Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

Inception

Inception

Počátek
2010 Warner Bros. Pictures / Legendary Pictures

Už jsem dlouho nezažil, aby po skončení komerční projekce následoval frenetický divácký aplaus, natož v případě snímku z oblasti fantastiky. Ostatně minimálně od dob prvního Matrixu máme možnost setkat se se skutečně famózním autorským sci-fi spektáklem, s jedním z mála inteligentních hollywoodských blockbusterů s filozofickým přesahem. Počátek (distributor se zase vyznamenal s českým překladem, správný je výraz "vnuknutí") mě jako snad žádný film z poslední doby natolik nepřimrazil ke křeslu, kdy jsem napjatý jak struna vyskočil ze snového limba až se závěrečnými titulky. Přestože Počátek trvá 148 minut, připadala mi ona doba spíše jako okamžik, stejně jako je relativní čas ve snech, jimiž nás film strhujícím a především nekonvenčním způsobem provází.

Hned úvodem bych silně doporučoval, pokud jste snímek ještě neviděli, absolutně nesledovat jednak trailer, který bohužel zobrazuje klíčové a řekl bych i nejepičtější scény, stejně tak nečíst recenze, neboť někteří kolegové si neodpustili spoilerovat. Nejvíce si totiž Počátek vychutnáte, budete-li o něm vědět co možná nejméně. Originalita snímku nestojí na své snové premise (filmů o snech či obecně o prolínání reality a virtuálna existuje nespočet, ostatně právě bratry Wachowské můžeme považovat za inženýry daného subžánru), nýbrž na formě a operování s daným tématem. A právě v tomto aspektu spatřuji kýženou genialitu, Christopher Nolan dokáže bravurně uchopit zdánlivě klišovitou látku a přetavit ji v pozoruhodnou slitinu. Kdo by čekal, že poněkud vyčpělou a otřepanou komiksovou ságu o netopýřím hrdinovi vzkřísí v podobě netradičního prequelu Batman začíná a ještě netradičnějšího následovníka - Temného rytíře? Jeho filmařské ruce promění vše doslova ve zlato a řekl bych, že vyvrcholení jeho talentu ztělesňuje právě Počátek. Snímek lze považovat za svébytný crossover jeho předešlých majstrštyků, z přelomového Mementa si odnesl narační hříčky, z Insomnie hlavního hrdinu s osudovým tajemstvím a z Temného rytíře rozmáchlou výpravu s adrenalinovou akcí.

Každý, i seberobustnější trezor lze vyloupit, proto svá nejniternější tajemství skrýváme ve své mysli – ve svém podvědomí. Pro Doma Cobba (Leonardo DiCaprio) však ani tato meze neskýtá překážku a spolu se svým týmem "metafyzických lupičů" dokáže po uspání požadovaného subjektu z jeho mysli zcizit jakékoliv informace. Samozřejmě, že tato činnost, původně aplikovaná v armádě, je nelegální, tudíž se Cobb stane psancem, nemůže se třeba setkat ani se svými dětmi v rodné zemi. Jednoho dne jej však požádá vlivný byznysmen (Saito / Ken Watanabe), aby jinému ještě vlivnějšímu byznysmenovi (Robert Fischer, Jr. / Cillian Murphy) nikoliv zcizil, ale naopak vnukl myšlenku, že se má vzdát firmy zděděné po smrti svého otce (Maurice Fischer / Pete Postlethwaite). Odměnou za tento náročný úkon Cobb získá de facto čistý trestní rejstřík a díky tomu opětovné setkání s rodinou.

Aby však mohla být myšlenka skutečně vnuknuta, je potřeba absolvovat náročný "sestup" až k samotnému podvědomí nacházejícímu se až v několikeré snové úrovni. Snad ani netřeba dodávat, že tato mise s sebou přináší nespočet úskalí. Třeba takový fatální detail, nejenže každá z úrovní disponuje rozdílnými časoprostorovými zákony či se mysl asimilovaného subjektu brání pomocí tzv. projekcí (což jsou de facto pěkně houževnatí zabijáci), ale uprostřed snu můžete i zemřít a ocitnout se na onom počátku – v pustině, odkud již nemusíte naleznout cestu zpět k probuzení. Ve snových dimenzích Cobba navíc ještě pronásleduje jeho tragicky zesnulá žena Mal (Marion Cotillard), k níž ho poutá osudové milostné pouto (ostatně nelze přehlédnout charakterovou paralelu postavy z DiCapriova předchozího, ve stejném roce uvedeného snímku Prokletý ostrov).

Pokud si kladete otázky, jak je možné vstupovat do lidského podvědomí, jak se tato schopnost u některých lidí objevila, nenaleznete na ně odpověď (mnoho aspektů je bráno takříkajíc samosebou). Nolan obecně pěkně rozžhavil mozkové závity nesčetným filmovým odborníkům, v internetových diskuzích jsem postřehl až tři možné výklady fabule. Pokud snímek svým inteligentním pojetím přiživuje vášnivé debaty, lze to jen kvitovat. Přitom Počátek se nesnaží být elitářským snímkem, nýbrž klasickým masovým produktem s transparentním, a řekl bych i poměrně přímočarým příběhem. Navzdory faktu, že se odehrává ve snech, v nichž by teoreticky mohly padnout veškeré myslitelné konvence, neskýtá výprava, byť opulentní, nějaké fantasmagorické surrealistické výjevy, nýbrž reálné lokace v podobě třeba velkoměsta, horské scenérie či hotelu. Pravá noblesa filmu spočívá v Nolanově mistrném uchopení dané látky, čímž opět dokazuje, že lze natočit hlubokomyslnou sci-fi, ovšem s univerzálním diváckým dopadem.

Na závěr se sluší ještě zmínit vskutku povedený soundtrack od Hanse Zimmera. Snad od dob Jablonského Transformers si nevybavuji, kdy mi naposledy určité filmové melodie natolik silně učarovaly. Zimmera pokropili snad svěcenou vodou, neboť rafinovaně mísí orchestrizaci s pořádně temnými newageovými variacemi. Výsledný žánrový mix dokonale podtrhuje již tak dost hutnou atmosféru. Za důležité považuji, že funguje, díky poměrně dlouhým trackům, i k sólo poslechu.

Počátek funguje stejně jako filmy Davida Lynche. Přemýšlíte o nich ještě několik dalších dní a týdnů. Přitom se nezaobíráte myšlenkou kulturního nebo společenského vlivu, ale přemítáte o samotném filmu. Co se vlastně stalo? Film operuje s jednoduchým příběhem a atraktivní akcí pro běžné diváky, ale jeho opravdové kouzlo se skrývá v desítkách schovaných indicií, které úplně rozloží vámi doposud zkonstruovanou fabuli. Porozumění rotuje v uzavřeném kruhu s popřením a dostat se k definitivnímu názoru se stává otázkou až několikátého zhlédnutí.

90 %
Jan Škop

režie, scénář: Christopher Nolan
kamera: Wally Pfister
hudba: Hans Zimmer
hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger, Marion Cotillard, Pete Postlethwaite, Michael Caine, Lukas Haas, Taylor Geare, Talulah Riley
čas: 148 min
země původu: USA / Velká Británie
žánr: sci-fi/thriller/drama 
odkaz: www.inceptionmovie.warnerbros.com

Hodnocení

autor:

100 %

čtenáři:

91 %

hodnotilo: 42


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Štěpán Šimek | 31.07.10

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Související články

Interstellar
10.11.14

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube