Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Pozoruhodné setkání s Vincentem Moonem

Pozoruhodné setkání s Vincentem Moonem

Jedním z hostů 35. Letní filmové školy byl i Vincent Moon – muž, který má blíže k hudbě, než k filmu, ale přesto vytvořil desítky velice specifických "klipů". A ač si nejlépe rozumí s alternativními hudebními projevy, spolupracoval i s Tomem Jonesem či R.E.M..

Zajímáte-li se o nekonvenční videoklipovou tvorbu, pak ve vás spojení slov "klip" a "Francie" vyvolá s největší pravděpodobností asociaci Michel Gondry, jehož hračičkářství však stojí ke tvorbě Vincenta Moona v opozici. Zatímco Gondry zkoumá možnosti média, Moon upřednostňuje vyznění hudby a v sestavování vizuálního doprovodu k již existující skladbě nenachází valného smyslu. Podobně se staví i ke koncertním záznamům, v jejichž zvukové i obrazové preciznosti nedokáže najít ani zbla autenticity a tudíž ani uspokojení.

Úchvatná antispektakulárnost

Mladý (*1979) Francouz se dostal na výsluní poté, co založil web La Blogothèque, začal v civilních situacích snímat hudebníky především z alternativní scény a své výtvory bezplatně zpřístupňovat online. Nejen díky své globální a okamžité dostupnosti, ale zejména civilní nátuře, získala Moonova tvorba okamžitou odezvu a nabídky se na něj začaly navalovat podobně jako se na hudebníky navalují kolemjdoucí děti v klipu MAN MAN.

#95.1 Man Man - Warmup 1 - The Boombox
by lablogotheque

V rámci svých cyklů The Take Away Shows či Fiume Nights nasnímal již okolo dvou stovek (!) interpretů a dále se podílel na DVD kapely ARCADE FIRE, ale i filmu All Tomorrow's Parties či projektu Cocktail Stories. V současné době stříhá film s expresivním japonským hudebníkem Kazukim Tomokawou, jehož zachytil ve vší syrovosti tvorby a sdělení, a doufá, že vznikající dílo bude tím doposud nejlepším.

Ač zcela odmítá komerční a propagační rozměr videoklipu (a sám na svých dílech takřka nevydělává) a brání se využití formátu coby nástroje k vytváření image, stalo se Moonovo jméno hodnotným "trademarkem" a specifika videoklipů jeho počiny naplňují i v jiných ohledech. K formátu má Moon blízko třeba ve svém záměru vymezit charakter (tvorby) zvoleného hudebníka. Zatímco některé klipy k tomuto účelu přistupují tak, že image vytvářejí, Moon následuje již existující charakteristiky, které z dané osobností a její tvorby cítí. Za snímanými interprety se nežene, ale nechá je jakoby mimochodem procházet záběry ruční digitální kamery, která si často libuje v dlouhých jízdách bez jediného střihu. I když mu před hledáčkem defiluje TOM JONES, nesnaží se Moon o degradaci jeho superhvězdné aury a boření mýtů. Namísto toho je zachycuje v naprosté syrovosti projevu a prostředí, jaké se nám pro hudební hvězdy protlačované na masových hudebních kanálech jeví takřka nemístně, dokud nám nedocvakne, jak přirozené vlastně je.

Odklon od tradičních klipů dle střihu (Moonem nenáviděné) MTV představuje zejména rezignace na jakoukoliv velkolepost, pokud za ni nepovažujeme kapelu hrající unplugged a s maximální odevzdaností a intenzitou své skladby. V Moonových videoklipech (nebo chcete-li krátkých hudebních filmech) zůstávají jen lidé a jejich hudba předváděná v prostředí, do něhož nenásilně zapadá, jakkoliv nezvykle se může jevit (patrně nejznámější je předvedení skladby "Neon Bible" od ARCADE FIRE ve výtahu). Režisér dokáže posouvat atributy videoklipového formátu ("chodící" klipy dostávají zcela nový rozměr), který v jeho pojetí nepotřebuje televizní obrazovku a snad po ní ani netouží. Ač k hudebníkům může přistupovat s úctou, projevy slávy v Moonových klipech nehledejme. Namísto vřeštících fanynek lačných po autogramu v nich figurují náhodní kolemjdoucí, kteří mnohdy netuší, kdo bije do bubnu, a nechá se prostě svést rytmem.

#41 - Arcade Fire - Neon Bible & Wake Up
by lablogotheque

Okouzlení Vincentem Moonem

Přestože je Moonova tvorba navzdory její "obyčejnosti" natolik specifická, že se v moři videoklipového a na internetu dostupného materiálu dokáže okamžitě vymezit, představuje osobní setkání s Moonem nezanedbatelné vodítko, jak k ní přistupovat. Nemluvě o tom, že konfrontace tváří v tvář dokáže nezištně nadchnout pro jeho tvůrčí metodu.

Představuje-li metoda natáčení Moonových "klipů" jakýsi nenucený večírek s režisérem, dokáží jeho díla zpětně náladu neformálních setkání plných porozumění dokonale evokovat. Klipy dokáží zpětně probudit náladu okamžiku, které by bylo jen stěží dosaženo, kdyby režisér pouze plnil zadání a odškrtával v itineráři splněné zakázky. Moon dokáže okamžitě pochopit improvizační schopnosti "svých" interpretů (PATRICK WATSON), jejichž tvorbu dostává doslova mezi lidi (A HAWK AND A HACKSAW). Moonovými zaklínadly jsou nevyzpytatelnost a spontánnost nacházené v povědomém prostředí. Jako režisér dokáže pojmenovat své prvotní okouzlení daným hudebníkem a promítnout ho do nenápadného zachycení esence vybrané skladby.

#73.1 - A HAWK AND A HACKSAW - Part 1
by lablogotheque

Klíčům k Moonovu úspěchu je několik a jakkoliv jednoduše vypadají, naplnit je není snadné. Světoběžnictví, nadšení pro tvorbu a schopnost jít naproti nabízející se možnosti vyžadují pohon jejich nositele. Moon se nebrání výzvám a když jim konečně čelí, dokáže jimi mimoděčně proplouvat a poznamenávat všechny zúčastněné. Osvobozuje tak nejen hudební interprety, ale i samotný formát videoklipu. It must be magic.

ledujte dění okolo Vincentovy tvorby na Twitteru.

foto: www.lfs.cz

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube