Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Cyberolas a spol. - Užívali jsme život jako Jed aneb 13-ti letá hysterie kapely RHODIAN

Cyberolas a spol. - Užívali jsme život jako Jed aneb 13-ti letá hysterie kapely RHODIAN

2010 vlastní náklad

Brněnská formace RHONDIAN, později fungující s nepatrně pozměněným názvem RHODIAN, patřila mezi pozoruhodné úkazy domácí tvrděrockové scény. Když se někdy na přelomu dvou tisíciletí začala výrazněji vyskytovat na tuzemských pódiích, nejednou budila nemalé zděšení už jen z toho prostého faktu, že postrádala živého bubeníka, jehož nahrazoval automat. Nebylo divu, že staří a konzervativní hardrockoví veteráni, často přítomní v řadách zvukařů, to mnohdy nechápali, lidé na akcích odcházeli pryč, zato recenzenti většinou vrněli blahem. Přestože se soubor posléze vrátil k lidskému bicmanovi, elektroniky se nikdy nevzdal, takže po několik let společně s DARK GAMBALLE a GALACTIC INDUSTRY vytvářel takzvaný "moravský trojúhelník elektrometalu".

Žel, roku 2009 a navíc krátce po vydání brilantního alba "Schizzover" se nad kapelou zavřela voda a ta tedy dobrovolně odešla do historie. Zdálo se, že nic dalšího, co by neslo název této skupiny, se již asi neobjeví, jenže tento předpoklad se ukázal být chybným. Mozek souboru Cyberolas si totiž troufl na něco zhola nečekaného a neobvyklého, a to knihu! Tato skutečnost překvapuje už jen proto, že skoro jedinou českou metalovou kapelou, která si něco takového dovolila, je ARAKAIN, což je z komerčního hlediska přece jen mnohem vyšší liga. Není proto žádným překvapením, že na zadní straně obálky se nyní mluví o knize, která zajímá pět lidí na planetě, a že vyšla nadvakrát po pětadvaceti kusech, takže v celkovém nákladu pouhopouhých padesáti výtisků.

Základem publikace je do více než třiceti kapitol rozdělený prostý text, který se při náhodném začtení na téměř kterémkoliv místě mění ve sled drobných a nejednou úsměvných událostí a epizod, které za oněch třináct let kapelu potkaly. Stylisticky velmi dobře zvládnuté vyprávění postupuje chronologicky od nejstarších časů až po překvapivý konec a v zájmu lepší čtivosti se nebojí ani dosti časté přímé řeči. Průvodce tímto příběhem popisuje dějiny svého seskupení věcným, ale přitom dostatečně záživným způsobem. Místy se pouští do serióznějších úvah, většinou však disponuje solidním nadhledem, jenž mu umožňuje mluvit o vlastním konání tak, že se to dá číst bez pocitu přehnané sebechvály. Některé pasáže jsou pak natolik pikantní, že zajímavě odhalují i některé principy fungování amatérské rockové scény, včetně několika drobných střetů s oficiální sférou.

Kvalitně napsaný text doplňuje přehled členů kapely, seznamy skladeb a koncertů, stejně jako většina vydaných recenzí, z nichž je zcela zjevně patrné, nakolik si pisálci této kapely považovali. Úplný závěr tvoří Vysvětlivky, pojaté jako kapelou používaný slovníček známých i méně častých pojmů z hudební oblasti, vybavený jejich mnohdy docela zábavným výkladem. Tak například výraz "Evergreen" je líčen coby "proslulá skladba o nedostatku peněz, většinou nevalně interpretovaná pořadateli ve chvíli, kdy bylo dohráno a mělo dojít k finančnímu vyrovnání."

Obě vydání knihy se mírně liší. Původní matnou obálku nahradila lakovaná, navíc druhou edicí přibylo pár historek a tím i počet stran, nepatrně navýšený také v barevné fotografické příloze, kterou nově doplnily reprodukce obalů vydaných nahrávek. Došlo též na opravu některých chyb, žel nikoliv všech, takže několik faktických omylů lze nalézt v obou verzích. Značně podivně vypadá prázdná dvoustrana 206-207 v druhém vydání, které však pro změnu vylepšují předsádkové fotografie a kvalitnější knižní zpracování, umožňující o něco snadnější listování výtiskem. Zamrzet ale může lehce kostrbatý název, neboť výraz "13-ti letá" je vhodnější psát jinými způsoby.

Ale čert vem drobné chybičky, podstatnějším faktem je chvályhodná odvaha pustit se do něčeho tak neobvyklého v oblasti, kde to kromě několika nadšenců téměř nikoho nezajímá. Každopádně, ani ten nízký náklad nemůže devalvovat publikaci podařenou natolik, že v anketě Břitva byla nominována na Knihu roku a nakonec skončila na druhém místě.

počet stran: 244
vazba: vázaná

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

85 %

hodnotilo: 3


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Ondřej Komáre...11.05.11 | 12:01:16