Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

Prometheus

Prometheus

2012 20th Century Fox Film Corp.

Že se hollywoodská produkce nachází v tvůrčí krizi, není žádné tajemství, obzvláště v oblasti fantastiky to bohužel, až na pár výjimek (Terminátor 2: Den zúčtování, Matrix, trilogie Pán Prstenů, Dark Knight nebo Inception), vypadá, že naposledy kulminovala hluboko v osmdesátých letech. Před dekádami jsme u výpravných sci-fi snímků bažili především po dechberoucích vizuálních efektech a opulentní výpravě, protože však v té době filmaři nedisponovali natolik pokročilými trikovými technologiemi (resp. každá triková sekvence představovala astronomické náklady), dostávalo se nám jich spíše poskrovnu, tento deficit proto suploval rafinovaný příběh, mnohdy s filozofickým přesahem a prokreslené charaktery postav. Nezřídka košatější vizuální scéna se záhy stala ikonickou, scénáristické finesy či některé hlášky nezapomenutelné (legendární fráze "I'll be back" z Terminátora dokonce obsahuje samostatné heslo ve Wikipedii). V současnosti je tomu přesně naopak, trikové technologie pokročily natolik, že druhdy složité vizuální sekvence se staly běžnou součástí video či televizní/seriálové produkce a v honbě za co nejbombastičtějším pokořením filmového plátna se zapomíná na to nejdůležitější - kvalitní příběh, resp. scénář.

Návrat Ridleyho Scotta do oblasti fantastiky, jejíž filmový jazyk na konci sedmdesátých let díky snímku Vetřelec zcela redefinoval, byl právem očekáván s napětím. Už fakt, že se přípravu Promethea podařilo v internetové době utajit skoro do červnové premiéry, lze považovat za zázrak. Jakmile na povrch vyvstaly informace, že Scott volně navázal právě na legendární Vetřelčí ságu, napětí fanoušků se téměř zhmotňovalo. Luhovat původní geniální myšlenku mnohými sequely donekonečna nelze, toliko dnes oblíbená forma remaku taktéž postrádá smyslu, neboť ačkoliv první díl letos dosáhl Kristových let, překvapivě nikterak nezestárl, tudíž zbývá varianta posední - prequel. Už selský rozum napoví, že uchýlí-li se tvůrci v případě takové látky, jež těží především ze strachu z neznámého, k variantě, snažící se původ zla objasnit a vybudovat jakousi uchopitelnější mytologii, že tím zcela pohřbí původní premisu, jež nás natolik fascinovala (a mnohé uchvacuje dodnes). Bohužel, stalo se něco ještě horšího.

Archeologický team pod vedením (později partnerské) dvojice Elisabeth Shawové (Noomi Rapace) a Charlieho Hollowaye (Logan Marshall-Green) objeví na rozličných místech Země malby dávných civilizací z odlišných časových období, jež pojí společný jmenovatel - piktogram dešifrovaný jako kosmické souřadnice, interpretované jako pozvánka od mimozemské civilizace, možná našich stvořitelů. V roce 2093 už průzkumná loď Prometheus vstupuje do planetárního systému Zeta 2 a posádka je probuzena z dvouleté hibernace s úkolem prozkoumat měsíc LV_223 - cíl jejich mise.

Kvalitní sci-fi snímek lze natočit obvykle třemi možnými způsoby, jako filozofickou rozpravu (Stalker, Solaris nebo 2001: Vesmírná odysea), na nic si nehrající přímočarý blockbuster s hustou atmosférou (Vetřelci, Terminátor 2: Den zúčtování nebo Hvězdná pěchota), a nebo ideálně kombinací obojího (Matrix, Inception). Prometheus se snaží být konglomerátem všech těchto záměrů, výsledkem se však stává nelogická, absurdní a místy dokonce až parodická (Dänikenovský prolog odkazující na Kubrickův opus magnum 2001: Vesmírná odysea) taškařice, zabalená v luxusním pozlátku. Přistupovat ke sci-fi filmu lze taktéž několika způsoby, můžete ho brát jako ryzí oddechovku, dvě hodiny strávit na cizí planetě a s napětím (ideálně doslova se srdcem v krku) hltat dramatické události a nebo, jste-li fanoušek fantastiky, oceňovat žánrové finesy s kontemplativním přesahem, věrohodnost výpravy a uvěřitelnost konání postav. Opět za ideální stav považuji, jsou-li oba tyto přístupy v harmonii. Ve Scottově špektáklu však vše pokulhává a protože jsem sci-fi doslova odkojený, pokusím se na snímek pohlédnout především z této perspektivy.

Už úvodní briefing na palubě Promethea těsně před přistáním, v němž hologram Petera Weylanda, zakladatele Weyland Corporation, který projekt financuje, demonstruje poslání mise, působí jako fraška, jednotlivé postavy se vybarvují jako panoptikum zpovykaných spratků, kteří ani pomalu netuší, co zde vlastně pohledávají, nedokážou ani minutu posedět v klidu a nesoustředěně se překřikují. Ani se nechce uvěřit, že podobným způsobem může probíhat nejvýznamnější událost lidské historie - možné setkání s mimozemskou civilizací (tedy přesný protipól seriózních přemýšlivých briefingů třeba v sérii Star Trek či v Spielbergově Blízká setkání třetího druhu). Samotný kapitán Janek (Idris Elba) namísto aby vzbuzoval respekt, vyhlíží spíše jako nějaký asociál z předměstí, neustále si pobrukující nějaké šlágry a misi "koordinuje" stylem: "Dělejte si co chcete, hlavně mě moc neotravujte." Prakticky jediný, kdo působí seriózně, uvažuje racionálně chladně, tudíž řekněme žánrově uvěřitelně (i po vizuální stránce) je Meredith Vickersová (Charlize Theron), zástupkyně Weyland Corporation. Tu však snímek prezentuje jako spíše negativní charakterovou postavu, snažící se zhatit plány mise. Její protipól zastává android David (Michael Fassbender), bezesporu sympatická postava a jako jedna z mála charakterově nejvýrazněji prokreslená, avšak co do charismatu (dá-li se v tomto směru hovořit u androida) nedosahující kvalit legendárního Bishopa z Vetřelců. U Davida jsem měl největší problém, že jeho poslání bylo poněkud nejasné a jeho vystupování až příliš lidské. Ačkoliv se jedná o robota (častokrát to ve filmu zdůrazňuje), tudíž bych očekával konzistentní projev, během filmu prodělá určitý charakterní vývoj, kupříkladu v jedné scéně dokonce úmyslně nakazí v rámci testu jednoho člena posádky. Skoro to až vypadá, jako by byl v průběhu filmu někým několikrát přeprogramován (podobně jako v prvním Vetřelci android Ash) v závislosti na vývoji událostí, čemuž bych se vůbec nedivil (nicméně indicie nejsou nijak patrné), protože film si na nelogičnostech doslova zakládá.

Co se týče ostatních členů posádky, jejichž přesný počet vám bohužel neřeknu, neboť na Prometheovi vládne prakticky anarchie ve smyslu, ti kdo měli být mrtví jsou najednou živí a naopak, tak bych je přirovnal k bandě nadržených skautů (a to doslova i v sexuální konotaci, viz třeba sexistická narážka buranského kapitána na adresu odlidštěného temperamentu Vickersové: "Dokáže vás vůbec něco vzrušit, nejste náhodou robot?"; Vickersová: "Za deset minut v mé kajutě!"). Očekával bych, že na tak významnou misi (uvážíme-li, že se koná ne v tak vzdálené budoucnosti, tudíž možná jde i o první výpravu do jiného hvězdného systému) bude posádka rekrutována z té nejvyšší možné intelektuální vědecké elity a jejich počínání maximálně obezřetné a racionální. Namísto, aby k prozkoumávání cizího prostředí nejprve využili automatické sondy, které jakmile by oblast dostatečně zmapovaly (či by pro nějaký záhadný důvod, kvůli budování napětí, selhaly), teprve poté by byl s maximální rozvahou vyslán tým průzkumníků, tak členové posádky naopak jak urvaní z řetězu vyrazí hlava nehlava do neznáma, porušujíc i ty nejelementárnější bezpečnostní předpisy (třeba zbraně ponechají na palubě). Než koordinovaný průzkum jejich počínání připomíná dovolenkové skotačení v buginách s exkurzí po okolí. Někteří dostanou strach a rozhodnou se vrátit na palubu lodi a i navzdory vyspělé orientační technologii záhy zabloudí, načež kapitán jim škodolibě z velína vzkáže, ať se někde v klidu "usádlí", že zítra pro ně někoho pošle. Zbytek posádky opět nesystematicky sbírá různé vzorky podobným způsobem, jakoby nakupovali v supermarketu a odnášené pomalu v igelitkách, bez jakýkoliv speciálních bezpečnostních opatření je na palubě Promethea zkoumají stylem, že někteří členové posádky ležérně přihlížejí s lahváčem v ruce (pracovní morálka je na palubě zřejmě tabu). Android David si jede po vlastní ose a neopomene si vzít taktéž nějaký ten suvenýr, jež separátně analyzuje a "na tajnačku" ohrožuje celou posádku. Jednotliví členové mě tedy svým dementním počínáním neskonale iritovali, tudíž skoro k nikomu jsem si nevybudoval určitý vztah a bylo mi zhusta lhostejné jejich postupné umírání.

V podobném výčtu nelogičností bych mohl pokračovat až do konce, připočteme-li navíc hektický střih, jež měl zřejmě zamaskovat scénáristické lapsy, fádní hudební doprovod (v konfrontaci s legendárními soundtracky předchozích Scottových opusů - především Vangelisův Blade Runner, 1492: Dobytí ráje a Goldsmithův Vetřelec) a ostatně i spíše seriálové herecké výkony, zbude nám jen dokonalá forma, jednoznačně mílovými kroky převyšující samotný mizerný obsah. Pokud někteří recenzenti vyzdvihovali jistý metafyzický přesah Promethea, tak vězte, že já podobné ambice u snímku nepostřehl (tedy pokud si jako výchozí laťku zvolíte 2001: Vesmírná odysea, Solaris, Stalker a klidně i Planetu opic). Naopak jisté teologické motivace archeoložky Shawové působily spíše trapně kontraproduktivně, uvědomíme-li si, že mise Prometheus by měla reprezentovat zájmy celého lidstva a ne jen západní prokřesťanské společnosti.

režie: Ridley Scott
scénář: Jon Spaihts, Damon Lindelof
kamera: Dariusz Wolski
hudba: Marc Streitenfeld
hrají: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, Charlize Theron, Idris Elba, Sean Harris, Kate Dickie, Logan Marshall-Green, Rafe Spall, Benedict Wong, Patrick Wilson, Emun Elliott, Lucy Hutchinson, Ian Whyte
čas: 124 min
země původu: USA
žánr: sci-fi
odkaz: www.prometheus-movie.com

Hodnocení

autor:

50 %

čtenáři:

63 %

hodnotilo: 56


Diskuze

Cekem příspěvků: 12

Duncan6601.10.12 | 17:14:45
jelito19.04.13 | 01:03:49
Reverend19.04.13 | 13:42:05
jelito21.04.13 | 14:41:53
Reverend21.04.13 | 21:42:29
Garfield19.04.13 | 22:43:51
Reverend20.04.13 | 07:36:50
Garfield20.04.13 | 11:59:23
Jiří16.06.12 | 09:05:24
Cyberolas17.06.12 | 06:21:43
Duncan6601.10.12 | 17:13:20
Reverend02.10.12 | 10:39:13

Štěpán Šimek | 15.06.12

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube