Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Guy Delisle - Pchjongjang: Výlet do Severní Koreje

Guy Delisle - Pchjongjang: Výlet do Severní Koreje

2009 BB Art

V našem prostředí není komiks či nověji grafický román zažitý jako médium zprostředkovávající reálnou životní zkušenost, tím spíš ne trpkou až tragickou. S vydáváním autorů jako Guy Delisle nebo Joe Sacco se to ovšem začíná měnit a i řadový český čtenář má možnost seznámit se touto cestou se situací v zemích zničených válkami nebo sužovaných totalitním režimem. V tomto případě Korejskou lidově demokratickou republikou, v níž každoročně dochází ke hromadným popravám a spekuluje se až o stovkách tisíc lidí uvězněných v koncentračních táborech, nemluvě o úplném omezení svobody slova, vyznání nebo shromažďování. Jedinou existující ideologií je severokorejská mutace marxismu – Čučche, jejíž vizionářské "myšlenky" doprovází obyvatelstvo na každém kroku. Ačkoli třetina obyvatelstva živoří pod hranicí podvýživy, má KLDR v poměru k HDP nejvyšší výdaje na zbrojení na světě a čtvrtou největší armádu vůbec. Výrobu chemických, biologických i jaderných zbraní zločinecký režim financuje mimo jiné z pašování tvrdých drog (na území KLDR leží přísně střežená opiová pole), napodobenin známých značek cigaret nebo nelegálním vývozem slonoviny či jiných ceněných komodit. Neuvěřitelné pokrytectví vládnoucí moci (Severní Koreji jako jediné komunistické zemi na světě vládne dynastie /!/) ilustruje přítomnost zahraničních odborných pracovníků, jenž jsou pro vyhladovělý režim zdrojem valut.

Jedním z nich byl Guy Delisle, francouzsky hovořící Kanaďan, animátor, který shrnul dojmy z několikaměsíčního pobytu v Pchjongjangu v komiksu, díky jehož bezprostřednosti působí svědectví mnohem sdělněji než u psané knihy. Nejsme v něm konfrontováni s nejtvrdší situací korejských obyvatel, ale s tváří nastavovanou režimem zahraničním návštěvníkům. Delisle se během několika měsíčního pobytu prakticky nemohl pohnout od přiděleného průvodce a překladatele, zastávajících spíše funkci dozorců, stejně jako mu prakticky nebylo dovoleno opustit prostory jemu určené. Octl se tak v bizarním světě prázdných hotelů, restaurací a společenských místností postavených s typickým velikášstvím majícím za úkol ohromit: "Jako bych byl v jedné z těch počítačových her, kde se střílí na vše, co se hýbe."

Z knihy promlouvá autorův pozorovací talent stejně jako suchý humor, s nímž se staví k mnoha absurditám, od těch nejmenších, přítomných v Koreji i v těch nejbanálnějších praktických věcech, až po obrovské, ztělesněné brutálními architektonickými nechutnostmi. Nejzrůdněji ale nepůsobí nejvyšší žulová věž na světě a sochy vůdců vysoké desítky metrů, ale dialogy s místními. I když Delisle samozřejmě neměl příležitost promluvit si s obyčejnými lidmi, doprovázeli ho státem přidělení průvodci, "vzdělaní" lidé, na jejichž příkladu je nejlépe vidět, co všudypřítomné působení propagandy udělá s člověkem. Na celém světě jsou lidé vystaveni vlivu demagogie a lžím, ale zatímco my ze sebe pouze děláme hlupáky tím, že se snažíme vypadat jako lidé v reklamách, v Severní Koreji, jejíž vůdce prohlásil, že k vytvoření vítězné společnosti stačí přežití 30% populace, nacházíte lidi, kteří zcela věří a podporují státní ideologii.

Kombinace takového tématu a komiksu by v nezkušeném čtenáři mohla vyvolávat otázky. Jak si Delisle s jeho zkratkovitou kresbou vyrovnal s místem, kde celé rodiny umírají hladem a jsou perzekuovány při sebemenším náznaku nesouhlasu? Není komiks, tím spíš humorně pojatý, pro ztvárnění takového prostředí nedůstojný?

Záležitost si však nežádá pietní a citlivý přístup, ten by znamenal, že ji považujeme za nezměnitelnou. Nejdůležitější je v tomto případě vůbec vědět, přičemž právě jednoduchá výtvarná forma, díky níž získáváme plastický dojem, k tomu slouží zdaleka nejlépe. Typ kresby nakonec zcela vyhovuje, neboť, ačkoli občas vybízí ke smíchu, nijak nenarušuje celkové sdělení, pro které se "Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje" stává titulem, jenž by narozdíl od komunistických fekálií měl každý znát.

překlad: Kateřina Reinischová
počet stran:180
vazba: vázaná
odkaz: www.guydelisle.com

Hodnocení

autor:

100 %

čtenáři:

95 %

hodnotilo: 1


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube