Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Vyhodnocení čtenářské ankety magazínu ABYSS

Vyhodnocení čtenářské ankety magazínu ABYSS

o nejdůležitější - nejvýznamnější - nejzásadnější českou metalovou kapelu všech dob

1. MASTER'S HAMMER (Praha) - 112 12,04 %
2. ARAKAIN (Praha) - 106 11,4 %
3. ROOT (Brno) - 88 9,46 %
4. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY (Hranice) - 82 8,82 %
5. KRABATHOR (Uherské Hradiště) - 72 7,74 %
6. TÖRR (Praha) - 71 7,63 %
7. CITRON (Ostrava) - 69 7,42 %
8. KABÁT (Teplice) - 68 7,31 %
9. DEBUSTROL (Mladá Boleslav) 67 7,2 %
KRYPTOR (Praha) - 67 7,2 %
11.VITACIT (Praha) - 66 7,1 %
12.DARK / DARK GAMBALLE (Vyškov) - 62 6,67 %

celkem sečteno 930 hlasů

Česká metalová scéna, zvolna se formující průběhem 80.let, měla za minulého režimu jediné seskupení, které smělo natáčet a vydávat dlouhohrající alba. Ostravský CITRON z této výhody kombinované s tehdejší obrovskou popularitou heavy metalu vytěžil nejen statisícové prodeje svých proslulých desek, ale dokonce i zlaté slavičí ocenění. Pozdější převažující tvůrčí nečinnost však pozici souboru dosti rozmělnila a ten již žije jen ze své slavné minulosti. Již za bolševika počaly hrát velmi výraznou roli další spolky, z nichž jako nejživotaschopnější vykrystalizoval ARAKAIN , dávno již mnohými považován za vůbec největší legendu českého metalu. Hovoří pro něj především neskutečná stálost a výrazná tvůrčí potence, což žel nelze tvrdit o jménech VITACIT či KRYPTOR , která již po dlouhá léta nedokáží důstojně navázat přetrženou nit. Mnohem lépe je na tom TÖRR , stejně jako brněnský ROOT nebo mladoboleslavský DEBUSTROL . Tyto smečky nejenže postupně vytvořily základy domácího kovového undergroundu, ale nadále jsou schopné přicházet s trvale kvalitní tvorbou. Ze stejných kořenů vzešlý MASTER'S HAMMER je sice dávno po smrti, kultovní věhlas této již 2 tributy ověnčené formace ovšem výrazně překročil hranice státu, což snad ještě v intenzivnějším koncertním měřítku dokázal někdejší uherskohradišťský kolos KRABATHOR , jehož sláva nicméně v posledních letech vyšuměla téměř do ztracena. Téměř opakem je teplický KABÁT , který již dávno dosáhl neskutečné popularity, korunované obřími prodeji, 2 slavíky a třebas i totálním eurosongovým výbuchem, potvrzujícím poučku o popularitě končící několik metrů za státní hranicí. Vyškovský DARK se stálostí svého fungování dopracoval k názvu DARK GAMBALLE a současně k pozici trvale přední formace současné scény, z níž především asi hraničtí SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY představují vrchol, stvrzený 2 andělskými triumfy. Právě tyto kapely jsem společně s Viktorem Palákem vybral pro hlasování na webu Abyssu. Výběr je množstevně omezená technickými možnostmi internetové volby, takže jistěže ledacos schází a něco je sporné ze žánrového hlediska. Třeba taková Insania oslovuje sice zejména metalisty, v podstatě však metal nikdy nehrála, zatímco Kabát či Dark kdysi ano.

Čtenáři Abyssu se nakonec nechali možná až příliš unést nadnárodním kultem Master's Hammer, který přebil mnohem činorodější tuzemskou legendu Arakain. Uspěl rovněž Root a trochu překvapivě Sajlenti, zatímco zbytek startovního pole je natolik hlasově vyrovnaný, že zde anketa postrádá tolik potřebnou průkaznost. Při opakovaném hlasování by vše mohlo dopadnout zcela odlišně. Především Debustrol by asi zasloužil malinko vyšší umístění oproti jistým spolkům potácejícím se v nečinnosti. Ze žánrového hlediska možno rozpoznat vyšší náklonnost hlasujících k blackovým pojmům a naproti tomu nižší k těm thrashovým či klasicky heavymetalovým. Regionální kritérium pak hovoří pro Prahu, mající mírnou převahu nad Moravou a pouze paběrkujícím zbytkem Čech. Pozornost zaslouží též skutečnost, že většina tuzemských metalových legend má výhradně nebo převážně české texty a že vítěz ankety s nimi paradoxně uspěl v mezinárodním žánrovém měřítku.

Konečné výsledky nepochybně cosi naznačují, každopádně je však třeba mít na paměti, že neomezená možnost výběru kapel by jistě přinesla pořadí výrazně zajímavější a pestřejší a že hlasování skrze jiná média by mohla dopadnout hodně odlišně - ať už konzervativněji či progresivněji, měkčeji či tvrději, popřípadě komerčněji či undergroundověji.

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Thandar01.10.07 | 16:34:20
raketa29.10.07 | 10:57:15