Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

HIM

Více

Knihy

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

2014 65. pole

"Šťastným řízením osudu jsem založil hned dvě úspěšné metalové kapely, SEPULTURU a SOULFLY, a procestoval jsem s nimi svět tolikrát, že bych to už ani nespočítal."

Vzpomínám si, když jsme na ZŠ začínali s metalem a alba "Morbid Visions" nebo "Schizophrenia" od SEPULTURY patřila k stěžejním nahrávkám sbírky. Velkou událostí bylo vydání "Arise", stejně tak v roce 1992 koncert v Ostravě (o rok dřív mě do Havířova rodiče ještě nepustili), na kterém jsem si koupil za neskutečných 120,- velký plakát s motivem alba "Beneath The Remains". A samozřejmě nesmím zapomenout na "Chaos A.D." a hlavně nadčasové "Roots", což vygradovalo pražským koncertem 5. 12. 1996. Po Maxově odchodu jsem kapelu sledoval jen tak jedním okem (uchem) stejně jako SOULFLY. Už to prostě nebylo to ONO. I tak jsem byl rád, že se ke mně díky nakladatelství 65. pole dostala kniha Maxe Cavalery. Od kořenů se prostě odpoutat nejde.

Svou biografii My Bloody Roots: From Sepultura to Soulfly and Beyond se rozhodl Max sepsat v jeho 44 letech, protože si myslel, že nastal ten pravý čas. Zaznamenal ji jako spoluautor Joel McIver, který napsal více než 20 knih o rockových a metalových kapelách (METALLICA, SLAYER, BLACK SABBATH nebo QUEENS OF THE STONE AGE). Vznikala tak, že společně strávili hodně času během asi šesti měsíců v Maxově domě v Arizoně, kde si povídali o jeho životě. A podle slov pro rádio Wikimetal "to bylo jednoduché a zábavné". Kniha vyšla v únoru 2014 a od té doby se už objevila v několika překladech (polsky, finsky, portugalsky) a pokaždé s odlišným přebalem, i když je na něm většinou nějaká fotka Maxe. Ovšem české vydání, resp. ten grafický paskvil, se bohužel moc nepovedlo. Navíc u ostatních verzí je McIver přímo uveden na titulce jako spoluautor, zde ne.

"… už v hodně mladým věku jsem si uvědomil, že hudba je taky droga – tvrdá a všeho schopná droga, která člověku změní život. A je k dispozici pořád."

My Bloody Roots obsahuje spoustu příběhů od dětství až po současnost. O tom jak jako náctiletí zakládali SEPULTURU, jak přišel do kapely Andreas ("Máma pro Andrease připravila volnou ložnici v našem bytě a on u nás pak bydlel několik let. Ani trochu jí to nevadilo, věděla, že to kapela potřebuje."), úsměvné historky o tom, jak pozvracel Eddieho Veddera nebo mu Lemmy na hlavu vylil whisky a on si odmítal mýt vlasy. Jak Scott Burns poprvé v životě dělal samostatného producenta, nebo jak vznikli NAILBOMB. Že přišel nápad natáčet "Roots" u indiánů při sledování filmu Hráči na vinici Páně. O vzrůstajícím úspěchu a slávě, kdy parta kluků z exotické Brazílie dobyla takřka celý svět. "Když v roce 1996 vyšla deska "Roots", všechno se změnilo. Laťka se zvedla tak vysoko, že se jim až dodnes nikdo ani nepřiblížil, aspoň podle mě. Dnes je Max Cavalera legenda", píše v předmluvě Dave Grohl. Ale je tam i hodně smutných životních zkušeností, včetně smrti otce, nevlastního syna nebo odchodu ze SEPULTURY.

Dalším pokračováním je samozřejmě založení nové kapely SOULFLY, začátky takřka od píky a experimentování v hudbě. A nahrávání desek jak na běžícím páse, včetně hostování na albech přátel (DEFTONES, PROBOT aj.). Ale také znovuobnovení vztahu s bratrem Iggorem a vznik společného projektu CAVALERA CONSPIRACY. Nejsou zatajeny ani temné stránky bouřlivého života, problémy s alkoholem, závislost na analgetikech a odvykací léčba. Biografie končí natáčením alba "Savages" spolu se svým prvorozeným synem Zyonem a zmínkou o aktuálně nejčerstvější kapele KILLER BY KILLED.

Vše je psáno sice stručně (žádné košaté vyprávění), přesto popisně a výstižně. Navíc jsou zde pro obohacení vloženy citace z jiného úhlu pohledu dalších lidí z kapel (Mike Patton, Mille Petrozza, Dino Cazares aj.), zástupců firem nebo členů rodiny. 240 stran je tak chronologicky rozděleno do osmnácti kapitol, z toho 16 plnobarevných stran (to mi přijde vcelku málo) obsahuje fotografie. I tak je to vcelku zajímavý pohled do života legendy, která měla značný vliv na formování metalové hudby jako takové. Nabízí se ovšem srovnání s nedávno u nás vydaným Brunovým Revoltikonem, kde lze vysledovat jisté životní paralely. A v tomto případě tuzemský zástupce vítězí ať už po stránce zpracování knihy, tak stránce stylistické. Aby toho nebylo málo, koncem roku by se na anglickém trhu měla objevit kniha Relentless: Thirty Years Of Sepultura, takže časem budeme mít pohled zase z jiné strany. I tak je dobře, že u nás tato kniha vyšla.

"Ptáte se, jestli jsem šťastnej? Ano i ne. Je to pořád boj. Jsem spokojenej s tím, co mám, když se ale rozhlížím po tomhle podělaným světě, nějak se mi občas pocit štěstí vytrácí. Svět je v mnoha ohledech pěkně zkurvený místo a mně to celej život nějakým způsobem ve štěstí bránilo. Dneska ovšem aspoň necítím ty tlaky, co dřív. Žiju na prima místě, miluju svou práci. Skládám hudbu a hraju na koncertech, takže si nemám moc na co stěžovat."

literární spolupráce: Joel McIver
překlad: Rani Tolimat
počet stran: 240
vazba: vázaná
odkaz: facebook.com/bloodyroots

Hodnocení

autor:

75 %

čtenáři:

90 %

hodnotilo: 9


Diskuze

Cekem příspěvků: 3

Satyr01.12.14 | 19:20:23
Jaroslav Burda28.01.15 | 08:04:43
ov4227.01.15 | 11:56:40