Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Nejpopulárnější frontman

Nejpopulárnější frontman

Předpokládané, ale i méně očekávané výsledky přinesla čtenářská anketa o nejlepšího metalového frontmana.

Chlapec, který nechtěným žertem zapálil dům svých rodičů, v šestnácti letech odešel ze školy a pár let nato už zpíval v Moskvě před téměř miliónem fanoušků - Phil Anselmo, zpěvák skupiny PANTERA, se stal v hlasování čtenářů ABYSSu nejoblíbenějším frontmanem. O první místo se Phil dělí s populárním zpěvákem, pilotem, ale i šermířem Brucem Dickinsonem. jenž je členem skupiny, která se stala heavy metalovou legendou a stále je uváděna na všech festivalových plakátech tím největším písmem - IRON MAIDEN. Na druhém místě se umístil metalový blázen, multiinstrumentalista a producent Hevy Devy neboli celým jménem Devin Garrett Townsend, který působil ve skupině STRAPPING YOUND LAD a tvoří i pod hlavičkou THE DEVIN TOWNSEND BAND či čistě svým jménem. Na posledním, třetím virtuálním stupínku vítězů stanuli pomyslně se svým hitem "Nothing Else Matters" a více než devadesáti miliony prodanými nosiči James Hetfield a METALLICA.

Klikni na graf pro zvětšení
Klikni na graf pro zvětšení.

Metal = heavy metal?

Za překvapení můžeme považovat, že se na stupni vítězů vedle hudebníků ze staré školy umístil i člověk z progresivního a experimentálního světa. Znovu se potvrdilo, že heavy a thrash metal má stále největší zastoupení v naší tvrdě rockové subkultuře, dokazuje to i velký počet medií zaměřených ortodoxně na tyto styly, důkazem místo slibů může být nejčtenější časopis Spark, který má imaginární nálepku "pouze heavy" na všech svých obálkách. Posun v hudbě však nezastavíš, a tak byl resuscitován například bratříček zmíněného časopisu Spike, který jde v hudbě vážně do hloubky. V hudebních magazínech se začínají objevovat redaktoři s novým, svěžím rozhledem do všech možných exotických oblastí, které nám bezesporu metal při hlubším prozkoumání nabízí. Jednou z ikon právě probíhajícího posunu do další generace této hudby je bezesporu právě skladatel DEVIN TOWNSEND, který se v naší anketě umístil na druhém místě.

1. - PHIL ANSELMO (PANTERA, DOWN)

Phil Anselmo začal svoji kariéru v roce 1988, kdy se připojil k tehdy glam metalem střižené kapele PANTERA. Největší boom přišel s vydáním desky "Cowboys from Hell", která rozbořila veškeré tehdejší (nejen) metalové pilíře, robustnost, ostrost, útočnost a zuřivost se staly synonymy pro kapelu.

Phil Anselmo na koncertech běsnil, nával energie a pot byly cítit v každé vteřině představení. Tento přístup publikum naprosto šokoval a přitahoval, dříve jsme tento styl mohli vidět u punkových či hardcorových kapel, metal na něco takového nebyl zvyklý. Phil o tom říkal: "Zapomeň na stupidní metalové pózy, naondulovaný pačesy, satanismus a podobný krámy. Tahleta kapela - to je skutečnej život!" V roce 1991 hraje v Moskvě na festivalu Monsters of Rock před půlmilionem fanoušků.

S každým vydaným albem jede PANTERA obrovské turné, jednou po boku SEPULTURY, jindy AEROSMITH. Phil zakládá své vlastní projekty jako SUPERJOINT RITUAL či DOWN. 13. července 1996 šokovala metalové publikum zpráva, že se Anselmo předávkoval heroinem a jeho srdce přestalo na pět minut bít. Přísahal, že už se drog nedotkne a fanouškům vzkázal: "Vyserte se na heroin, je to ztráta času!"

Phil s kapelou odehrává běžně 200 - 250 koncertů za rok, v roce 2000 vydává poslední album "Reinventing the Steel", kupředu se dere nová vlna vpředu s KORN, MARILYN MANSON či LIMP BIZKIT. V kapele se také začínají objevovat vnitřní rozpory, a tak se v roce 2003 oficiálně rozpadá. Anselmo se začíná plně věnovat svým projektům: a to hlavně SUPERJOINT RITUAL a DOWN, měně pak také NECROPHAGIA, VIKING CROWN, CHRIST INVERSION, ELBON, SOUTHERN ISOLATION nebo BODY AND BLOOD. V roce 2004 je přímo na koncertě kapely DAMAGEPLAN zastřelen jeho kamarád a zakladatel PANTERY Darrel Lance Abott. Zpěvákovo vyjádření je k zhlédnutí na youtube.com. Nejnovější album DOWN - "III - Over the Under" (2007) je velmi dobře přijato jak kritikou, tak i samotnými fanoušky.

1. - BRUCE DICKINSON (IRON MAIDEN)

Paul Bruce Dickinson, původně působící v kapele SAMSON, vystřídal v roce 1981 dřívějšího zpěváka Paula Di'Anna (který propadl kokainu) a stal se regulérním členem IRON MAIDEN. Právě díky tomu mladičkému zpěvákovi, v té době mu bylo 24 let, nabrala kapela na vysokých otáčkách, natočilo se album "The Number of the Beast", které se umístilo v populárním britském žebříčku na prvním místě. Díky svému specifickému hlasu si Bruce vysloužil přezdívku "anti air-raid siren", do češtiny přeleženo jako siréna při leteckém náletu.

V těch nejvyšších patrech popularity se kapela držela až do ruku 1993, napsána byla například skladba "Bring Your Daughter…to the Slaughter", která dosáhla obrovské popularity a objevila se na soundtracku k filmu "Noční můra v Elm Street 5", pro nějž původně vznikala.

V tomto toce Bruce skupinu opustil, aby se mohl věnovat naplno své sólové kariéře, své první album vydal paralelně s působením v IRON MAIDEN již v roce 1990. Nahrál pět vlastních alb a vrátil se zpět do rodných IRON MAIDEN, fanoušci při této zprávě chrochtají blahem jelikož, zaskakující zpěvák Blaze Bayley se příliš oblíbeným nestal, což nebylo ani tak způsobeno nižší kvalitou hlasu, ale spíše věrností posluchačů, kteří nový hlas nedokázali skousnout. Bruce zpívá jako na běžícím pásu, kromě alb se skupinou (počiny "Brave New World" i "A Matter of Life and Death" jsou jako vždy velmi dobře přijaty) vydává i další sólová alba.

Krom zpívání je Bruce také profesionální pilot v charterové letecké společnosti, je i jedním oceňovaných šermířů v Británii. Dickinsonův hlas v mírnější podobě můžeme slyšet také v dětských povídkách či v rockovém pořadu na 6. kanále rozhlasu BBC, který sám moderuje, a kam si zve hosty té největší rockové popularity.

2. - DEVIN TOWNSEND (STRAPPING YOUND LAD, THE DEVIN TOWNSEND BAND)

Post-industriální, ambientní, tvrdě art-rockové výplachy, právě tímto nás již třináct let sráží na kolena, nechává hltat litry hnusné smradlavé vody ze stok, aby nás vzápětí mohl hodit na prosluněnou písečnou pláž plnou oblázků, šumějících mořských vln a zpívajících racků. Hudba Devina Townseda je nepředvídatelná, někteří o něm mluví jako o hudebním geniovi a v podstatě nejsou daleko od pravdy, jelikož od tohoto multiinstrumentalisty se můžeme dočkat úplně všeho.

STRAPPING YOUND LAD, tak se nazývá jeho první skupina, pomocí níž v roce 1995 vyrukoval s prvním albem "Heavy As a Really Heavy Thing". Dva roky nato vzniklo album další. Oba tyto disky zacloumaly metalovým undergroundem a poukázaly na nový deroucí se směr vzniklý v Townsendově hlavě: hurikán plný blacku, deathu, invenčního rocku spolu s elekto-industriálním hlukem a zabalený v brutálních metalových riffech.

Je založen také sólový projekt pod názvem "THE DEVIN TOWNSEND BAND" po prvním albu "Biomech" se zavírá do zkušebny v níž žije, jí a spí. Po roce vylézá ven s albem "Infinity". Na albu je vyfocený, jak sám říká, v celé své umělecké nahotě a dodává: "Toto album změnilo můj život a pomohlo mi dospět, což symbolizuje motýl na zadní straně bookletu". Vypětí sil však nevydrží jeho mozek a po hospitalizaci je mu diagnostikována psychoafektivní porucha, vyznačuje se nadměrnými změnami nálad, vitality, psychických funkcí. Český herec Miloš Kopecký, kterou touto poruchou trpěl, se vyjádřil, že související deprese jsou horší než rakovina.

Z Devina Townsenda se stává 100% workoholik. Do dnešního data vydal šestnáct řadových alb, které mají mezi sebou jen minimální intervaly, a každé z nichž je nabité absolutně osobitou hudbou, názorem, emotivností a živelnou energii, takže kritikům přestává stačit rozpětí možného ohodnocení a nejeden by hodnotil známkou, která leží víš než "absolutně geniální".

3. - JAMES HETFIELD (METALLICA)

Úplně první píseň, kterou chudý student složil, byla "Hit the Lights" pro výběr "Metal Massacre". Ta ještě nebyla vedena pod názvem METALLICA. Další skladba už toto, dnes legendárně znějící slovo, nesla. Kapela stále sháněla vhodného frontmana, ale nikoho nemůže najít, a tak Hetfield zůstává u mikrofonu. Do roku 1986 nahrává tři alba, z nichž poslední "Master of Puppets" katapultuje kapelu do té nejvyšší hudební kategorie a dokonce dodnes je nejoblíbenější deskou některých fanoušků.

Ve stejný rok se stala nešťastná nehoda - převrácení autobusu, s nimž kapela cestovala, dopravní prostředek dostal smyk na zamrzlé vozovce, řidič se snažil vrátit kontrolu řízení do svých rukou, ale v ten moment uvolnilo jedno z kol a autobus se stal nezvladatelným. Nehodu nepřežil baskytarista Cliff Burton. "Viděl jsem, jak autobus leží přímo na něm. Viděl jsem, jak mu trčí nohy ven. Pamatuju si, že řidič se pokoušel vytáhnout deku, která byla pod ním, aby ji použil pro další lidi. Zařval jsem: 'Vyser se na to! ' Chtěl jsem toho chlapa zabít. Nevím, jestli byl opilej nebo nezvládl led. Jenom vím, že on řídil a Cliff už nebyl mezi živými." řekl James v interview o několik let později. Po nehodě byli všichni v šoku a začali to řešit po svém a to alkoholem, až dva měsíce nato šla skupina zase do sebe a dodnes natočila dalších devět alb.

James je společně s Larsem Ulrichem podepsání pod všemi písněmi, které METTALICA nahrála. Skupina vlastní také mnoho cen, například sedmkrát vyhráli cenu Grammy, písně zazněli třeba ve filmech "Spawn" či "Mission Impossible II". V roce 2001 podstupuje zpěvák protialkoholické léčení. V tomto roce má vyjít nové album, podle zpráv z právě probíhající líhně se má jednat o nejlepší album za posledních patnáct let s dynamikou vracející se do doby "Master of Puppets". Zajímavostí je také to, že vedlejším následkem stíhání statisíců uživatelů Napsteru, programu na sdílení hudby, který byl kvůli tomuto sporu zrušen, vznikly dnešní noční můry labelů a hudebníků, takzvané torrenty.

Výpis a pořadí ostatních zúčastněných

4. - MIKE PATTON (Faith No More, Tomahawk, Mr. Bungle)
5. - MAYNARD JAMES KEENAN (Tool)
6. - ANGELA GOSSOW (Arch Enemy)
7. - KING DIAMOND (Mercyful Fate)
8. - RONNIE JAMES DIO (Dio, Heaven and Hell)
9. - AXL ROSE (Guns'n'Roses)10. - JONATHAN DAVIS (Korn)

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube