Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Tom Robbins - P jako pivo

Tom Robbins - P jako pivo

B Is for Beer
2009 Argo

Dětská knížka pro dospěláky. Dospělácká knížka pro děti

Přiznám se hned na úvod - knížky k přečtení se snažím celkem pečlivě vybírat a vyhnout se tak ztrátě času "zbytečným čtením". Výběr uskutečňuju dle nijak zvlášť převratných a jedinečných kritérií, kterými jsou recenze, ocenění či doporučení konkrétních osob. Na začátku četby malé knížečky P jako pivo stál faktor doporučení (mluvil o ní kolega v práci), ale i faktor zaujetí obálkou knížky samotné, na níž mne zaujalo heslo vydavatele: "Dětská knížka pro dospěláky. Dospělácká knížka pro děti." Věřím, že podobně jako já, skočilo vydavateli na lep lákavého motta hodně dospěláků, troufám si říct, že především těch, co mají doma nějakou tu ratolest.

Popudem pro vznik knihy P jako pivo se údajně stal kreslený vtip zveřejněný v New Yorkeru. Vtip zasazený do baru, kde sedí ob několik stoliček od sebe byznysmen a šupák, a muž v obleku komentuje jejich společnou žízeň: "Pochybuju, že by se dobře prodávala dětská knížka o pivu." Kreslený vtípek zaujal Toma Robbinse natolik, že dětská knížka o pivu opravdu vznikla. Hlavní hrdinkou je malá Gracie Perkelová, která má krátce před šestými narozeninami. Mimo růžový mobil, který si přeje jako dárek, by se ráda u příležitost svého jubilea dozvěděla, co je to za tu "žlutou věc, co vypadá jako čůránky" (s. 8) a co tak chutná tátovi, ale především strýčku Moeovi. Právě strýček jí jako narozeninový dárek přislíbí exkurzi do pivovaru, kde se o pivu a jeho výrobě má dozvědět víc. Gracie se tedy těší na svůj velký den; jak už tomu ale tak bývá, pokud se člověk na něco až příliš těší, většinou to nakonec nedopadne. Což se stane i v případě avizované exkurze, kdy zasáhne "vyšší" moc a kvůli strýčkově zranění (hádejte jakému – spadne mu na nohu z lednice plechovka piva a zlomí mu palec) k návštěvě pivovaru nedojde. Ale Gracie přesto osvětu ohledně výroby piva prodělá a to prostřednictvím víly Pivoňky, která se jí - po vypití plechovky piva – přišla zdát…

Tom Robbins své vyprávění člení do jednotlivých kapitol, v rámci nichž se jak Gracie, tak čtenář (v případě čtení knížky dětem tedy spíše malý posluchač) dovídá pokaždé něco nového o pivu – seznamuje se s jednotlivými americkými značkami piva, poznává jednotlivé ingredience, ze kterých je pivo vyrobeno, atd. Snové kapitoly, ve kterých je malá Gracie provázena vílou Pivoňkou jednotlivými fázemi výroby piva, zabírají největší část příběhu a prolínají se s druhým světem – světem reality rodinného života. V kontrastu ke kapitolám z civilního života malé holčičky je však sen až poněkud zdlouhavý a chvílemi nudně edukativní (i když se autor snaží především malé čtenáře či posluchače vtáhnout do děje přímým oslovením typu "zamysleli jste se někdy nad tím…"). V závěru knihy se pak příběh Gracie Pekelové a její návrat do skutečného světa a života, částečně přetvořeného dětskou fantazií, odehraje tak rychle, že zůstanete zaskočeni faktem, že už je konec.

Jako dospělákovi, který zná a pije "tu žlutou věc, co vypadá jako čůránky" mi knížka Toma Robbinse zas až tolik nedala a hodnotila bych ji spíše jako průměrnou. Na druhou stranu si ale umím představit, že pokud ji z pozice rodiče čtete svým dětem, získává jiný rozměr a tak se její motto zmíněné v úvodu stává opravdu výstižným.

Thomas Eugene Robbins, píšící pod jménem Tom Robbins je kultovní postavou americké literární alternativy, která si získala srdce svých čtenářů naprosto nenapodobitelným osobitým stylem, rozeznatelným po několika řádcích. Muž, který o sobě tvrdí, že za nejdůležitější slovo na světě pokládá výraz "paradox", spisovatel, který svůj styl prý našel na koncertě skupiny Doors, akademickou obcí přehlížený literát, o němž jistý umělecký kritik prohlásil, že snažit se popsat jeho styl je asi tak stejně nemožné, jako vysvětlit na modelu sněhové vločky pravidla sjezdového lyžování, člověk, který tvrdí, že ho svět baví od chvíle, kdy jej jako dítě ve spánku praštil skřítek stříbrnou palicí do hlavy, to vše je Tom Robbins, poslední a určitě nejzábavnější literární výhonek éry hippies.

Ve svých knihách navazuje Robbins na autory postmoderní prózy, jejichž netradiční, často akademické postupy zlehčuje s pomocí neskutečné jazykové hravosti, slovní fantazie a pohádkových námětů do čtivé podoby. Robbinsova přirovnání jsou unikátními literárními perlami.

překlad: Michala Marková
počet stran: 177
vazba: vázaná
odkaz: www.argo.cz/autori/1397/robbins-tom/

Hodnocení

autor:

60 %

čtenáři:

zatím nehodnoceno


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube