Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Miroslav Wanek - Výlov šuplíka

Miroslav Wanek - Výlov šuplíka

2012 Maťa

Miroslav Wanek, klíčový protagonista legendárních souborů F.P.B. a UŽ JSME DOMA, se u příležitosti loňských padesátin dočkal zatím nejucelenější knižní bilance svého dosavadního hudebního počínání.

Jeho první sbírka textů sice vyšla někdy v roce 1991, jenže ta už dávno pozbyla aktuálnosti i úplnosti, podobně jako v letech 1996 a 2000 vydaná netradičně prostorová kniha o druhé z uvedených skupin, zatímco na počest oné první byla roku 2008 sestavena pozoruhodná "Kniha přání a stížností". Mnoho z toho všeho je rovněž součástí dosud poslední knižní sbírky.

Původní IV. CENOVÁ SKUPINA, překládaná jako FOURTH PRICE BAND a nakonec ustálená na proslulé zkratce FPB či F.P.B., byla v osmdesátých letech jednou z nejznámějších teplických formací, nicméně také možná nejdůležitější a rozhodně nejzajímavější kapelou režimně potlačované první výrazné fáze českého punku. Ovlivněna dobovým undergroundem a alternativní scénou zaujala nejen žánrově tak trochu netypickou hudbou a výraznou sborovou zpěvností, ale i nesmírně inteligentními texty, kde se mimo převzatý materiál silně projevoval právě Miroslav Wanek.

Jeho textařský podíl ještě zesílil, když v roce 1986 přestoupil k formaci UŽ JSME DOMA, která citelně překročila punkové kořeny a posunula se k originálnímu alternativnímu rocku s vydatným zapojením hlavně saxofonu. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let její mozek krátce hostoval v punkově typičtější kapele DIVIZE T, mnohem většího věhlasu však docílil skrze UJD, s nimiž absolvoval i několik amerických turné a kteří se stali mezinárodně známým pojmem české alternativní scény, přes mnohé proměny sestavy hrají stále a občas i s využitím repertoáru F.P.B.

Rekapitulující kniha je rozdělena do čtyř hlavních částí, z nichž ta první je věnována šesti rozhovorům z rozličných období. Na úvod je zopakován hovor Petra Váši z oné nejstarší sbírky textů, zásadnějším dojmem však působí rozsáhlý rozhovor Vladimíra "Lábuse" Drápala pro Mašurkovské podzemné, kde je rozhodně nejlépe a nejpřitažlivěji vykresleno vše o obou nejznámějších i zbylých kapelách, punku, koncertech, přehrávkách, undergroundu, teplické scéně a vůbec veškerém hudebním, ale i osobním životě. Roku 2002 vznikl také rozhovor pro americký Matte Magazine, jenž vychází ze starých i nových politických souvislostí a zde je přeložen do češtiny, podobně jako v roce 2011 pořízený rozhovor pro ProgArchives.com, jemuž dominují velmi podrobné komentáře ke všem deskám. Naopak spíše jen do počtu jsou krátké rozhovůrky z roku 2012 pro Deník.cz a Rock & Pop. Přesto však možno potvrdit, že jako celek je tato část knihy tou jistě nejpřínosnější a nečtivější.

Následují písňové texty, jenže v případě FPB jde o přibližně poloviční autorský výběr, čerpající hlavně z porevolučního retrospektivního alba, takže případné zájemce o kompletní tvorbu lze odkázat na pět let starou publikaci. Nechybějí dva texty pro seskupení DIVIZE T a stejně tak dva příspěvky pro PLUTO, ústřední roli však plní veškeré texty UŽ JSME DOMA, chronologicky členěné podle jednotlivých desek. Určitě není třeba pochybovat o tom, že nejen pro příznivce souboru, ale také pro konzumenty poezie jde o něco, do čeho se s chutí začtou, neboť vše nasvědčuje tomu, že ona slova plně obstojí i vytržena z kontextu nahrávek a tedy bez jakéhokoli zvukového doprovodu.

Další složkou je mimořádně podrobná oficiální diskografie FPB a UJD, nabízející všechny obaly desek, seznamy skladeb včetně jejich délek, mnohé další dostupné informace a také komentáře k pozdějším a to téměř výhradně zahraničním vydáním. Ale protože nechybějí ani DVD, zastoupení na kompilacích či knihy, to vše takto pohromadě představuje dosud nejpřesnější soupis veškeré publikované tvorby. Vítaným doplňkem je historický přehled všech členů obou kapel.

Závěr knihy obstarávají vesměs černobílé fotografie, jež se sice v menší míře prolínají už předchozím obsahem, ale zde jsou doplněny o četné další zajímavé snímky.

Vše zmíněné jakožto editor sestavil a k vydání připravil známý a dlouholetý publicista Jaroslav Riedel, jenž tímto odvedl, jak je zřejmě jeho dobrým zvykem, naprosto skvělou práci, kterou výborně navázal na celou řadu svých dalších podobně laděných předchozích knih.

počet stran: 272
vazba: vázaná
odkazy: www.mata.cz

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

87 %

hodnotilo: 5


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!