Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Textařský úlet Aleše Brichty aneb odvrácená strana rocku

Textařský úlet Aleše Brichty aneb odvrácená strana rocku

Na konci června vydal Aleš Brichta nové CD pod hlavičkou svého aktuálního projektu AB BAND. 9. července napsal můj redakční kolega z Musicserveru Petr Bláha sloupek upozorňující na problematickou pasáž textu titulní písně "Deratizer" i motiv na obalu nahrávky. Následující článek jednak navazuje na ten od Petra Bláhy, ale je též reakcí na diskuzi, kterou původní text vyvolal. Zvažoval jsem sice, zda nebude další medializace problému jen negativní reklamou něčemu, co je mi osobně cizí, nakonec však zvítězil pocit, že veřejná ignorace by nebyla o nic prospěšnější.

Nebudeme se zabývat smutným českým koloritem internetových diskuzí, agresivních výpadů proti autorovi článku (který se sám žádných invektiv nedopouští) a dalších průvodních jevů anonymního primitivismu, jakým je třeba vzájemné podstrkování příslušnosti k Antifě či Dělnické straně. Stranou necháme též čistě hodnotící názory pro i proti článku (které byly v relativní rovnováze a v době psaní tohoto textu jich bylo 159). Už více nás bude zajímat skutečnost, že je upozornění na agresivní rasový stereotyp v textu Aleše Brichty nazýváno "moralizováním" a to pokud možno soudružským. Posílání autora článku do Rudého práva by sice mohlo spadat do kategorie příspěvků tak hloupých, že ani nestojí za to je komentovat, kdyby nevystihovalo plytkost celkové argumentace a neschopnost (či nechuť) pochopit jádro Bláhova sdělení.

Pro začátek si ujasněme několik věcí, které se nabízejí jako nejsnadnější terče. Petra Bláhu osobně neznám a následující text tudíž není něčím, co by mohlo být označeno za "kamarádskou obranu". Účelem článku není ani komplexní "názorová analýza" Aleše Brichty a jeho tvorby. A přestože to nepředpojatý čtenář pochopí sám, pod tíhou dojmu z diskuze k inkriminovanému článku dodávám hned ze začátku polopatě: ano, domnívám se, že problematický text je (i v kontextu celé skladby) rasistickou invektivou a znepokojuje mě, že může takový počet čtenářů a posluchačů vést k poklepávání po ramenou za "odvahu". Detaily následují. Čtěte důkladně.

Kamenem úrazu se stal Bláhou citovaný text

"Politici dělaj z každýho vola
na ulici kradou cikáni kola
už by to vyřešit měl
nějakej deratizer"

a prvními argumentačními nástroji slova o vytrhávání z kontextu dané písně i celého alba, které obsahuje dále mimo jiné opakovaně připomínanou "Píseň pro bílou hůl". Obávám se nicméně, že absolutizujícímu verši "na ulici kradou cikáni kola" čtení v kontextu celé skladby (které jsem s důsledností absolvoval) nijak nepomáhá a neproměňuje jeho roli v něm. Něco podobného platí i o planém argumentu s "Písní pro bílou hůl", která sice opakovaně lituje hrdinu, který "je černej", přičemž jeho "černota" odkazuje zejména ke slepecké temnotě (což Brichta na rozdíl od některých diskutérů ví, ale nezabraňuje mu to, aby podsouval autorovi článku smyšlené pochody v uvažování). Přiznání, že Brichta dokáže vedle Cikánů poslat deratizéra též na politiky a obout se také do "bílých" (feťáků a bezdomovců) je sice "hezké", rasistický výpad proti "zlodějům kol" ovšem nesmaže a vytváří jen pohodlné alibi v duchu "Utekl jsem z hospody bez zaplacení pěti piv, ale v té druhé jsem svých pět rumů zacáloval. Tak co mě obviňujete z krádeže?". Jádro problému však leží ve skutečnosti, že text obsahuje zřetelný (negativní) rasový stereotyp, který je posilován nejen Brichtovou nešťastnou obhajobou ("Tady aby se člověk bál zazpívat, že sníh je bílej, aby ho neobvinili z rasismu, protože když se ušpiní, tak už přece bílej není a je to evidentně xenofobní narážka!"), ale zejména samotou existencí daného verše.

Blbci radí: "Nesouhlasíš a nemáš řešení, tak se k problému nevyjadřuj. My ale můžeme."

Pozoruhodný je rovněž jeden z klíčových argumentů odpůrců Bláhova článku a sympatizantů Brichtova textu, který více či méně agresivně upírá autorovi právo na jeho názor na základě toho, že nenabízí řešení inkriminované problematiky. Pomineme-li zvolenou metodu, je zřetelné, že Brichtovi jde o upozornění na úpadek politické scény i kriminalitu Cikánů. Petru Bláhovi jde o upozornění na nešťastnou realizaci tohoto záměru – existenci a stav problému nekomentuje. Zatímco Brichta "zpívá", Bláha "píše" (slovníkem diskutérů pak "kecá"). Ani jeden nenabízí řešení. Bláha to však schytává – řečeno diplomaticky – za praktickou neproduktivnost svého textu, jako kdyby bylo povinností sloupkaře nabízet řešení. Po tom, aby řešení nabízel Brichta, nikdo nevolá. Což by bylo v pořádku, kdyby nebyl opak požadován po Bláhovi. Ještě smutnější je, když tuto rétoriku použije sám Brichta, který Bláhovi napsal (a autenticitu tohoto příspěvku z Musicserveru potvrdil v diskuzi na svém webu): "Stojím si za každým slovem toho textu a pokud mi dokážete, že je v něm jediná lež, tak se vám veřejně omluvím. Zatím jste mě pouze přesvědčil, že jste stejní, jako ti politici, proti kterým je namířená – plná huba chytrých řečí a řešení žádné!". Nejen sám Brichta, ale i někteří diskutující naznačují, že když autor článku nenabízí řešení, nemá co rýpat do Brichtova "deratizačního plánu".

A dále jakoby říkali: "já taky řešení nemám, ale na rozdíl od vás, poseroutků, alespoň umím problém chlapácky pojmenovat". Upozornění na rasový výpad se tak stává nejen "pseudohumanismem" (jak pohodlné), zatímco skutečnost, že takové prohlášení veřejně známé osoby jen prohlubuje problém nabízením laciné berličky stádu a přiživováním xenofobní nálady, těmto lidem zavrženíhodná nepřijde. Upomenutí na rasismus v očích mnohých čtenářů splynulo s popíráním existujících problémů souvisejících s etnickou příslušností – ničeho takového se ale Bláha nedopustil, jakkoliv by o opaku vypovídala následná diskuze svědčící zejména o tom, jak snadno někteří podléhají médiím (bezpočet zaslechnutých, neurčitých a občas protikladných statistik a historek hodnověrných asi jako ta o černé sanitce). Redaktor je navíc označován za udavače, což mě poté, co odezněl trpký smích, přivedlo k sérii řečnických otázek. Kdyby v dobách Rudého práva existoval internet, byly by na jeho webu diskuze pod články? A jakou šarži v Stb by asi měl korektor? A jak hrdinně by si vedli ti, kteří Bláhu skryti za přezdívkami do RP posílají?

Primitivní uvažování maskované silnými slovy

"Ještě, že jsem nenapsal nějaký text o tom, co nemám rád a nezmínil tam třeba špenát. To by kvůli mě ještě nakonec zemědělci blokovali dopravu, že jim kazím ceny a odbyt zeleniny.", žertuje jádrem problému neposkvrněný Brichta v diskuzi na svém webu a prohlubuje tak nepochopení toho, že i kdyby svůj verš myslel "seberockerštěji" přímočaře, nepřestane být méně rasisticky stereotypním. A podobně hloupým, jako když kreslený deratizér na obálce desky "plynuje" vedle Cikána i bezdomovce lezoucího z kanálu a unaveného feťáka. Brichta tím vcelku jednoznačně říká: cikáni, bezdomovci a feťáci jsou verbež zasluhující odstranění. Opravdu vám to i s přihlédnutím k rockové nadsázce anebo případným neblahým osobním zkušenostem s výše pojmenovanými sociálními skupinami přijde jako šťastné, neřkuli odvážné? Text není o Cikánech, brání se na svém webu Brichta a dodává: "To, že je v textu zmíněna jejich část, která krade, je proto, že jsou jedním z mnoha objektivních problémů, které nikdo neřeší, jen se o nich populisticky kecá." Opravdu má ale Brichta pocit, že je vhodné dávat do souvislosti "deratizaci" a zobecňující obvinění na základě rasy? Brichta svůj text dost možná nemyslel rasisticky a nechtěl se obout do každého individuálního příslušníka etnika. Vylučuje se to ale s tím, že je jeho slovní konstrukce jednak hospodsky pohodlná, ale taky, ano, rasistická? Nemluvě o tom, že rychlá a snadná řešení jsou takřka synonymem extremistických projevů, ať už přicházejí z kterékoliv strany.

Bylo by vcelku snadné rýpnout si do muzikantova textařského důvtipu ("Do maminky chtělo by se ti vracet – ať nemusíš ze všeho tady zvracet"), dalo by se otřít i o jeho licoměrnost (jak si "Koncert pro Mirka" notuje s veršem "Politici [všichni?] dělaj k každého [a ne jen z toho, kdo se nechá?] vola"?) – o pohodlnosti argumentace už ale byla řeč. Účelem textu nicméně nebyl rozbor Brichtovy tvorby, ale upozornění na jeho textařský úlet i argumentační ustrnutí tento úlet obklopující. To obnáší mimo jiné odkazování k vlastnímu věku a zkušenostem, které implicitně vylučuje větší myšlenkovou vyspělost někoho mladšího, a jež Brichta naneštěstí sdílí i s některými dalšími věkově blízkými rockery z tuzemské scény. Lze ale brát vážně takové uvažování od někoho, kdo v reakci na obvinění z podléhání rasistickému uvažování napíše: "Mimochodem, válet se na dovolenou na pár měsíců za cizí peníze do Kanady, pod záminkou, že mě tu diskriminujete a upíráte mi svobodu slova, se nechystám."?

Klíčovým a nejzávažnějším je pak samozřejmě inkriminovaný verš (který mohl být úletem, což však zmíněné výtky příliš neumenšuje) a diskuze, kterou vyvolal článek k němu. Diskuze, která v nebezpečně velké míře ukázala, že agresivní rasistický výpad je nejen omluvitelný v rámci takzvané umělecké licence, ale i něco, co si zaslouží obranu a uznání za odvážnost. Že rock (nejen) na úrovni textů pracuje se zjednodušeními a přímočarostí, není nic nového ani něco, čemu bychom se měli divit. Brichtův nechutný stereotyp nicméně ukazuje nekreativní a odvrácenou stranu tvrdé hudby.

Současná doba směřuje k multikulturnímu konceptu. Tento proces je nejen nezvratný, ale především zcela přirozený. Migrace různých etnik či celých národů probíhá od samého úsvitu lidstva. Právo svobodného určení místa k životu patří k elementárním lidským potřebám a jakékoliv rasistické formy deklasace etnických či sociálních skupin náleží k projevům nejen sociální zakomplexovanosti, ale především absence existenciální inteligence čili světonázoru. Z antropologického hlediska jsou jednotlivé rasy neutrální, pojem "čistá rasa" je tak zcela irelevantní.

Považuji za alarmující skutečnost, že předsudky vůči etnickým, náboženským či sociálním skupinám v myšlení některých jedinců stále přetrvávají. O to více rozesmutní, že se tak děje v době, kdy žijící svědkové holocaustu ze svých vzpomínek již nikdy nevymažou pronikavý pach linoucí se z kremačních pecí či pohled na haldy tlejících lidských těl. Ačkoliv si to dnes možná nedokážeme připustit, konečnému řešení židovské otázky či jakékoliv nesmyslné genocidě předcházeli zvrácené ideologické projevy chorých jedinců.

Bohužel rakovina rasismu či jiných tendencí vedoucí k potlačování práv a svobod člověka bují i v oblasti rockové hudby, tedy žánru, jenž by měl být postaven na tolerantních ideologických základech. Nikdy jsem se nezajímal o tvorbu skupiny ARAKAIN ani o sólovou kariéru jejich bývalého leadera Aleše Brichty. Přestože si tento muzikant v naši zemi vybudoval slušné renomé, byl mi zcela lhostejný. Tuto apatii však rázně prolomilo až vydání aktuálního alba "Deratizer" jeho kapely AB BAND. Pan Brichta zde bohužel nastavil svou tvář, za níž se skrývá ideologické myšlení tak zvrácené, že se s ním nesetkáme snad ani u maloměstského povaleče v podniku čtvrté cenové skupiny. Album ostatně vyšlo v režii samotného pana Brichty formou pulpové edice určené k prodeji v trafikách.

Text titulní skladby "Deratizer" nejenže překročil pomyslné etické meze, ale především explicitně pobízí k potlačování práv a svobod člověka. Jakým právem pan Brichta útočí na romské etnikum a proč ho zcela absurdně jednotně determinuje? Každý člověk je ve své ryzí podstatě individualita a nikdy není možné každého jedince, jak se říká lidově, "házet do jednoho pytle".

Nebuďme lhostejní vůči zvráceným tendencím, které bohužel zasáhly pole působnosti našeho magazínu. Nestačí jen bojkotovat prodej alba "Deratizer" a koncertní činnost AB BANDu, ale všemi dostupnými inteligentními formami bojovat proti degeneraci lidské mentality.

Štěpán Šimek

V době, kdy i Daniel Landa označil svá orlíkovská léta za mladickou nerozvážnost, se do toho Aleš Brichta obul s nečekanou vervou. Výzva k deratizaci Romů je tak silným kafem, že snad ani nepotřebuje komentář.

Nejhorší na všem je, že se Brichta navíc nadutě hájí a snaží se své choutky skrýt za upřímnost. Klesá tím na úroveň primitivního burana s inteligencí dávno utopenou v hektolitrech piva. Kdyby se nejednalo o jednu z nejvýraznějších osobností tuzemské metalové scény a muže, který by ve svých letech měl již vykazovat jisté známky nadhledu a rozumu, mohli bychom nad tím mávnout rukou jako nad nerozvážným mladickým úletem duševně nevyzrálého jedince. Takhle se Brichta svou rétorikou jednoznačně přiblížil nechvalně známým řečníkům Dělnické strany a jejích neonacistických odnoží, což je velmi smutné. Dokonce bychom mohli polemizovat o tom, zda se tím nedopustil trestného činu hanobení rasy a národa, což je jistě na důkladné zvážení a určitě by nebylo od věci podniknout v tomto směru proti tomuto svéráznému "umělci" nekompromisní kroky.

Zatím doufejme, že aspoň některým posluchačům AB BANDu zůstala hrstka zdravého rozumu, tento rasistický "úlet" jednoznačně odsoudí a dají to Brichtovi zřetelně najevo. Třeba se konečně probudí a pochopí, jak nebezpečného a společensky nepřijatelného činu se dopustil a přestane se dmout pýchou nad svým hloupým hrdinstvím.

Miroslav Med

Anketa

Projevil Aleš Brichta rasismus?

Ano

73 hl.
 

Ne

190 hl.
 

Celkem hlasovalo: 263 | Zobrazit všechny ankety

Diskuze

Cekem příspěvků: 343

rocker23.10.11 | 15:03:24
anon777m07.10.09 | 20:28:54
Vo co tady jde?Ifa01.10.09 | 18:19:28
Vo co tady jde?Viktor Palák01.10.09 | 23:04:08
Vo co tady jde?Ifa02.10.09 | 09:08:56
Vo co tady jde?Miroslav Med02.10.09 | 09:15:56
Vo co tady jde?Ifa02.10.09 | 10:44:11
Vo co tady jde?Miroslav Med02.10.09 | 11:56:17
Vo co tady jde?Ifa02.10.09 | 16:14:41
Vo co tady jde?Miroslav Med03.10.09 | 08:05:20
Vo co tady jde?Ifa03.10.09 | 11:57:12
KonecXBM20.08.09 | 22:40:09
KonecBluD21.08.09 | 01:05:26
Čtenář20.08.09 | 15:50:51
NEJČTENĚJŠÍ ČL...SCHMEYD19.08.09 | 21:41:53
NEJČTENĚJŠÍ ČL...Štěpán Šime...19.08.09 | 21:52:01
NEJČTENĚJŠÍ ČL...SCHMEYD20.08.09 | 14:28:17
crash14.08.09 | 12:55:55
BluD20.08.09 | 14:48:48
nenick18.08.09 | 15:51:49
SCHMEYD19.08.09 | 21:24:36
Nenick20.08.09 | 16:32:15
SCHMEYD23.08.09 | 11:44:32
nenick24.08.09 | 12:02:44
SCHMEYD24.08.09 | 12:29:08
Nenick24.08.09 | 13:07:39
SCHMEYD24.08.09 | 14:37:57
Nenick24.08.09 | 17:04:27
SCHMEYD25.08.09 | 01:15:15
nenick28.08.09 | 16:16:19
Lojzíno28.08.09 | 16:25:15
nenick28.08.09 | 18:42:28
nenick28.08.09 | 18:54:56
Lojzíno28.08.09 | 20:31:56
nenick31.08.09 | 10:37:29
Lojzíno24.08.09 | 19:29:01
SCHMEYD25.08.09 | 01:29:40
SCHMEYD24.08.09 | 14:21:29
nenick24.08.09 | 18:43:52
SCHMEYD23.08.09 | 11:26:13
Nenick18.08.09 | 14:18:05
Lojzíno18.08.09 | 17:45:00
nenick18.08.09 | 19:19:38
Lojzíno19.08.09 | 00:10:54
Lojzíno19.08.09 | 00:17:36
SCHMEYD15.08.09 | 13:39:56
crash15.08.09 | 21:23:15
BluD20.08.09 | 14:56:58
Lojzíno20.08.09 | 20:42:19
BluD20.08.09 | 22:28:53
SCHMEYD23.08.09 | 12:51:27
BluDik23.08.09 | 13:23:51
SCHMEYD23.08.09 | 16:11:27
BluDik23.08.09 | 17:01:06
Lojzíno23.08.09 | 21:47:02
BluDik24.08.09 | 02:06:11
XBM24.08.09 | 08:54:18
Lojzíno24.08.09 | 09:51:12
Lojzíno16.08.09 | 11:55:24
crash17.08.09 | 13:09:00
SCHMEYD17.08.09 | 16:32:09
crash17.08.09 | 17:19:37
Krabat20.08.09 | 13:12:58
SCHMEYD17.08.09 | 18:37:58
crash18.08.09 | 10:02:48
XBM23.08.09 | 11:12:12
Tina18.08.09 | 11:37:09
Autor článku neví...Tina14.08.09 | 10:05:09
n o h a 12.08.09 | 17:10:03
BožeBeee05.08.09 | 15:48:07
BožeSCHMEYD07.08.09 | 14:51:13
Boženenick05.08.09 | 20:51:15
Božepepek06.08.09 | 19:55:53
RUMUNSKÝ PRINC ZEM...SCHMEYD03.08.09 | 16:17:28
zákaz líbání na ...nenick30.07.09 | 12:27:39
zákaz líbání na ...Jan Škop03.08.09 | 20:47:35
zákaz líbání na ...nenym05.08.09 | 08:50:23
zákaz líbání na ...SCHMEYD12.08.09 | 22:24:16
zákaz líbání na ...Allegor30.07.09 | 18:21:00
zákaz líbání na ...Sturmy30.07.09 | 12:50:10
zákaz líbání na ...nenick30.07.09 | 13:56:30
zákaz líbání na ...srurmy30.07.09 | 15:12:47
Aman Goeth30.07.09 | 08:43:48
Však dodržují zá...Benevolent30.07.09 | 06:37:40
Však dodržují zá...SCHMEYD30.07.09 | 14:37:34
Ratac29.07.09 | 19:04:16
Allegor30.07.09 | 01:51:05
PETA29.07.09 | 14:44:23
Allegor30.07.09 | 01:50:03
Premek31.07.09 | 20:49:03
Aman Goeth 29.07.09 | 09:44:39
svoboda slova?david66627.07.09 | 12:28:03
Nesuďme celekJago26.07.09 | 13:28:52
Nesuďme celekMaso27.07.09 | 13:32:47
Nesuďme celekAllegor27.07.09 | 13:46:08
Nesuďme celekMaso27.07.09 | 15:19:43
Zastánci multikulti...merhaut25.07.09 | 19:07:41
Zastánci multikulti...SCHMEYD26.07.09 | 00:09:51
Zastánci multikulti...Johny27.07.09 | 10:42:38
Zastánci multikulti...SCHMEYD27.07.09 | 16:59:26
Zastánci multikulti...Johny19.08.09 | 14:56:11
Zastánci multikulti...Allegor25.07.09 | 23:43:31
Zastánci multikulti...merhaut26.07.09 | 20:54:00
Zastánci multikulti...Allegor26.07.09 | 23:18:11
Kecy24.07.09 | 08:09:21
Miroslav Med23.07.09 | 12:36:31
Premek31.07.09 | 20:59:31
Lojzíno01.08.09 | 21:27:31
Jan25.07.09 | 11:46:32
XBM23.07.09 | 20:42:41
XBM23.07.09 | 20:42:00
Samžák23.07.09 | 15:39:37
SCHMEYD23.07.09 | 13:43:03
SCHMEYD23.07.09 | 13:51:41
SCHMEYD23.07.09 | 14:05:47
Sturmy23.07.09 | 12:51:33
nenick23.07.09 | 13:59:26
Med je ochrance...23.07.09 | 11:42:34
Venca Votruba23.07.09 | 11:34:25
a směle do nich :)nick holmes23.07.09 | 10:19:48
no nevimnenick22.07.09 | 14:01:39
XBM22.07.09 | 12:31:22
SCHMEYD22.07.09 | 12:53:39
E.22.05.10 | 20:28:56
Reverend25.05.10 | 14:38:30
Reverend25.05.10 | 14:47:22
ps25.05.10 | 17:05:06
Reverend25.05.10 | 20:17:03
ps26.05.10 | 12:33:39
DW26.05.10 | 18:45:13
Reverend26.05.10 | 22:34:46
DW27.05.10 | 15:11:32
Reverend27.05.10 | 21:00:52
Morbivod27.05.10 | 21:12:49
Reverend27.05.10 | 21:47:20
Morbivod27.05.10 | 21:52:52
Reverend27.05.10 | 23:34:45
DW29.05.10 | 17:57:54
Reverend30.05.10 | 10:21:14
DW30.05.10 | 21:15:04
DW30.05.10 | 21:15:40
Reverend31.05.10 | 09:39:36
DW31.05.10 | 10:26:42
Reverend31.05.10 | 10:46:15
ps30.05.10 | 19:40:16
Patriot30.05.10 | 21:18:18
flooder27.05.10 | 16:32:52
Reverend27.05.10 | 21:03:57
DW25.05.10 | 23:35:48
Reverend26.05.10 | 09:56:15
psh22.07.09 | 15:26:17
SCHMEYD23.07.09 | 02:41:13
XBM22.07.09 | 13:45:44
Zdravě smýšl...22.07.09 | 11:40:32
Sturmy23.07.09 | 08:28:59
Pejzl22.07.09 | 09:09:17
SCHMEYD22.07.09 | 13:01:06
Páv23.07.09 | 08:17:16
SCHMEYD23.07.09 | 11:22:05
Páv22.07.09 | 08:37:26
Petr22.07.09 | 09:21:59
SCHMEYD22.07.09 | 09:16:48
Pejzl22.07.09 | 08:21:12
ŽÁDÁM VYSVĚTLEN...SCHMEYD21.07.09 | 23:42:02
ŽÁDÁM VYSVĚTLEN...SCHMEYD21.07.09 | 23:44:53
Louďa21.07.09 | 22:47:59
SCHMEYD21.07.09 | 23:20:11
Louďa22.07.09 | 00:56:58
SCHMEYD22.07.09 | 15:03:54
Zlaté staré časy ...Míra21.07.09 | 21:55:32
Zlaté staré časy ...SCHMEYD21.07.09 | 22:39:55
Zlaté staré časy ...XBM21.07.09 | 22:53:27
Zlaté staré časy ...SCHMEYD21.07.09 | 23:25:21
Zlaté staré časy ...XBM21.07.09 | 22:54:35
Zlaté staré časy ...XBM21.07.09 | 22:06:32
nepochopeni...Martin Lošťá...21.07.09 | 19:15:00
nepochopeni...XBM21.07.09 | 22:00:12
nepochopeni...SCHMEYD21.07.09 | 22:26:49
Ach, pane ŠimkuJan21.07.09 | 19:03:11
ZavzpomínejteMíla21.07.09 | 18:01:43
Rasismus?Martin Hampl21.07.09 | 17:14:47
Rasismus?Venca Votruba21.07.09 | 18:31:35
Rasismus?PSH21.07.09 | 19:50:29
Rasismus?SCHMEYD21.07.09 | 17:29:19
Rasismus?Martin Hampl21.07.09 | 18:24:59
Rasismus?SCHMEYD21.07.09 | 18:42:03
Argument pro MedaPetrof21.07.09 | 16:47:25
Argument pro Medapsh21.07.09 | 17:27:21
Argument pro MedaSCHMEYD21.07.09 | 17:56:50
Argument pro MedaJan Škop21.07.09 | 18:21:51
Argument pro MedaSCHMEYD21.07.09 | 18:48:12
To snad nemyslíte v...Maxik21.07.09 | 16:36:32
To snad nemyslíte v...Míla21.07.09 | 17:04:45
To snad nemyslíte v...Míla21.07.09 | 17:08:22
Doplnění...Ján Surmaj21.07.09 | 15:33:49
Názor róma (chcete...Ján Surmaj21.07.09 | 15:26:26
Názor róma (chcete...XBM21.07.09 | 17:08:32
Miroslav Med21.07.09 | 14:28:09
SCHMEYD21.07.09 | 15:30:30
Blind21.07.09 | 22:03:45
SCHMEYD21.07.09 | 22:52:35
Když duši vládne ...Petrof21.07.09 | 13:54:03
Když duši vládne ...Sturmy21.07.09 | 14:15:11
Když duši vládne ...Pavel Svoboda21.07.09 | 14:01:08
Pavel Svoboda21.07.09 | 13:31:41
Tomesh21.07.09 | 09:41:03
m4x21.07.09 | 11:00:40
Miroslav Med21.07.09 | 07:46:35
SCHMEYD21.07.09 | 11:52:12
Sturmy21.07.09 | 09:06:18
ron20.07.09 | 22:20:07
SCHMEYD21.07.09 | 17:19:35
sturmy20.07.09 | 22:24:33
sturmy21.07.09 | 07:34:52
hnůjbrota20.07.09 | 22:08:53
RASISTICKÉ Příbě...SCHMEYD20.07.09 | 22:02:56
Když už jsme u toh...Sturmy20.07.09 | 17:58:24
Když už jsme u toh...SCHMEYD20.07.09 | 20:31:34
lopata20.07.09 | 16:26:26
hosi, hosicorbow20.07.09 | 15:52:17
...jakub20.07.09 | 13:55:24
Štěpáne,Sturmy20.07.09 | 10:45:37
Ondrajs MJC19.07.09 | 21:28:24
Venca Votruba19.07.09 | 16:58:38
Miroslav Med19.07.09 | 17:46:23
psh19.07.09 | 17:24:38
Venca Votruba19.07.09 | 16:54:40
SCHMEYD19.07.09 | 19:08:07
demenceWajt19.07.09 | 14:52:10
demenceSCHMEYD19.07.09 | 16:26:22
Thom66619.07.09 | 14:05:49
DW19.07.09 | 21:04:08
DW19.07.09 | 21:09:42
BluDik21.07.09 | 13:44:04
POKRYTECTVÍDarkRaven19.07.09 | 04:22:02
Soudce18.07.09 | 19:46:42
pepek18.07.09 | 23:28:33
m4x18.07.09 | 12:16:47
-krusty-18.07.09 | 22:32:31
KŘIVÉ OBVINĚNÍSCHMEYD17.07.09 | 21:02:19
...Richard Podmela...17.07.09 | 21:00:21
...Snape18.07.09 | 07:52:48
...Snape18.07.09 | 07:53:21
...Snape18.07.09 | 07:51:53
...Snape18.07.09 | 07:52:36
...SCHMEYD17.07.09 | 21:07:44
...Richard Podmela...18.07.09 | 01:45:31
...SCHMEYD18.07.09 | 02:15:57
...PSH17.07.09 | 21:44:55
...SCHMEYD18.07.09 | 02:21:10
...PSH18.07.09 | 09:20:48
...SCHMEYD18.07.09 | 09:41:32
pepek17.07.09 | 20:33:54
Whitie17.07.09 | 18:46:59
Ze vas to bavi!!!Dany17.07.09 | 17:57:08
Ze vas to bavi!!!pepek17.07.09 | 19:46:24
Útěk od podstaty v...Aleš Brichta17.07.09 | 17:57:00
Útěk od podstaty v...Pavel 17.07.09 | 19:49:55
Útěk od podstaty v...SCHMEYD17.07.09 | 18:34:57
Útěk od podstaty v...Viktor Palák17.07.09 | 18:45:12
Útěk od podstaty v...SCHMEYD17.07.09 | 20:36:12
Útěk od podstaty v...Viktor Palák20.07.09 | 11:23:06
Útěk od podstaty v...Aleš Brichta13.08.09 | 05:59:21
Útěk od podstaty v...XBM18.07.09 | 00:36:50
Útěk od podstaty v...Viktor Palák17.07.09 | 18:29:48
Útěk od podstaty v...Aleš Brichta21.07.09 | 00:31:15
Útěk od podstaty v...SCHMEYD21.07.09 | 17:49:44
Útěk od podstaty v...XBM17.07.09 | 18:47:22
lopata17.07.09 | 17:24:01
lopata17.07.09 | 17:27:12
psh17.07.09 | 18:02:50
Miroslav Med17.07.09 | 17:10:55
Silenoz17.07.09 | 12:52:13
Viktor Palák17.07.09 | 12:58:53
Silenoz17.07.09 | 13:09:48
Viktor Palák17.07.09 | 13:16:39
CIGÁN - ROMHorác17.07.09 | 12:09:32
MédiaSnape17.07.09 | 10:33:45
MédiaViktor Palák17.07.09 | 10:42:23
MédiaSnape17.07.09 | 10:50:20
MédiaSnape17.07.09 | 10:52:40
MédiaViktor Palák17.07.09 | 11:11:02
MédiaAleš Brichta13.08.09 | 06:03:48
MédiaLuk17.07.09 | 13:07:50
MédiaViktor Palák17.07.09 | 13:15:09
MédiaLuk17.07.09 | 13:39:13
MédiaViktor Palák17.07.09 | 13:44:39
MédiaLuk17.07.09 | 13:56:35
To myslíte vážně...SCHMEYD17.07.09 | 10:22:54
To myslíte vážně...Viktor Palák17.07.09 | 10:33:23
To myslíte vážně...SCHMEYD17.07.09 | 13:50:23
To myslíte vážně...Viktor Palák17.07.09 | 13:53:32
To myslíte vážně...SCHMEYD17.07.09 | 14:37:19
To myslíte vážně...Štěpán Šime...17.07.09 | 15:02:33
To myslíte vážně...SCHMEYD17.07.09 | 16:22:30
To myslíte vážně...SCHMEYD17.07.09 | 16:09:35
To myslíte vážně...Viktor Palák17.07.09 | 14:48:19
To myslíte vážně...SCHMEYD17.07.09 | 15:59:46
To myslíte vážně...Viktor Palák17.07.09 | 16:18:17
To myslíte vážně...SCHMEYD17.07.09 | 16:48:46
To myslíte vážně...Viktor Palák17.07.09 | 16:59:32
To myslíte vážně...SCHMEYD17.07.09 | 17:59:21
Aleš BrichtaNikol17.07.09 | 09:29:47
Aleš BrichtaNikol17.07.09 | 09:40:40
Tak nevim...Nemo17.07.09 | 09:28:12
Tak nevim...NICK17.07.09 | 15:46:44
Tak nevim...Nemo20.07.09 | 10:21:51
Allegor17.07.09 | 02:59:08
Štěpán Šime...17.07.09 | 12:30:39
Allegor17.07.09 | 18:26:06
Vjacki17.07.09 | 16:06:59
Viktor Palák17.07.09 | 16:20:01
-krusty-17.07.09 | 06:51:31
-krusty-16.07.09 | 23:33:23
Louďa22.07.09 | 00:59:37
XBM16.07.09 | 22:01:02
Viktor Palák16.07.09 | 22:04:09
XBM16.07.09 | 22:30:36
Viktor Palák16.07.09 | 22:36:59
XBM16.07.09 | 22:59:00
Viktor Palák16.07.09 | 23:08:51
XBM16.07.09 | 23:16:01
Viktor Palák16.07.09 | 23:19:19
XBM16.07.09 | 23:24:56
Viktor Palák16.07.09 | 23:30:53
XBM16.07.09 | 23:54:18
Bachy20.07.09 | 01:47:49
XBM16.07.09 | 23:38:18
Mára16.07.09 | 21:58:20
IdiotiMára16.07.09 | 21:56:56
Pivas16.07.09 | 21:44:01
PSH16.07.09 | 21:20:48
rook24.01.12 | 17:48:12
Allegor17.07.09 | 02:40:33
PSH17.07.09 | 08:51:26
PSH17.07.09 | 08:02:56
Horez16.07.09 | 22:19:53
bouše16.07.09 | 19:36:02
ARCH_ENEMY17.07.09 | 12:45:23
Jan Škop17.07.09 | 12:49:53
Luk17.07.09 | 12:57:03
Allegor17.07.09 | 03:04:54
ARCH_ENEMY17.07.09 | 12:47:47