Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

Melancholia

ABYSS doporučujeMelancholia

2011 Zentropa Entertainments

Vyrazit do kina na nový film dánského rebela Larse Von Triera se rovná poloviční společenské sebevraždě. Filmařský nezbeda, který na sebe v posledních dnech a týdnech upoutal pozornost především nezdařeným vtipkováním na téma svých údajných sympatií k Adolfu Hitlerovi, se rázem ocitl na černé listině mnoha expertů i fajnšmekrů stříbrného plátna, pročež jakýkoliv obdiv vůči jeho dílu hrozí být stran nejmenovaných jedinců vykládán coby nebezpečný projev náklonnosti vůči árijskému mýtu. Ty z milovníků kultury, jimž je davová hysterie přeci jen vzdálenější, však především vábí samotný režisérův nejnovější počin Melancholia, pyšnící se reklamním sloganem znění "Krásný film o konci světa". O druhé polovině věty polemizovat netřeba, tedy, jak se věci mají s krásou recenzovaného díla?

Lars Von Trier se již stačil zapsat do podvědomí fanoušků osobitým členěním filmů na kapitoly (viz šokující psychologický teror Antikrist), ne nepodobným kupříkladu Bergmannovu předělu z Vargtimmen. Také Melancholia začíná působivou introdukcí, v rámci níž se za doprovodu emotivního hudebního motivu střídají typické obrazy režisérova vnitřního světa, tedy portréty a panoramata zmaru, vnitřního rozštěpení a dekadentního půvabu. Přiznám se, že tato předehra mě dokázala naladit přesně na frekvenci, jíž sledování Melancholie vyžaduje, a příběh dvojice naprosto rozdílných a přece neviditelnými pouty spjatých sester jsem sledoval diametrálně jinýma očima, nežli úvodní upoutávky na premiéry očekávaných trháků letošního léta. Děj samotný rozčlenil Von Trier na dvě poloviny, zvané jmény obou ústředních figur: Justine a Claire.

O ději samotném tu hovořit nehodlám, neboť bych si vskutku nedokázal odpustit ošizení čtenáře o zážitek, jež shlédnutí snímku skýtá. Omezím se tedy na elementární nástin reálií. V rámci prvního dějství se ocitáme na půvabném osamělém šlechtickém sídle, kde Claire (Charlotte Gainsbourg) spolu s movitým manželem Johnem (Kiefer Sutherland) vystrojila svatbu pro Justine (Kirsten Dunst) a jejího nastávajícího chotě Michaela (Alexander Skarsgård). Areál skýtá veškerý komfort včetně luxusních pokojů a přilehlého golfového hřiště, údajně disponujícího osmnácti jamkami; přesto či snad právě proto připomíná svatba všechno možné, jen ne vysněnou idylu oslavovaného páru. Něco tu zkrátka nehraje a nejde zdaleka jen o podivné chování Justinina zaměstnavatele. Slavnost se odbývá podle předem určeného neúprosného scénáře; pro zastavení se, přátelské slovo, zkrátka obyčejný lidský život tu nezbývá čas ani prostor. A k završení všeho se hvězda Antares v konstelaci Štíra chová více než podivně.

Kapitola nazvaná Claire zastihne hlavní hrdiny konsternované po zpackané slavnosti, zároveň pak s obavami vyhlížející blížící se planetu Melancholia, jež stála za podivným zmizením Antara z oblohy a nyní hrozí nemilosrdně zničit matku Zemi. Přední vědci sice na internetových portálech vydávají jedno uklidňující prohlášení za druhým, srdce Claire však přesto svírá neblahé tušení.

Ve zpětném pohledu lze Melancholii označit za snímek o (ne)obyčejných lidech vystavených extrémně krizovým situacím. Zatímco v prvním dějství ohrožuje vnitřní integritu postav nebezpečí relativní, tedy potíže vyvstávající na rovině mezilidských vztahů, druhá část je staví tváří v tvář bezprostřední hrozbě definitivního konce; hrůze doslova kosmických rozměrů. Ti, kteří v prvním případě platili za hrdiny, se posléze stávají bezbrannými dětmi a naopak. Člověk pak, který stačil v tomto životě prohrát a ztratit vše, postrádá sebemenší důvod propadat v momentech zániku děsu. Osudový okamžik otevírá skryté komnaty lidského nitra, o nichž za normálních okolností nemáme tušení stejně, jako o poslední jamce na golfovém hřišti.

Nabízí se však také poněkud odlišný úhel pohledu na Melancholii. Film se z něj zdá být nemilosrdnou obžalobou víry v lidskou racionalitu a neochvějnost rozumu, čelícího jak zhroucení bazálních společenských vazeb, tak ohrožení hýčkaného života a mystériu smrti. Definitivní tečkou za poselstvím se v této perspektivě zdá být britsky suchá poznámka: "Chcete předpovědět dráhy planet? Nejdřív přepočítejte praporky na zeleném pažitu!"

Mám-li hodnotit film jako celek, nebudu zastírat, že mne Melancholia uchvátila. Jak snovými obrazy, tak stylově roztřesenou kamerou ve scénách ze svatební slavnosti; jak výtečně zvolenou strhující hudbou od samotného Richarda Wagnera, tak procítěnými výkony všech hereckých protagonistů. A jak pravil jeden z návštěvníků představení bezprostředně po rozžehnutí světel: "Za tohle mu i toho Hitlera odpustíme."

režie: Lars von Trier
scénář: Lars von Trier
kamera: Manuel Alberto Claro
hrají: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, Charlotte Rampling, Udo Kier, Alexander Skarsgård, Stellan Skarsgård, John Hurt, Jesper Christensen, Brady Corbet
čas: 130 min
země původu: Dánsko / Švédsko / Itálie / Francie
žánr: drama/sci-fi
odkaz: www.melancholiathemovie.com

Hodnocení

autor:

95 %

čtenáři:

84 %

hodnotilo: 31


Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Jiný pohledJaroslav A. Pol...14.07.11 | 10:25:26
František Novo...30.05.11 | 14:33:54

František Novotný | 30.05.11

Zobrazit profil redaktora - František Novotný

Další články autora:

Underworld: Awakening | 10.03.12
Melancholia | 30.05.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube