Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

První sníh ve Sněžném

První sníh ve Sněžném

Především fotografická inspirace pro turisty, cestovatele i hledače úniku do pohlcujících mlh.

Sněžné - nejvýše položený městys oblasti - nabízí v kteroukoliv roční dobu výchozí bod pro putování Vysočinou a stalo se cílem dalšího redakčního výletu, jejichž tradici započala výprava do Čachtic. Fryšava, Křižánky a zejménaDevět skal - nejvyšší místo Žďárských vrchů - tvořily hlavní cíle nečekaně zimního výletu, který zejména v dobrém poznamenal náhlý pokles teplot zapříčinivší i první sněhovou pokrývku letošního roku. Očekávané podzimní mlhy tak doplnilo občasné sněžení, předpokládané temné hvozdy prosvětlil první sníh, zvenku mrazily poryvy větru, zevnitř hřála kořalka a výstup na vyhlídku na samém vrcholu Devíti skal se stal nenadále nebezpečný a způsobil i to, že absintový přípitek byl z bezpečnostních důvodů odložen až na dobu po sestupu ze skal. Zdánlivě obyčejná krajina ovládnutá náhlým rozmarem přírody, kterému se však adaptovala snáz než naše výprava, vyjevila nové krásy (červené muchomůrky pod sněhem či pestré podzimní listy v mlženém oparu) i zvýraznila svou nenápadnou majestátnost a dvacetikilometrový okruh i za přispění padnuvšího soumraku nabyl na magičnosti.

Kvalitně značené trasy proměnlivou krajinou a vedené po všemožných typech cest a stezek nabízí množství odboček a variací. Pro přírodní zamření výpravy jsme oželeli návštěvu regionální galerie i stálé expozice bonsají (obé ve Sněžném), region podobných nenápadných lákadel nabízí vícero… Tím největším je však sama příroda, na první pohled ordinérní, při otevřených očích úchvatná v tisících detailů.

Tipy pro cestovatele:

Sněžné skýtá více možností ubytování. Ti, kterým stačí teplá večerní sprcha a nepotřebují komfort pro celodenní přežívání, se zajisté spokojí subytovnou Adamos. Těm náročnějším poslouží hotel Záložna, který zároveň nabízí relativně pestrou nabídku jídel - ovšem za lehce nadsazené ceny za průměrnou kvalitu. Jako lepší alternativa se nakonec jeví podnik umístěný na opačné straně náměstí, kde čepují kvalitní Bohemia Regent (doporučujeme řezanou třináctku za 17 korun) a nabízejí vlídnější prostředí. Za hřích stojí i cukrárna s nabídkou kvalitních zákusků, ale i panáků či novin a časopisů.

Na webu obce Sněžné můžete mimo jiné zhlédnout aktuální záběry z webkamery. Zajímavostí nechť jsou i nepřetržitě přístupné internetové terminály, které potkáte na veřejných místech takřka v každé obci, a tudíž ti, kteří nemohou žít bez každodenní kontroly e-mailové schránky mají šanci napojit se v lůně přírody do virtuální reality.

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Limba30.10.07 | 20:46:21
Hanas30.10.07 | 13:17:36