Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

Mama

Mama

2013 Universal / Toma 78 / De Milo

Není máma jako mama

Na jednu stranu potěší, že i dnes se točí áčkové horory s ambicemi vyššími, než tupé ultrakrvavé "vyvražďovačky" či x-té variace found footage, na druhou stranu, zastřeší-li se produkce talentovaným Guillermem del Toro, ne vždy lze očekávat nezapomenutelnou atmosféru s osobitým přesahem. Z jeho produkční stáje vzešly žánrové trefy do černého jako Faunův labyrint nebo Sirotčinec, avšak v poslední době, v případě snímků Nebojte se tmy či Los Ojos de Julia, lze hovořit spíše o rutinérství, druhý jmenovaný stojí za zhlédnutí více méně jen díky temperamentní Belén Rueda. Koprodukční Mama sice reputaci v oblasti mysteriózního hororu částečně napravuje, nicméně prvně jmenovaným klenotům se nevyrovná.

I po dlouhých pěti letech neztratil Lucas (Nikolaj Coster-Waldau) naději v nalezení svých neteří Lilly a Victorie, které unesl jejich otec poté, co z neznámých příčin zavraždil svoji ženu. Jeho přítelkyně Annabel (Jessica Chastain) sice Lucasovu až obsedantní zarputilost, na níž padl prakticky celý rodinný rozpočet, zatím toleruje, avšak jen díky faktu, že se sama neméně aktivně věnuje své rockové kapele. Doslova jí spadne kámen ze srdce, když jednou těhotenský test vyjde jako negativní a oba mohou nadále pokračovat v poněkud lehkomyslném způsobu života. Ten se jim však záhy dočista změní, protože holčičky jsou nakonec nalezeny kdesi v opuštěné chatě uprostřed lesů, sice ve zbídačeném stavu, ale živé.

Vlčí děti jsou zprvu svěřeny do ústavní péče dětského psychologa doktora Dreyfusse (Daniel Kash), kterému se za několik měsíců podaří u starší Victorie obnovit sociální návyky a rozpomenout se na řeč, s mladší Lilly, která se v odloučení upnula na starší setru, došel tak do půli cesty. Soud svěří děti do opatrovnictví Lucasovi a Annabel, která zpočátku svou novou roli přijímá spíše rezervovaně. Díky podobnosti strýce s bratrem dvojčetem k němu především Victorie brzy přilne. Mladší Lilly však jen tak nehodlá přetrhat vazby s bezprizorní minulostí a namísto k nové rodině neustále promlouvá slovy "Mama" k někomu, kdo prý jim pomohl přežít v divočině. Zprvu se všichni domnívají, že si dívky vymyslely svého imaginárního strážce, avšak po několika sezeních s doktorem Dreyfussem, který na Victorii aplikuje i hypnózu, dochází ke zjištění, že "mama" by mohla být něco více, než pouhý přelud traumatizované mysli.

U hodnocení kladů snímku bych bezesporu vyzdvihl citlivý casting, především herecké výkony obou děvčat si zaslouží poklonu, hrají nenuceně přirozeně, hlavně mladší Isabelle Nélisse v roli introvertní Lilly působí opravdu démonicky (pokud by se konal konkurz na obsazení v remakeu Exorcisty, Nélisse je jasná volba). Dánský rodák Nikolaj Coster-Waldau (Lovci hlav, Hra o trůny, Nevědomí) si v Mama střihl rovnou dvojroli a opět potvrdil svoji hereckou variabilitu od slizkého vraha, až po milujícího adoptivního rodiče. Nicméně díky nečekanému dějovému zvratu se tíha opatrovnické zodpovědnosti přesune na Jessicu Chastain, kdo si ji zafixoval jako subtilní odměřenou agentku z loňského filmového honu na Bin Ládina 30 minut po půlnoci, může být mile překvapen jejím přerodem v opravdu sexy krátkovlasou brunetu s rockovou vizáží (samozřejmě nechybí ani tetování). Její postava Annabel prodělá doslova psychologické salto mortale od spíše opatrovnice z povinnosti, hledající si k děvčatům trnitou cestu, po neochvějnou bojovnici chránící je doslova a do písmene do krve.

Podobně jako se detektivní filmy dělí na dvě skupiny, buď je vrah znám od počátku nebo se jeho identitu dozvíme až na samém konci, tak i v hororovém žánru můžeme zaregistrovat podobný přístup, scénáristé se bohužel rozhodli jít cestou vyložit karty hned na začátku, kdy ještě před úvodními titulky načrtnou ono zlo. Ostatně film vychází ze stejnojmenného tříminutového kraťasu, jež del Tora zaujal natolik, že Muschiettimu dal zelenou k přetavení látky do celovečerního snímku. Ten aby se od dané premisy odrazil k něčemu komplexnějšímu, tak ji prakticky jen natáhl. Což ve výsledku znamená, že hrdinové v repetitivních scénách pobíhají po domě s různou mírou interakce se samozvaným hostem a divák po celou dobu jen trne, kdy ho uzří i naši dospělí hrdinové. Občas někdo spadne ze schodů a skončí ve špitále nebo jiného zlo jednoduše "spolkne". Byť je snímek doslova prošpikován žánrovými stereotypy (výpadek proudu, dojde monočlánek v baterce v nejméně vhodnou chvíli, tudíž je potřeba si "posvítit" výbojem blesku z fotoaparátu či bubák ve skříni nebo pod postelí), tak za nejoriginálnější naopak považuji skutečnost, že se v Mama pracuje především s duchařskou atmosférou s absencí krvavých či jinak brutálních scén, ostatně jednotliví hrdinové nejsou postupně mordováni a když už někdo náhodou zemře, tak maximálně tak mimo záběr či v absolutní tmě. Ostatně závěrečné finále, kde se nám ona máma obnaží v celé své kráse díky hojným CGI efektům, působí doslova pohádkově.

režie: Andres Muschietti
scénář: Neil Cross, Andres Muschietti, Barbara Muschietti
kamera: Antonio Riestra
hudba: Fernando Velázquez
hrají: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Javier Botet, Megan Charpentier, Daniel Kash, Isabelle Nélisse
čas: 100 min
země původu: Španělsko/Kanada
žánr: horor
odkaz: www.mamamovie.com

Hodnocení

autor:

65 %

čtenáři:

67 %

hodnotilo: 9


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

johny03.05.13 | 19:27:09

Štěpán Šimek | 29.04.13

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube