Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

PAIN

Více

Publicistika

Hudební zážitky roku 2007

Hudební zážitky roku 2007

Které hudební události hýbaly srdcem či žlučí významných osobností tuzemské metalové scény?

Oslovili jsme vybranou sestavu hudebníků a osob působících v domácím metalovém prostředí (či s ním úzce spjatých) a požádali je o shrnutí jejich hudebních zážitků roku 2007. Jelikož jsme nehodlali vybrané svazovat letopočtem, bylo naše zkoumání zastřešeno pátráním po největších hudebních zážitcích roku 2007 - přestože zařazení desek či koncertů uplynulého roku bylo vítané, rozhodně jsme ho za každou cenu nevyžadovali. Na oslovených jsme nechali i formu, s jakou se úkolu zhostí.

10 - DARK GAMBALLE

Nedávno jsem se zamýšlel, jestli mě v roce 2007 po hudební stránce vůbec něco překvapilo. Bohužel musím říct, že tenhle rok určitě nebyl výjimečným. V hlavě mi totiž utkvěla pouze jedna událost a tou byl srpnový koncert NINE INCH NAILS v Praze. Na koncert jsem odjížděl s tím, že když už nic, uvidím alespoň své oblíbence naživo. Ovšem to, co přišlo poté, mě vzalo, hodilo do mixéru na nejvyšší rychlost, rozšlehalo na pikoatomy a vyfluslo do vesmíru. Byl to prostě nejlepší koncert, jaký jsem viděl. Super nasazení, zvuk, image, atmosféra, zpěv, zahráno…

Co se týká řadových desek, zaujal mě nový KORN - "Untitled", OZZY OSBOURNE - "Black Rain" a sólovka SERJE TANKIANA - "Elect the Dead". Nicméně ani jedno z alb nepovažuji za geniální. Nabízí se otázka, je-li to v dnešní chrlící trailerové době ještě vůbec možné? Během roku jsem často poslouchal poslední PRODIGY, "Straku v hrsti" od PRAŽSKÉHO VÝBĚRU (album poslouchám celý život) a "Kuře v hodinkách" od FLAMENGA.

Taky jsem se samožerně zabýval DARK GAMBALLE, protože jsme vydávali naše první živé DVD a navíc stihli natočit novou desku s názvem "Perpetuum Gamballe" a to je, myslím, slušná dávka hudební práce.

Alesh A.D. - THE SQUIRM

Ashok - ROOT

 • koncert PAIN OF SALVATION - 23.02.07, Vídeň
 • No Mercy Tour 2007
 • ULVER - "Shadows Of The Sun"

Big Boss - ROOT

Hodně mne zaujaly tyto věci:

 • MUSE - "Origin of Symmetry" (2001)
 • MUSE - "Black Holes & Revelations" (2006)
 • PUSCIFER - "V Is for Vagina" (2007)

Hodně poslouchám Portnoye, tedy jeho projekty a to všechny... A jinak THE BEATLES a Hendrix... taky všechno.

BlackDrum - INSANIA

 • Radost nad tím, že se nerozpadli SYSTEM OF A DOWN a že aspoň SERJ TANKIAN vydal svoji sólovku.
 • Z českých kapel mě pozitivně překvapil JESUS OM.
 • A jako největší hudební překvapení bych označil nádherné ticho na procházce lesem v podhůří Vysočiny.

Čurby - OBSCENE PRODUCTIONS

 • INSECT WARFARE - "World Extermination": Konečně absolutně devastující grindcore album!!! Tady je prostě všechno!!! Jedním slovem smršť!!!
 • BLOODY PHOENIX - "War, Hate And Misery": 100% našlapaný, třeskavý, vše drtící grind!!! Jedním slovem bomba!!!
 • Neuvěřitelný výběr různých koncertů a festivalů, kdy si přijde na své skutečně každý!!!

David Martínek - DIVE

Jako jednu z prvních musím uvést THE END a jejich "Elementary". Tahle nahrávka mi udělala velikou radost hlavně tím, jak se z pomalu bytnící hromady matematicky přesně nalámaných nesmyslů vynořil monumentální pomník konkrétních ladných tvarů. Pomník coby pocta muzikantům, kteří představují základní kameny moderní tvrdé hudby.

Podobně na to šli i BETWEEN THE BURIED AND ME na své desce "Colors". Jejich hevíkovské cvrlikání nasekané nadrobno do iritujících pasáží blackových sypaček mi sice na starších deskách občas lezlo na nervy, ale tentokrát se jim povedlo materiál poskládat tak dokonale, že deska od začátku do konce baví a s chutí hltám každou další pasáž, abych na závěr zůstal příjemně oslněn touhle zářící skládačkou obsahující všechny barvy kovu.

Další deska, kterou jsem loni hodně poslouchal, bylo "Ascension" od OTEP. První deska téhle paní, která obsahuje víc pecek, než recitačních vycpávek. A že jsou to pecky! Šťouralové a "fajnšmekři" tu sice asi neuslyší nic nového, všechny tyhle riffy hrajou i naprosto obyčejné tancovačkové nu-kutálky ze Lhoty u Lhoty, ale způsob, jakým je to podáno zde, si mě dostal na první poslech. Hlavními devízami tohoto alba jsou totiž zvuk, basa a pro mě osobně ještě i zvuk basy :). To, že OTEP začala místy i melodicky zpívat, je mi též sympatické.

Dalším počinům jsem nestačil věnovat tolik času, takže jen heslovitě:

 • RADIOHEAD - "In Rainbows": Radioheadovská sladkobolná dokonalost. Co k tomu říct?
 • OCEANSIZE - "Frames": Tohle velmi příjemné album mi přišlo obzvlášť vhod cestou z práce, když mráz praštěl, všude bylo bílo a já se chystal na vánoční nákup :).
 • THE DILLINGER ESCAPE PLAN - "Ire Works": Váhal jsem, jestli se mám zmiňovat o desce, kde mě baví dvě tři pecky... v kontextu s hitově melodickými fláky mi tu totiž ty "matematické" připadají spíš jako prvoplánové až nesmyslné vycpávky
 • To PSYOPUS se vůbec nestydí za to, že jsou sebranka pošahanců a na "Our Puzzling Encounters Considered" to dávají najevo s takovou vervou, že jim to nejen věřím, ale i žeru :).

Dál už vážně jen abecední výčet z playlistu:
THE PIPETTES - "We Are the Pipettes", POISON THE WELL - "Versions", KOOP - "Island", GORDIAN KNOT - "Emergent", GROOVE ARMADA - "Soundboy Rock", GOGOL BORDELLO - obě desky, FROUS - "And We Washed Our Weapons in the Sea", FRANK SINATRA - "The Best Of", CSS - "Cansei de ser sexy", CONVERGE - "No Heroes", CALM - "Army of a Few", BENEATH THE MASSACRE - "Mechanics of Dysfunction", ARCTIC MONKEYS - "Fav Worst Nightmare", AMY WINEHOUSE - "Back to Black"

Derias - MISTY WAYS

1. LOREENA MCKENNITT - "Nights from the Alhambra": Mimo rámec jakýchkoliv definic, dokonalé živé provedení zásadních kompozic od zcela mimořádně schopné, charismatické a životem zkoušené ženy na místě, které jejím písním dodává další rozměr nad fyzikální možnosti naší dimenze.

2. ULVER - "Shadows of the Sun": Tak nějak si představuji absintovou (aspoň 60 mg pelyňku) avantgardu v tom nejzapadlejším succubím baru v nejhlubším podzemí postapokalyptického města těsně před zavíračkou.

3. WALTARI - "Release Date": Někdy se jim povede něco více, někdy něco až tak nevyzní, ale tohle je opravdu převelice sexy a výživné.

4. SYMPHONY X - "Paradise Lost": Velice příjemné překvapení - co bylo dobré dříve, to zůstalo, a přidala se výrazně důraznější produkce; jen tak dál.

5. HEAVEN AND HELL v Praze: Nikdy bych po roce 1991 neřekl, že tito lidé spolu kdy budou mluvit bez právníků, neřkuli hrát dohromady jejich nejklasičtější materiál a nemožné se stalo skutkem. Božský Skřet stále své divuhlasé árie pěje s noblesou a nonšalancí a snad dojde i na další řadovku.

Doctor - SIX DEGREES OF SEPARATION

Fred - TRANSLUNARIA, SMASHED FACE

 • CD debut DESPISE - "Fragments Of Reprisal"
 • rostoucí úroveň Brutal Assaultu ve všech směrech
 • zvyšujici se zajem o minoritni a new school žánry
 • pozvolný růst kvality a urovně domácích kapel (hudba, aparát...)
 • plzeňska scéna a její kapely (SYNERGY, MADE BY THE FIRE, DIVE...)

Christopher - KRABATHOR

1. Na prvním místě a zaslouženě koncert CELTIC FROST. Vždycky jsem byl velkým fanouškem této kapely, hned od počátku jejich kariéry. Viděl jsem je poprvé až po mnoha letech, protože kapela po dlouhou dobu nehrála.

2. KREATOR. Viděl jsem je v malém klubu, předvedli parádní show.

3. VENOM. Spolu s CELTIC FROST byl VENOM mou nejoblíbenější kapelou ve svém období. Tak jako CELTIC FROST, jsem mel možnost Venom vidět až po mnoha letech. Koncert to byl moc dobrý, ale měli problém se zvukem. Ale pořád to byl skvělý koncert.

4. Koncert NIGHTWISH. Perfektní show, perfektní zvuk.

5. ROB ZOMBIE, jeden z velkých koncertu ve vyprodaném sále. Velkolepá show.

(Všechny koncerty jsem viděl tady v Phoenixu v Arizoně.)

Igor - ROOT

Určitě mi v paměti navždy zůstanou koncerty s ROOT v mnoha evropských městech, často navíc spojené s dobrodružnou poznávací turistikou :). Ať už to byly štace v rámci jarního No Mercy Tour (hlavně zabijácké shows v Dánsku, Francii či Anglii) nebo podzimní letecké výpady do Norska, Finska a Portugalska. Výborný byl koncert na letním festivalu Brutal Assault s pyrotechnickým doprovodem před neskutečnou masou lidí a taky výroční akce k dvacetiletému výročí kapely na konci roku v Brně.

Vydali jsme novou desku, kterou mám hodně rád a často ji poslouchám. Z nových alb na umírajícím trhu si vybavuji bestiální novinku od MAYHEM, líbí se mi nový BEHEMOTH a s nimi spřízněná VESANIA, poslední ANNIHILATOR, TYPE O NEGATIVE, CALES... Z navštívených koncertů tradičně nejlepší SLAYER v Katowicích, MOTÖRHEAD na Masters Of Rock a MOONSPELL v Lisabonu.

Iwosh - ADOR DORATH

Co se nových desek týče, musím přiznat, že jsem poslední dobou docela mimo a můj přehled v současných novinkách je stručně řečeno roven téměř nule. Když už však mám zhodnotit právě uplynulý rok, musím vytknout letošní Brutal Assault, jenž svým obsazením předčil nejen ročníky minulé a má očekávání, ale stal se myslím středoevropskou metalovou událostí číslo jedna. Skvělá atmosféra a vše kolem, parádní kapely - za zmínku určitě stojí vystoupení CYNIC, PAIN, SATYRICON... na živo mě překvapili ENSLAVED, klasika v podání HEAMORRHAGE atd. - skvělá párty!:-) Nesmím opomenout Preassault Show - tedy koncert MESHUGGAH, MISERY INDEX a domácích MADE BY THE FIRE v pražském Rock Café - na prvně jmenované jsem se těšil už léta. Obecně si myslím, že tento rok přinesl pro naši malou zemi mnoho pozitivního - přijíždí sem čím dál víc kapel ze zahraničí, nevyhýbají se nám velká turné (ačkoli rezervy určitě jsou), aktivita a potenciál domácích kapel roste (výrazným úspěchem je třeba účast ROOT na No Mercy Tour). Taky nesmím zapomenout na Marthuse v CRADLE OF FILTH! (velmi příjemné překvapení:-) Zkrátka a dobře jsem si tento rok moooc užil a jsem zvědavý co nám přinese ten nadcházející...:-)

Jan J. Šimon - POSITIVE MIND, SPACE JAM GROUP

Na prvním místě byl zcela určitě koncert kapely BIFFY CLYRO na festivalu Highfield v Německu. Jejich set byl ukázkou naprosté přesnosti, sehranosti a také potvrzení pravidla "těžko na bojišti, lehko na cvičišti". Aneb, kdo ve zkušebně dře víc než většina kapel, na pódiu je to jednoznačně znát.

Druhým zážitkem je bezpochyby aktuální deska kapely DILLINGER ESCAPE PLAN - "Ire Works". Od té doby, co jsem si ji přinesl z obchodu domů, ji neustále studuju, užívám, nasávám a podle všeho se jen tak neohraje. Kdo této kapele nehoví, asi těžko pochopí.

Třetím zážitkem je pro mne poslední album kultovního Al Jourgensena a jeho MINISTRY - "Last Sucker". Už digipack s malým betlémem uvnitř je neotřelým zážitkem. Obsah desky, jak po hudební, tak po textové stránce, je nejtrefnějším útokem na současnou americkou politiku, jaký jsem poslední dobou slyšel.

Jirka - SLOW TENSION

1. PORCUPINE TREE - "Fear of a Blank Blanet"

2. PLANET X - "Quantum": Uaaaa!!! :) No comment...

3. SIKTH - "Death of a Dead Day" (2006): Vůbec tahle anglická kapela je pro mě objevem roku!!! Revoluce v progresivním metalu, neuvěřitelně technická a agresivní music, přitom příjemně poslouchatelná a stravitelná.

4. koncert PORCUPINE TREE v Krakově (2007): Nejlepší koncert, který jsem zatím viděl a to jsem toho viděl už dost; nevěřil jsem, že jde naživo udělat takový ZVUK!!!

5. festival Beseda u Bigbítu v Tasově (2007): Pro SLOW TENSION zatím nejlepší akce, na které jsme hráli (super lidi, zvuk, atmosféra)

Jonatan Kaleta - ION AT AN

Na české metalové scéně je pro mě letošní objev přerovská skupina TRANSLUNARIA. Líbí se mi aranž skladeb, melancholické melodie, rytmy. Atmosférou mi nějakým způsobem hodně připomněli EXTOL - skupinu, kterou mám hodně rád.

Ze zahraniční tvorby jsem se letos dost vrátil ke skupinám NORMA JEAN, UNDEROATH a ke skupině SIKTH, která mě naprosto rozsekává! Matematika v hudbě. Naprostá dokonalost, sehranost... Obdivuju, že mají trpělivost na vymýšlení a secvičování takových písní.

Z koncertů, na kterých jsem letos hrál, mě nejvíc dostal festival Defest v Božkově u Plzně! Výborné skupiny, které vystupovaly. Ale hlavně atmosféra mezi lidmi. Hrozně jsem si to užíval. Ačkoli sem tam neznal zas tolik lidí, cítil jsem se tam jako kdyby se sešla velká rodina na mejdan! Ohromný zážitek! Díky pořadatelům za organizaci!

Obecně vidím v české hard scéně velký posun a nadšení! Přál bych si aby lidi byli hrdí na českou scénu a né furt samá Amerika! Díky všem, kdo se podílí na rozvoji týhle scény. Chci motivovat i hudebníky v kapelách, aby to nevzdávali, ale hráli, cvičili až do morku kostí! A aby si zachovali určitou originálnost a upřímný vyjádření, který vypovídají skrze hudbu a texty! Žijme hudbou!

Krusty - FORGOTTEN SILENCE

1. BEHEMOTH - "The Apostasy": Dostalo mne na lopatky excelentní produkcí a dechberoucími aranžemi. Album je skvěle instrumentálně zvládnuto, ale hlavně má to, co je alfou/omegou každé desky, ať tvrdé či měkké - má náladu. Závidím Polákům jejich píli a houževnatost... závidím Polákům jejich kapely!

2. FLAMENGO - "Kuře v hodinkách" je pro bigbíťáky stará známá písnička. Ale já tohle skvělé album objevil paradoxně až letos. Ta hudba je opravdu světová! Bohužel vznikla v blbé době a na blbém místě.

3. HIM - "Venus Doom" není prvoplánovou sbírkou hitů, ale promyšlené album, kde se objevuje i devítiminutová skladba, což bych u kdysi-lamačů-srdcí ani ve snu nehledal. Náročné album, které si víceronásobný poslech zaslouží...

4. GOREFEST - "Rise to Ruin" je vlastně první album Holanďanů, které jsem vydržel poslouchat až do konce. Nikdy se mi nelíbili. Starší alba mne míjela a "Erase" se mi díky klipům z tohoto období zprotivilo. Střední tempa, měkký zvuk.....tedy vše, co se o tomto albu říct nedá, protože album 2007 je drtící šleha mezi oči!!

5. MISTRESS OF THE DEAD - "Cryptic" + "Buried" jsou dvě megadepresivní alba toho nej nej nej orthodox funeral doom/ambientu, která mi doletěla za poslední dobu do uší. Možná pro trochu nostalgie a vzpomínek na staré časy dřevního undergroundu, možná pro moji zálibu v šedočerných náladách, možná pro tu špetku národní hrdosti, jež mi zbyla... Mám moc rád tuhle ultramelancholickou a pomalejší než pomalou hudbu tuzemské produkce.

6. VLASTA REDL - celkově, globálně, suma sumárum vše, čeho se dotkne, je skvělé. Neznám kvalitnější spojení bigbítu a folk(lór)u (?). Jako mrštná ryba proplouvá mezi styly, vystřihne artrockovou kompozici a hnedle táborákovou kytarovku. Ať už sólově, nebo s kapelou, nebo s Hradišťanem... Vždycky je to chutný hudební zážitek. Genialita hudební, genialita textová... Jemu to na rozdíl od umělohmotného ČECHOMORu věřím, protože je prostě autentický.

Kurz - ATARI TERROR

1. Koncert NINE INCH NAILS na Slavii - jeden z nejlepších koncertů, co jsem kdy viděl.

2. Vystoupeni THE.SWITCH na letošním Rock for People - takový nasazení a energie, že jsem si zahnědil trenky a řval jsem tam jak pomatenej.

3. Náš hudební vejlet s Jack Daniels do Nashvillu v USA - naprosto profesionální přístup od organizátorů, připadal jsem si jak Bono Vox.

4. Kapela SIX FEET UNDER - vydávají desky jak na běžícím pásu a výsledkem je vždy smrtící metal, kterej mě zaručeně potěší.

5. Zhlédnutí písničky "Bury Me in Smoke" od kapely DOWN na Download festivalu (video na Youtube) - už jsem skoro zapomněl, jak může být impozantní pomalý těžkotonážní rif a ještě když do něj zpívá Phil Anselmo. To video jsem v jeden den viděl asi šestnáctkrát.

Kverd - HEIDEN

1. KATATONIA - "Live Consternation": pro mě dokonalé přenesení elektrizující atmosféry songů Katatonie na koncertní pódium

2. SHINING - "V-Halmstad": potažmo jejich koncert v Brně v rámci Dunkelheit festu (neotřelé, intenzivní a hudbou nabité...)

3. TULUS - "Biography Obscene": dřevní, šťavnaté a temné

4. HARDINGROCK - "Grimen": pro mě úžasný pohled na folkovou hudbu

5. LOITS - "Must Album": tahle banda mi je sympatická už delší dobu, novou deskou mi dokázali, že nechtějí stát na místě a jsou schopni velmi funkčním způsobem rozvíjet svůj hudební výraz

Lu2 - ATARI TERROR

 • koncert Davida Sylviana
 • deska KATE BUSH - "Aerial"

Marthus - CRADLE OF FILTH

 • ELEND - "A World in Their Screams"

Mejla Basel - hudební dramaturg Radia RockMax, manažer ELECTRICK MANN

Za událost pro mě cennou považuji realizaci black-grind-death pořadu "MaxiHardNight" na Radiu RockMax. Podařilo se nám ho s kolegy moderátory Ondrou a Ríšou prosadit a úspěšně dotáhnout k nejsledovanějšímu pořadu minulého roku.

Rukama mi denně projdou mraky CD a hudebních informací a z té záplavy vybrat to vskutku nejšpekovatější je těžké. Udělali mi radost třeba Norové DARKTHRONE. Black sice není moje denní parketa, ale zvukový a stylizovaný návrat do osmdesátých let á la CELTIC FROST - to mě fakt dostalo (jen tak zablbnou ve studiu bez extra zvučení a masteringu). Samozřejmě poslední placka SLAYER. Potěšil mě i z jiného soudku třeba comeback MANIC STREET PREACHERS - krásná melodika, co chytne...

No, a aby toho maglajzu nebylo dost, tak šáhnu do šuplíku Indies. Co mě fakt dostalo z československé provenience jsou Slováci ZVA 12-28 BAND. Naprosto jedinečný vokalista Laco Červenák - bluesman, co Ti evokuje poctivou zaplivanou čtverkovou nalévárnu... Fakt pecka!

Nemůžu si taky odpustit přihřát svoji polívčičku. Pohrál jsem si koncem léta a zplodil DVD "Kokar Pičkan" ELEKTRICK MANN s dokumentem "Elektrický Pán". Myslím, že se povedl.

Koncertně nesmírně plodný rok 2007 byl taky zajímavý. Radost mi udělala agentura Velryba, za pozváni IRON MAIDEN do Ostravy. Super zážitek s notnou dávkou nostalgie... No, a nesmím zapomenout na pekelný víkend v pevnosti Josefov v Jaroměři - Brutal Assault se "Šindymu" letos po dramaturgické stránce vskutku vydařil na 150%.

Miloš Bešta - ASMODEUS

Hudební festival České hrady.cz se zcela jistě propracoval do TOP kategorie. Organizace, výběr kapel, zvuk a skvělá návštěva zhruba 3000 lidí při mé účasti na vodním hradu ve Švihově. Příjemný letní zážitek se středověkou atmosférou, kde vše funguje s hradbami v zádech najednou více než jinde.

Parádně profesionálně zmáknutý BASINFIREFEST ve Spáleném Poříčí. Vynikající návštěva odhadem 7000 - 8000 lidí, kteří v naprosté pohodě sledují tři scény dle vlastní chuti a výběru. Rok od roku lépe a lépe fungující maratón.

Teď si neodpustím výlet do minulosti a zmíním DVD, ke kterému jsem se v době nemoci s chutí vrátil, a jenž urychlilo mou léčbu. DREAM THEATER - "Live at Budokan". Skvělé. Nemám víc, co bych k tomu řekl.

A na závěr dle mého soudu nejlepší pekelná muzika k české pohádce "S čerty nejsou žerty" od Jaroslava Uhlíře. Tutovka.

Morbivod - TROLLECH

1. Album "Rom 5:12" od MARDUK: Toto dílo má velmi osobitou morovou atmosféru a charisma.

2. Koncert SWALLOW THE SUN v klubu Black pes v Praze - Klánovicích. Hlavní kapela tam byli MOONSORROW, ale tam mi vadil falešný zpěv, který jejich set zkazil.

3. Kapela LLYR z Plzně, částečně navazující na pravý doom, částečně na kapelu KATATONIA, částečně na OPETH. Věřím jejich silnou podzimní budoucnost.

4. Album "Solar Soul" od SAMAEL.

Poly - INSANIA

1. Souhrnně za téměř všemi letošními hudebními zážitky stojí moje Markéta - nosí mi kvanta dobré muziky, kterou vyhledává na netu. Mezi poslední objevy z téhle líhně patří kapela STOLEN BABIES (tvrdý a nesmírně nápaditý gothic rock s ženským zpěvem, místy neuvěřitelně agresivní, místy nádherně vyzpívané vokály). Podobný případ jsou THE BLOOD BROTHERS - i když tady mě trochu zklamalo, když jsem zjistil, že za tím úžasným ženským zpěvem je kluk :).

2. A taky jsem si tenhle rok objevil vynikající poslední desku kapely PAIN, ROBA ZOMBIEHO, ale třeba i starou českou VANESSU (tvrdé elektro, které dělali na začátku devadesátých let, je pořád stejně dobré i teď, vůbec nezestárlo).

3. Koncert NINE INCH NAILS v Praze v Edenu.

A na závěr poměrně velké zklamání, za které bych považoval koncert MARILYNA MANSONA v Praze v T-Mobile Aréně. Ale asi jsem od něj očekával příliš. Nakonec to byl, až na jediný okamžik na závěr, obyčejný rockový koncert, který navíc moc nefungoval (s příliš velkými pauzami mezi písničkami, kdy se kromě tmy a rádobytemných klávesových zvuků nic nedělo).

Pornos - ATARI TERROR

1. Koncerty: po dlouhé době jsem viděl Billyho Sheehana (tentokrát s DEVIL'S SLINGSHOT) a zas to byla hodně velká jízda. No, a z tuzemska i mě dostali Switcháci na Rock for People - tam z nich energie stříkala fakt proudem.

2. Desky: druhá sólovka DAVIDA KOLLERA - "Nic není nastálo" a pak taky ATARI TERROR - "Part 2: Attention!".

3. Zážitky: bylo toho hodně, vypíchnout ale musím celou naši cestu do USA a koncert ve varšavským Hard Rock Café - boží, boží, boží... :).

Radek Hajda - SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

 • CYNIC live - Brutal Assault (splněný sen, ve který jsem už nedoufal :)
 • Jarek Nohavica live - Hukvaldy
 • GÅTE - "Iselilja" (sice z roku 2004, ale pořád nedostižná učebnice folklór-rockové fúze :)

Standa - DYING PASSION

Rok 2007 byl pro mě velkým rokem co se týče hudebního dění. Na jaře bylo nádherné Sleepwalking tour s bratrama SAD HARMONY, jsou to pro mě nezapomenutelné zážitky. Dále pak turné s německými DIE HAPPY. Vydali jsme čtvrtou desku "Relief" na kterou jsem patřičně hrdý. Na zadek mě opět posadili PORCUPINE TREE s albem "Fear of a Blank Planet", pak také BLACKFIELD II, které sjíždím neustále dokola a nyní premiérově poslouchám nové album od polských RIVERSIDE "Rapid Eye Movement" a jak se zdá jen tak to s přehrávače nevytáhnu, nádhera!!! Sedmička v druhém tisíciletí jak se zdá byla pozitivní.

Šimek - MALIGNANT TUMOUR

Tudy - INSANIA

 • MOONSPELL - "Under Satanae"
 • koncert WALTARI v brněnském Semilase
 • koncerty INSANIE
 • BULLERBYNE - "My Private Revolt"

Wlassoid - SIX DEGREES OF SEPARATION

Asi největším hudebním zážitkem pro mě byla naše účast na letošním ročníku Masters of Rock. Ne pro to, že bych tuto akci stavil před ostatní velké festivaly, ale pro to, že jsme si mohli zahrát na asi největší PA aparát který je momentálně v ČR. Tady Pragokoncert skutečně nešetří, je to kurevsky znát a je to dobře. Na pódiu byl zvuk excelentní a venku jsme měli za mixem Standu Valáška a tam není co řešit. Pro nás naprosto super zážitek a obrovská škola.

Muziky, co mi projde během roku rukama, nebo lépe řečeno ušima, je tolik, že si na všechno ani nevzpomenu. Dostali mě například noví PORCUPINE TREE, LAMB OF GOD, DIVINE HERESY. Pořád rád hobluju STRAPPING YOUNG LAD, DAVE MATTHEWS BAND, DEATH. Z našich mě letos dostali SAD HARMONY, PALADRAN či překvapení z Uherského Hradiště ALONE IN THE SILENCE.

Z akcí taky nemůžu nevzpomenout náš festival Ludkovická Plečka, na kterém se každoročně setkáme s celou řadou kamarádů, díky nimž má tato akce
neopakovatelnou atmosféru ne jen pro muzikanty, ale i pro návštěvníky. Kdo tam chodí, ví...:)

Na Brutale to byli jednoznačně CYNIC. To bylo maso.

A když jsem mluvil o naší desce "Chain-driven Sunset". Bylo by na místě zmínit její nahrávání také, protože ty "porodní bolesti" jsou neopakovatelným hudebním zážitkem. Stejně jako každá další návštěva studia Šopa.

Zuzana - DYING PASSION

Letos jsme dost koncertovali, tak jsem toho hodně propásla. Z festivalových událostí mě opět nejvíc potěšila pohodová Beseda u Bigbítu s výbornou dramaturgií a atmosférou, vychutnala jsem si tam vystoupení WALTARI, TATABOJS, KLOAKA 69, APATHEIA nebo SUNFLOWER CARAVAN a mnoho dalších... ze světové scény to byla kapela BLACKFIELD ze svou druhou řadovou deskou, z tuzemska LIVEEVIL s novou deskou "Arctangel", NIL s deskou "The River Spring", výborné vystoupení měli tradičně DARK GAMBALLE, CRASHPOINT a naprosto jedinečný show předvedli PRAŽSKÝ VÝBĚR II.

redakce článku: Viktor Palák, Jan Škop

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 01.01.08

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube