Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Redaktorské Top Ten 2007

Redaktorské Top Ten 2007

Desítka redaktorů magazínu ABYSS pro vás letos poprvé připravila své osobní (v některých případech i komentované) žebříčky nejlepších desek vzniknuvších roku 2007 - pro srovnání a zejména inspiraci či připoutání pozornosti na alba, která by vám neměla ani zpětně uniknout. Nikdo nedává danou desku na první místo pro nic za nic.

Vzhledem k pestrosti jednotlivých výběrů jsme se rozhodli nedělat souhrnný žebříček, který by sice vyzdvihl určité tituly, ale ubral zaslouženou pozornost jiným.

Úvodní slovo šéfredaktora

Roku 2007 slavil nejeden milovník rock/metalové hudby skutečné žně. Kromě každoroční převahy kvantity nad kvalitou se tentokrát objevilo množství mimořádné muziky. Nejenže svá alba vydaly zásadní skupiny žánru, ale na své si přišli i hudební gurmáni. Pro mě osobně se stal rok 2007 klíčovým, neboť jsem objevil kouzlo post rock/metalového žánru, který jsem si natolik oblíbil, že v současné době zaujímá v mé pomyslné fonotéce posty zcela nejvyšší.

Vtěsnat deset zásadních alb vydaných roku 2007 do jednoho bilančního žebříčku se jeví jako úkol věru obtížný. Jen z tuzemské scény mě příjemně překvapilo několik počinů - mezi jinými zejména SIX DEGREES OF SEPARATION - Chain-driven Sunset, CALES - Savage Blood či DYING PASSION - Relief - nicméně se pro ně v žebříčku místo nenašlo (vytvořit druhý Top Ten obsahující jen české interprety se naopak jeví jako kontraproduktivní). Výše zmiňovaný post rock by naopak suverénně obsadil snad celý seznam. A to raději ani nehovořím o nemetalových počinech (ovšem s našim magazínem kompatibilních), které by žebříček rovněž snadno zahltily. Namátkou uvádím: JEAN MICHEL JARRE - Téo & Téa, COPH NIA - The Dark Illuminati, ROME - Confessions d'un voleur d'ames, ATRIUM CARCERI - Ptahil, DESIDERII MARGINIS - The Ever Green Tree či ELEND - A World in Their Screams.

Velice mě svým albem "Gothic Kabbalah" překvapili Švédové THERION; svého času jsem nemohl toto CD vyndat z přehrávače a to navzdory faktu, že jsem na tuto skupinu prakticky zapomněl. Plně si uvědomuji kýčovitý aspekt jejich hudby, nicméně pokud na mě nějaká deska svou hitovostí působí až opojně podmanivým dojmem, kdy její poslech hraničí až s obsesí, tak si své místo v Top Ten plně zaslouží. Na druhou stranu u kapel jako DREAM THEATER, PAIN OF SALVATION či PORCUPINE TREE mě naopak nepřekvapilo vůbec nic ve smyslu, že už jen holý fakt, že si po tolika letech zachovali svůj vysoký kvalitativní status, jim bezpečně rezervuje první pozice v žebříčku.

V neposlední řadě jsem několik alb nestačil dokonale naposlouchat, avšak s přibývajícími poslechy se mi líbí stále více, takže by časem žebříček Top Ten dost možná atakovaly. Uvádím je alespoň pomyslně mimo žebříček: SAMAEL - Solar Soul, SHINING - V-Halmstad, UNSANE - Visqueen, MANES - How the World Came to an End, EVOKEN - A Caress of the Void, RIVERSIDE - Rapid Eye Movement, RUSH - Snakes and Arrows, MARILLION - Somewhere Else, MOONSORROW - V: Hävitetty, PLANET X - Quantum, AEREOGRAMME - My Heart Has a Wish That You Would Not Go, BLUT AUS NORD - Odinist - The Destruction of Reason by Illumination, BETWEEN THE BURIED AND ME - Colors, WINDS - Prominence and Demise, VINTERSORG - Solens Roetter.

Desky uvedené v Top Ten až na výjimky hodnotím plným počtem bodů. Strašně moc jsem váhal se zařazením některých jiných alb, která nakonec byla vytlačena a objevila se alespoň symbolicky pod čarou. Např. Dead Again od TYPE O NEGATIVE či Scarsick od PAIN OF SALVATION jsem sice ohodnotil verdiktem mírně pod 100 %, ale k těmto skupinám zaujímám natolik vřelý vztah, že neuvedení je v tomto žebříčku bych považoval za jakési osobní morální selhání.

Štěpán Šimek

Štěpán Šimek

1. DREAM THEATER - Systematic Chaos

2. EXPLOSIONS IN THE SKY - All of a Sudden I Miss Everyone

3. PAIN OF SALVATION - Scarsick

4. PORCUPINE TREE - Fear of a Blank Planet
5. GOD IS AN ASTRONAUT - Far From Refuge
6. PELICAN - City of Echoes
7. BLACKFIELD - Blackfield II
8. WALTARI - Release Date
9. TYPE O NEGATIVE - Dead Again
10. THERION - Gothic Kabbalah

---

NEUROSIS - Given to the Rising, ALCHEMIST - Tripsis, ANTIMATER - Leaving Eden, RED HARVEST - A Greater Darkness, NEAL MORSE - Sola Scriptura, ROTTING CHRIST - Theogonia

Viktor Palák

1. NINE INCH NAILS - Year Zero

2. PRIMORDIAL - To the Nameless Dead

3. RED HARVEST - A Greater Darkness

4. BETWEEN THE BURIED AND ME - Colors
5. SIX DEGREES OF SEPARATION - Chain-driven Sunset
6. JESU - Conqueror
7. AMORPHIS - Silent Waters
8. MAYHEM - Ordo Ab Chao
9. UNSANE - Visqueen
10. MARILYN MANSON - Eat Me Drink Me

A pod čarou (bez ohledu na pořadí): PORCUPINE TREE - Fear of a Blank Planet, ATRIUM CARCERI - Ptahil, GOSPEL OF THE FUTURE - s/t, THEMA 11 - The Great Misanthrope, MOONSORROW - V: Hävitetty, DAATH - The Hinderers, COHEED AND CAMBRIA - No World For Tomorrow, DEVIN TOWNSEND - Ziltoid the Omniscient, INSANIA - Rock'n'Freud, SHINING - V-Halmstad, BARONESS - The Red Album, NEUROSIS - Given to the Rising, THE DILLINGER ESCAPE PLAN - Ire Works, PUSCIFER - V Is for Vagina

Eliška Podmelová

1. TYPE O NEGATIVE - Dead Again

2. PORCUPINE TREE - Fear of a Blank Planet

3. DREAM THEATER - Systematic Chaos

4. DEVIN TOWNSEND - Ziltoid the Omniscient
5. RUSH - Snakes and Arrows
6. PAIN OF SALVATION - Scarsick
7. GOD IS AN ASTRONAUT - Far From Refuge
8. SIX DEGREES OF SEPARATION - Chain-driven Sunset
9. JESU - Conqueror
10. WALTARI - Release Date

Jan Škop

1. AUTUMN TEARS - The Hallowing

2. DYING PASSION - Relief

3. AKERCOCKE - Antichrist

4. ANAAL NATHRAKH - Hell is Empty and All the Devils Are Here
5. ATARI TERROR - Part 2: Attention
6. INSANIA - Rock'n'Freud
7. MAYHEM - Ordo Ad Chao
8. STÍNY PLAMENŮ - Odpadní galerie
9. ROOT - Daemon Viam Invenient
10. PROFESSOR FATE - Inferno

Tomáš Holub

1. ARKONA - Ot serdca k nebu

2. INSANIA - Rock'n'Freud

3. MELISSA - Dancing Depression

4. THE PANT - Straight Way to Hell
5. SLOW TENSION - Exit
6. YACOPSAE - Tanz, Grosny, Tanz…
7. BLOOD DUSTER - Lyden Na
8. CASTAWAY - Over the Drawing Water
9. FORREST JUMP - Orgasmix
10. DYSANCHELY - Nausea

Do desítky se bohužel těsně nevešel Blackosh s CALES - Savage Blood; z více či méně starších věcí bych rozhodně vyzdvihl: THE BEATLES - Yellow Submarine, SMOKY FINISH - Tune the Speed, NAPALM DEATH - The Code Is Red… Long Live the Code či YES - Time and a Word.

Jan Novák

1. BLACKFIELD - Blackfield II

2. C-187 - Collision

3. BETWEEN THE BURIED AND ME - Colors

4. AMORPHIS - Silent Waters
5. GOREFEST - Rise to Ruin
6. OBITUARY - Xecutioner's Return
7. ENTOMBED - Serpent Saints
8. RED HARVEST - A Greater Darkness
9. MARILLION - Somewhere Else
10. QUEENS OF THE STONE AGE - Era Vulgaris

Jan Škarka

1. MANES - How the World Come to an End

2. OST - Once

3. THE CNK - L'Hymne A La Joie

4. ANTIMATTER - Leaving Eden
5. NEAL MORSE - Sola Scriptura
6. TRESHOLD - Dead Reckoning
7. BLACKFIELD - Blackfield II
8. DIABLO SWING ORCHESTRA - The Butcher's Ballroom (2006)
9. MINSK - The Ritual Fires of Abandonment
10. CEPHALIC CARNAGE - Xenosapien

A těsně pod čarou: UNEXPECT - In a Flesh Aquarium (2006): Další z hudebních šíleností, která mě zaujala na první poslech. Mix všeho možného, co jsem si mohl myslet, že se nedá smíchat.

JEFF BUCKLEY - Grace: Znal jsem tohoto zpěváka a kytaristu jen podle jména. Kdo by si pomyslel, že má od něj v repertoáru píseň i KATATONIA. Jimmy Page měl pravdu, když řekl, že Jeff mu připomíná jeho a Roberta Planta dohromady. Stále se na tomto jediném regulérním albu dá nacházet mnoho nových věcí. Ať odpočívá v pokoji.

PURE REASON REVOLUTION: Opravdu velký objev. Náladově připomínají písně PINK FLOYD, ale dokonalost zde dotvářejí vícehlasy. Každý ze členů kapely, je totiž i vokálně vybaven, což skýtá obrovské možnosti pří tvorbě hudby. I tohle album odhalí své kvality až po několikátém poslechu.

Miroslav Schwanzer

1. CALES - Savage Blood

2. KRYPTERIA - Bloodangels Cry

3. INSANIA - Rock'n'Freud

4. AFTER FOREVER - After Forever
5. ABSTRACT ESSENCE - Aftermath
6. SVARTSOT - Ravnenes Saga
7. PAIN - Psalms of Extinction
8. ALEŠ BRICHTA BAND - Nech si to projít hlavou
9. WALTARI - Release Date
10. ARAKAIN - XXV Eden (live)

Michal Petrgál

Zařazuji i desky z roku 2006, které mě nicméně zasáhly až letos:

1. ALL SHALL PERISH - The Price of Existence (2006): Dle mého názoru zvukově nejpovedenější nahrávka za poslední dobu. Přes agresivitu a brutalitu, kterou ASP nabízejí, vyniká na albu i jejich vysoká techničnost a prolínání různých metalových stylů. Zasáhla mě opravdu silně, přestože je to těžce stravitelný nářez - prvotřídní deathcore.

2. NEAERA - Armamentarium (2007): Jejich nejpovedenější deska, na níž je vidět obrovský pokrok této mladé kapely.

3. HEAVEN SHALL BURN - Deaf to Our Prayers (2006): Zvukem a směrem se HSB posunuli opět o kus dále. Velmi náročné na poslech, ale nahráno a vydáno s ohromným posláním a nasazením.

4. THEMA 11 - The Great Misantrope (2006): Moje nejoblíbenější česká kapela přišla s něčím, co ničí nervový systém člověka, zažírá se jako virus do vnitřností a pomalu je ničí. Úžasný set depresivní, melancholické, táhlé temné hardcore hudby.
5. GOSPEL OF THE FUTURE - Gospel of the Future (2007): Česká nadějná valící se lavina apokalyptického zvuku. Těch osm skladeb až nahání hrůzu, nicméně je to precizní, hutné, šokující, zařezávající. Výtečný počin a velmi slibná budoucnost.
6. PRVNÍ HOŘE - Commedia Dell' Arte (2006): Další česká věc, tentokráte hodně ulítlá, s vytříbenými českými texty, ohromnou energií, nápaditá, muzikálně na vysoké úrovni. Plus - originální obal.
7. RAISED FIST - Sound of the Republic (2006): Švédský HC punk s až neuvěřitelně energickým zpěvákem, který ve stejném žánru nemá podle mě konkurenci. Poslední deska je navíc hudebně úplně v jiné dimenzi než předchozí.
8. DIVE - Songs to Be Afraid Of (2006): Plzeňští hudebníci vytasili skutku originální věc zvanou tripcore, která je technikou a zpracováním na velmi vysoké úrovni. Škoda toho ošidného zvuku, který kazí jinak zajímavou a vesměs kvalitní desku.
9. SATIRA REGULA - nEMOc (2007): Kapela na vlastní náklady vydala po pětiletém působení svou první desku, z které je cítit snaha vytvořit něco, co zanechá stopy.A to se povedlo. Originální pojetí některých písní a zajímavé texty dělají z tohoto alba srdcovou záležitost, která stojí minimálně za jeden poslech.
10. CALIBAN - The Awakening (2007): Výhodou této desky je, že se dá poslouchat i jako kulisa, protože u toho nemusíte moc přemýšlet.

Václav Tesař

1. BEHEMOTH - The Apostasy

2. NILE - Ithyphallic

3. RUSH - Snakes and Arrows

4. DIREWOLF - Beyond the Lands of Human Existence
5. TYPE O NEGATIVE - Dead Again
6. ANAAL NATHRAKH - Hell Is Empty And All the Devils Are Here
7. AKERCOCKE - Antichrist
8. ALCHEMIST - Tripsis
9. BLACKFIELD - Blackfield II
10. NEUROSIS - Given to the Rising

A pod čarou v následujícím pořadí: BARONESS - The Red Album, HORKÝŽE SLÍŽE - Ukaž tu tvoju ZOO, NOVEMBRE - The Blue, BLOTTED SCIENCE - Machinations of Dementia, CEPHALIC CARNAGE - Xenosapien, BETWEEN THE BURIED AND ME - Colors, WAYD - Ghostwalk, C-187 - Collision, MINSK - The Ritual Fires of Abadonment, MARDUK - Rom 5:12, MACHINE HEAD - The Blackening a živák: MEGADETH - That One Night (Live in Buenos Aires)

redakce článku: Viktor Palák, Jan Škop

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 31.12.07

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube