Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History of Anarcho Punk 1980 - 1984

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History of Anarcho Punk 1980 - 1984

2012 Papagájův Hlasatel Records

"Především: už jen tím, že se anarcho-punk pokusíte zaškatulkovat jako "anarcho-punk", riskujete, že z něj vysajete hodně z jeho síly, protože když něco nacpete do přihrádky a klasifikujete, dá se to pak snáz kontrolovat. Mějte proto, prosím, na paměti, že tenhle termín tady používám pouze pro názornost."

Ian Glasper, přezdívaný "Slimák", se od 80. let zajímá o punkovou scénu, prošel jako basák kapelami STAMPIN' GROUND, DECADENCE WITHIN, SUICIDE WATCH, je recenzentem magazínu Terrorizer a měl label Blackfish records. A taky píše knihy. Tou první byla "Burning Britain - Historie punku ve Velké Británii 1980–1984", která vyšla roku 2004 (v češtině 2010 u nakladatelství Volvox). Ta mapuje britskou punkovou scénu tzv. druhé vlny a objevují se v ní kapely jako VICE SQUAD, CHAOS UK, GBH, VARUKERS, DISCHARGE, THE EXPLOITED a spousta dalších.

O dva roky později dopsal Glasper druhé pokračování s názvem The Day the Country Died, ve kterém striktně oddělil anarcho/punkové kapely, aby předešel případným zmatkům. Všechny kapely jsou zde místopisně rozděleny do kapitol podle regionů a jde vypozorovat spousta mravenčí práce. Hlavně v podobě dělání rozhovorů s přímými aktéry z kapel, zaznamenání jejich vzpomínek a historek. A sbírání dobových fotografií. I když jde v podstatě o historie kapel, rozhodně nejde o nezáživnou encyklopedii. Naopak, vše je napsáno velmi čtivě a co nejjednodušeji tak, aby se čtenář neztratil v záplavě informací a dat. Samozřejmě nechybí ani diskografie kapel, včetně doporučených a dnes sehnatelných reedicí.

Kniha popisuje časy, kdy Británie žila v tyranii pod tvrdou vládou "Železné Lady", byla vysoká nezaměstnanost, útoky IRA hrozily na každém kroku, ve vzduchu byla cítit hrozba nukleární války a Anglie napadla Falklandy. Všechny tyhle události měly lví podíl na formování myšlenek britské mládeže a punkových kapel, které se nevyjadřovaly jen hudbou (potažmo texty), ale byly zároveň aktivní např. v pořádání demonstrací a ve squattingu. Také se vymezovaly mimo hudební průmysl a nahrávky si vydávaly samy.

"Anarcho kapely vznikaly spíše kvůli svým postojům než nějakým nepsaným hudebním pravidlům."

Začínáme v severním a severovýchodním Londýně, kde nejvýznamnějším zástupcem zdejší scény byla kapela CRASS. Ta tvrdila, že komerční punk byl švindl, a tak se jenom bavili a dělali hlasitou muziku. Jak řekl bubeník CRASS Penny Rimbaud: "Snažili jsme se říct děckám z dělnický třídy, že nejsou idioti jen proto, že nemají gymnázium. Že všichni můžou rozhodovat za sebe, že i když nezmění svět, můžou změnit aspoň sami sebe. To je základ anarchismu: respektuj sám sebe i všechny ostatní." Založili i label Crass records, na kterém vydali spoustu punkových kapel, vč. islandských KUKL (kde zpívala jistá Björk).

Dalšími významnými zástupci byli tajemně provokativní RUDIMENTARY PENI. Jak se zmínil jejich bubeník Jon: "K punku jsem se dostal, když vyšlo "Never Mind The Bollocks" od SEX PISTOLS. Poprosil jsem svoji snobskou nóbl tetu, aby mi ho koupila k Vánocům. Myslím, že když ho kupovala, vyslovila poprvý v životě slovo Sex".

Pro změnu AMEBIX pocházeli z jihu Anglie a vyznávali později heslo "No Gods, No Masters" podle stejnojmenného songu. Mísili drsný punk s metalovým zvukem (tehdy se tomu crust ještě neříkalo) a byli až nezdravě posedlí inspirací KILLING JOKE (a během prvních let samozřejmě i drogami). A tak se jednou stalo, že se zalíbili Jello Biafrovi (DEAD KENNEDYS), který jim nabídl vydat debutní LP "Arise" na svém labelu Alternative Tentacles. I když se později, po jeho poslechu, trochu zdráhal. Basák Rob Miller: "Nebyl zrovna nadšenej, čekal něco úplně jinýho, ale k jeho cti nutno říct, že to i tak vydal. Dneska je pravděpodobně rád, že to udělal." V té době kapela už naplno používala svou pochmurnou grafiku, která později byla inspirací pro spoustu dalších kapel.

Na severovýchodě Albionu vznikla pro změnu kapela, která je pro spoustu punkerů trnem v oku, protože věci dělala tak trochu jinak. CHUMBAWAMBA se přitom vždy během své historie držela zásady "Nejdřív sranda, potom anarchie." Své nahrávky si začala vydávat na vlastním vydavatelství, společně bydleli ve squatu a texty měli o vykořisťování třetího světa, ale pojaté proti alibistické charitě typu Live Aid. Časem začali hrát pro většinové publikum, kterému chtěli přinést revoluční myšlení. Nejvíc nevole přinesl, po dřívější účasti na kompilaci "Fuck EMI", podpis právě s tímto major labelem. Ale i tak si dovolili, při jejich vystoupení v živém přenosu předávání British Awards, vylít kýbl studené vody na přítomného zástupce ministerského předsedy. "Pořád jsme zapřisáhlí anarchisti. Nezaložili jsme kapelu jen kvůli hraní rock´n´rollu, ani kvůli slávě. Založili jsme kapelu, abychom změnili pohled lidí na určitý věci." dodal zpěvák a kytarista Boff.

"Jediná kapela, který můžu věřit, je ta, kterou si sám udělám."

A takhle by se dalo pokračovat o dalších z asi osmi desítek kapel, které se v knize objevují. Namátkou třeba OMEGA TRIBE, CONFLICT, SUBHUMANS, ANTISECT nebo OI POLLOI, ale hlavně spousta dalších, o kterých jsem dosud neměl ani ponětí. Jednodušší bude si knihu sehnat, přečíst a udělat si vlastní názor. Protože ta by měla být v každé knihovničce fandy punkové muziky, potažmo milovníka hudby jako takové. Ostatně podobných knih v zahraničí vychází docela dost, ale tato patří k tomu nejlepšímu, co u nás vyšlo.

Papagájův Hlasatel Records trvalo skoro 5 let, než tato kniha vyšla a že s tím byla spojena spousta starostí (překlad, korektury, grafika) asi netřeba zmiňovat. O závěr Glasperovy trilogie se stará kniha s názvem "Trapped In A Scene – UK Hardcore 1985–1989", která je o hardcore/crust kapelách jako NAPALM DEATH, EXTREME NOISE TERROR nebo HERESY. A navíc nedávno z jeho pera vyšla další kniha, která navazuje na předchozí trilogii, "Armed With Anger – How UK Punk Survived The Nineties", tentokráte mapující 90. léta. Najde se nějaký odvážlivec k jejich vydání v českém překladu?

"Většina těchto kapel je dávno pryč a většina jejich textů se týkala především jejich vlastních podmínek a doby, kdy jim museli čelit. Nicméně duch těchto slov – že existuje lepší cesta, budeme-li jen ochotni postavit se a bojovat za ni – zůstává nepokořený tak dlouho, dokud na tomto světě existuje nespravedlnost."

Kapely zastoupené v knize:
Severní a severovýchodní Londýn: CRASS, FLUX OF PINK INDIANS, LACK OF KNOWLEDGE, THE ERATICS / LOOK MUMMY / CLOWNS, RUBELLA BALLET, DIRT, OMEGA TRIBE, RUDIMENTARY PENI, KARMA SUTRA / DOMINANT PATRI, THE APOSTLES, KRONSTADT UPRISING, THE SINYX
Jih a jihovýchod Londýna: CONFLICT, AYS, LIBERTY, ANTHRAX, NAKED, RIOT/CLONE, LOST CHERREES, HAGAR THE WOMB, YOUTH IN ASIA, FLOWERS IN THE DUSTBIN, BLOOD AND ROSES, ANATHEMA
Jižní a jihozápadní Anglie: SUBHUMANS, A HEADS, AMEBIX, THE MOB, NULL AND VOID, THATCHER ON ACID, VIRUS, METRO YOUTH / SANCTION, THE WASTE, SELF ABUSE, ATROX / SHOCK TO THE SYSTEM, POLEMIC, TEARS OF DESTRUCTION
Wales: ICONS OF FILTH, NO CHOICE, SHRAPNEL, SYMBOL OF FREEDOM, CLASSIFIED PROTEST, LIVING LEGENDS / CLASS WAR
Střední a východní Anglie: THE CRAVATS, CONTEMPT, THE SEARS, INDECENT ASSAULT, ZOUNDS, THE SNIPERS, ANTISECT, EXIT-STANCE, PART 1, LEGION OF PARASITES, REALITY, DISRUPTERS
Severozápadní Anglie: THE SYSTEM, WARTOYS, ANARKA AND POPPY, ANDY T., UNTERMENSCH, PSYCHO FACTION
Severovýchodní Anglie: BLOOD ROBOTS, REALITY CONTROL, FAMOUS IMPOSTERS, CHUMBAWAMBA, ICON AD, ANTI-SYSTEM, NICK TOCZEK, KULTURKAMPF, INSTIGATORS, THE XPOZEZ, D&V
Irsko: TOXIC WASTE, STALAG 17, HIT PARADE
Skotsko: OI POLLOI, POLITICAL ASYLUM, ALTERNATIVE, AOA

překlad: Marek Židův
počet stran: 476
vazba: brožovaná
odkaz: www.phr.cz

Hodnocení

autor:

90 %

čtenáři:

100 %

hodnotilo: 1


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Darker30.09.16 | 08:10:43

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube