Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

THE SOCIAL NETWORK

THE SOCIAL NETWORK

2010 Columbia Pictures

Pokud chcete získat 500 milionů přátel, naděláte si i pár nepřátel

Když na veřejnost poprvé prosákla informace, že se natáčí film o fenoménu současného Internetu - Facebooku, nemálo z nás se asi popadalo za hlavu, k jakým bizarním námětům je schopen Hollywood sáhnout, aby zkasíroval trendovou mládež o nějaký ten dolar navíc. "Fejs" zná přece každý, pro mnohé se jedná vůbec o první stránku, jakou navštíví bezprostředně po spuštění počítače, bránu nejen do Internetu ale i "běžného" života. Očekáváte-li od snímku sérii pikantních příběhů ze "života on-line" (distributor naštěstí tento zavádějící český název na poslední chvíli zamítnul) či morální apel ohledně ztráty soukromí, dozajista může následovat poněkud nečekané rozčarování. Jakmile si totiž adaptaci žurnalistické knihy Bena Mezricha "Náhodní miliardáři" vezme na svá bedra David Fincher, můžeme čekat cokoliv, je ne laciné pozlátko. Ostatně důvěrně známé modré logo se ve snímku mihne všehovšudy jen párkrát a samotná stránka facebook.com se objeví spíše v alegorické rovině až před závěrečnými titulky.

The Social Network vypráví příběh jednoho introvertního počítačového geeka Marka Zuckerberga, studenta Harvardu, který, namísto aby po rozchodu s přítelkyní zapíjel svůj žal někde v místní putyce, naopak běží k nejbližšímu počítači, aby zosnoval takovou malou virtuální pomstu. Ve svém blogu "bejvalku", jak se patří, pořádně setře, aby v zápětí naprogramoval kolejní portál na hodnocení studentek. Zuckerbergův malý virtuální vrtoch pro překvapivý zájem ze strany studentů pořádně zavaří kolejní síť. O této události se dozvědí členové elitního studentského klubu, jež chtějí Zuckerberga najmout k vytvoření mnohem propracovanější sociální sítě, navzájem propojující mnoho univerzit. A právě této myšlence, známé později pod názvem Facebook, Zuckerberg prakticky sám vdechne život, aby se posléze stala zdrojem dvou soudních procesů.

Fincher ve zběsilém tempu rozjíždí našlapané konverzační drama, neboť se ve smlouvě zavázal, že film nepřesáhne dvě hodiny. Bleskurychlé dialogy však ve výsledku působí přirozeně, přece jen inteligentní absolventi prestižní univerzity nepotřebují dlouhý čas na rozmyšlenou při vzájemné komunikaci a především Zuckerberg srší jednou úvahou za druhou, doslova rychlostí světla, aniž by nepřestal rejdit po počítačové klávesnici. Střih naštěstí nedosahuje videoklipové hektičnosti, jak je bohužel v poslední době módou i v případě komorněji laděných snímků, stejně tak rafinovaná kamera se snaží obsáhnout i sebemenší detail (ostatně The Social Network patří snad mezi první velkofilm, kde všechny aspekty výpočetní techniky působí velmi přirozeně, stejně jako "ajťáci" se zde prezentují jako obyčejní kluci se sluchátky na uších vykonávající všední práci, tedy žádní supermodelové či naopak propocení cyberpunkeři). Přestože za asi nejakčnější scénu snímku lze považovat prásknutí laptopu o stůl, působí The Social Network nebývale dynamicky s místy až hutným dějem, jakmile nabotnávají různé intriky, soudní spory a především finanční machinace (neboť o peníze a uždibnutí si z koláče popularity úspěšného portálu jde ve filmu na prvním místě).

Přestože tvůrci angažovali veskrze neznámé tváře, všichni odvádějí velice přesvědčivé výkony. Nejznámější je paradoxně neherec - zpěvák Justin Timberlake v roli charismatického zakladatele Napsteru Seana Parkera, avšak pod Fincherovou taktovkou doslova září o třídu více než kolegové. Jesse Eisenberg v roli nejmladšího miliardáře světa Zuckerberga působí jako asociální podivín věčně přilepený k počítačové obrazovce, který rád krade nejen cizí nápady, ale dokáže s mnohými (či prakticky se všemi) pořádně vypéct. Zajímavý vývoj prodělá Andrew Garfield v roli Eduarda Saverina, původně Zuckerbergova jediného přítele a spoluzakladatele Facebooku a posléze jeho úhlavního soka. Nelze nezmínit ani zajímavý soundtrack od Trenta Reznora (NINE INCH NAILS), díky němuž vyhrocené momenty získávají opravdu zneklidňující až "thrillerový" ráz.

Fincher opět odvedl po formální stránce bezchybné řemeslo, navíc na rozdíl od bezpohlavního Benjamina Buttona či chladně perfekcionalistického Zodiaka vyzařují z The Social Network překvapivě oduševnělé vibrace nutící snímek zhlédnout též napodruhé. Ostatně nejedná se o sondu do chladné IT komunity, právě naopak, filmu vévodí přirozený lidský rozměr s rozjitřenými emocemi. Dozajista to pravé krmě pro Oscarovou porotu.

režie: David Fincher
scénář: Aaron Sorkin dle knihy Bena Mezricha "The Accidental Billionaires"
kamera: Jeff Cronenweth
hudba: Trent Reznor, Atticus Ross
hrají: Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Malese Jow, Natalina Maggio, Trevor Wright, Adina Porter, John Getz, David Selby, Cherilyn Wilson, Bryan Barter, Rashida Jones
čas: 120 min
země původu: USA
žánr: drama
odkaz: www.thesocialnetwork-movie.com

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

77 %

hodnotilo: 8


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Štěpán Šimek | 12.11.10

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube