Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Smradi, kterým všechno vadí!, Asi jsme byli z jinýho těsta!, Vy jste to nevěděli?!

Smradi, kterým všechno vadí!, Asi jsme byli z jinýho těsta!, Vy jste to nevěděli?!

Knih o českém punku dosud mnoho nevyšlo. Pomineme-li Fanánkovy paměti, sesterskou biografii, Haubertův cestopis či zámkovskou brožurku, v obecnější rovině lze vzpomenout jen postarší spisek "Punk Not Dead" či mnohem mladší a dosud nejreprezentativnější "Kytary a řev aneb Co bylo za zdí".

Toto vše v posledních letech doplňuje David Skořepa, který skrze své undergroundové nakladatelství vypouští do světa jednu sympatickou knížečku za druhou. Zatím vyšly tři a jistěže nevadí, že zdaleka nejsou jen punkově laděné. Každá z nich je zdánlivě chaotickým, přesto názorově poměrně uceleným kompilátem rozhovorů, textů, povídek, profilů či jiných útvarů.

Smradi, kterým všechno vadí!

2007 Tarantino & Čert

První kniha vyšla před skoro třemi lety a oficiálně je již vyprodaná. Je prezentována coby "výpověď jedné zkurvené generace (ročník 1970-1980)", tedy Husákových dětí, dospívajících většinou ještě za minulého režimu, kdy téměř jakákoliv názorová, hudební či vizážová odchylka od státem uznaného standardu byla považována za nepřípustnou.

Básnířku zvanou GG zde střídá legendární Samir Hauser, jehož osobní životní zážitky z Bagdádu či Prahy následuje "Schůzka s Brunem Ferrarim", v níž se hlavně řeší ledacos kolem kapely VANESSA. Kdo touží po opravdu důkladné definici pojmů Zlo, Dobro, Zrada, Pravda, Smrt, Život a Štěstí, ten se rozhodně musí seznámit s výkladem, který provedl výrazně potetovaný Pavel Hejátko, jehož esej se souhrnným označením "Zpěvy kostlivců" možno považovat za vrchol knížky. Převážně básnící Radim Řezníček se jeví coby předkrm před texty a rozhovory, kde exceluje patřičně ostrý až sprostý Radek Šantrůček, známý to punker z kapely ŠANOV 1, který je mnohem zajímavější a přesvědčivější než jeho kolega Radek Šedivý z NEŽFALEŠ.

Přestože výtisk má i svá poněkud hlušší místa, minimálně Hejátko mu dodává přemýšlivost, zatímco Šantrůček punkový říz. Hlavně kvůli této dvojici stojí za to si tuto knížku někde sehnat.

Obsah: GG, Samir Hauser, Pavel Josefovič Hejátko, Radim Řezníček, Radek Šantrůček, Radek Šedivý

hodnocení: 60 %

Asi jsme byli z jinýho těsta!

2008 Tarantino & Čert

Druhá kniha je volným pokračováním té první, jen je o něco obsažnější a pestřejší. Jména jako Hauser či Řezníček se zde opakují, zbytek je však čerstvou krví do ediční koncepce, která vedle punku či EBM tentokrát výrazněji zasahuje také třeba do metalu.

Michal Brzák zde má předlouhou povídku "Volba osudu", kterou méně trpělivý čtenář asi přeskočí, to by ale neměl učinit s rozhovorem, v němž je zpovídán Jerry Machek z SPS. Ať už si ortodoxněji laděný jedinec může o této kapele myslet ledacos, počtení je to docela zajímavé a přínosné, nemluvě potom o "Prohlášení Petra Růžičky o údajné spolupráci s StB". Zatímco Moniquita zajímavě básní, metalový šílenec Necrocock přibližuje KAVIAR KAVALIER a rezolutně popírá comeback MASTER'S HAMMER, což je s více než ročním odstupem velice zábavné tvrzení. Následuje profilovaný Raybeez a elektronický Rusák, načež punker Sáček vypráví nejen o Hoškovi a Růžičkovi, zatímco Sakala o své skvělé, žel dosti nečinné formaci PROJEKT PARABELUM, včetně vzpomínky na dávnější ANARCHUZ. Finále obstarává Ráďa Smráďa, který ráčil sepsat historii punkové scény v Písku.

Přes vcelku slušný žánrový a tematický rozptyl má celek o něco větší působivost než jeho předchůdce. Hlavně příspěvky týkající se Růžičky jsou opravdu peprné, ostatně jako vždy.

Obsah: Michal Brzák, Samir Hauser, Jerry Machek, Moniquita, Necrocock, Raybeez, Rusák, Radim Řezníček, Sáček, Sakala, Ráďa Smráďa

hodnocení: 70 %

Vy jste to nevěděli?!

2009 Tarantino & Čert

Třetí a zatím poslední kniha je oproti těm předchozím ještě o něco výrazněji punkovější. Byť je občas zamířeno i jinam, punk zde má jednoznačnou převahu, s níž koresponduje také dosud nejpovedenější obálka. Podobně zdařilý je však rovněž obsah, v němž se v rámci edice znovu objevují Machek, Šedivý a dokonce již potřetí Řezníček, který tak dosud nikdy nechyběl.

Na úvod je tu hudebně se vymykající Jiří Bílý, jehož působení v kapele KURTIZÁNY Z 25. AVENUE je již dávnou minulostí, a který se aktuálně ubírá spíše folkovějším směrem. Následuje legenda slovenského punku Leďo nebo americký hrdina Henry Rollins, ale pak již přichází na paškál uznávaný i nenáviděný Petr Růžička, často respektovaný a jindy naopak proklínaný kmotr českého punku, který se podrobil docela zajímavému a místy pikantnímu pohovoru. Neméně čtivý dialog však poskytl také Áda Vitáček, který prošel skutečně mnohými soubory a právě o nich velmi poutavě mluví.

I do třetice spolehlivě funguje směs těchto všech rozhovorů, textů či povídek, z níž je cítit nostalgický závan přelomu 80. a 90. let, kdy se rodilo či zažívalo nevratný vrchol značné množství českých kapel. Právě z nich pochází naprosto drtivá většina osobností přítomných v těchto knížkách. Osobností, jež zdánlivě odvál čas, ale jejichž společný rebelský přínos každopádně zůstává ve vzpomínkách, v lepším případě přetrvává dodnes. A právě v tomto poznání tkví smysl této trojice publikací.

Obsah: Jiří Bílý, Leďo, Jerry Machek, Henry Rollins, Petr Růžička, Radim Řezníček, Radek Šedivý, Áda Vitáček

hodnocení: 70 %

Hodnocení

autor:

nehodnoceno

čtenáři:

88 %

hodnotilo: 4


Diskuze

Cekem příspěvků: 3

knihy...Zdenekl23.02.10 | 10:20:54
knihy...Ladislav Oliva23.02.10 | 14:30:41
knihy...Štěpán Šime...23.02.10 | 15:28:45