Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

The Divide

The Divide

2011 Anchor Bay Films/Instinctive Film/Preferred Content/BR Group/Julijette

Kvalitních post-apokalyptických snímků je stále jako šafránu, koprodukční sci-fi thriller The Divide tudíž komunita fanoušků tohoto specifického subžánru vyhlížela s napětím ihned po uveřejnění nadmíru výživného traileru (jež netradičně slouží i jako předfilm). V něm se pohledem z okna na oční duhovce mladé ženy Evy (Lauren German) zrcadlí výjev nukleárního inferna, její přítel Sam (Iván González) na ní křičí, aby si pospíšila. Skupinka převážně mladých podnájemníků newyorského činžovního domu prchá před padajícími troskami po schodišti do přízemí, ti prozřetelnější odbočí ještě níže k suterénu. Přes nelibost paranoidního správce domu Mickeyho (Michael Biehn), který v něm shodou okolností vybudoval protiatomový kryt, zde pár přeživších nalezne útočiště.

Synopse si nic nezadá s těmi nejklišovitějšími béčkovými náměty, avšak francouzský rodák Xavier Gens, doposud známý jen videoherní adaptací Hitman či nízkorozpočtovou exploitation Hranice smrti, ji uchopil natolik fortelně, že hranici mezi druho- a prvojakostní produkcí stírá. Ostatně nebýt neznámých, převážně seriálových herců (vyčnívá pouze Michael Biehn, doyen "osmdesátkových" blockbusterů jako Terminátor, Vetřelci nebo Propast), možná by se film probojoval i do kinosálů.

The Divide nepřekvapivě formou komorního dramatu přináší sondu do charakterů obyčejných lidí konfrontovaných s nenadálou situací v útrobách klaustrofobního prostředí zatuchlého sklepa prakticky hermeticky odříznutého od okolního světa, kteří s vidinou ztenčujících se zásob potravin a vody nechávají naplno eskalovat své odlišné temperamenty. Podobných psychologických thrillerů o jedincích vystavených extrémním podmínkám s omezeným manévrovacím polem, jsme mohli vidět nespočet, nicméně jeho zasazení do post-apokalyptického rámce se jeví jako poměrně invenční. Osobnostní vývoj či spíše mentální degradace jednotlivých aktérů působí v čirém rozporu vůči jiným zidealizovaným příběhům o přeživších v atomovém krytu (vzpomeňme třeba ruský artový snímek Dopisy mrtvého muže, kde si přeživší krátí čas filozofickými rozpravami anebo v Návratu na Planetu opic, kde rovnou vzniklo telepatické "podzemní" náboženství, vzývající atomovou bombu) . Asi netřeba zdůrazňovat, že život v krytu není žádná selanka, Gens však pomocí zvrácené estetiky poukazuje na možný fakt, zdali v případě podobné fatální katastrofy má dnes nějaký kryt vůbec smysl. Moderní mladý člověk již zřejmě natolik společensky zdegeneroval honbou za individuálním hédonismem, že v podobné extrémní situaci nedává šanci vzniku nějakého semknutého společenství - pokračovatele lidského pokolení. Sledujeme tak nekompromisní solitérní počínání pro vlastní přežití, jistá "kolegialita" se projeví jen v případě, kdy psychicky zdecimovaní jedinci, vlivem "ponorkové nemoci" měnící se ve zrůdy, začnou z plezíru holdovat zvráceným BDSM sexuálním praktikám (ve filmu znázorněným skoro až za hranicí exploitation estetizace), na které by za normálních okolností ani nepomysleli. Prakticky jediný, kdo usiluje o racionální konsenzus, je, od počátku většinou spíše odmítaný, správce domu, bývalý záchranář ztrápený ze ztráty ženy a dítěte z osudového 11. září, posel ze starých dobrých časů Mickey.

The Divide tak lze vnímat i jako reflexi soudobého odlidštěného technokratického osvěta, kde ty nejzvrácenější afekty většinou nepramení přímo z našeho nitra, ale jsou prakticky dennodenně dopovány médii či internetem. Film si nebere servítky i co se týče politické korektnosti, pravděpodobnými strůjci útoku na USA jsou označováni současní nepřátelé západních hodnot - muslimové nebo Severokorejci. The Divide se sice nezapíše do zlatého fondu post-apokalyptických příběhů (každopádně soundtrack od Jean-Pierre Taieba, za nějž by se nemuseli stydět ani Skotové MOGWAI, příjemně překvapil), nicméně svoji pozornost zaslouží ani ne tak pro samotnou fatální katastrofu, jež zde působí spíše jako stafáž - neznámé zlo tam venku za pancéřovými vraty (i když milovníci videoher Fallout či Metro 2033 se dočkají několika stylových záběrů), ale jako drásavě realistická exkurze k podstatě lidské mentality.

režie: Xavier Gens
scénář: Karl Mueller, Eron Sheean
kamera: Laurent Barès
hudba: Jean-Pierre Taieb
hrají: Lauren German, Michael Biehn, Milo Ventimiglia, Courtney B. Vance, Ashton Holmes, Rosanna Arquette, Iván González, Michael Eklund, Jennifer Blanc
čas: 122 min
země původu: Německo/USA/Kanada
žánr: sci-fi/thriller/horor
odkaz: www.thedividethemovie.com

Hodnocení

autor:

65 %

čtenáři:

81 %

hodnotilo: 14


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Štěpán Šimek | 14.05.12

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube