Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: V utajení
2014 Paramount Pictures / Skydance Productions

režie: Kenneth Branagh
čas: 100 min
země původu: USA/Rusko
styl: akční/drama/thriller

Tak jsme se dočkali dalšího restartu a tentokrát to odnesl Jack Ryan. Některé remaky se povedou, některé ne a právě mladý analytik z Langley se vesměs povedl. Po spíše průměrných prvních ohlasech jsem od toho nic moc nečekal a dle osamoceného pobytu v kinosále jsem nebyl sám. Není se ani čemu divit. Pátý díl podle populární Clancyho předlohy neměl bůhvíjaké našlapané trailery, Branagh jako režisér taky nepatří mezi ty nejznámější, i když má na kontě slušného prvního Thora. Přitom se mohl opřít o velice dobrou hereckou sestavu, kde Ryana hraje Chris Pine, jeho snoubenku zase Keira Knightley a záda jim kryje vynikající Kevin Costner právě s Branaghem. Sice jsem už nakousl, že se jedná o pátý film, kdy nejde jen o restart série, ale přímo o originální příběh bez knižní předlohy Toma Clancyho. V tom se zásadně liší od dílů předešlých.

Ryana začneme sledovat už od jeho počátku. Zjistíme, proč odešel jako nadaný student z ekonomické školy, proč se přidal k armádě a následně i k CIA. Vše provází romantická linie s Cathy (Keira Knightley). Po událostech 11. Září 2001 se Jack rozhodne vstoupit do armády a při misi je jeho vrtulník sestřelen. Při rekonvalescenci potká nejen Cathy, ale i Thomase Harpera (Costner), který je ohromen Ryanovou možností rozpoznat složité vzory, a tak ho rekrutuje do tajné služby, aby pracoval jako spící agent na Wall Street, sledoval pohyby financí a tím odhalil potenciální nebezpečí ve financování teroristických akcí. Proto podtitul Shadow Recruit. Zde se rozjíždí hlavní dějová linka, kde Rusko ztratí v OSN klíčový hlas, trhy tím ale nečekaně nereagují správným směrem. Jackovi se tak podaří zjistit, že biliony dolarů jsou připraveny na rychlé vrhnutí na trh, čímž by se americká ekonomika potopila. K tomu by stačil jen dobře mířený teroristický útok a poté se začít zbavovat dolaru, který funguje jako světová rezervní měna. Tím by došlo nejen ke kolapsu americké ekonomiky, ale většiny světa, především Číny. Ta je na Spojených státech závislá stejně, jako ony na ní. Rusko by poté fungovalo jako jediná světová velmoc díky obrovským zásobám ropy.

Nepatřím zrovna mezi fanoušky Clancyho děl, přesto se mi takový videoherní Splinter Cell líbil a z filmového hlediska byly povedené Nejhorší obavy nebo Hon na ponorku. Je zajímavé sledovat, jak právě takové Nejhorší obavy disponují našlapaným dějem s několika silnými scénami, za to s průměrným Affleckem a Shadow Recruit je na tom přesně naopak. Zápletka není tolik zajímavá, berme ji tedy spíše jako seznámení s Ryanovým světem. Prostinký děj se kříží s někdy až zbytečně komplikovaným hlubším pohledem do ekonomiky, kdy to většinu lidí bude mást. Sice časem každý pochopí, co se ve filmu děje, jenže to vede přes řadu pro laika nepochopitelných názvů. Kdybychom se při tom rozkrývání finančního světa aspoň na chvíli zastavili a dali větší prostor analytickým schopnostem hlavního hrdiny, kterými se právě tímhle odlišuje od Bourna nebo Hunta.

Tvůrci se snaží být moderní, takže se akci rozhodli rychle stříhat, jenže Branagh na postu režiséra není Greengrass, čemuž odpovídá někdy až nesmyslné posazení kamery při takových rychlejších záběrech. Většina akčních scén je nepřehledných, takže vlastně můžeme být rádi, že jich zase tolik není. Po přečtení některých recenzí jsem se dokonce bál, že se z Ryana stal Bourne a tvůrci tak jeho hlavní přednost odtlačili do pozadí. Naštěstí tomu tak není. Pine zvládl svou roli s přehledem, což se dalo čekat vzhledem ke svému hereckému rejstříku. Jsem rád i za to, že dostala Keira šanci zasáhnout do děje a není jen na okrasu. Charismatem přesto vládne Costner, který zažívá v poslední době velký návrat na plátna. Svým charismatem vždy každého zastíní. Branagh si vedle režie opět zkusil herectví, tentokrát jako hlavní padouch Cheverin. Na jeho hlavu se snesla kritika za příliš přehnaný ruský přízvuk, se kterým jsem opravdu problémy neměl. Ani on ale nevybočuje do nějakých vyšších sfér herectví. Ono zde vlastně není pro nikoho ani moc co hrát. Bohužel si to musíme přiznat. Děj není vybaven zásadnější emocí jako v případě Nejhorších obav, které po letech stále rulují. Takový útok na americkou letadlovou loď dokáže i dnes spolehlivě zařídit husinu.

Skladatel Patrick Doyle může být se svým výkonem spokojen. Jeho soundtrack patří ve špionážní sféře k tomu nejlepšímu. Chytře spojuje orchestr a elektroniku do jednoho celku. Syntetiku začal využívat někdy v první polovině 90. let 20. století. Nikoho nevykrádá a ani jednou člověka nenapadne, že by tohle někde slyšel, i když se tohle hybridní spojení zdá už provařené. Hudba je někde na úrovni žánrově podobné Salt. Při akčních scénách vše duní, melodie se přitom zanechává a někdy je to právě Doyle, kdo patřičně podpoří emoce ruským chorálem v kostele.

I přes zmíněné výtky se mi film líbil. Není to nic, z čeho bych si sednul na zadek a říkal si, že to dám znova, ale ani jednou jsem se nenudil. Herci dokázali zaujmout, myšlenka ekonomického útoku je zcela reálná, jen to v dnešní době nemá čím ohromit. Na analytického hrdinu je zde předvedeno málo schopností, nejde se do hloubky při vyšetřování (pokud nepočítám hromadu ekonomických pouček) a na akční film je akce často nepřehledná a spíše skromná. Před dvaceti lety by to byl nejspíš hit, jenže dnes by snímku sedlo hození rovnou na domácí nosiče. Ve své podstatě jde o sympatický film se sympatickým obsazením, v neustálém tempu díky stominutové délce, což se cení. Chtěl bych napsat, že jde o pohodový film, ale těžko říct, zda by šlo o klad či zápor, protože takové téma by asi pohodové být nemělo. Výsledná šestka je spíše slabší, ale ty tři hvězdy Ryan utáhne. Zpětně si stejně pustím Nejhorší obavy, které jsou o řád lepší nebo v poslední době příjemnou "oldskůlovku" Jacka Reachera. Teď už jen čekat, jak dopadne další restart v podobě Robocopa.

kamera: Haris Zambarloukos
hudba: Patrick Doyle
hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, Nonso Anozie, Aleksandar Aleksiev, David Paymer, Lee Asquith-Coe, Gemma Chan, Karen Shenaz David
odkaz: www.shadowrecruitmovie.com

Hodnocení

autor:

60 %

čtenáři:

50 %

hodnotilo: 2


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube