Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

HURTS

Více

Publicistika

BŘITVA 2007 - Vyjádření organizátora k HC nominacím

BŘITVA 2007 - Vyjádření organizátora k HC nominacím

Protože se v diskusi k nominacím ankety Břitva objevil nesouhlasný příspěvek spoluorganizátorky Martiny Kurtinové k samostatným hardcore nominacím, a protože krátce na to se mi ozval také Herdron z Pařátu s návrhem osamostatnění dalších žánrů, rozhodl jsem se celou záležitost vysvětlit delším textem.

V prvé řadě nedělím tvrdou scénu na heavy, speed, thrash, black, doom, death, grind, hardcore a punk, jako to s oblibou činí většina metalistů.

Tvrdou scénu dělím:

  • na oblast zvanou HARDROCK & METAL, popř. HARD & HEAVY, která vedle klasického hardrocku a heavy metalu zahrnuje také speed metal, thrash metal, black metal, doom metal, death metal atd.
  • a na oblast zvanou HARDCORE & PUNK, která vedle klasického old school HC a punku zahrnuje také crustcore, fastcore, noisecore, emocore atd.
  • přičemž v dalších termínech jako grindcore, thrashcore nebo crossover se obě tyto frakce různě vzájemně prolínají

Pokud bych tedy v Břitvě rozdělil METAL na jeho jednotlivé odnože, jmenovitě heavy, speed, thrash, black, doom či death, musel bych také HARDCORE rozdělit na crust, fast, emo atd., potažmo takto pojmout i onen grind či další subžánry. To se zdánlivě jeví jako snadné, v praxi však těžko realizovatelné.

Proč?

HARDCORE funguje jako vlastní osobitá (a na metalu téměř nezávislá) subkultura s vlastními kapelami, labely či médii, podobným způsobem funguje také METAL jako celek. Nikoliv však jednotlivé odnože!

Kolik existuje specializovaných thrashových, blackových, doomových, deathových či grindových zinů či webů? Až na nepatrné výjimky (Mortem, Tuberculosis) vůbec nikdo!!! Zásluhou Pařátu i drtivé většiny webů funguje metalová scéna jako jeden nadžánrově provázaný celek! A totéž možno tvrdit o oblasti hardcoru.

A v tom je právě kámen úrazu. Letos se hlasování v Břitvě zúčastnilo přesně 60 publicistů, z toho přibližně asi 50 metalových či rockově-metalových a přibližně 10 hardcoreových. Hlavní nominace byly vypočteny z hlasů všech 60 publicistů. Hardcore nominace byly vypočteny jen z hlasů 10 hardcore zinařů.

Není tomu tedy tak, že by byl hardcore vyjmut z celkového pořadí sečteného ze všech 60 hlasů. Hardcore nominace byly určeny pouze hlasy specializovaných osob z hardcore subkultury. A nutno říci, že jejich hlasy byly do značné míry hodně odlišné od hlasů zbývajících 50 publicistů převážně metalového ražení.

Pokud bych chtěl stejným způsobem samostatně vyhodnotit například thrash, doom či black, nebylo by z čeho!!! Thrashové ziny nevycházejí, žádný vyložený thrasher nehlasoval. Doomové ziny nevycházejí, žádný vyložený doomař nehlasoval (nemluvě o tom, že část doomové scény se postupem let změnila v něco, co s doomem již mnohdy nemá moc společného). Čistě blackový web je asi jen Mortem, z něj nehlasoval nikdo a radikální NSBM ziny (pokud ještě nějaké jsou) snad raději nelze brát seriózně.

Jistěže by se dali ocenit nejvýše umístění zástupci jednotlivých stylů - z celkového pořadí daného všemi hlasujícími. Má však smysl oceňovat například SPEED ALBUM ROKU, pokud se nejlepší takovéto album umístilo dejme tomu kolem 40. místa? Nemluvě o tom, že celá řada kapel se tak špatně škatulkuje...

Může mi někdo poradit, v jaké žánrové škatuli by měla být vyhodnocena třeba úspěšná kapela SIX DEGREES OF SEPARATION? Nebo třeba PARASOPHISMA? GALACTIC INDUSTRY? CALES? KRUCIPÜSK? ILLEGAL ILLUSION? Totéž platí o kdekom jiném. Koneckonců i ROOT, což již také není zrovna old school black...

Samostatné subžánrové kategorie tedy není možné přesně definovat s ohledem na mnohé stylově dost neurčité kapely a dále je není možné samostatně spočítat z hlasů subžánrových specialistů, kteří až na výjimky buď neexistují nebo nehlasují. Nejenže drtivá většina metalových webů bere metal jako celek (a často míří i mimo metal), ale také většina hlasujících v Břitvě uváděla položky různých metalových odnoží.

Pokud přece jen připustíme, že by dala samostatně vyhlásit nejlepší alba jednotlivých subžánrů, potom to však rozhodně neplatí o médiích, neboť subžánrově profilované weby a ziny až na Mortem či Tuberculosis zřejmě neexistují. Z čeho tedy vyhlásit nominace na dejme tomu BLACK MÉDIUM ROKU? Prakticky téměř z ničeho... Pravda, existují specializované black či death-grind firmy, leč v pětimístné nominaci by byly prakticky téměř všechny.

Zato v oblasti HARDCORE (míněna kompletní hardcore-punková scéna jako celek) je situace zcela odlišná. Vychází kolem 20 papírových hardcore zinů, existuje snad kolem 30-50 hardcoreových d.i.y. vydavatelů. Přičemž v širokém hlasování 60 převážně metalových publicistů jsou ony hardcore subjekty citelně upozaděné. Jeden hardcorista mi kdysi řekl, že proč by měl hlasovat v Břitvě, když tam jsou metalové výsledky, metalové nominace a metaloví vítězové... Toto sice neplatí zcela, pár hardcore subjektů již v minulosti oceněno bylo, fakt je ovšem ten, že metal jako celek má v Břitvě zjevnou převahu.

Pokud by to bylo opačně, tedy pokud by hlasovalo 50 hardcore zinařů a pouze 10 metalových, zase by pro změnu mělo smysl samostatně vyhlásit metalové nominace a vítěze. Ovšem v oblasti metalu jako celku (nikoliv jednotlivých subžánrů).

Ještě podotek k punku. PUNK ve své současné podobě je plně obsažen v pojmu HARDCORE - ostatně, některé nominované ziny se označují coby "hardcore-punk fanzin". Pokud jde o klasický melody-punk, nikdo z této oblasti se hlasování nezúčastnil a také v hlasech ostatních osob se punková alba téměř nevyskytují. Výjimkou je label Cecek, který dostal hlasů docela hodně, jinak se ovšem punk v Břitvě žel téměř nevyskytuje.

Rezultát?

METAL či HARD & HEAVY na straně jedné a PUNK-HARDCORE na straně druhé jsou dva sice částečně příbuzné či provázané subkultury, do značné míry však žijí svým vlastním životem - mají své vlastní kapely, weby, ziny, labely, akce, festivaly atp.

Přičemž v poměru hlasujících 5:1 (METAL vs. HARDCORE) je ta druhá strana poněkud upozaděna, což právě částečně napravují samostatné hardcore nominace. Upozaděny jsou sice i některé dílčí subžánry, jenže kde nic není, tam ani Břitva nebere a pokud téměř neexistují média či publicisté orientovaní na daný styl, pak není výsledky z čeho brát.

Možná by se mohla vyhlašovat nějaká samostatná METAL anketa (bez HC) a stejně tak samostatná HARDCORE anketa (bez metalu), ale to raději přenechávám radikálním příslušníkům obou těchto subkultur. Pokud si nějaký metalista udělá čistě metalovou anketu, proč ne... Pokud si nějaký hardcorista udělá čistě hardcore anketu, proč ne...

Já osobně nejsem ani metalista, ani hardcorista. Jsem nadžánrový rock-metal-hardcore-punkový univerzál a anketa Břitva podle toho taky vypadá.

P.S.: Další reakce na toto téma od kohokoli jsou očekávány v diskuzi.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!