Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Hudební zážitky roku 2008 I.

Hudební zážitky roku 2008 I.

Už podruhé jsme oslovili vybrané reprezentanty českých a nově i slovenských skupin a osobností jinak angažovaných v oblasti tvrdé hudby a zeptali se jich, co ponejvíc jitřilo jejich sluch v uplynulém roce. Zdaleka se nemuseli omezovat na nové nahrávky, o čemž pestrý a inspirativní výběr zajisté svědčí.

10 – DARK GAMBALLE

Určitě jsem letos neslyšel vše a ani již netrpím podobnými úchylkami, jako vše stihnout. V porovnání z rokem 2007 tu nevidím žádný výrazný rozdíl, spíš mám jen pocit, že je současná hudba jeden velký revival, zvláště v metalové oblasti. Otázka je, jestli to je dobře?

Přece jen jsem v roce 2008 díky Majklovi z DARK GAMBALLE objevil skupinu KYPCK a jejich deska "Cherno" mě naprosto pohltila svou atmosférou! Jinak jsem si často nostalgicky poslechl FAITH NO MORE.

Alesh A.D. – THE SQUIRM

K největšímu zážitku uplynulého roku já osobně řadím pražský koncert mých milovaných IRON MAIDEN (8.8.2008), který byl naprosto fantastický.

Co se týče vydaných titulů, tak mě velice potěšil maestro Trent Reznor s alby NINE INCH NAILS "Ghosts I–IV" a "The Slip".

Samozřejmě nemohu opomenout velice vydařené koncertní DVD PRAŽSKÝ VÝBĚR II, které je opravdu brilantní po všech stránkách!

Andrea Baslová – MEMORIA

1. Hudebním zážitkem roku 2008 byl pro větší část MEMORIE bezesporu koncert KORN v Ostravě.

2. Velmi příjemná vzpomínka se vztahuje k trojkoncertu Female Voices Tour pořádanému vydavatelstvím Redblack na jaře 2008.

3. Pro mě osobně byl velkým zážitkem Metalcamp, festival ve Slovinsku, kde jsem se mohla osobně potkat například s kapelou MINISTRY. Celý několikadenní výlet v doprovodu části ABSTRACT ESSENCE a velkého novináře Petra Bidzinského byl naprosto skvělý.

4. Hned po návratu ze Slovinska nás v MEMORII moc potěšila koncertní atmosféra na Masters of Rock.

5. Mezi hudební počiny, které nás různým způsoben oslovily v roce 2008, patří nové a starší desky CYNIC – "Traced in Air", METALLICA – "Death Magnetic", PAGAN'S MIND – "God's Equation", AYREON – "01011001" a samozřejmě realizace vlastního dítěte "Ambivalent Ecstasy". Těsně před koncem roku nás nemile zasáhl odchod Pavla "Vajco" Fojtíka z postu bubeníka. Tímto jej moc zdravíme.

Ashok – ROOT

Přelomovým okamžikem byla určitě moje první samostatná producentská práce na BigBossově třetí sólové desce "Doomy Ballads".

Z nahrávek je to pak řada radostí z novinek interpretů, kteří buď řadu let v podstatě neexistují a jednalo se o čisté reuniony jako CYNIC a EXTREME nebo jsou to takříkajíc záležitosti na dlouhou trať jako PETER GABRIEL a, ano, GUNS 'N ROSES.

Koncertů jsem letos navštívil asi o 300 % víc než loni, takže nemohu opomenout zážitky, které přetrvávají doposud – PAUL GILBERT, SOILWORK, ALICE COOPER.

Big Boss – ROOT

Vzhledem k tomu, že jsem vlastně celý rok připravoval své třetí sólové album "Doomy Ballads", tak jsem toho moc nenaposlouchal. Vinou jednoho doktora jsem dokonce přišel i o svůj vytoužený koncert SLAYER v Praze. Jinak na koncerty nechodím. Také jsme hledali nového bubeníka do ROOT, takže práce nad hlavu. Poslouchám nyní hodně české začínající kapely. V poslední době mě zaujaly kapely YNNITY, INFINITE DARK, SEGMENT... Jsem velmi spokojen, že to nejsou jen tak nějací brnkálkové, ale opravdu dobří muzikanti, kteří ve většině případů vědí, za čím si jdou. I když nejsem si jist, zda o nich uslyšíme třeba za pět nebo deset let. Vzhledem k tomu že jsou to z 99% studenti středních či vysokých škol, tak mají svou budoucnost naplánovanou zcela jinak a jinde než v bídně se živící muzice. Ale tak to asi musí být. A pokud se mýlím, tak to bude jen dobře pro muziku.

Ze zahraničních kapel mne velmi zaujala kapela SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM. To je opravdu špičková kapela a jejich alba (všechna) si opravdu vychutnávám.

Co mě opravdu zhnusilo je QUEEN a PAUL RODGERS. Nechápu, jak si mohli nechat název QUEEN a totéž jméno současně tak parodovat a znesvětit. Nejlépe to vystihnul basista John Deacon, když od nich se slovy "takovéhle šaškárny se nehodlám účastnit" odešel.

Co se týká mě osobně, tak jsem byl velmi hrdý na společné vystoupení mé maličkosti s kapelou BEHEMOTH na Brutal Assault. Dle ohlasů to byl dobrý počin. Cover verzi "Jáma Pekel" od MASTER'S HAMMER jsme společně natočili také ve studiu a v současné době se již nachází jako bonus na jejich miniCD.

Jsem velmi rád, že se zde v ČR konají stále lepší a lepší festivaly, které již naprosto rovnocenně konkurují zahraničním festivalům, mnohdy je i po všech stránkách předčí. A to je věc, kterou jsem opravdu nečekal.

Brain – JIG–AI, EARDELETE, NEGLIGENT COLLATERAL COLLAPSE, FLYING BRAINS

Letos mě velmi zaujalo grindové překvapení v podobě debutu řeckých SLAVEBREED "Pain Syndicate". Z navštívených koncertů pak jednoznačně BIOHAZARD v Abatonu. NECRO byl zas hodně dobrej v Lucerně.

Čurby – Obscene

1. CARCASS live at Brutal Assault – Možná nejlepší live show, kterou jsem viděl za posledních 10 let! Absolutně bez chyby včetně super zvuku, parádních výkonů všech muzikantů, jeden velkej orgasmus! Skvělá věc, že kluci přivezli i Kena Owena a i ten se představil publiku! Jedinečný zážitek!

2. VENOMOUS CONCEPT – "Poisoned Apple" – All star projekt pánů z BRUTAL TRUTH a NAPALM DEATH! Pořádně svižná rubanice, geniální mix grindcore, hardcore, punku! Tohle má koule!

3. PHOBIA – "22 Randoms of Violence" – Stop and go grindcore! Deska plná energických nášlehů! Naprosto intenzivní!

4. BIRDFLESH – "The Farmers' Wrath" – Trashing grindcore tornádo na nové desce! Šílené postupy, úchylné texty, originální mix a pořádná nůše zábavy!

5. HAIL OF BULLETS – "...Of Frost And War " – Death metal je zpět v plné kráse, totální, smrtící buldozer podpořený neuvěřitelným vokálem Martina van Drunena s opravdu mrazivou vojenskou tématikou celé desky. Brilantní!

6. THE ARSON PROJECT – "Blood And Locust" (EP) – Naprostý grindcore drtikol! Tyhle týpci atakují rychlost světla! Opravdu agresivní, adrenalinová pecka!

7. MACHETAZO – "Mundo Cripta" – Old school death/grind horor! Zombie útočí, nádherně mrtvolný nádech má tahle deska!

8. ESOTERIC – "The Maniacal Vale" – Tahle deska to je maximální zlo! Doom metal, jak má být, truchlivé melodie naprosto ideální pro melancholické dny!

9. COLDWORKER – "Rotting Paradise" – Vypadá to, jako kdyby se COLDWORKER na první desce pouze rozehřívali... Jejich dvojka je precizní death metal made in Sweden! Tohle šlape se všema těma švédskýma vyhrávkama jedna radost!

10. EXTREME NOISE TERROR – "Law of Retaliation" – Návrat králů v plné kráse! Grindující hardcore crust punk par excellence, dva vražedné vokály (konečně se na druhý vokál vrátil Phil Vane!), nemilosrdné politické výpovědi a hodně svižná jízda!

David – DIVE

Jak si tak čtu loňskou bilanci, koukám, že jsem byl asi letos nějak hudebně línej. V playlistu mi pořád dost často znějí BETWEEN THE BURIED AND ME a ostatní loni zmiňované fošny se tam taky víceméně opakujou.

Nově tam ovšem zabírají velmi významné místo tři desky geniálního "lesního kabaretu" SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM. A ty točím fakt dost často. Hlavně "In Glorious Times". A vůbec, jsou to teď naši noví kapelní miláčkové.

Za letošní rok pak musím určitě zmínit nové album "Omnia" mých drahých NASTY?. To je skutečný bonbónek, krása v letu orla. Další novinkou, která se ke mně dostala a oslovila mě, byl "Thunder", deska basových gigantů Clarka, Millera a Wootena. K tomu snad není co dodat.

A to je všechno, co bych k letošnímu roku v hudbě řekl. Vlastně ne, objevil jsem tuhle na torrentech úžasnou, přes dvacet let starou desku "Gustav Brom Goes Pop". Ta mi udělala velikou radost.

Derias - MISTY WAYS

PETER GABRIEL – "Big Blue Ball": osobně mě tento rozšafně rozmáchlý projekt Petera a spousty dalších šikulů včetně transglobální Natašky Atlasové a Billyho Cobhama zaujal více nežli poslední Gabrielova regulérní sólovka, která se až moc ztrácí v crimsonovském sonickém oparu. Jen nechápu, proč ho Gabriel schovával 15 let ve svém šufleti v Bathu...

DAVID GILMOUR – "Live in Gdansk": requiem za Ricka Wrighta. Rackové, co volají za moře... Co dodat, snad jen elfími slovy: "They are calling, it makes me sad."

AYREON – "01011001": Arjene, Arjene... ty nezbedný multiorchestrátore!

MYLENE FARMER – "Dégéneration": aneb jak vypadá, když se francouzská dekadentní nestydka po hyperepických filmoklipech dá na totální vizuální, hudební i textový minimalismus, opět zcela nepřístojný pochopitelně.

DEVIN TOWNSEND – videoklip "Vampira": jsem si vědom, že se jedná o starší dílko, ale nějak jsem dříve trestuhodně zcela opomenul tento převelice temný a seriózní klip, ke kterému jsem přišel náhodou vpředvečer letošního Štědrého dne, načež uchvátil mne více než Ježíšek. ;-)

Dejvy – DESPISE, Rádio Beat, Payo webzine

Ač jsem v pubertálních létech nikdy nepropadl kouzlu legendárních SLAYER, posledních pět, šest let se začalo kormidlo mého zájmu pomalu otáčet o 180 stupňů. Uvítal jsem tedy možnost vycestovat (letos poprvé) na festival TOPfest. To, co tam SLAYER předvedli, nemělo obdoby. Jedním slovem geniální – profesionalita s kterou tahle čtveřice "napochodovala" na pódium byla odzbrojující. Jsem rád, že se máme (ano, my všichni) od koho učit. Listopadový pražský koncert pak jen potvrdil, co jsem věděl – SLAYER jsou korunovaní králové metalové hudby!

Mezi další koncerty, které "vyškolily" mé uši, bych určitě zařadil vystoupení OBITUARY v Abatonu či MASSACRE na Fuck the Commerce. Z jejich "malého" návratu jsem měl obrovskou radost – deska "From Beyond" patří do zlaté klenotnice DM alb. Jejich vystoupení nepostrádalo zápal a (opět se budu opakovat) profesionalitu. Je milé vidět, že vás i "po letech" baví hrát v podstatě 20ti let staré pecky. Staré floridské vlny ukázali že i v roce 2008 dokáží utáhnout moderní surfařská prkna a nabídnout i těm novějším nadšencům kvalitní "svezení".

Nejkrásnější hudební zážitek roku 2008 však přišel 22.září po jedenadvacáté hodině – COLDPLAY poprvé zavítali do České republiky v rámci svého "Viva la Vida Tour". Poslední deska téhle čtveřice je pro mě i deskou roku (EP "Prospekt's March" pak hudební událostí roku) a tak se bylo na co těšit. Neznám slova, která by mohla popsat co se v O2 Aréně ten večer odehrávalo. Hudebně fanouškovský orgasmus? To by mohlo být to správné slovní spojení. Geniální!

Atmosférou se pak asi nic na světě nevyrovná festivalu Obscene Extreme a v množství zážitků zase kraluje Brutal Assault! Díky, chlapi, za tyhle festy!

Mezi CZ hudební překvapení roku 2008 bych zařadil tvorbu pražských MINDWORK. Z čistého nebe se sneslo něco, co tu nemá obdoby – hodně překvapili i další "Pražáci" HEAVING EARTH. Gratuluji, kluci!

Ze světa pak přišlo mnoho impulzů k zamyšlení: SEVERED SAVIOR, PSYCROPTIC, DECREPIT BIRTH, THE FACELESS, ANATHEMA (mimochodem, jejich vystoupení na Brutal Assaultu bylo jedinečné, což museli uznat i spříznění muzikanti, kteří jejich tvorbu ale vůbec nesledují), ARSIS, CATARACT, BLOTTED SCIENCE, OBITUARY, DEADBORN, FATE /US/, HATE, HOUR OF PENANCE, MALIGNANT TUMOUR /Hell–o bros :)/…

Jsem rád, že jsem v tomto roce objevil i spoustu zapomenutých klenotů od takových skladatelů jako byli a jsou ENNIO MORRICONNE, ALESSANDRO ALESSANDRONI, DANIELE PATUCCHI, FRANCESCO DE MASI, JACQUES LOUSSIER, PHILLIPE D'ARAM, STELVIO CAPRIANI, UBALDO CONTINIELLO, TANGERINE DREAMS, PHILIP GLASS. Tady bych mohl vypisovat hodně dlouho…

Z nehudebního hlediska mě potěšil vzrůstající zájem o hororový žánr – vyzdvihnout bych chtěl zvláště práci borců na www.ehf.cz! Obdivuhodná je pak práce Řitka video kteří se vrhli do vydávání starých hororových kultů na originálních nosičích – díky!

Dirrt – DEPRESY

Určiť poradie nahrávok toho zaujimavejšieho, čo rok 2008 priniesol, je dost ťažké, takže ja si určím s istotou len prvé miesto a zbytok bez poradia.

U mna sa stalo nahrávkou roka CD "In the Wake of Collisions" od Dánov THE ARCANE ORDER. Od predchádzajucích dvoch CD z roku 2005 a 2006 spravili neuveritelný pokrok. Pridali na rychlosti, technike a temnote. Všetko zabalené do parádneho zvuku a výsledok je fantastický!

Radosť u mna spôsoboli aj KEEP OF KALESSIN albumom "Kolossus", ABIGAIL WILLIAMS – "In the Shadow of a Thousand Suns", BLOODBATH – "The Fathomless Mastery" a SEPTICFLESH – "Communion". Z domacej sceny ma najviac zaujal novy MIZAR (len tak dalej Robinko), BELLIGERENCE, ADOR DORATH, ATTACK OF RAGE, SNOVONE, NO GRAVITY, METROPOLIS...

Dodo Datel – GALADRIEL

1. Koncert NIGHTWISH na Wacken Open Air
2. DVD WITHIN TEMPTATION – "Black Symphony"
3. CD SEPTICFLESH – "Communion"
4. CD ANATHEMA – "Hindsight"
5. CD GUNS 'N ROSES "Chinese Democracy"

Fred – SMASHED FACE, TRANSLUNARIA

Napadají mě jen dvě kapely, které mě vytrhly z normálního standardu, a těmi jsou angličtí EXIT TEN – mladá svěží kapela, která má základ na pomezí metalcoru a melodického metalu, disponující skvělými melodiemi a svébytným vokálem. Dohromady to tvoří celek, který je opravdu úžasný, ale především originální a rozpoznatelný od zbytku stylově spřízněných kapel.

PERIPHERY – tuhle kapelu jsem objevil asi před rokem a půl na MySpace a od té doby se ji zuřivě pokoušel sehnat, což se povedlo až zhruba před dvěma měsíci. Představte si mladý spolek, který těží z odkazu MESHUGGAH, obsahuje hitovost TEXTURES a atmosféru FELL SILENT. Kapela s obdivuhodným potenciálem, o čemž svědčí i to, že krom předprodukce se na svět dostaly asi čtyři hodiny hudby ležérně označené jako "Demos". Geniální záležitost, o které všichni ještě uslyšíme!

Honza - PANYCHIDA, OBLOMOV

Rozhodně mě poslední dobou dost okouzlila německá scéna, kterou jsem na poli extrémního metalu nijak zvlášť nereflektoval. Zejména depresivnější black metaly v podání FARSOT, SECRETS OF THE MOON, LUNAR AURORA či HELRUNAR mě opravdu velmi baví. Dále třeba TODTGELICHTER nebo DARK FORTRESS. Tyto kapely mají dle mého rozhodně větší než malé množství originality. Hodně jsem si také oblíbil (ať už si o tom myslí kdo chce, co chce) NOKTURNAL MORTUM či třeba TAAKE (byť jejich poslední počin, který vyšel nedávno, mě zrovna tak úplně nesedí).

Z nemetalových jsem rozhodně očekával nové album GOD IS AN ASTRONAUT. Společně s EXPLOSIONS IN THE SKY pro mě představují asi to nejzajímavější z post-rocku. Doporučuji také alba od elektropopových LADYTRON či CLIENT. Opět něco úplně jiného, ale taktéž velmi zábavné. Snad bych také mohl zmínit živé koncerty: v hlavě mi rozhodně utkvělo megalomanské vystoupení COLDPLAY v Praze, dále vynikající ENSLAVED ve Zlíně nebo právě koncert LADYTRON v Lucerna Music baru. Naživo jsem se s podobnou kapelou setkal poprvé a bylo to víc než příjemné. A samozřejmě nedávný koncert SKEPTICISM v Black Psu.

Výborné zážitky jsem si jako každý rok odvezl z festivalů Brutal Assault a Apocalyptic Form of Death. Zejména pak AFOD má vynikající atmosféru, kde se krásně zakalí se spoustou známých a přátel. No, a v neposlední řadě bych rád zmínil aktivity spojené s PANYCHIDOU a OBLOMOV (zde hlavně hodně zábavy při nahrávání nového alba, které už se opravdu blíží), neb ty také do značné míry plní můj časový - hudební plán. Úchvatná zkušenost pro nás byla spolupráce s HELHEIM (jakož i jejich geniální vystoupení v Plzni), ATROX a VULTURE INDUSTRIES. Hodně se povedlo i hraní v Německu a nyní i krátké turné se srbskými THE STONE. Ze všech těchto akcí si člověk odnáší vynikající zážitky i celoživotní přátele, což je pro mě asi jedna z věcí nejcenějších. Za všechny tyto věci patří velké díky všem, kteří nás jakkoli podpoří, a zejména pak všem mým spoluhráčům a spoluhráčce. Bez těchto lidí by byl můj život rozhodně nesrovnatelně chudší.

Hyenik – PALADRAN, CHIASMATIC

Uplynulý rok byl absolutní přelom nového tisiciletí, protože vyšla "Čínská demokracie"! A co je ještě podivnější, dokonce se dá docela poslouchat.

Jinak to byl rok zajištěných obran, hraní na výsledky a ne na krásu. Docela mě potěšili třeba OPETH, MESHUGGAH nebo EBENI, ale žádné revoluční hnutí, a když překvapení, tak vzhledem k mým velkým očekávání spíš nemilé (FROST*, TAPROOT). Pobavil mě rovněž Devinův "prapraZiltoid" PUNKY BRÜSTER, ke kterému jsem se konečně letos probojoval.

Když se odvážně ponořím do místního podzemí, tak snad CRUEL (příště to bude určitě ještě o chlup lepší). A kdyby začly místní smečky stabilně podávat výkony (myšleno komplexně, nejenom obligátní "drnkání") na úrovni "Perpetuum Gamballe", tak by se konečně i u nás mohlo začat blýskat na lepší časy… které nepřijdou.

Cholda – FDK

Co se týče zahraničních skupin, tak jednoznačně níže uvedená alba:

- ENSLAVED - "Vertebrae"
- OPETH - "Watershed"
- CULT OF LUNA - "Eternal Kingdom"
BURST – "Lazarus Bird"
AMON AMARTH - "Twilight of the Thunder God"

Na koncerty moc nestíhám chodit, tak alespoň z těch pár navštívených: ZATOKREV v Brně, CULT OF LUNA v Rock Café, CASPIAN v Chateau l'enfer Rouge a festivaly Brutal Assault a Free Dimm Fest.

Z české scény:

  • RAVELIN 7 – výborní kamarádi a muzikanti
  • GOSPEL OF THE FUTURE – naživo opravdu hukot
  • MADEBYTHEFIRE – no comment
  • dále pak BAHRAINN, MOSSAMBIC, SYNERGY, LAKVA

Iwosh - ADOR DORATH

Jsem trochu skeptický, poněvadž pokud mám hodnotit právě uplynulý rok za kapelu ADOR DORATH, nic jiného než skepse mi na jazyk nepřichází. Původně vše vypadalo naprosto jinak... V lednu jsme se pustili do nahrávání třetí desky, nějaká zpoždění naplánovaných termínů nastala, avšak nic, s čím bychom si neporadili. Album mělo vyjít stejně jako naše "dvojka" na všem známém letním festivalu Brutal Assault. Tento festival, když odbočím, samozřejmě určitě patřil k nejvýraznějším zážitkům právě uplynulého roku, toť beze sporu... Ale to všichni víme – už to je skoro otřepaná fráze. Navraceje se tedy k původní myšlence... Je pro mne velkým zklamáním (což je taky zážitek – jen s negativní emocí), že se našemu vydavateli po tolika měsících nepodařilo dotáhnout do konce obal tohoto alba a my jej tedy ještě stále nemáme tak, jak má být – kompletní. To je asi náš nejintenzivnější hudební zážitek.

Aby se neřeklo, že myslíme jen na sebe – mám i pár těch pozitivních emocí:) Takže... Brutal Assault again – koncert NEUROSIS a pro mě tak trochu splněný sen – moc jsem je chtěl vidět naživo... a byla to paráda!

Další pozitivum vidím v existenci magazínu Pařát. Šlape už to klukům z realizačního týmu přes rok náramně a držím palce – vydali druhou DVD kompilaci "Shadows from Underground", pár dalších CD kompilací – je jich pro český metalový UG třeba jak soli. Co se hudby a kapel týče, jsem trochu pozadu, neznám novinky, nestíhám, nedá se... Objevil jsem ale pár výborných věcí (má smůla, že tak pozdě) – zmínit musím především SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM. Dále pak jsem moc rád za krajany z MALIGNANT TUMOUR: "SLAYER Vám fakt seknul kluci!!!". Co se tuzemské scény týče, moc jsem toho neslyšel, pochválit musím ale určitě opět MALIGNANT TUMOUR a vůbec celou naší místní severomoravskou scénu, páč to tady šlape, jak se patří a to je fajn! Pokud mám být i trochu vizionář, říkám: "Nové album braťou z DEPRESY (které už je tuším taktéž až na obal hotové) bude myslím stát za to.

Michal Kůs – EAGLEHEART

Co se týče nových desek, letošní ročník nepovažuji za nějak převratný. Spíš jsem poslouchal kapely, kterým letos nic nevyšlo, například švédské NOCTURNAL RITES, což je výborná a bohužel nedoceněná kapela, kterou můžu jen doporučit.

Z letošních počinů mě zaujal nový FALCONER – "Among Beggars and Thieves", ANDRÉ MATOS – "Time to Break Free" a nová METALLICA – "Death Magnetic". Kytarovým maniakům bych doporučil nového PAULA GILBERTA – "Silence Followed by a Deafening Roar".

Koncertů jsem letos bohužel tolik neviděl, ale hodně se mi líbilo vystoupení AVANTASIE na Masters of Rock a to především díky výkonu Jorna Landeho.

Naopak bych se také rád pozastavil nad jednou smutnou událostí roku 2008, kterou pro mě není ani tak samotný (ne)rozpad finských STRATOVARIUS, jako spíš následná internetová válka toho nejhrubšího zrna mezi Tolkkim a zbytkem kapely. Kdo tuto kauzu sledoval, ví, o čem mluvím.

Jarda – PANDEMIA

Z koncertů mě letos nejvíce oslovila METALLICA v Praze, z nových desek pak MÖTLEY CRUE – "Saints of Lost Angeles", z knih NIKKI SIXX – "Heroin Diaries" a ze starších desek BATHORY – "Blood Fire Death", "Hammerheart" a "Twillight of the Gods".

Jiří – SLOW TENSION

TEXTURES – "Silhouettes": Hudebně výborná, technicky a zvukově promakaná deska s excelentním zpěvákem. Vůbec díky této desce se mi podařilo objevit pro mne dosud neznámou holandskou kapelu TEXTURES, která u mne vyplnila prázdné místo v tvrděrockové a agresivně technické hudební škatulce.

MT. HELIUM – "Faces": Jedná se o tranformaci bývalé kapely THE APEX THEORY a jejich první deska byla opravdu milým překvapením. Za absolutní bombu roku bych označil skladbu "LAndslide" z výše jmenovaného alba. Nevěřil bych, že lze v jedné minutě a devětačtyřiceti vteřinách délky vyrobit takové emotivní peklo.

Beseda u Bigbítu 2008 – Tasov: Výborný festival na výborném místě s výbornými lidmi. Dlouho očekávaná akce ukončená absolutní spokojeností. Velmi pozitivně hodnotím volbu hlavního interpreta letošní Besedy – Erika Truffaze a jeho band. Excelentní vystoupení v jedinečné atmosféře a vše v takřka dokonalém zvukovém podání... Opravdu klobouk dolů.

Jiří "Sorrowdy" Veselý – ELYSIUM

Takže pro mně byl jednoznačně největším hudebním zážitkem uplynulého roku koncert CARCASS na Brutal Assaultu. Akorát mně mrzí, že kluci z CARCASS nehodlají skládat novej matroš (jak jsem si přečetl v rozhovoru s nimi) a jen budou přehrávat staré věci. To je, myslím, opravdu velká škoda. Ale přesto, slyšet ty starý fláky, hlavně z mnou megaoblíbeného opusu magnum téhle kapely, alba "Heartwork", to byl prostě zážitek, kterému se letos rozhodně žádný jiný nevyrovnal.

Na druhém místě bych ale ještě uvedl Obscene Extreme Festival, který je pro mne fantastickým hudebním zážitkem každý rok a to i přes téměř pravidelné každoroční špatné počasí. Ovšem i tady musím říci jedno bohužel a to sice, že další ročník už prý nebude v Trutnově Na bojišti, což byl opravdu skvělý areál, ale prý snad ve Svojšicích. Nic proti Svojšicím, ale v Trutnově se mohl člověk dojít najíst či vykonat všechny možné potřeby do blízkého města a mohl se tak vyhnout nepříjemnostem, jakými jsou například budky Toi–Toi a podobně. Zkrátka, bude to již všechno mnohem obtížnější. Vzpomínám si, jak jsme se ve Svojšicích na Brutal Assaultu museli jezdit každý den ráno autem najíst až do Heřmanova Městce, problém pak byl znovu dobře zaparkovat u areálu. Takže nic příjemného nás na Obscene Extreme asi příští rok nečeká, tedy samozřejmě vyjma skvělých kapel, tak jako každý rok. Díky, Čurby!

No, a do třetice bylo pro mne nejlepším hudebním zážitkem, že jsme s ELYSIUM letos opravdu hodně koncertovali a že drtivá většina našich gigů byla opravdu velmi úspěšná.

Jonatan Kaleta - ION AT AN

Pro mě nejdůležitější CD v roce 2008 byla:
NORMA JEAN - "The Anti Mother" - vynikající album, pro mě největší požitek roku. Zase originální, ale přesto v duchu NORMY.
UNDEROATH - "Lost in the Sound of Separation" - dost mě překvapilo, že ztvrdili, ale líbí se mi to...
THE FALL OF TROY - "Phantom on the Horizon" - jenom škoda, že je tak málo písní...
THE MARS VOLTA - "The Bedlam in Goliath" - taky celkem zajímavá věc :)

Další kapelky, které jsem letos sjížděl pořád dokola: ENVY, ENTER SHIKARI, AS I LAY DYING, THE BLED, DROP DEAD GORGEOUS, BEAR VS SHARK, OH SLEEPER...další věci z jiných soudků, který mě dost zaujaly: TOE, SIGUR RÓS, MAGIC NUMBERS, CINEMATIC ORCHESTRA, ADELE, COLDPLAY...

Koffin – GOSPEL OF THE FUTURE

Asi nejvíc jsem si užil koncert DINOSAUR JR. ve Vídni. Poslouchám je tak od patnácti a na koncert se ne a ne dostat, tak jsem je konečně viděl live a stálo to za to. Taky bych zmínil koncerty MELVINS, WEEDEATER, ASVA, STINKING LIZAVETA, BARONESS a RUSSIAN CIRCLES taktéž ve Vídni. Právě zvuk a celková atmosféra ve vídeňské Aréně stoji za zmínku.

Z koncertů v brněnském Yachtu mě dostalo vystoupení DEAD IN THE WATER, GRIEF a Japonců BIRUSHANAH.

Co se týče studiovek, tak jsem letos hodně poslouchal HIGH ON FIRE – "Death Is This Communion", THE SWORD – "The Gods of Earth", REVEREND BIZARRE – "So Long Suckers", AMORPHIS – "Silent Waters", TURBONEGRO – "Retox" a ještě spoustu dalších... Z českých počinů mě dostala UMBRTKA, která je vskutku originální a autentická.

redakce článku: Miroslav Med, Viktor Palák, Jan Škop

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 01.01.09

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube