Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

HR GIGER REVEALED

HR GIGER REVEALED

HR Giger Revealed / Art in Motion
aneb Ukázka nevyužitého potenciálu
2009 Deep Side & Naked Dog

"Vítejte ve světě zvaném HR Giger. Nechte se unést bizarními krajinami do světa biomechanoidů a Vetřelců. Erotomechanických konstrukcí a ďábelských nestvůr, ve kterém ztratíte pojem o čase a prostoru. Čekají vás dvě hodiny unikátních záběrů ze soukromí švýcarského surrealistického výtvarníka a světa jím vytvořeného. Digitálně zpracované a rozpohybované koláže obrazů ze všech důležitých období jeho tvorby, doprovázené psychedelickou hudbou a řadou zajímavých textových a fotografických příspěvků z jeho nejbližšího okolí."

Toliko se praví na digipakovém přebalu DVD "HR Giger Revealed" a na rovinu říkám, že mě ke zhlédnutí tohoto DVD nalákala i výše citovaná anotace. Oč větší pak bylo zklamání z toho, že jsem se předem nechala asi až moc namlsat.

Osobnost HR (Hanse Ruediho) Gigera asi netřeba zásadněji představovat. Věřím, že snad každý jej alespoň nějakým způsobem již někdy zaregistroval – minimálně tím, že viděl film Ridleyho Scotta "Vetřelec", pro nějž Giger vytvořil titulní "postavu" a dostal za ni v roce 1980 Oscara za nejlepší vizuální efekty (Po nařčení z pornografie, když se Gigerovo dílo objevilo na přebalu desky kapely DEAD KENNEDYS, umělec na protest proti nepochopení svého díla sošku Oscara vrátil.). A z pocitu všeobecné známosti dnes již svým způsobem kultovního umělce, mám ten dojem, vyšel i režisér dokumentu David N. Jahn. Jeho záměr otevřít divákovi dveře do Gigerova světa z poněkud jiného úhlu pohledu, dle mého soudu, zůstal někde na půli cesty a dveře zůstaly pouze pootevřeny. Což je o to větší škoda, že sám režisér se osobně s Gigerem zná a tři roky u něj pracoval.

DVD je rozděleno na dvě části: první tvoří dokument "HR Giger Revealed", druhou – "Art in Motion" – ovládají rozpohybované Gigerovy obrazy. V první části, rozdělené do několika kapitol (Train Ride, Zodiac, Museum, Giger Bar) režisér diváka přivádí do Gigerova domu ve Švýcarsku – sledujeme HR jak se pohybuje po domě, jak tvoří; tvůrčí chvíle občas vystřídají prostřihy na již hotová díla, vše se děje za přítomnosti minima slov.

Oč skoupější na slovo je sám umělec o to víc nám na osobu HG Gigera prozradí výběr z galeristů, fotografů, sběratelů umění. Výpovědi jednotlivých odborníků na dílo HR Gigera, jeho přátel či poslední manželky, však poměrně splývají. Všichni zúčastnění mluví o Gigerovi jako o výjimečně talentované osobnosti, která se "láskyplně zabývá hrůznostmi a ty vyobrazuje tak krásně, až ztrácí svou děsivost." Slova padající na adresu HR Gigera jsou bez výjimky pozitivní a až adoračně nadšená – celá série zde zachycených "mluvících hlav" se shoduje na jednom jediném: Giger je fenomén, stejně jako jeho talent. Co z něj však tento fenomén učinilo? Jaké jsou vůbec motivace jeho tvorby samotné? Co je pro něj inspirací? Kdo nebo co ovlivnilo jeho surrealisticky existenciální, post-katastroficky skeptickou tvorbu? To žel zůstává utajeno.

Osobně se domnívám, že právě odpovědi na načrtnuté otázky by byly mnohem atraktivnější než sdělování obecně známých faktů, které si může kdokoliv najít v jakékoliv encyklopedii. A právě v tom spatřuji onen nevyužitý potenciál zmíněný v úvodu článku. Z výpovědí dotazovaných mi v hlavě utkvěla pouze promluva Stanislava Grofa, psychiatra, objevitele holotropního dýchání. Ten divákovi poměrně jasně specifikuje pojem biomechanoidní umění, specifický to prvek Gigerovy tvorby, spojující mechaniku a lidské tělo.

O co větším zklamáním mi po zhlédnutí byla první část DVD, o to větší potěšení mi skýtala část druhá – "Art in Motion", v níž jsou rozpohybovány obrazy z nejdůležitějších období Gigerovy tvorby (Atomic Children, Tryptych, Dune, Biomechanical Landscape, N.Y.C., Passages, Landscape, Victory, Erotomechanics, The Spell). Vše bez komentáře, jen za doprovodu hudby.

Poslední "tečkou", která mě nakonec přece jen přesvědčila o výši procentuelního hodnocení pod článkem, je bonusový materiál. Vedle traileru a záznamu premiéry v pražském Divadle Archa, se mezi bonusy nachází i tři krátké experimentální filmy ("High and Heimkiller", 1967, "Giger's Second Celebration of the World", 1977 a "Sex, Drugs and Giger", 1992), které mi chvílemi evokovaly krátké filmy Jana Švankmajera.

David N. Jahn
Hlavní tvůrce dokumentu HR Giger Revealed, v němž figuruje jako režisér, producent, skladatel hudby a scenárista. David je v našich končinách spíše znám jako producent a člen kapely BRUNO FERRARI, méně se už ví, že byl tři roky žákem HR Gigera. Spoluorganizátor retrospektivní výstavy HR Gigera "Mimo prostor", která proběhla v Národním technickém muzeu Praha v roce 2005.

režie, scénář, hudba: David N. Jahn
kamera: Zbyněk Kunc
střih: Goran Balov
Art in Motion – HR Giger's work 3D animated
režie: Petr Lukšan
střih/postprodukce: Bob King
čas: 112 min
země původu: Česká republika / USA / Švýcarsko
žánr: dokument
odkaz: www.giger-dvd.com

hodnocení: 60% (HR Giger Revealed) 80% (Art in Motion)

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

85 %

hodnotilo: 1


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube