Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Redaktorské Top Ten 2008

Redaktorské Top Ten 2008

Rok se sešel s rokem, tudíž nastal redakční čas bilancovat hudební nadílku. Zpočátku jsem měl menší obavy, že rok 2008 přinesl méně vydatnou sklizeň, než ten předcházející. Pravdou zůstává, že vloni se mi žebříček redakční Top Ten sestavoval mnohem snáze díky masivnější emisi tzv. "jasných alb".

Samozřejmě že i rok 2008 přinesl mimořádné počiny napříč žánrovým spektrem, nicméně pro výběr těch nejzdařilejších a času vzdorujících nahrávek jsem musel vyvinout mnohem větší úsilí a především prozkoumat mnohem širší žánrové teritorium. Pouze u jediné nahrávky jsem byl od počátku skálopevně přesvědčen, že zaujme nejvyšší pozici - STAROFASH – "The Thread". Bližší info o tomto mimořádném díle se můžete dočíst v recenzi našeho nového magazínu The Cave.

Když jsem STAROFASH při psaní tohoto editorialu opět poslouchal, osvítila mě jakási filozofická prozřetelnost, jež opět trochu poodhalila závoj tajemství, jímž je CD "The Thread" dokonale protkáno. Jakkoliv se jeví toto album ve všech aspektech nekonvenční, avantgardní, progresivní, elitářské a já nevím, jaké ještě, za jeho nejsilnější zbraň považuji především femininní element či alter ego STAROFASH Heidi Solberg Tveitan. Když se člověk zamyslí, uvědomí si, že drtivá většina veškeré hudební produkce má především maskulinní ráz; a to nejen včetně kapel, v jejichž řadách pěje (sličná) dívčina, nýbrž stejné paradigma se uplatňuje i u většiny ženských interpretů jako Madonna, Kylie Minogue, Sandra nebo částečně také u, o poznání svébytnějších, umělkyň jako Alanis Morissette (kdo naivně doufal, že hudba vzešla z partitury dívčin, culících se na nás z obálek těchto CD, toho bych rád vyvedl z omylu). Tyto ženy v mnohém případě pouze odzpívají již předem připravený materiál, v nejlepším případě se spolupodílí na textech. Ze samotného komponování, nahrávání nástrojů či produkčních/postprodukčních úkonů jsou zcela osvobozeny.

Tím samozřejmě nechci vzbudit mylný dojem, že jsem stoupencem antifeminismu. Právě naopak si o to více cením nahrávek, za jejichž komplexní realizací stojí žena. Ty se v mých očích jeví mnohdy interesantnější, reflektující odlišné vnímání (nejen hudebního) světa, nabízející exkurzi do méně předvídatelných teritorií. Jejich poslech se pak stává takovým milým dobrodružstvím, nikdy totiž netušíte, jaké rafinované nástrahy před vás jejich autorky nalíčí. Velká škoda, že podobných nekonvenčních, čistě femininních projektů, jako bys pohledal. Namátkou mě napadá, krom Heidi, ještě neuchopitelná Lisa Gerrard, experimentální Jarboe nebo nehynoucí písničkářka Suzanne Vega. Částečně sem zapadá i Anneke van Giersbergen, nicméně pro svou domovskou skupinu AGUA DE ANNIQUE "pouze" napsala hudbu a texty, jež odzpívala, o zbytek se postarali její mužští kolegové. Ostatně moc si Anneke nedovedu představit, jak ve studiu hodiny tráví s Cubase, aby zmixovala deset vteřin syrového hudebního materiálu (nicméně u takové Heidi se však jedná o běžnou praxi). Proto hlasitě volám po větší emancipaci něžného pohlaví v oblasti nekonvenční hudební produkce.

Vraťme se k meritu věci, tedy k hudební produkci roku 2008. Hudební zaměření našich redaktorů rok od roku pojímá širší žánrové spektrum. Pryč jsou doby, kdy se magazín ABYSS vymezoval pouze metalovým směrem, neboť interprety jako NICK CAVE, JARBOE, LENNY KRAVITZ, NINE INCH NAILS, THE MARS VOLTA nebo tuzemskou alternativu PRVNÍ HOŘE, KVĚTY či FDK rozhodně nelze ignorovat, o to více, že ti služebně starší stále vydávají dech beroucí alba. Proto se na občasné hudební výlety tak trochu jiným směrem můžete těšit i nadále. Taktéž bych upozornil na novou rubriku The Cave, jež vám bude přinášet exkurze do těch nejobskurnějších hudebních zákoutí s co největší pravidelností. Pokud výše zmiňovaní osobití interpreti i přes svůj nezpochybnitelný nekonvenční kompoziční přístup disponují jistým komerčním (či mainstreamovým) potenciálem, hudba serveru The Cave si svoji cestu mezi posluchače/čtenáře teprve hledá. Přes svůj silně minoritní ráz zřejmě nikdy nebude, co do šíře posluchačské základny, konkurovat "normálním" interpretům, nicméně pro její nezpochybnitelný kvalitativní a jednoduše přínosný charakter ji rozhodně nemůžeme přehlížet, právě vyčlenění speciální subsekce se jeví jako ideální řešení. Z tohoto žánru bych upozornil především na skvosty roku 2008 - ROME - "Masse Mensch Material", LUSTMORD - " [Other] ", DARKSPACE - "Darkspace III. ", KLAUS SCHULZE & LISA GERRARD - "Farscape", BEYOND SENSORY EXPERIENCE – " No Lights In Our Eyes" či exkluzivní objev roku na poli ethno/new age SHIVA IN EXILE ("Nour"), za nímž stojí německý multiinstrumentalista Stefan Hertrich, známý z působení v gothicmetalových DARKSEED.

Žně slavila bezesporu i hudební produkce spadající do reminiscenční subsekce Retro. Jsem nesmírně rád, že legendární interpreti jako - nehynoucí rockeři AC/DC ("Black Ice"), charismatický ALICE COOPER ("Along Came a Spider") nebo progresivní ikony jako PENDRAGON ("Pure") nebo MARILLION ("Happiness Is the Road") - své nástroje ještě nezabalili a že nám stále dokazují, kdo třímá rockové otěže. Ostatně krom výtečných nosičů mnohé fanoušky potěšili hvězdné koncerty roku 2008 - QUEEN & PAUL RODGERS (report), ALICE COOPER - Psychodrama Tour (report), okouzlující Bobby McFerrin (report) či zakladatel electro new age Jean Michel Jarre.

Tradiční životadárné podloží magazínu ABYSS tvoří tvrděrockoví interpreti. Ostatně tak jako každý rok, nejvíce albových přírůstků zaznamenaly extrémnější žánry, z death metalu v žebříčcích figurují all-star Švédové BLOODBATH - "The Fathomless Mastery", opravdu grandiózní reunion se vydařil králům temnoty SEPTICFLESH ("Communion"), tradičně kvalitu přinesli KATAKLYSM ("Prevail"), DEICIDE ("Till Death Do Us Part") nebo ROTTEN SOUND ("Cycles"), nezklamali ani melodici AMON AMARTH s albem "Twilight of the Thunder God" či symfoničtí HOLLENTHON ("Opus Magnum"), z thrashe vykoukli klasikové DEATH ANGEL ("Killing Season") spolu s DESTRUCTION ("D.E.V.O.L.U.T.I.O.N."). Delší čas se aktivně věnujeme též HC, post HC či metalcoreové scéně, neboť jejich interpreti rozhodně nezahálí, ba právě naopak – doporučujeme k poslechu třeba takové HEAVEN SHALL BURN ("The Iconoclast - Part 1: The Final Resistance"), BLEEDING THROUGH ("Declaration"), ALL SHALL PERISH ("Awaken the Dreamers"), STICK TO YOUR GUNS (" Comes From the Heart"), WALLS OF JERICHO ("The American Dream") nebo ALL THAT REMAINS ("Overcome"), BURST ("Lazarus Bird"), výtečný debut nahráli třeba A STORM OF LIGHT ("And We Wept The Black Ocean Within").

Slabší sklizeň zaznamenal především black metal, přesto, krom klasiků SATYRICON ("The Age of Nero"), nelze nevzpomenout na výtečně zrající Nory HELHEIM ("Kaoskult"), stále suverénnější KEEP OF KALESSIN ("Kolossus") nebo od černého kovu se sice vzdalující, ovšem nesmírně přínosní ENSLAVED ("Vertebrae") a NACHTMYSTIUM ("Assassins: Black Meddle Part I").

Pokud však zaznamenal rok 2008 v určitém žánrovém směru nebývale silnou albovou aglomeraci, tak především v oblasti progresivního metalu. Proto nepřekvapí výtečné umístění Švédů OPETH ("Watershed"), holandského mága Arjena Anthony Lucassena se svým projektem AYREON ("01011001 "), znovuobrozených ATROX ("Binocular"), suverénních MESHUGGAH ("ObZen") či báječného reunionu (století) CYNIC ("Traced in Air"). Velmi potěšila první sólovka Stevena Wilsona ("Insurgentes"), též dokonale na svůj debut navázal Ihsahn ("angL") - což se ostatně dalo u tohoto avantgardního matadora očekávat. Prakticky celá redakce dospěla k pozitivnímu konsenzu ohledně alba "Silhouettes" od Holandských bohů TEXTURES.

ozadu nezůstala ani tuzemská scéna, ačkoliv stále nesnese kvalitativní srovnání se zahraniční špičkou, o to více potěší, že každý rok přinese pár klenotů. Roku 2008 se jednalo o redakční oblíbence PRVNÍ HOŘE – "Lamento", klasiky DARK GAMBALLE ("Perpetuum Gamballe") a tuzemský post rock obohatili nesmírně talentovaní FDK s digipakem "Borderline".

Štěpán Šimek

Štěpán Šimek

1. STAROFASH - The Thread

2. AYREON - 01011001

3. OPETH - Watershed

4. TEXTURES - Silhouettes
5. IHSAHN - angL
6. GOD IS AN ASTRONAUT - God Is an Astronaut
7. STEVEN WILSON - Insurgentes
8. MOGWAI - The Hawk Is Howling
9. NEAL MORSE - Lifeline
10. ROME - Masse Mensch Material

---

ENSLAVED - Vertebrae, SEPTICFLESH - Communion, LUSTMORD - [OTHER], HELHEIM - Kaoskult, EARTH - The Bees Made Honey In The Lion's Skull, ESOTERIC - The Maniacal Vale, CULT OF LUNA - Eternal Kingdom, AMON AMARTH - Twilight of the ThunderGod, FDK - Borderline, PRVNÍ HOŘE - Lamento

Viktor Palák

1. NICK CAVE & THE BAD SEEDS – Dig!!! Lazarus Dig!!!

2. PORTISHEAD – Third

3. TORCHE – Meanderthal

4. FUCK BUTTONS – Street Horrrsing
5. JARBOE – Mahakali
6. OTK – Okolo
7. EARTH – The Bees Made Honey in the Lion's Skull
8. A STORM OF LIGHT – And We Wept the Black Ocean Within
9. NACHTMYSTIUM – Assassins: Black Meddle Part I
10. KIERAN HEBDEN AND STEVE REID – NYC

---

a – bez udání pořadí – pod čarou žebříčku, ale nad čarou značící velkou kvalitu:

BON IVER – For Emma, Forever Ago, ENSLAVED - Vertebrae, SATYRICON - The Age of Nero, BLOODBATH – The Fathomless Mastery, RICHARD MÜLLER – Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa, BECK – Modern Guilt, GOLDFRAPP – Seventh Tree, SCARLETT JOHANSSON – Anywhere I Lay My Head, VIRUS – The Black Flux, ATROX - Binocular, ADOR DORATH – Bestiari, PRVNÍ HOŘE - Lamento, MALIGNANT TUMOUR - In Full Swing, FDK – Borderline, DĚTI DEŠTĚ – Love And Piss, KASPAR VON URBACH – Selfbondage a mnohé, mnohé další

Eliška Podmelová

1. STEVEN WILSON - Insurgentes

2. AYREON - 01011001

3. TEXTURES - Silhouettes

4. OPETH - Watershed
5. KLIMT 1918 - Just In Case We'll Never Meet Again
6. ENSLAVED - Vertebrae
7. GOD IS AN ASTRONAUT - God Is an Astronaut
8. MOONSPELL - Night Eternal
9. FDK - Borderline
10. SEPTICFLESH - Communion

---

Těsně pod čarou, bez pořadí: MOGWAI - The Hawk Is Howling, PG.LOST - It's Not Me It's You, STAR OF ASH - The Thread, IHSAHN - angL, CULT OF LUNA - Eternal Kingdom, MESHUGGAH - ObZen, HOLLENTHON - Opus Magnum

Jan Longgger Dlouhý

1. DEAD TO FALL – Are You Serious?

2. SHAI HULUD – Misanthropy Pure

3. TEXTURES - Silhouettes

4. EMBRACE THE END – Ley Lines
5. WHITECHAPEL – This Is Exile
6. BURST – Lazarus Bird
7. DESTROY THE RUNNER – I Lucifer
8. BYZANTINE – Oblivion Beckons
9. HEAVY HEAVY LOW LOW – Turtle Nipple and the Toxic Shock
10. THE MARS VOLTA – Bedlam in Goliath

Jan Novák

1. DEATH ANGEL – Killing Season

2. OPETH - Watershed

3. HAIL OF BULLETS – Of Frost And War

4. TEXTURES - Silhouettes
5. KEEP OF KALESSIN - Kolossus
6. MARILLION – Happiness Is the Road
7. SAHG - II.
8. DEICIDE - Till Death Do Us Part
9. BENEDICTION – Killing Music
10. ROTTEN SOUND – Cycles

---

dále pod čarou a bez pořadí:
SOULFLY - Conquer, CYNIC - Traced in Air, IN MOURNING - Shrouded Divine, MOONSPELL - Night Eternal, GRAND MAGUS – Iron Will, GRAVE – Dominion VII, UNLEASHED – Hammer Battalion, NACHTMYSTIUM – Assassins: Black Meddle Part I., ADOR DORATH – Bestiari, POPPY SEED GRINDER – Humanophobia, MALIGNANT TUMOUR - In Full Swing, DARK GAMBALLE - Perpetuum Gamballe

Jan Škop

1. ÓLAFUR ARNALDS – Variations of Static

2. VERTIGO QUINTET & Dorota Bárová

3. NINE INCH NAILS – The Slip

4. ATROX - Binocular
5. MESHUGGAH - ObZen
6. DAN BÁRTA & ILLUSTRATOSPHERE – Animage
7. SIGUR ROS – Með suð í eyrum við spilum endalaust
8. MOGWAI - The Hawk Is Howling
9. PRVNÍ HOŘE - Lamento
10. A STORM OF LIGHT – And We Wept the Black Ocean Within

Jan Škarka

1. OPETH - Watershed

2. SMV – Thunder

3. FROST – Experiments in Mass Appeal

4. ANATHEMA – Hindsight
5. KVĚTY – Střela zastavená v jantaru
6. LENNY KRAVITZ – It Is Time for a Love Revolution
7. VIRUS – The Black Flux
8. AC/DC - Black Ice
9. ALICE COOPER – Along Came a Spider
10. VENOMOUS CONCEPT – Poisoned Apple

Michal Petrgál

1. HEAVEN SHALL BURN - Iconoclast (Part 1: The Final Resistance)

2. PRVNÍ HOŘE - Lamento

3. A STORM OF LIGHT – And We Wept the Black Ocean Within

4. RISE AGAINST – Appeal to Reason
5. JUMPING DRUMS – Five Elements
6. BLEEDING THROUGH – Declaration
7. ALL SHALL PERISH - Awaken the Dreamers
8. STICK TO YOUR GUNS - Comes from the Heart
9. WALLS OF JERICHO - The American Dream
10. ALL THAT REMAINS - Overcome

Miroslav Med

1. PENDRAGON - Pure

2. STEVEN WILSON - Insurgentes

3. TRINACRIA - Travel Now Journey Infinitely

4. KARMAKANIC – Who's the Boss in the Factory
5. CYNIC - Traced in Air
6. ENSLAVED - Vertebrae
7. SEPTICFLESH - Communion
8. PRVNÍ HOŘE - Lamento
9. ARKAN - Hilal
10. SATYRICON - The Age of Nero

---

Do mého top 20 by se ještě určitě vešlo: HOLLENTHON - Opus Magnum, ATROX - Binocular, IN MOURNING - Shrouded Divine, MOONSPELL - Night Eternal, TIAMAT - Amanethes, TEXTURES - Silhouettes, KRUGER - Redemption Through Looseness, OPETH - Watershed, BURST a KEEP OF KALESSIN - Kolossus

Miroslav Schwanzer

1. DARK GAMBALLE - Perpetuum Gamballe

2. PAIN - Cynic Paradise

3. COMMUNIC - Payment Of Existence

4. POISONBLACK - A Dead Heavy Day
5. AC/DC - Black Ice
6. KEEP OF KALESSIN - Kolossus
7. MOONSPELL - Night Eternal
8. EDEN'S CURSE - The Second Coming
9. SYLOSIS - Conclusion Of An Age
10. VENEFICA - Reflections of Reality

Tomáš Holub

1. TO-MERA - Delusions

2. PRVNÍ HOŘE - Lamento

3. INSICKNIA - Ascent to the Sky

4. MISANTHROPE - IrremeDIABLE
5. KEEP OF KALESSIN - Kolossus
6. DESTRUCTION - D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.
7. SCREAM OF THE LAMBS - Messiah symphony no. 1939
8. PERSONAL SIGNET - Badtime Stories
9. AMON AMARTH - Twilight of the ThunderGod
10. SEPTICFLESH - Communion

Milan Jurkas

1. ROTTEN SOUND – Cycles

2. ALL SHALL PERISH - Awaken the Dreamers

3. FLESHLESS – Hate Is Born

4. GRIDE – Horizont událostí
5. BURST – Lazarus Bird
6. PAIN – Cynic Paradise
7. HOLLENTHON - Opus Magnum
8. KATAKLYSM - Prevail
9. MOONSPELL - Night Eternal
10. BIRDFLESH – The Farmer's Wrath

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

Top tenPanDan27.01.09 | 18:29:20
Top tenMiroslav Med27.01.09 | 18:48:26
Jirka Jakoubě07.01.09 | 01:17:51
moje objevyMichal03.01.09 | 01:21:22
m4xp4yn302.01.09 | 15:38:37

Nezávislý | 31.12.08

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube