Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

Fast & Furious 7

Fast & Furious 7

Rychle a zběsile 7
2015 Universal Pictures / Original Film

režie: James Wan
čas: 140 min
země původu: USA
styl: akční/krimi/thriller

Nejhloupější film roku dorazil do kin. I takhle se dá označit sedmý přírůstek do série Rychle a zběsile. Nikdo nečekal přehlídku scénáristické tvořivosti, ale všeho moc škodí. Děj začíná tam, kde se skončilo u šestého dílu, tentokrát si ale zápornou postavu střihl Jason Statham jako zlý starší bráška Lukea "Barda" Evanse. Shaw starší se ho snaží pomstít, takže jde po Torettově partě a ta zase po něm…, i když krkolomně scénáristickým způsobem. Toretto (Vin Diesel) se snaží najít čip pro vládního agenta (Kurt Russell), který umožňuje najít kohokoli na planetě za slib, že ten mu na oplátku pomůže dostat Stathama. Pokud se pokusíte jen na chvilku zapnout mozek do režimu "on", tak nejspíš z kina odejdete před koncem promítání. Celá zápletka je prostě a jednoduše natolik vycucaná z prstu, že podezřívám samotného Diesela, že za scénářem stojí právě on, nikoli Morgan. Celé je to slepené jen proto, aby bylo co ničit a to se daří na jedna mínus, kdy nám zemitost občas kazí zbytečné digitální dopilování.

Lina na režijním stolci vystřídal James Wan, který s takovou produkcí nemá zkušenosti a spíše se specializuje na menší, přesto zatraceně atmosférické projekty, kdy stačí zmínit první SAW nebo V zajetí démonů. Hodně sází na reálnost, která je samostatným vypravěčem a dokáže podpořit působivost. Nebylo tedy překvapením jeho první prohlášení o tom, že sedmičku hodlá připodobnit k thrillerům ze sedmdesátých let. Vše vzalo za své, když mu dal (producent) Vin Diesel na srozuměnou, že tímto směrem se rozhodně vydat nehodlá a chce akční moderní výplach. Nelze se tedy Wanovi divit, že sérii opouští hned po jednom díle a raději se vrátí k pokračování V zajetí démonů. Pokud jste tedy nepřišli na chuť směru, kterým se série ubírá od pětky, tak nyní se tomu vyhněte obloukem, mohli byste utrpět mrtvici. Já se řadím k těm, kteří pátý díl považují za nejlepší ze série, přesto jsem u sedmičky měl co dělat, abych se neschovával pod sedačku. Už úvod se Stathamem v nemocnici nechává orosená čela. Opravdu jsem se smál a držel za hlavu zároveň, což berte i v dobrém slova smyslu. V budoucnu dost možná kultovní scéna.

Šestka byla někdy slušně přepálená (chycení na dálnici s tankem, nekonečná ranvej), ale mělo to určitý bondovský nádech, kdy si série dokázala dělat srandu sama ze sebe. Ty dvě scény se daly přežít, jenže sedmička jich nabízí přibližně pět do deseti minut. Celý scénář je sestaven stylem – akční scéna, promluva o rodině, pohled na káry a ženské zadky, akce, akce, promluva o rodině a takhle stále dokola. Něco nového přináší jen Wanova režie v osobních soubojích díky kameře nebo posun se ztrátou paměti, kdy se snaží o něco psychologičtějšího, což mi zde nefunguje – Vin Diesel opravdu hrát neumí, pokud nejde zrovna o mlácení hlav. Pozitivem v tomhle směru je, že si snímek ze sebe dělá srandu snad každých pět minut. Absolutně se nebere vážně a to samé vyžaduje i od diváka. Ten se má jednoduše bavit jen pohledem na kočky, auta a demolici všeho možného, kdy postavy přežívají takové věci, o kterých se nesnilo ani Copperfieldovi. V tomhle vězí jeden ze zádrhelu – uvěřitelnost světa, který se tu snaží Diesel vytvořit. Postavy umírají dle přání scénáristy, nikoli z vystavěných příčin a následků.

O čem se hodně diskutovalo, bylo úmrtí Paula Walkera během doby natáčení. Musím říci, že se s tím tvůrci popasovali skvěle a všichni vzdali holt tomuto sympatickému herci. A ano, i mně ukápla v závěru slza. Bezpochyby bude sérii chybět. Ani jednou jsem nezaregistroval, že by tam byl Walker nějak násilně zasazen. Rozloučení je tedy decentní a precizní zároveň. Velké plus pro tento díl. Nebýt toho, tak bych hodnotil hůř, protože vedle dynamické akce, několika postav, vztahů mezi nimi a humoru, tak vlastně sedmička nic jiného nenabízí. Vlastně ano, vynikající zvukovou stránku, kterou oceníte především při otočení klíčku v zapalování u každé té namakané káry. Škoda, že se nikdo nesnažil se scénářem více poprat a ubrat na přepálenosti. Šlo by tak nejspíš o akční lahůdku roku. Takhle je z toho jen konzumní jednohubka, která slouží jako pocta zemřelému herci.

P.S.: Vážně nechápu, jak Diesel přišel na to, že by tento díl měl získat Oscara za nejlepší film. WTF

+ akční scény, zvuk, Rock, Statham, Rodriguez a někteří další, rozlučka s Walkerem

- scénář, přepálenost a nelogičnost úplně všeho

kamera: Stephen F. Windon, Marc Spicer
hudba: Brian Tyler
hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Jason Statham, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Ludacris, Dwayne Johnson, Kurt Russell, Tony Jaa, Djimon Hounsou, Lucas Black, Cody Walker, Shad Moss, Nathalie Emmanuel, Iggy Azalea, John Brotherton, Susan Santiago, Noel Gugliemi, Ronda Rousey, Brian Mahoney, Ali Fazal, Anna Colwell, Elsa Pataky, Luke Evans, Gal Gadot, Gentry White, Romeo Santos

Hodnocení

autor:

60 %

čtenáři:

69 %

hodnotilo: 10


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube