Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Publicistika

Předkapela IRON MAIDEN - Ostrava

Předkapela IRON MAIDEN - Ostrava

Která kapela bude mít tu čest hrát v Ostravě před heavy metalovými legendami?

Neslýchaná příležitost se naskytla českým (a slovenským) kapelám, když rádio Hey (v režii dramaturga a moderátora pořadu Metalhey Radima Koziela) vyhlásilo konkurz na předkapelu pro koncert legendárních a neúnavných IRON MAIDEN, který se bude konat 6. června na ostravských Bazalech. Iniciativa vzešla od samotné kapely, která projevila zájem o více méně neznámého tuzemského předskokana. Pochopitelný zájem o takto prestižní post překročil hranice žánrové i geografické, přičemž hlavně smršť regionálních kapel byla ničivá. Kdo by si nechtěl odskočit z Karviné zahrát před IM a za pár hodin zalehnout do postele s životním zážitkem?

Ve chvíli, kdy se na pozici předkapely začaly údajně hlásit hvězdy metalového světa v čele s veterány SAXON, prokázali pořadatelé ankety věrnost předem stanoveným pravidlům. "Diskvalifikováni" tak zůstali mimo jiné oblíbení NIGHTWISH, kteří do doby konání ostravského koncertu odhalí světu identitu své nové zpěvačky, LIV KRISTINE i LEAVES' EYES či MACHINE MEN, NOCTURNAL RITES a ENSIFERUM.

Pestrá sestava přihlášených více čí méně zavedených českých kapel ukázala, že příznivci IRON MAIDEN se nerekrutují výhradně z uskupení hrajících metal klasického ražení. Po prvotní selekci byla vybrána sestava šestaosmdesáti kapel, z níž finální patnáctku vybíraly zhruba tři desítky oslovených "nezávislých odborníků, novinářů, publicistů, ale taky hudebníků a posluchačů".

Do finální patnáctky se nakonec dostaly tyto kapely:

X-CORE, WITCHHAMMER, HYPERION, HYPNOTIC FACE, SALAMANDRA, RIMORTIS, EVERLASTING DARK, LIKE FOOL, GATE CRASHER, FLOOD, HELPNESS, CRUEL, GREEDY INVALID, GALACTIC INDUSTRY a HAMMERHEART (jediný slovenský zástupce). Jedna z nich (a shodou okolností ta, podle nás, nejlepší) se však do patnáctky dostala aniž by byla (nedopatřením?) zahrnuta v seznamu semifinalistů (?!).

Rozřešení rébusu, která z kapel si 06.06.07 na Bazalech zahraje, teď leží na posluchačích Rádia Hey a fanoušcích finalistů. Právě na "hlasech z lidu" spočívá rozhodnutí, kterému z interpretů pošlou jednu či maximálně deset SMS (pravidla hlasování, odkazy na weby kapel i telefonní číslo na stránkách pořadu Metalhey). A aby se nehlasovalo pouze na základě jména, jsou skladby finalistů pravidelně zařazovány do vysílání rádia.

Pohledy na celou tuto iniciativu se různí - zastánci domácí metalové scény jsou potěšeni příležitostí, jakou jedna z "našich" skupin dostane, jiní by však upřednostnili kapelu zvučnějšího jména, než je kterékoliv z těch českých. Tyto hlasy zesílily zejména poté, co byly zveřejněna jména zahraničních aspirantů. Pravidla se však během hry nemění, a tak se bude vybírat výhradně z "našinců". Jakkoliv se k akci "Předkapela IRON MAIDEN" nelze vyjadřovat v jednoznačných superlativech, představuje ojedinělou a jedinečnou iniciativu, která o české metalové scéně mnohé prozradí.

Výběr kapely naznačí leccos tom, jaké chutě mají fanoušci IRON MAIDEN. Případně prozradí to, že nemají chuť se do takovýchto anket zapojovat a vítězem se stane ta kapela, která zmobilizuje největší počet svých příznivců a rodinných příslušníků. Mnohé pak prozradí o vybraném interpretovi: jak si poradí s vystoupením před tisíci diváků, kteří budou zvědavi na "objev"? Jak silně se chopí dané šance a naváže na ni? A je se vlastně čeho bát, když jsou MAIDEN proslulí svou přístupností ke "kolegům ve zbrani"?

"Doufám, že najdou dobrou předkapelu.", byla první reakce v internetové diskuzi po vydání tiskové zprávy. Alespoň na tom se zajisté shodnou všichni - anebo vás uspokojí výběr nezajímavé skupiny, která bude moci za pár desítek let za pivo vzpomínat, jak kdysi hrála před IRON MAIDEN?

Vyjádřit se k těmto otázkám můžete v naší anketě či diskuzi ke článku.

zdroj: redakce Abyss

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

AktualizaceViktor Palák25.04.07 | 07:57:58

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube