Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Antonín Kocábek - VISACÍ ZÁMEK zamklej na třicet západů

Antonín Kocábek - VISACÍ ZÁMEK zamklej na třicet západů

2013 Maťa

"Příběh rockové skupiny, která je skromná, ale nejlepší. Byla vždy v nesprávnou dobu na nesprávném místě, ale přesto se její hity dnes ocitají vedle zlidovělých nesmrtelných evergreenů, stihla už nakazit několik generací posluchačů a znechutit dlouhou řadu intelektuálů."

Punková legenda VISACÍ ZÁMEK má na svém kontě už několik knižních publikací, většinou vztažených k různým výročím. Když jí bylo deset let, vyšla neskutečně vtipná brožurka "Punkových 10 let". Když jí bylo pětadvacet, byl vydán tehdy pět let starý a číslovkou v názvu tedy poněkud zavádějící a matoucí cestopis "Hluboká orba aneb 20 let Visacího zámku". Jeho autor Jan Haubert mezitím připravil sbírku "Básně aneb Visací zámek podle Jana" a později také publikaci "Všelijaké povídky". Když bylo souboru nekulatých osmadvacet, vyšla netradiční brožura "28x Traktor", nabízející právě onen počet variací největšího hitu všech dob. Loňské třicáté výročí se pak stalo dobrou příležitostí k tomu, aby s menším zpožděním vyšla další a dosud nejreprezentativnější knížka.

"Coby nesmělý gymnaziální student jsem byl na ilegální burze kousek od Balabenky, kde jsem ukecal týpka, co tam prodával nějaké nahrané kazety, aby mi za posledních 120 korun, které jsem měl u sebe, prodal záznam koncertu ze Žofína, ačkoli ten vydřiduch za něj chtěl původně 140. Možná to bylo ještě na podzim 1984, možná až na jaře 1985." (úryvek z předmluvy)

Hudební publicista Antonín Kocábek této kapele letos sestavil trojdiskový a tedy velmi obsáhlý výběr "Platinum Collection", ovšem ještě pár měsíců předtím připravil právě tento spisek, kde se veškerou dosavadní činnost a tvorbu tohoto souboru snaží reflektovat z různých, byť tradičních úhlů pohledu. "Skoro úplně pravdivá historie tři desetiletí skromné, ale nejlepší české punkové kapely" začíná textem písně "Visací zámek" a předmluvou nazvanou "Před odemčením", ale pak se již odemyká jednotlivých třicet západů, symbolicky naznačujících právě oněch třicet let.

Poutavě vyprávěná historie souboru začíná nástinem dobové reality rockové hudby u nás a popisem toho, kterak na chmelové brigádě vznikl PUNK PLANKTON a jak se pod stávajícím názvem rychle šířily fámy o nejlepší punkové kapele v Praze. První koncerty pak přinesly nejen rychle rostoucí popularitu, ale i režimem činěné problémy, navzdory nim ovšem proběhl slavný galakoncert na Žofíně. Vojenská služba sice soubor, občas skrytý pod názvy TRAKTOR či VZ, trochu přibrzdila, přesto došlo na několik vystoupení na Rockfestech a první singl. Přímo během revoluce nahrávaná první deska se prolnula do porevoluční euforie, kterou později zchladila skinheady napadená Branická žízeň, ale pak už vznikala nejen další a další alba, ale také proslulý mystifikační film.

Aby vyprávění bylo pestřejší, autor knihy se postupně pouští do popisu života skupiny z nejrůznějších hledisek, která se mu dobře daří začlenit do základního chronologického rámce. Při hodnocení všech nahrávek nepodléhá pohledu nadšeného fanouška a nejednou dokáže vyřknout i kritičtější myšlenku, současně ale umí udržet hladinu čtivosti a zábavnosti. Takto se postupně prokousává nejen do doby, kdy se naprosto nečekaně podařilo vymyslet natolik velký hit, že ten se zcela okamžitě přiřadil k těm nejstarším perlám, ale až do třicetileté přítomnosti, svědčící o tom, že kapela přes všechny myslitelné výhrady stále funguje jako neortodoxní "známka punku".

Významnou součást knihy představuje pět rozhovorů. Kdo by z tohoto počtu vyvozoval, že je poskytla právě ona pětice historicky neměnných členů souboru, má pravdu pouze ze čtyř pětin. Zatímco totiž Jan Haubert, Michal Pixa, Vladimír Šťástka a Jiří Pátek byli ochotni se rozvyprávět a čtoucí posluchače potěšit svými někdy i zábavnými vzpomínkami a historkami, Ivan Rut rozhovor chladně odmítl, čehož průběh je v knize přesně popsán a doplněn komentáři dvou jeho kolegů. Namísto něj však k povídání svolil režisér Petr Zelenka, jenž se kolem kapely pohybuje dlouhá léta a roku 1993 o ní natočil onen již zmíněný a stále vtipný mystifikační film "Visací zámek 1982-2007". Leč ať už kdokoli říká cokoli, hlavní životní moudro, "Punk's Not Dead, vy volové!", zůstává stejné.

Doplňkovou součástí knihy jsou vyjádření skoro dvou desítek známých hudebních osobností, většinou muzikantů, kteří se vyznávají ze svého osobního vztahu k této skupině. Mezi nimi Jiří Šimeček, Déma, Kratos, Jiří Křivka, Mikoláš Chadima, Honza Kalina, Ondřej Ježek, ing. Magor, Mardoša, Sveťo Korbel, Zdeněk Růžička, Poly a několik dalších. Nechybí slovutný punkový manažer Petr Růžička, ale kupodivu také přímo já osobně, takže si dovolím ocitovat sám sebe:

"Visací zámek sleduji od jejich dávného singlu, tedy skoro čtvrtstoletí. Respektuji je jako významné průkopníky českého punku, kteří tento styl vždy pojímali s určitým vtipem a nadhledem. Současně jsem si vědom toho, že pro ortodoxnější punkery můžou být ztělesněním čehosi zastaralého, vyžilého, a tudíž nepřijatelného, to však nemění nic na tom, že vnímám jejich historický význam či status legendy a v tomto směru si netroufám je ignorovat, přestože v současnosti již více preferuji jiná a svěžejší jména." (Ladislav Oliva, organizátor cen Břitva, redaktor hudebních webů Abyss, Aardvark aj.)

Následuje něco málo z dobových recenzí všech alb, jenže také možná až zbytečně skromná a ledabyle sepsaná diskografie, která je velkým zklamáním oproti tomu, co nabízí třeba Wankův "Výlov šuplíka". Ačkoli už v rámci textu se nachází pár fotek, na konci knihy je doplňuje smršť dalších několika desítek archivních a vesměs černobílých fotografií, jenže poněkud záhadně bez těsně porevolučního období. Přesto třeba zdůraznit, že i přes drobné výhrady jde o dosud nejvýživnější biografii této kapely. Komu by to nestačilo, může uplatnit známý zámkovský slogan "Nevěřte nikomu, komu je přes třicet!", který s ohledem na dobu jejich působení právě vstupuje v platnost, a raději se tedy věnovat četbě čehokoli jiného. Komu stačí se přiměřeně pobavit, měl by být spokojen.

počet stran: 248
vazba: vázaná
odkazy: www.mata.cz

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

91 %

hodnotilo: 8


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!