Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

THE ROAD

THE ROAD

Cesta
2009 Dimension Films / 2929

A uzřel jsem údolí smrti.

Jeremiáš

Každý film je něčím výjimečný, Cesta se může honosit přívlastkem nejrealističtější zpracování post-apokalypsy. Australský rodák John Hillcoat se obešel bez astronomického rozpočtu, plejády herců, stovek statistů, opulentních počítačových triků a de facto natočil takové komorní drama s minimem dialogů. Pokud nepočítám epizodní úlohu matky (Charlize Theron) v občasných flashbacích, vystačil si jen se dvěma protagonisty – otcem (Viggo Mortensen) a synem (Kodi Smit-McPhee). A přesto snímek svou sugestivností hravě předčí všechny ty Mad Maxy, Vodní světy, Dny poté či Armageddony dohromady.

Lví podíl na vzniku díla nese především dokonalá knižní předloha jednoho z nejuznávanějších současných amerických prozaiků Cormaca McCarthyho (recenze). Ten ve svém, Pulitzerovou cenou ověnčeném románu vykreslil zdevastovaný svět prakticky bez vegetace, s oblohou zatěžkanou šedočerným kataklyzmatickým příkrovem, s lesy a planinami ožehlými na troud a řekami zkalenými neustále se obnovujícím popílkem, ve kterém uhasl i poslední plamének naděje, smysl dalšího bytí. Ruinami měst či po zničených komunikacích lemovaných tisíci lidských ostatků kráčí jako zombie fatální dvojice – otec a syn – a to jen z toho důvodu, že nenalezli odvahu ani sílu zemřít vlastní rukou. Ostatně později se ochudí i o možnost spáchat sebevraždu rychle a bezbolestně, neboť v pistoli, jediném hodnotném artiklu jejich mizerné výbavy, rychle ubývá nábojů. Dar života v těchto časech rovná se prokletí.

Ani si nedokážu představit lepší způsob adaptace knihy, připočteme-li výtečný hudební doprovod tandemu Nick Cave a Warren Ellis (recenze), může se stát Cesta splněným snem opravdového milovníka katastrofických snímků. Scénárista Penhall naštěstí nepozvedl uzdu své fantazie a s až obsedantní přesností přetavil knižní předlohu do filmového jazyka. Čtenář McCarthyho románu tak vlastně jen analyzuje, které pasáže se již do filmu nevešly či jaké mírně poupravil pro lepší vizuální vyznění. Už se mi dlouho nestalo, aby mé vize zplundrovaného kraje, tanoucí při čtení knihy, nějaký filmový tvůrce uchopil naprosto totožně. Jedním dechem však musím konstatovat, že Cestu neocení každý a už vůbec ne divák očekávající akční spektákl či srdceryvné emotivní eskalace.

Cesta patří mezi specifické filmy, zklamání může přinést i tomu, kdož očekává závěrečnou katarzi, grandiózní finále. Namísto toho se dostavuje intimní výpověď o základních lidských pudech a potřebách. Aktéři stejně tak neputují napříč Spojenými státy, aby nalezli spasení, jde zde o přežití v jeho elementární podobě a v neposlední řadě o uchování zbytku zdravého rozumu. Lze si vůbec představit svět, kde odměnu za několikadenní putování představuje jen drobek shnilé housky, kde kanibalismus lze morálně ospravedlnit a ti "hodní" raději hledají způsob rychlého a bezbolestného skonu? Syrová kniha vyžaduje syrové filmové zpracování a Hillcoat nás nešetří. Ve světě, kde i pláč může zabíjet, není místo pro okázalá gesta, hrdinové přestali neexistovat. Jaký má smysl život v mrtvém světě?

Stejně jako kniha i film obsahuje minimum dialogů (příjemně atmosféru dokresluje monolog otce mezi jednotlivými dějovými epizodami), podobně minimalisticky působí herecké výkony. Paradoxně za nejsilnější momenty považuji právě pasáže s hereckou rigiditou, kdy Mortensen jen procitne ze spánku s očima vytřeštěnýma dokořán, že mu doslova uvěříte dotek smrti. Smeknout musím též před výkonem Charlize Theron v roli matky, která se nedokázala smířit s příchodem apokalypsy a její rezignovanost před životem získala až hmatatelné kontury, jakoby své party sehrála v drogovém rauši. Ostatně "odcházející scéna" spolu s výtečným hudebním podkladem patří vůbec k nejsilnějším momentům snímku. U Kodi Smit-McPheeho v roli chlapce jsem se po celou dobu nemohl ubránit fascinací dokonalou podobou s Charlize Theron, jeho filmové matky, což bohatě postačilo k navození potřebné míry uvěřitelnosti.

Právě míra realismu patří k nejsilnějším zbraním snímku. Pokud u konkurenční produkce svět apokalypsy zosobňuje buď parta ujetých pankáčů či chrabrých bojovníků, v Hillcoatově podání se nám naskytne pohled na zubožené, až na kost vyhublé lidské trosky (snad jen chlapec oplývá jistou mírou vitality). Snad žádný jiný film ve mně neupevnil myšlenku, že výdobytky moderní civilizace mohou jednou zcela pominout.

režie: John Hillcoat
scénář: Joe Penhall
kamera: Javier Aguirresarobe
produkce: Paula Mae Schwartz, Steve Schwartz, Rudd Simmons, Todd Wagner
hudba: Nick Cave, Warren Ellis
hrají: Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Robert Duvall, Charlize Theron, Guy Pearce, Molly Parker, Michael K. Williams, Garret Dillahunt
čas: 111 min
země původu: USA
žánr: drama
odkaz: www.theroad-movie.com

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

78 %

hodnotilo: 19


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Štěpán Šimek | 30.01.10

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube