Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Patrick Chauvel - Válečný reportér

Patrick Chauvel - Válečný reportér

Rapporteur de guerre
2009 Garamond

"Vyprávěj o nás" – toť prosté přání účastníků stěžejních světových válečných vřav, které opakovaně zazní v autobiografické knize francouzského válečného reportéra Patricka Chauvela. A Chauvel toto přání vyslyší a ve své knize "Válečný reportér" vypráví. O lidech, místech a válečných konfliktech, kterými sám jakožto renomovaný reportážní fotograf prošel za téměř čtyřicet let své kariéry. Již v sedmnácti letech byl svědkem Šestidenní války v Izraeli (z těchto prvních fotografií nakonec vyšel pouze jeden jediný snímek, navíc pořízený kolemjdoucím vojákem), prošel válkou ve Vietnamu, nepokoji v Libanonu, Kambodži, Irsku, Angole, Mosambiku, Íránu, Haiti, občanskou válkou v Čečensku… Pracoval pro význačné světové agentury. Za svou práci dostal ocenění World Press Photo, které ho však, jak sám říká, nezajímá ("Fotím proto, aby se lidé o problémech dozvěděli.").

Patrick Chauvel koncipuje "Válečného reportéra" jako strhující vyprávění o nekončících dobrodružstvích. Zavádí čtenáře do různých koutů světa, barvitě popisuje to, co se děje, a nutí k zamyšlení nad smyslem toho všeho. Nenásilným a strhujícím způsobem čtenáře přivádí k přemýšlení o náročnosti a svým způsobem výjimečnosti novinářského povolání, snaží se nastínit smysl fotografování. Vypráví a dokumentuje příběhy anonymních jedinců, fotí umírající – fotky jsou důkazem jejich smrti. Válečné historky však odlehčuje i příhodami ze soukromého – neprofesního života (čtyři manželky, čtyři děti). Z nich mě osobně nahlas rozesmála scénka s jeho psem Bwanou, který byl údajně natolik hloupý, že při procházkách úmyslně šlapal do exkrementů jiných psů a poté je z tlapek demonstrativně otřepával.

Chauvel měl k novinařině a politice blízko již jako dítě. Jeho otec byl rovněž novinářem, dědeček Jean Chauvel, který Patricka částečně vychovával, byl francouzským diplomatem podílejícím se na poválečném uspořádání světa. Skrze naslouchání přátel a kolegů svého otce se tak Patrick dostal i k fotografování. Povolání fotoreportéra se pro něj stalo způsobem života. Jak je z jeho knihy zjevné, fotky jsou mnohem důležitější než život, na prahu jehož konce v některých situacích Chauvel byl. Několikrát byl raněn (popisem zřejmě nejvážnějšího zranění v Panamě v roce 1989 začíná i jeho strhující vyprávění), v Libanonu byl uvězněn a dokonce odsouzen k trestu smrti. Ale i v těchto okamžicích mu hlavou běžela jediná myšlenka: musím fotit. Litoval promarněných záběrů. Ocitnul-li se po zraněních na rekonvalescenci doma v Paříži, byl nesvůj, nervózní, potřeboval být zpět tam, kde se něco děje.

"Jsme ve válce svědky. Chceme vyprávět určitý příběh a vyprovokovat reakce na straně vlád či civilistů. Chceme, aby se věci změnily, aby zavládl mír a aby lidé nebyli tak osamoceni. Nikdy nezapomínám na to, že lidé, kteří se pustí do konfliktu, jsou ti samí lidé, kteří trpí. Lidé chudí, bez práv, bez vzdělání… Jsou to oběti války. Ve válce nikdo nevítězí. Je pro mě neskutečně těžké uvědomovat si, že se sice snažím věci měnit, ale že moje role je velice malá."Patrick Chauvel

Tempo vyprávění je strhující a s blížícím se koncem se ještě zrychluje a graduje. Kniha se čte jedním dechem a na konci nezbývá než si položit otázky: existuje vůbec nějaká hranice, co všechno fotoreportér musí – nebo by měl – zachytit? Dá se vůbec zvládnout všechen ten viděný marast kolem a vyjít z něj psychicky zdráv? Jaká je role novinářů/fotoreportérů? Má fotografické svědectví smysl a moc věci změnit?

Chauvelova role je sice, dle jeho vlastních slov malá, ale má smysl – vypráví. "Válečný reportér" je pouze jedním z prostředků vyprávění. Vedle psaní vypráví Patrick Chauvel kupříkladu i filmem "Klamný dojem: zrcadla války", ve kterém provázel šest fotoreportérů a natočil dokument, kde se protínají portréty tří Palestinců a tří Izraelců v jejich běžném životě, v samém srdci událostí, v těsné blízkosti atentátů a odvetných náletů.

překlad: Anna a Erik Lukavští
vazba: vázaná
počet stran: 297

Hodnocení

autor:

100 %

čtenáři:

81 %

hodnotilo: 5


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Tomáš Kouřil...20.07.10 | 14:44:14

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube