Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Michael Chabon - Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

Michael Chabon - Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

2009 Euromedia Group, k.s. – Odeon

Velký americký román současného autora

Touha napsat "velký román", který by reflektoval svébytnou americkou kulturu se táhne snad již od samotného vzniku nezávislých Spojených států. Troufám si tvrdit, že do společnosti knih, které byly v literární historii označeny za "velké americké romány" - např. Bílá velryba Hermana Melvilla či Šarlatové písmeno Nathaniela Hawthorna – se může směle začlenit román Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye současného amerického autora židovského původu, Michaela Chabona.

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye jsou jakousi "historií" komiksu jakožto samostatného svébytného žánru, který byl na přelomu 30. a 40. let minulého století "…čerstvě vylíhlou formou nejasného původu a určení" (str. 167). Na pozadí bouřlivých dějinných událostí Michael Chabon seznamuje čtenáře s žánrem samotným, přibližuje jeho vývoj, motivace ke vzniku jednotlivých superhrdinů, ale skrze komiks nám představuje i hlavní hrdiny svého románu – bratrance Josefa (později Joea) Kavaliera a Sammyho Claye. Šestisetstránkový román je členěn do několika oddílů, ve kterých se v jednotlivých kapitolách odehrávají na první pohled samostatné a odtržené děje, aby se postupně s ubíhajícími stránkami spojovaly, proplétaly a vyvrcholily ve finále.

Román samotný začíná roku 1939, kdy se za poněkud strastiplných podmínek vydává Josef Kavalier, mladík z pražské židovské lékařské rodiny, na útěk před postupujícím fašismem. Josef, uvězněný v rakvi spolu s bájným Golemem, přijíždí do Brooklynu ke svým příbuzným. Od cesty do Nového světa nemá tento tichý, svým způsobem trochu zakřiknutý mládenec, žádná očekávání. Chce pouze zachránit život – svůj a jak doufá, tak později i životy svých blízkých. Postupem času je však skrze různé okolnosti, náhody a především nadšení svého bratrance Sammyho zatažen do tvůrčího života spojeného s komiksy a jejich hrdiny. Máme možnost sledovat nesmělé začátky tvůrčí dvojice Joe Kavalier a Sam Clay, od prvních nápadů, jejichž realizace je vypočítavě financována třetí stranou, až po vznik společnosti Empire State, Inc. vydávající bezpočet variant komiksových sešitů, z nichž se nejpopulárnějším stanou ty s hrdinou zvaným Eskapista. Ale Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye nejsou, jak by mohlo s trochou nadsázky evokovat slovo "úžasná" v názvu knihy, jen o nespoutané představivosti a světě iluzí, ve kterém jsou superhrdinové ventilem vlastních nedostatků obou autorů. Na příběhu dvou mladíků se čtenář sice seznamuje s původně "laciným žánrem pro malé děti" (str. 74), ten ale postupně vyroste v dospěláckou zálibu reflektující mnohé dobové události, Joe např. alespoň skrze Eskapistu svádí svůj boj s nacisty.

Chabonův "úžasný" román je jakýmsi panoramatem, románem dokumentem. Objevují se v něm nejen již zmíněné převratné dějinné události - nástup fašismu, druhá světová válka, život v 50. letech na americkém předměstí, ale i témata jako je otázka židovství, útěku – exilu a s ním spojeného pocitu vykořeněnosti, ale i mnohé americké ikony jako je kupříkladu budova Empire State Building, která v ději sehraje důležitou zvratovou roli. V příběhu se dále objevují skutečné slavné osobnosti jako byl Salvador Dalí, se kterým se oba hrdinové setkají na jednom z večírků americké smetánky nebo třeba Orson Welles, jehož Občan Kane zapůsobí na Joea natolik, že se rozhodne vytvořit zcela novou formu komiksu, který by stejně jako filmové záběry používal detaily tváří. Ale především je zde opakovaně zmíněn velký kouzelník Harry Houdiny, který měl se svými eskamotérskými kousky vliv na Joea, a který se stal podnětem pro vznik nejslavnějšího superhrdiny dua Kavalier / Clay, Eskapisty.

Michael Chabon čtivým a barvitým způsobem čtenářům předkládá osobní příběhy na pozadí dějin. Na druhou stranu však staví do kontrastu k dějinám smyšlené věci a to především samotný komiksový svět, ale kupříkladu i falešné poznámky pod čarou. Je již pak čistě na čtenáři, jak se tím vším popere a čemu bude chtít (u)věřit.

Michael Chabon se narodil roku 1963 ve Washingtonu a vystudoval tvůrčí psaní na universitách v Pittsburghu a Irvine. V literárním světě debutoval dílem Tajemství Pittsburghu (The Mysteries of Pittsburgh, 1998). Jeho druhý román se jmenuje Báječní hoši (Wonder Boys, 1995) a posloužil jako předloha filmu s Michaelem Douglasem. Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye vydalo Chabonovi nakladatelství Random House v září roku 2000 a autor za ni v roce 2001 získal prestižní Pulitzerovu cenu; podílí se rovněž na komiksových svazcích Úžasná dobrodružství Eskapisty. Michael Chabon je literárními kritiky srovnáván s Philipem Rothem či Bernardem Malamudem, ale také s Francisem Scottem Fitzgeraldem, jehož styl ovlivnil Chabonovu prvotinu Tajemství Pittsburghu, nebo s Donem DeLillem. Sám autor se vyznává z lásky k tak rozdílným autorům jako jsou Vladimir Nabokov, Herman Melville a John Cheever.

překlad: David Záleský a Markéta Záleská
počet stran: 608
vazba: vázaná

Hodnocení

autor:

100 %

čtenáři:

79 %

hodnotilo: 4


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Pickardino06.04.11 | 14:40:02

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube