Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Knihy

Mike Mignola - Hellboy: Červ dobyvatel

Mike Mignola - Hellboy: Červ dobyvatel

2008 Comicscentrum

Šest let museli čeští čtenáři čekat na překlad páté knihy s podtitulem "Červ dobyvatel," která, jak už to u Hellboye a dalších popkulturních děl bývá zvykem, vychází za obligátně nelidovou cenu.

O úvodní slovo se postaral Guillermo Del Toro, tvůrce filmové adaptace. Neopomene několikrát poznamenat, že Mike Mignola je génius, čímž mi připomíná modelovou situaci malého spratka táhnoucího s hypnotizovaným pohledem a slinou u pusy maminku a tatínka k výloze hračkářství, kde je vystaveno velké, nablýskané a hodně drahé autíčko na ovládání, které nezbytně musí mít. Rodiče samozřejmě podlehnou synovým andělským očím či spíše jeho uječenému brekotu (v dospělosti se tomu říká citové vydírání) a onu nechutně předraženou pitominu zakoupí v naději, že budou mít klid. Ten se skutečně dostaví a tatínek si při čtení novin pomyslí, že hračkou zabavený syn a z toho plynoucí chvíle odpočinku za ty peníze stála… Přesně tohle nám Del Torův úvod sděluje - právě jste sice utratili šest stovek za úplnou blbost, ale Mignola prostě JE génius, takže to za to stálo. Pak ještě trapně vysvětluje, proč nedovedl převést Hellboye se vším všudy na plátno, a proč je třeba, aby v uceleném filmovém příběhu bylo všechno dovedeno k jasnému konci, čímž de facto říká, že se jakožto tvůrce nedokáže odpoutat od hollywoodské školy, dle které by i film o jaderné válce vyhladivší kompletně do jednoho lidstvo končil objetím a polibkem.

Zatímco Del Torovo filmové pojetí u mně ztroskotává kvůli neúctě ke strohé formě, na které jediné stojí komiks, sám velevážený génius Mignola pohřbil Hellboye naprostým nedostatkem nových nápadů.

Příběh je už více než recyklovaný. Skupina nacistických astronomů, astrologů a mystiků (proč to musejí být pořád nacisté, proč ne třeba turecká strana zelených?) se v roce 1939 pokusila oživit Ogdru Jahad vysláním lidské tělesné schránky, kterou později vlnící se okurek v kostce ledu s oním mystickým jménem využije k sestoupení na zem. Při tom nešťastnou náhodou část hradu Hunte, kde se experiment odehrával (ano, Mignola opět situoval děj na starý polorozbořený hrad), vyletěla do povětří a zahynuli všichni, kromě starého známého Hermana von Klempta, vynalézavou hlavu v nálevu. Spolu se svou vnučkou očekává konec světa, neboť tělesná schránka vyslaná před šedesáti lety se vrací zpět na Zemi. Z ní pak vyleze červ s originálním přízviskem "dobyvatel", jehož dech mění lidi na zombie, a začne ničit vše kolem sebe. Hellboy za pomocí homunkula Rogera a humra Johnsona zneškodní kromě něj i desátou kriegaffe, neboli Klemptem konstruovanou válečnou opici, další starou známou postavu. Na závěr se ještě dočkáme poněkolikáté umírajícího Rasputina, Hekaté a symbolickou tečku učiní Baba Jaga.

Schéma "příběhu" je stejné jako vždy. Nejdříve se skupinka postav v čele s Hellboyem něčemu diví nebo žasne. Pak Hellboy někoho zesměšňuje, načež se s někým pere, při čemž nadává. Pak ten někdo nebo něco umře. Na závěr se objeví mytologická postava nemající s hlavní dějovou linkou nic společného. Zároveň je zvykem, že nejméně tři figury jsou pro děj naprosto zbytečné (Humr Johnson, Hekaté, Rasputin), pouze svou bizarností či rádobymystickým tajemstvím přispívají k… bizarnosti a rádobymystické tajemnosti.

Spíše než promyšlený děj to připomíná vitrínu, ve které nám Mignola znova ukázal staré postavy, znova použil stejnou zápletku a znova zabil Rasputina. Jen další porce poutavě nakresleného braku, který dost okatě vykrádá sám sebe a výsledku tak nefunguje čtenářovo nevkusné "zalíbení" v nacistech, obludách a velmi volně interpretované mytologii. Ani tuna hákových křížů, různých propagandistických motivů Třetí říše a všemožná monstra nepomohou "Červovi" alespoň k vizuální atraktivitě. Všechno už tu bylo, Mignolova geniální minimalistická forma se míjí účinkem. Výsledkem je pouze stočtyřicetistránková prázdná nuda. Za šest set korun.

překlad: Jan Kantůrek
počet stran: 144
vazba: hardback
odkaz: www.hellboy.com, www.comicscentrum.cz

hodnocení: 50 %

Hodnocení

autor:

nehodnoceno

čtenáři:

zatím nehodnoceno


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Nikopol02.09.08 | 14:56:00

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube