Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

THE WALKING DEAD

THE WALKING DEAD

2010 AMC

Nebývale potěší, že v záplavě sitcomů či nekonečných telenovel se objeví série, která v mnoha ohledech stojí tak trochu mimo hlavní proud běžné seriálové produkce. Studia se snaží vyjít rozmlsaným divákům čím dál více vstříc, proto některé seriály z posledních let překvapily až filmovou výpravou, nejlepší z nich dokonce filmoví režiséři přímo natáčeli, anebo se na nich podíleli jako výkonní producenti. Série The Walking Dead, jejíž pilotní epizoda "Days Gone Bye" měla premiéru na kanálu AMC letos na Helloween, nejenže do puntíku naplňuje tento trend, ba co více, svým námětem a jeho zpracováním doslova vyráží dech.

Natočit seriál o krvelačných zombie se může na první pohled jevit jako absolutně bizarní nápad nebo prozíravá genialita. Když se ale v projektu angažovali na Oscara a Zlatý glóbus několikrát nominovaný Francouz Frank Darabont (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle), jenž přetavil stejnojmennou komiksovou předlohu od Roberta Kirkmana, navíc pilotní devadesátiminutový díl též režíroval a jako výkonná producentka Gale Anne Hurd (Terminátor 1-3, Vetřelci), lze očekávat spíše druhou možnost. Na The Walking Dead se mi velmi zamlouvá, že ji AMC původně koncipovala jako minisérii o šesti epizodách. Do éteru později prosákly informace, že pro nebývalý úspěch (pilot shlédlo 5,3 milionů diváků) se připravuje druhá sezóna o třinácti pokračováních. Avšak pokud můžeme soudit alespoň z prvních dvou odvysílaných epizod (třetí očekávejme 15. listopadu), musím uznat, že se po celou dobu podařilo udržet až vražedně hutnou atmosféru, neboť na rozdíl třeba od klasických Romerových zombie "vyvražďovaček" zosobňuje The Walking Dead komplexní post-apokalyptické dílo.

Days Gone Bye (Staré dobré časy)

Pilotní epizoda nás přivádí do malého městečka v Kentucky, kde je při policejním zásahu postřelen zástupce šerifa Rick Grimes (Andrew Lincoln). Jakmile se v nemocnici probere z komatu, nejen že ho nepřivítá rozjařená rodina, ale nemůže se dovolat ani sestry či kohokoliv. Naprosto zmatený bloumá po liduprázdné nemocniční chodbě, a jakmile narazí na první zohavenou "mrtvolu", zjišťuje, že svět, jaký viděl naposled, se poněkud změnil. Až dorazí přes zdánlivě opuštěné ulice domů, přichází další studená sprcha – jeho žena Lori (Sarah Wayne Callies) spolu se synem Carlem (Chandler Riggs) zmizeli neznámo kam. Poháněn nehynoucí nadějí, že jsou oba naživu, rozhodne se na popud prakticky jediného přeživšího v okolí (pokud nepočítám též syna momentálního přítele) odcestovat na koni (protože benzín se stal pochopitelně nedostatkovým artiklem) do nedaleké Atlanty. Tam naráží na hordy živých mrtvých, jimž unikne jen o vlásek do provizorního úkrytu v podobě tanku, kde se Rickovou jedinou nadějí stává záhadný hlas ve vysílačce.

Guts (Vnitřnosti)

Díky radám z vysílačky se odhodlá opustit tank a záhy se setkává se skupinou přeživších, skrývajících se v místním obchoďáku. Přežít v novém světě znamená chodit doslova po špičkách, jakýkoliv, byť sebemenší ruch v kombinaci s lidským pachem přiláká hordy nemrtvých. Rick však svým poněkud halasným příjezdem do Atlanty zmobilizoval tisíce zombie a jedinou variantou k přežití se jeví neprodleně opustit město. Je v tom však menší háček, pojízdné vozidlo se nachází až na protější ulici zahrazené zástupy hladových nemrtvých. Bohužel selže i plán přesunout se k dodávce podzemní kanalizací. Zbývá tedy poslední možnost, prodrat se k ní skrze hordu zombie.

Obě epizody předčily veškerá má očekávání a troufám si tvrdit, že se jedná o to nejlepší, co se v posledních letech v rámci seriálové produkce urodilo. Tvůrci neponechali nic náhodě a zpracovali látku v opulentním stylu. Ve výsledku se tedy jedná o epickou post-apokalyptickou jízdu par excellence svým rozmáchlým pojetím zastiňující nemálo žánrových snímků. Nikdy bych neřekl, že scéna opuštěné ulice či dálnice nebo opravdu depresivní úvodní "survivalová" z nemocnice může i v případě seriálového formátu vzbuzovat podobně příjemné vibrace jako v případě moderních žánrovek I Am Legend či 28 dní poté. A přestože v The Walking Dead narazíme na tucet žánrových klišé (blikající zářivka na konci nemocniční chodby či dilema, zdali ušetřit trápení bývalou ženu proměněnou v zombie jako příklady za všechny), vyvažuje je několik opravdu neotřelých scénáristických bonbónků (třeba výstřel v tanku).

Za největší plus však považuji samotné ztvárnění zombíků, kteří vypadají naprosto bezchybně. Maskéři se museli dozajista vyřádit, neboť nezřídka narazíme na nemrtvé, zohyzděné po celém těle, ba co více též na plazící se kreatury, z jejichž useknuté dolní poloviny trčí klubko zkrvavených střev. Filmaři si nebrali žádné servítky ani v míře zobrazeného násilí. Takovou míru naturalismu jsem v seriozní sérii ještě nespatřil. Nemrtví se totiž dají zneškodnit pouze přímým zásahem do hlavy a ať tak naši hrdinové učiní výstřelem z beretty či požární sekerou, vždy je tento záběr vyveden v co možná nejrealističtějším duchu.

Přesto se však nejedná o laciné účelové vyvražďování, míra násilí je přímo úměrná nastalé situaci, v níž se hrdinové mnohdy zčistajasna ocitají. Prakticky veškeré jejich konání směřuje k jedinému cíli – nalézt místo, kam epidemie ještě nepronikla, anebo se usilovně pracuje na jejím zneškodnění. A tím se dostáváme k výkonům hlavních aktérů. Mile mě potěšil fakt, že naši hrdinové působí uvěřitelně a především přirozeně. Nečekejte tedy žádné "vystylingované" modely, nýbrž věrohodně vyhlížející herce. Zatím největší vývoj pochopitelně prodělala postava sympatického Ricka, Andrewa Lincolna, jenž zazářil již v Lásce nebeské, si určitě zamilujete. V The Walking Dead plní úlohu morálního stmelovače a přirozeného vůdce. Těším se, jak se vyvrbí role Rickovy ženy Lori v podání Sarah Wayne Callies, kterou si můžeme pamatovat z Dr. House či Prison Break. Ta nalezla oporu v Rickově policejním parťákovi Shane Walshovi ztvárněným Jonem Bernthalem (krom seriálu z produkce Stevena Spielberga a Toma Hankse Pacifik spolupracoval třeba s Romanen Polanskim na filmu Muž ve stínu).

Nechme se překvapit, jak se protnou osudy našich hrdinů v bezútěšném světě. Snad se podaří ambiciózně nastavenou laťku zachovat minimálně v rámci první sezóny. Snad nebudeme dlouho čekat na vysvětlení, odkud se vůbec virus mutující lidstvo v nenasytná vraždící monstra vzal. Co by mě však nejvíce zklamalo, kdyby se nakonec projekt The Walking Dead proměnil v nekonečnou sérii, rozmělňující jinak skvělý námět v sebeparodující odvar.

režie: Frank Darabont, Michelle MacLaren (a další)
scénář: Charlie Adlard, Frank Darabont, Robert Kirkman, Tony Moore
kamera: David Tattersall
hudba: Bear McCreary
hrají: Andrew Lincoln, Sarah Wayne Callies, Jon Bernthal, Laurie Holden, Emma Bell, Jeffrey DeMunn, Steven Yeun, Chandler Riggs, Lennie James
čas: 6x60 min
země původu: USA
žánr: horor
odkaz: www.amctv.com/originals/The-Walking-Dead

Hodnocení

autor:

85 %

čtenáři:

86 %

hodnotilo: 29


Diskuze

Cekem příspěvků: 3

Hooya12.01.11 | 12:39:19
Matěj Šimek27.11.10 | 15:44:41
Štěpán Šime...27.11.10 | 19:03:21

Štěpán Šimek | 13.11.10

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube