v přehrávači nejčastěji točilo CD kapely OBSCURA a jejich album "Cosmogenesis". Přesně zapadli do mého vkusu a basák Jeroen Paul Thesseling mě po dlouhé době zase donutil trochu cvičit – velmi inspirativní. Ještě jsem bohužel neslyšel nové CD PORCUPINE TREE, tak to musím co nejdříve napravit!

10 – DARK GAMBALLE

Záměrně jsem vynechal zahraniční scénu, neboť našince je třeba podpořit! Alba jsou uvedena bez pořadí.

– THE POOH – "Eyes Scream in Cream"
– ANIMÉ – "Animé"
– CALES – "KRF"
– THE PROSTITUTES – "Hometown Zombies"
– DYING PASSION – "Absorb"
– AREA 51 – "Ignorance"
RHODIAN - "Schizz(over)"
a nový klip LIVEEVIL – "Monster World"

Hyenik – PALADRAN

Pro mě byl rok 2009 skutečně krizový – pracovně, zdravotně i muzikálně. Největší hudební zážitky byly ještě slabší než loni a změnilo se to spíše v občasný pozitivní záblesk (na lepší časy?).

– Devinův odraz od ("Ki")dna, dobrý tah s Anneke
– koncert ZZ TOP a Gibbonsův megasound
– koncert nejlepšího kytarového desetibojaře světa – Tommyho Emmanuela
– CRASHPOINT – "In Penumbra Song"
– po rocích temnoty, nečekaně poslouchatelná vzepjetí DREAM THEATER a LIVING COLOUR
– poslech kompletní diskografie JETHRO TULL spolu s přeloženými texty
– folk metal přišel do módy, takže PALADRAN se konečně prozdržoval k TRENDovosti a INismu (telecaster už taky mám)

Největším soukromým hudebním potěšením je tak Salvation mods = mám jakýkoli kytarový zvuk, který mě napadne.

Michal "Kverd" Jaroš – HEIDEN

Jaký ten devátý hudebně vlastně byl? No, řekl bych, že pro mě velmi výživný a to jak z aktivního, tak pasivního úhlu nazírání na tohle slovo. O aktivních věcech toho bylo napsáno už opravdu hodně, a tak se budu raději věnovat té "posluchačsko–návštěvnické" straně mince.

koncerty:
1. SATYRICON, Vídeň – Szene, 10.12.
2. MÖTORHEAD, Brno – Velodrom, 04.07.
3. SÓLSTAFIR, SECRETS OF THE MOON, Brno – Favál, 03.10.

nahrávky (bez pořadí):
KATATONIA – "Night Is the New Day"
– SECRETS OF THE MOON – "Privilegivm"
MY DYING BRIDE – "For Lies I Sire"
RAMMSTEIN – "Liebe ist fur alle da"
ALICE IN CHAINS – "Black Gives Way to Blue"
GHOST BRIGADE – "Isolation Songs"
MARILYN MANSON – "The High End of Low"
ROME – "Flowers from Exile"
SÓLSTAFIR – "Köld"
– SUNNO))) – "Monoliths & Dimensions"

Stanislav Jelínek – DYING PASSION

– PORCUPINE TREE – "The Incident"
– THE MARS VOLTA – "Octahedron"
OSI – "Blood"
THE GATHERING – "The West Pole"
– ISIS – "Wavering Radiant"
ALICE IN CHAINS – "Black Gives Way to Blue"
– MUSE – "The Resistance"
– MONO – "Hymn to the Immortal Wind"

Naživo:
– PORCUPINE TREE – Vídeň, Gasometr
FAITH NO MORE – Praha, Výstaviště

Další pro mě důležité hudební dění bylo vydání naší desky "Absorb".

Jirka – SLOW TENSION

1. Jedním z hlavních hudebních zážitků, respektive prožitků v roce 2009 pro mě bylo natáčení nové desky SLOW TENSION. Spousta práce, zábavy a hlavně nových zkušeností.
2. Je to už potřetí, co ve výčtu hudebních zážitků uvádím festival Beseda u Bigbítu, protože si to oprávněně zaslouží. Prostě nej fesťák!
3. Objev projektu PERIPHERY. Misha "Bulb" Mansoor je rifař jako prase, má to holt v sobě!
4. Objev projektu ANIMALS AS LEADERS, tohle mě fakt vzalo.
5. Očekávaná CD – nové OSI a noví PORCUPINE TREE

Wlass – SIX DEGREES OF SEPARATION

Mezi největší zážitky a potěšení minulého roku řadím další počin Devina Townsenda, desku kapely TENET, návrat Dina Cazarese do FEAR FACTORY (bez něj to jaksi nebylo ono), koncert OPETH na BA a vůbec celý průběh uplynulého ročníku tohoto kultovního festu. Že by příští rok na BA krom Devina byli i BLOODBATH, když prej mají snad jet nějaké turné. Koncert PORCUPINE TREE ve Vídni naprostý masox. Velmi mě potěšili WALTARI, kteří se vrátili k "produkci", která jim asi sluší nejvíce. Za SDOS mám samozřejmě velkou radost z natočení nové desky. Jako nejhorší událost jednoznačně Pegárův odchod.

redakce článku: Jan Škop

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

Pavel01.01.11 | 21:42:02
Elizabeth01.01.11 | 22:34:19
1003.01.10 | 18:09:41
Viktor Palák03.01.10 | 18:16:53

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube