Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

30 minut po půlnoci
2012 Columbia Pictures / Annapurna Pictures

Co asi většina diváků čekala od filmu, v jehož podtitulu se píše o "největším honu na člověka v historii"? Velkolepou špionážní podívanou? Dechberoucí akci? Nebo snad drama, které vás doslova a do písmene zarazí mezi polštáře v křesle jako drobky ze sušenek? Zřejmě od každého trochu, ale ze všeho nejvíc se podle mě čekalo na scénu, kde sejmou Usámu - nejreálnějšího záporáka v historii. Možná si to nepřipouštíme, ale s velkou pravděpodobností to tak je.

Patříte-li ke spokojeným "klientům" režisérky Kathryn Bigelow, zřejmě vám neunikl její doslova BOMBAstický biják Smrt čeká všude, za který si odnesla dokonce sošku Oscara. Nehledě na všechny ostatní silné stránky, představoval snímek Smrt čeká všude přesně ten typ dramatu, který vás donutí dlouhé minuty nedýchat a u kterého se zapotíte stejně, jako byste právě sami zneškodňovali bombu uprostřed rozpálené ulice. V porovnání se zápletkou zmiňovaného snímku však představuje hon na Usámu materiál o řád výživnější. Tak proč mám ale po jeho shlédnutí dojem, že to zase takové "dráááma" nebylo?

Hlavním problémem je zřejmě už samotné téma - pátrání trvající dlouhých 10 let. Ať už byl záměr režisérky jakýkoli, přetavit tento obrovský materiál do dvou a půl hodin plynulého filmu se jí prostě nepodařilo. Hlavně jeho první polovina je plná těžkopádných skoků v čase, které společně ne a ne vytvořit nějaký konzistentní tok událostí. Totéž platí pro jinak skvěle zahrané role vyšetřovatelů (Jessica Chastain nominovaná na Oscara), jejichž rozpoložení se skokově posouvá od mdlé profesionální netečnosti až k fanatické angažovanosti a osudovému zapálení pro věc. Jednotlivé pasáže i postavy fungují skvěle, ale výsledné provázání v jediný snímek prostě v 30 minut po půlnoci nějak nefunguje.

Přesto jsem ani na chvíli nepřemýšlel o tom, že bych film v polovině vypnul a šel raději spát. Nic na tom nezměnil dokonce ani zlověstný rudý nápis na stropě, který mi trefně připomínal pokročilou noční hodinu číslicemi 00:30. Stručně řečeno jsem čekal na finále, ve kterém sejmou Usámu. Chtěl jsem prostě vidět, jak to té noci vlastně bylo. A tak i přesto, že se dílčí scény držely napětím spíše při zdi a většina "neočekávaných" událostí se dala tak trochu předem očekávat, ono klasické "jak to sakra dopadne" působilo během postupného stahování smyčky jako dokonalý magnet.

Jakkoli se pro tento námět nabízelo velkolepé zpracování s hromadou akce, převažuje v pojetí Kathryn Bigelow detailní zkoumání postav a jejich blízkého okolí. Tak trochu jako v dokumentu se kamera občas vznese do výšky, aby naznačila kontext, ale vzápětí se opět spouští mezi jednotlivé charaktery a nahlíží jim drze přes rameno. Žádné hvězdy a pruhy, žádné hrdinství, snad jen trocha toho siláctví. Alergikům, kteří dostávají při pohledu na americké vlajky vyrážku, je tedy film téměř bez omezení přístupný, což se dá samo o sobě brát jako obrovský úspěch. K přesvědčivé atmosféře snímku konec konců přispívá také decentní, ale velmi působivý hudební doprovod z pera stále populárnějšího Alexandra Desplata. Těžko tedy odcházet v průběhu filmu na záchod, natož pro pití.

Ani přes tento střízlivý přístup však není 30 minut po půlnoci dokumentem. Na to se až příliš zabývá emocemi, jejichž reálný základ je přinejmenším diskutabilní. Skutečný dokument na toto téma jsem nicméně viděl asi před rokem a musím říct, že mě k obrazovce přitáhl podobně neodbytně. I to je pouze dalším důkazem tvrzení, že se po celý film především čeká na Usámu. To jeho jméno tvoří většinu napětí. Ačkoliv je tedy snímek v mnoha ohledech velice dobrý (kamera, výkony herců, hudba, atmosféra, celkově realistické pojetí), pro samotné okusování nehtů a boření se do pohovky vlastně sám tolik nedělá. A to je zřejmě jeho největší slabina.

režie: Kathryn Bigelow
scénář: Mark Boal
kamera: Greig Fraser
hudba: Alexandre Desplat
hrají: Jessica Chastain, Mark Strong, Joel Edgerton, Chris Pratt, Scott Adkins, Édgar Ramírez, Jason Clarke, Jennifer Ehle, Kyle Chandler, Harold Perrineau, Daniel Lapaine, Fares Fares, Callan Mulvey, Nash Edgerton, Jeff Mash, Lee Asquith-Coe, Mark Duplass, James Gandolfini, Stephen Dillane, Fredric Lehne, Christian Contreras, John Barrowman
čas: 157 min
země původu: USA
žánr: thriller/akční/drama
odkaz: www.sonypictures.com/homevideo/zerodarkthirty/

Hodnocení

autor:

75 %

čtenáři:

71 %

hodnotilo: 7


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube