Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Český Krumlov a České Budějovice

Český Krumlov a České Budějovice

Podmanivost historie a opojnost současnosti

Část jádra abyssovské redakce a její spřízněné duše zvolily za cíl další z výprav za poznáním a potěchou dvě jihočeská města proslulá bohatou historií a jejími do současnosti zachovalými stopami a neméně bohatou historií pivovarnictví. Přinášíme vám momentky a tipy z cesty.

Zásadním impulsem pro volbu cíle však byla první tuzemská výstava zesnulého amerického malíře Keithe Haringa (1958 - 1990), kterou pořádal mimořádný českokrumlovský výstavní dům Egon Schiele Art Centrum. Tam můžete haringovskou expozici stihnout do 28. října 2007. Přestože není obtížné setkávat se Haringovou tvorbou takřka každodenně, nabízí jeho galerijní představení momenty překvapení a stojí za navštívení už proto, že potištěné tričko nelze srovnat s vlastnoruční malbou, ať už je umělec sebevíc pop. "Seriózní" pojetí výstavy uvědoměle lidového umělce s akademickým zázemím ilustruje i fakt, že galerijní obchod nenabízí příliš haringovských artefaktů, které bychom si mohli odnést domů.

Paralelně probíhá i výstava české malíře Petra Kvíčaly a expozice "mladých umělců z New Yorku" nabízející několik různorodých pohledů na umění odvíjející se mnohdy od původu toho kterého tvůrce. Mezi vrcholy expozice patří exponáty původem východoasijských umělců, jmenovitě Annysy Ng (Hong Kong), která využívá běžné objekty k nezvyklým asociacím vyvěrajícím mnohdy z orientální filosofie. Současné expozice Art Centra patří mezi tamní vrcholy (galerie dříve hostila například retrospektivu Andyho Warhola, paralelně s nímž vystavovali manželé Švankmajerovi).

Obě města jsou pro svou turistickou atraktivnost mírně dražší co se ubytovacích kapacit týká, za nadprůměrnou investici však nabízejí - zejména pak Český Krumlov - nezvyklá zákoutí. Mezi ně se však neřadí otočné jeviště, pěst na oko zámeckého parku, kterou by měli co nejdříve rozmontovat, neboť koroze nepostupuje tak rychle, jak by bylo žádoucí. Zatímco Krumlov svou sevřeností nedá uniknout, rozhodnutí, kam se vydat v Budějovicích, je pohodlné učinit z vyhlídkové Černé věže, odkud vynikne nejen mimořádná rozloha místního náměstí, ale vyjeví se i potenciální cíle vaší cesty.

Turistická popularita Krumlova s sebou jaksi očekávatelně nese i nepříjemné vedlejší důsledky jako jsou přelidněné uličky v centru a žebráci doufající v movitost návštěvníků, kteří raději obětují zlatavou dvacetikorunovou minci než aby vysvětlovali, že ji nemají. Ne každý je však ochotný nechat se obtěžovat nevyžádanou nabídkou barevných přívěsků, ke kterým je připojena zpráva o dobré věci, smajlík a cena sedmdesát korun. Vedrem zmožený Stephen při pohledu na sestavu přívěsků, které se z ničeho nic objevily mezi pivy a rybí polévkou na našem stole, pookřál a "hluchému" prodejci po jeho vymáhání delfínka či patřičné částky daroval dvacku se slovy "to ti musí stačit". Delfínek zaplul do nejbližší popelnice. U vedlejšího stolu obsazeného německy mluvícími turisty žebrák schovávající se za charitu pochodil lépe a s utrženou dvousetkorunou si zajisté spravil náladu.

Nejlepší stravovací zařízení jsme pro případné výletníky shrnuli na konci článku, odradit bychom naopak chtěli od návštěvy českobudějovické stravovny Vatikán (kam nás nalákal perverzní název a vidina "jater pana arcibiskupa" na jídelníčku - nabídnutá strava dusného lokálu však prozrazovala její značně neurčitý původ) a zejména českokrumlovské "outdoorové" Jelenky, zahradního posezení pod zámkem (na druhé straně od historického jádra), kde za běžné ceny servírují neobyčejně špatnou stravu podobně neobyčejně malých porcí a špatné pivo k tomu. Podobně neblahé byly i naše zkušenosti s Budějovickým Budvarem v místních hospodách. K napravení dojmu z "kvalit" českobudějovického piva tak došlo až na místě, od kterého nic jiného než kvalitu očekávat nelze - v restauraci přímo v areálu pivovaru. Oficiální pivovarská hospoda nabídla nejen základní pivní řadu mimořádné kvality, ale i chutné speciály a neméně kvalitní kuchyni, díky čemuž znamenala její návštěva spolu s posezením v Hostelu 99 kulinářský vrchol výletu.

ABYSS doporučuje

ubytování
České Budějovice - Ubytovna u nádraží: klasická ubytovna s nabídkou rekonstruovaných pokojů, koupelnou společnou vždy pro dva pokoje - uspokojivé místo, kam složit hlavu. Navíc v bezprostřední blízkosti vlakového nádraží a moderního autobusového terminálu spojeného s nákupním centrem. Ale zase ne tak blízko, aby vás v noci rušil nesnesitelný kravál.
www.ubytovna.vors.cz

Český Krumlov - Hostel 99 - Hostel nemusí nutně znamenat pokoj po patnácti (i takové zde ale jsou) a bordel ve sprchách. Nespali jsme zde, ale viděli dost na to, abychom doporučili. V sezónních měsících je ale kapacita brzy vyčerpaná.
www.hostel99.com

stravování
České Budějovice - Pivovarská restaurace, která je součástí návštěvnického centra i pivovaru samého. Nabízí místní pivo v pochopitelně špičkové kvalitě i kvalitní jídla za odpovídající ceny.
www.budvar.cz/cz/web/Navstevnicke-centrum.html

Český Krumlov - Hostel 99 - Mimořádně příjemné venkovní i vnitřní posezení, lahodné pivo Eggenberg, jídla nadprůměrných kvalit a nezvyklých ingrediencí a příjemná obsluha v jakoukoliv denní hodinu.
www.hostel99.com

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!