Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Roald Dahl – Můj strýček Oswald

Roald Dahl – Můj strýček Oswald

My Uncle Oswald
2002 Volvox Globator

Kdo byl v první polovině 20. století největší smilník, bonvián a taktéž agresivní ne zrovna počestný podnikatel odhodlaně kráčející vstříc velkému bohatství? Mám pochopitelně na mysli Oswalda Hendrykse Cornelia, hédonistu, pro nějž byl noční můrou byť jen den bez luxusní večeře a vybraného archivního vína. Když Oswaldovi bylo sotva sedmnáct, získal stipendium na koleji Svaté Trojice v Cambridgi v oboru přírodních věd pro svou předčasnou vyspělost o rok dříve. Protože na univerzitu nebrali nikoho pod osmnáct let, rozhodl se ho otec poslat do Francie, aby se naučil jazyk. Na rozlučkovém večírku se z čista jasna objevil jakýsi major Gront, údajně kamarád jeho otce, který vyprávěl neuvěřitelný příběh o súdánském brouku Cantharis vesicatoria sudanii, potvůrce známé jako puchýřník, z něhož se po usušení a rozdrcení vyrábí prášek, který působí jako natolik silné afrodiziakum, že dávka o velikosti pouhé špendlíkové hlavičky promění zatrpklého starce v nekontrolovatelný sexuchtivý dynamit.

Pro prozíravého Oswalda se onen příběh stal branou k netušeným ziskům. U svých nových podnájemníků v Paříži se jen otočí na podpatku (samozřejmě, že hned první noc se stihne intimněji seznámit se slečnou Nicole, dcerou bytné), aby hned na druhý den vycestoval směr Afrika. Z prášku puchýřníka pak vyrobil tucet pilulek, vzápětí se vydal hledat v Paříži zámožnou klientelu. Štěstěna ho zavede až na britské velvyslanectví, kde díky jednorázové pletce s manželkou britského velvyslance lady Makepieceovou (ostatně Oswaldovo železné pravidlo zní: "Jediné ženy, o které se budu zajímat, budou nové ženy. Napodruhé už to za moc nestojí. To máte jako číst znovu detektivku. Prostě víte, co bude následovat."), získá přízeň několika vlivných a především po sexuálních orgiích lačných státníků.

Velké bohatství, není-li zděděno, se získává čtyřmi různými způsoby: lstí, nadáním, dobrým odhadem nebo štěstím. Můj případ byl kombinací všech čtyř.

Obchod jenom kvetl, peníze se řinuly proudem. V té době, stále sedmnáctiletý Oswald, začal žít bohémským životem, hýřil ve společnosti pařížské smetánky, s noblesou mladého a bohatého kavalíra okouzlil nejednu aristokratickou dámu, promiskuita se stala jeho biblí.

Během sedmého měsíce mého pobytu v Paříži došlo ke šťastné nehodě, která zdvojnásobila mé příjmy. Co se vlastně stalo? Jednou odpoledne jsem měl u sebe jistou Rusku, která byla nějak spřízněná s carem. Byla to taková hubená, bledá mřenka, poměrně chladná a vůbec taková laxní až lhostejná, a musel jsem ji pořádně roztopit, než se mi podařilo dostat z jejího kotle první oblak páry, Taková blazeovanost mě však ještě více podněcovala v mém úsilí, takže mi můžete věřit, že když jsem s ní byl hotov, měla pěkně opotřebovaný rošt.

Žít bezstarostně na vysoké noze vyžaduje mnoho peněz, více než poskytovala distribuce zázračných pilulek. Až setkání s profesorem A. R. Woresleyem, který vynalezl metodu rychlého zmrazení spermatu, původně určenou pro šlechtění býků, se stalo klíčem k nedozírnému bohatství. Nebyl by to Oswald, aby z onoho biologického experimentu nevytěžil lukrativní obchodní záměr. Pomocí Yasmin Howcomely, dívky tak oslnivé krásy - míšenky anglické a perské krve, jaké žádný muž neodolá ("...s pusou dokořán jsem na ni zíral jako na převtělení samotné Kleopatry. Nikdy ve svém krátkém životě jsem neviděl dívku či ženu, která by kolem sebe šířila takový odér chlípnosti. Byla úplně prosáklá sexem.") se rozhodl získat sperma takřka všech evropských korunovaných hlav a významných osobností ze světa vědy a kultury, mezi jejich úlovky mimo jiné patří Albert Einstein, Sigmund Freud, James Joyce, Rudyard Kipling, Claude Monet, Auguste Renoir, Giacomo Puccini, Serger Rachmaninov či George Bernard Shaw.

Román Můj strýček Oswald vychází z fiktivního deníku, tudíž nechybí nejen nenarativní promluvy ke ctěnému čtenáři vyzdvihující sebestředné a šovinistické Oswaldovo ego, ale především požitkářské gurmánské momentky, jaké považuji za bezesporu nejvtipnější zpestření knihy. Ostatně posuďte sami:

"Když si pozorně prohlédnete určitou část ustřice," pokračoval jsem, "tady zrovna... povšimnete si jakoby malých záškubů. Tady vidíte je? A když do tohoto místa zabodnete vidličku... takhle... maso se hýbe. Smršťuje se. A zrovna tak, když se na něj nakape citron. Ustřice nemají rády citronovou šťávu. A také nemají rády, když se do nich píchá vidličkou. Smršťují se. Maso se chvěje. Teď ji spolknu... no není to krása? Teď kloužou dolů... a teď budu chvíli klidně sedět, abych si vychutnal ten pocit, jak se mi zvolna v žaludku hýbe."

Ačkoliv nikdo z hlavních hrdinů, vyjma snad profesora Woresleyho, nezná pojem morálka či soudnost a určitě byste nechtěli mít za kamaráda nechutně sebestředného Oswalda či za přítelkyni až vulgárně lascivní Yasmin neštítící se pro peníze prošoustat nejedno královské lože či umělcovo kanape, jako románové postavy v Dahlově podání s nimi nelze nesdílet jisté sympatie. V případě závěrečného románového zvratu jsem Oswalda přímo litoval.

Jakkoliv zní konstatování, že knihu jsem četl jedním dechem klišovitě, v případě románu "Můj strýček Oswald" tato fráze platí dvojnásob. Grácie, s jakou se podařilo Dahlovi příběh podat, patří k největší devize díla. Ačkoliv se fabule točí víceméně jen kolem nezřízeného sexu a prostopášného amorálního života, nenalezneme v knize jedinou vulgaritu či obscénní líčení neobvyklého zaměstnání našich frivolních hrdinů. Na explicitní erotiku v duchu De Sadeho či Henryho Millera rovnou zapomeňte. I ty nejextravagantnější erotické scény jsou předkládány v natolik bohulibém duchu, že, cituji: "by, alespoň podle Oswaldových měřítek, mohl předčítat i venkovský pastor v nedělní škole."

překlad: Petr Zenkl
počet stran: 223
vazba: V2
odkaz: www.roalddahl.com

Hodnocení

autor:

100 %

čtenáři:

zatím nehodnoceno


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Štěpán Šimek | 02.05.10

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube